Temné síly

The Believers

Sily temnôt

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA, 1987, 114 min

Čekal jsem trošku víc, protože je pod scénářem podepsaný Mark Frost, který v tandemu s Davidem Lynchem vytvořili fenomenální seriál Městečko Twin Peaks. Atmosféra místy nebyla špatná a okultno, vycházející z ne tolik zde známéno náboženství Santería, nabízí nepřeberné možností, jak téma uchopit. Výsledek je jaksi nemastný neslaný, což je zatraceně škoda. Téma úzce spjaté s Voodoo by mohlo nabídnout vcelku děsivý zážitek, i přesto, že se zde zvířecími a lidskými oběti (zvláště děti) moc nešetří.(18.5.2019)

Filmu chvíli trvá, než vás trochu vtáhne a rozehraje kýženou partii, ale potom už to poměrně odsýpá. Atmosféra graduje, co ale zamrzí je scénář, který se svými postavami nepracuje příliš obratně, vzájemné vztahy jsou chladné a ploché, logika chování má protichůdné tendence a obtížnou uvěřitelnost. Od spojení režisérské osobnosti Johna Schlesingera a tématu nestandardních náboženských rituálů jsem v každém případě čekal daleko víc. 60%(23.4.2009)

• Phobia

Voodoo rituály mě nijak zvlášť nefascinují - náboženské obřady s obětinami, zvířata, krev, ohně, černošské tanečky... Tohle téma je pro mě díky jisté tajemnosti a temnotě jen o málo zajímavější než křesťanství, judaismus nebo libovolná jiná víra. Prostě tomu po duchovní stránce nevěřím: tečka. Zápletka kolem voodoo mě tedy příliš neoslovila, nevyvolala napětí a strach už vůbec ne. Když se k tomu připočtou hlavní hrdinové, co na mě kdovíjak nezapůsobili, zůstane mi film, který neměl šanci mě zaujmout. Na Martinu Sheenovi mi zkrátka něco vadí, určitá slizkost či co, jeho filmový synek byl všední, ovšem slabý dabing nepomohl ani jednomu z nich. Navíc jsou po rodinné tragédii ohromně klidní a vyrovnaní, psychická hloubka a s ní přesvědčivost jsou na mizerné úrovni, emoce skoro nulové. Snad se dá tahle plochost, nevypracovanot charakterů připsat době vzniku - tehdy to mohl slušný, ba i nadprůměrný horror, dnes už však stěží průměr. 47%(22.4.2009)

Další z nekonečné řady skvělých hororů osmdesátých let, který je neprávem zapomínaný a neuznávaný, aspon tady. Já to znám zase pod názvem Věřící, je někdy až neuvěřitelné, jak byla distribuce té doby neujednocená. Kult věřících fanatiků z nějakého afrického kmene se dostane do USA, kde si jako vyvoleného pro svého boha vyhlédnou malé dítě, jehož otec je psycholog (Martin Sheen, mimochodem Charlie je na něj neuvěřitelně podobný), který pomáhá při vyšetřování okultních vražd a rituálů a vůbec nemá tušení, že věřící vedí o každém kroku, který udělá on, i všichni blízcí.(11.3.2009)

Film svou dobu vzniku nezapře. Scénář není nikterak složitý - postavy jsou šablonovitě nerozvinuty, takže jakýkoli silnější vztah k nim až zase tak nehrozí. Maximálně k hlavní postavě s tváří Martina Sheena, protože na tuto osobu, potažmo na vztah s jeho synem, bere Schlesinger docela zřetel. Hudba občas dokáže navodit pocit sledování "voodoo" filmu, ale jinak se nesnaží o hlavní přízeň divákových smyslů. Lehce nadprůrměný film, který si spíš než o horor, říká o mysteriózní thriller. Dějových zvratů je tu poskrovnu, takže se film docela vleče. Naštěstí má solidní atmosféru a dobrou závěrečnou pointou. Nejedná se však o žádný zapamatováníhodný snímek, ale na jedno podívání bohatě postačí. Lepších 60%.(7.2.2010)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Religion" od Nicholase Conda. (Terva)