Temné síly

• slovenský

Sily temnôt

Horor / Thriller / Krimi / Mysteriózní

USA, 1987, 114 min

Filmu chvíli trvá než vás trochu vtáhne a rozehraje kýženou partii, ale potom už to poměrně odsýpá. Atmosféra graduje, co ale zamrzí je scénář, který se svými postavami nepracuje příliš obratně, vzájemné vztahy jsou chladné a ploché, logika chování má protichůdné tendence a obtížnou uvěřitelnost. Od spojení režisérské osobnosti Johna Schlesingera a tématu nestandardních náboženských rituálů jsem v každém případě čekal daleko víc. Hudba: J. Peter Robinson. 60%(23.4.2009)

Tempem vyprávění, stopáží i lookem jakoby Believers spadali do poloviny sedmdesátých let, kdy podobné (v drtivé většině kvalitní) filmy vznikali jako na běžícím pásu a diváci je hltali s nadšením. Jenže tenhle kousek je o patnáct let mladší a na konci osmdesátek asi příliš úspěchu nesklidil. Což je škoda, protože jak příběhem tak zpracováním jde o slušný nadprůměr, jehož tempo plyne povětšinou klidně, ale správně, i když pozvolna, graduje až k pěkné pointě. V rámci úzkého kruhu filmů, ve kterých se operuje s voodoo a jeho obměnami řadím Believers rozhodně k tomu lepšímu.(8.3.2009)

Nadprůměrný mysteriózní thriller, který je lehce říznutý voodoo zápletkou. Podobné odpočinkové filmy mám rád, protože děj je docela jednoduchý, přímočarý a přece jenom je i lehce zabalený do mlžného oparu, který nám postupně poodhaluje všechna jeho tajemství. Herecké výkony jsou na slušné úrovni, stejně jako kamera či hudební doprovod. Možná se někomu může zdát film lehce nudný a on v určitých pasážích skutečně je, ale všechno nám tvůrci vynahradí v závěrečné půlhodince, která je nabitá akcí, napětím a solidním finishem.(14.2.2011)

Moc filmů o voodoo a podobných rituálech není a když se najde nějaký slušnější, je to malý zázrak. Schlesinger sice natočil spíše mysteriozní thriler než horor, ale i přes pomalé tempo vyprávění mě to nenudilo. Příběh o psychologovi, kterého začínají obplétat nitky voodoo je sice pomalý, ale solidní a ve finále přinese pár zvratů, které nejsou úplně hloupé. Díky Martinu Sheenovi, který snad prvně hraje kladného hrdinu Vám bude záležet na titulní postavě no a ani ty ostatní nejsou špatné. Zkrátka celkem kvalitně natočený film, který má u mě tu smůlu, že na horor se v něm opravdu nic moc nedělo.(19.7.2015)

Bolo mi hneď jasné, že keď tam hrá Martin Sheen, tak vlastne ani o žiaden extra horor nepôjde. Po toľkých amerických prezidentoch a všelijakých politikoch mi v tomto smere jednoducho nesedí. Ale napodiv, aj keď voodoo téma nie je pre mňa nijak zvlášť zaujímavá, scenár vedel zaujať aspoň do takej miery, aby pritom človek nezaspal. Skrátka film neurazí ale ani nijak neoslní. Slabučký priemer. 50/100(31.12.2014)

• - Snímek byl natočen na motivy románu "The Religion" od Nicholase Conda. (Terva)