Osamělá hvězda

Lone Star

Osamelá hviezda

Drama / Krimi / Mysteriózní / Romantický

USA, 1996, 135 min

Film, který se chvíli tváří jako thriller, něco ve stylu "Mlčení jehňátek", ale po nějaké době se to změní a vy sledujete něco, co je hodně podobné komiksu "Skalpy". Má to podobný náboj i podobné řešení témat, kdy navíc dostáváte celkem zajímavý případ, jehož pointa je docela nečekaná, i když ne přímo odzbrojující.(28.3.2016)

Reziser John Sayles natocil tymto svoj najlepsi film, ktory ostatni asi nepochopili alebo nechceli pochopit. Nevermind, kazdopadne len velmi nerad sa stotoznujem s istym Madsbenderom, ktory je navyse adminom tej hnusnej odpornej smradlavej zumpy zvanej filmova teoria. S tym ja nechcem nic mat - s tou teoriou myslim. Obavam sa, ze tejto Madsbenderovej vete nerozumiem : "Ide o prekvapivo komplexné dielo tematicky (prisťahovalci, pašovanie ľudí cez hranice, konflikty medzi Američanmi a Mexičanmi, rozpor medzi pravdou a oficiálnou verziou dejín, černošská komunita, história niekoľkých rodín, nelegálne podnikanie, korupcia, štátna služba v polícii a armáde, a napokon samotné osobné línie) i naratívne (k celej rade postáv sa viažu flashbacky, ktoré sú s líniou z prítomnosti previazané pomocou skrytých strihov a kompozičnej nadväznosti)" - myslim si vsak, ze ide o nejaky premudrely a prechytraly odborny termin zas a znovu z tej odpornej zumpy zvanej filmova teoria. No nic, kazdopadne viem, ze nejake otazky a motivy z filmu ostali nezodpovedane, a tu nastupuje divakova fantazia, moze si to kazdy kludne zodpovedat. Kazdopadne herci hrali velmi dobre, najma som bol spokojny s Chrisom Cooperom /Marinak 2005, Bourne Identity 2002, Matewan 1987/, Elizabeth Pena /Rush Hour 1/ bola vyborna a vsimol som si aj Matta McConaugheyho /Cas Zbijet 1996, Interstellar 2014 a Amistad 1997/. Oplati sa sledovat rozpletanie skrytych suvislosti v mestecku blizko US- mexickych hranic. Fascinujuce, zaujimave, vyborne tempo, nuda bola stlacena na minimum - presne tak to mam rad : 89 %(2.11.2017)

• Malarkey

Lone Star je údajně jeden z filmů, který bych měl vidět, než umřu. Také je to ale jeden z nejnudnějších filmů, u kterých jsem se bál, abych znuděním neumřel. Já uznávám, že podstat příběhu je jasná. Dává v potaz bílého Evropana a srovnává ho se vším ostatním. Výsledkem by měl být fakt, že všichni jsme si rovni, ale ne všichni to tak v tomto filmu přijímají. V průběhu filmu jsou pravidla jasně daná. Na jedné straně rasisti, kteří kdyby mohli, tak na sebe navléknou kuklux háv. Na straně druhé je pak zbytek, který bojuje za svá práva. A někde mezi nimi je osamělá hvězda, která si prochází po jinak dosti napjaté prérii. Škoda. Čekal jsem, že tohle bude jinačí masakr a Osamělá hvězda pojede jiné pecky. Na základě zajímavého příběhu je položen totálně průměrná až podprůměrná hlavní role.(11.4.2014)

Velmi pomalu ubíhající film, ve kterém nález dávno zabitého šerifa odstartuje odkrývání minulosti několika obyvatel městečka u hranic s Mexikem. Spíše než zločin/nezločin se zde řeší vztahy bílých, černých a hispánských Američanů a hlavně vztahy rodičů a jejich (dospělých) dětí. Závěr je (obzvlášť na americké poměry) velmi neobvyklý..(13.10.2013)

Chris Cooper je znám spíše z filmů jako Čas zabíjet nebo Americká krása, tady ale na rozdíl od uvedených filmů dostal šanci vyniknout v hlavní roli. Myslím, že se mu to docela podařilo, byť si možná zasloužil trochu výraznější příběh, ale jeho výkon rozhodně filmu neubírá na zajímavosti, spíše naopak.(12.9.2002)