poster

Na západní frontě klid

 • USA

  All Quiet on the Western Front

 • slovenský

  Na západe nič nové

Válečný / Drama

USA, 1930, 136 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Matty
  ****

  Generační výpověď Ericha Marii Remarquea z roku 1928 patří k nejpůsobivějším dílům protiválečné literatury. Zásluhou vyprávění v první osobě, přesvědčivosti zaznamenaných hrůz, názorné demonstraci likvidačních účinků jakékoliv války na jedince. Ani ten, kdo válku přežije, nebude již nikdy žít. Natočení stejnojmenné adaptace pouhé dva roky po vydání bylo bezesporu krokem odvážným (ač měli doboví cenzoři problémy spíše s odhalenými mužskými těly než s násilím). V záplavě amerických heroizujících, často vyloženě náborových filmů, musela Západní fronta působit dost provokativně. Film se snaží převést většinu motivů z knihy, což se projevuje zejména na úctyhodné stopáži, zároveň je na svou dobu nezvykle naturalistický (čemuž napomáhá i absence hudby ve zvukové verzi) a dynamický od začátku do konce. Herectví v některých případech působí teatrálně, zrychlené akční scény nechtěně komicky a snaha předat humanistické POSELSTVÍ s blížícím se koncem stále více bije do očí. Knize se film sice nevyrovná, ale stále jde o nesmírně silný zážitek a důležitý film o tom, co z člověka udělá válka. 80% Zajímavé komentáře: genetique, Exkvizitor, Merggie(3.12.2006)

 • Elfias Dóže
  ****

  Vážně přemýšlím, že to s tím Erichem Mariou ještě jedenkráte zkusím. Řeč je samozřejmě, jak pozorný čtenář vytušil, o kultovním textu, Na západní frontě klid. Co si vzpomínám, ještě žádný protiválečný film mnou tak dlouho nerezonoval, jako Milestoneova adaptace z třicátého roku. Pacifismus dostal silný výraz! 80%(8.2.2017)

 • neoBlast
  ***

  Slavný válečný film, který je významný spíše svým datem vzniku a světově proslulou knižní předlohou než použitými filmovými kvalitami. Ve srovnání s jinými slavnými protiválečnými filmy působí tento Remarque až prehistoricky a neinvenčně. Proč nepostavit Na západní frontě klid do ringu rovnou proti největšímu protivníkovi - Stezkám slávy od Kubricka? Vidíte jak dostává Fronta nakopáno? 65 %(17.6.2010)

 • OG_Swifty
  ****

  Nebývale působivý film starý téměř 90 let, kterému však z koukatelnosti příliš neubylo. Těžko říct, zda obdivovat více román nebo film samotný, obojí určitě nese silné poselství o hrůzách války. Nejsem pacifista, ale taky nejsem proválečný fanatik a rád ocením oba dva přístupy. Nejzajímavější herec je bezesporu Wolfheim v roli Kata, ale celkově musím ocenit všechny herce, protože předvedli úctyhodné výkony.(13.9.2016)

 • Hejtmy
  ***

  {51/1001} Je zajímavý, jak se celkově změnil film s příchodem zvuku. Na západní frontě klid snese skoro ve všech ohledech srovnání s dnešními filmy a oproti o rok dva starším filmům je to úplně jiná liga, možná i jinej sport, jak by řekl Vince Vega. Nemám téměř co bych vytknul, snad jen to, že už jsem se ke konci mírně nudil. 70%(9.9.2010)

 • - Ve své době byl film považován za nadmíru brutální, se zjevným protiválečným vyzněním. Když byl film promítán v Německu, sabotovali nacisté film tím, že do sálů vypouštěli krysy. (Witta)

 • - Súčasne sa natáčala aj nemá verzia pre medzinárodnú distribúciu. (BlueNeon81)

 • - Pro vyšší autenticitu hráli většinu komparsitů Němci. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace