Dr. Cal Jamison a jeho syn Chris se po smrti manželky stahují do New Yorku. Tam má psycholog Jamison pomoct při vyšetřovaní vraždy dvou mladých lidí, které pravděpodobně zabili při záhadném rituálu neznámého kultu. Jamison si myslí, že jde o voodoo a ignoruje všechny výstrahy své hospodyně, aby se o případ přestal zajímat. To způsobí, že musí bojovat o záchranu svého a Chrisova života. (oficiální text distributora)

K.I.N.G.

Další z nekonečné řady skvělých hororů osmdesátých let, který je neprávem zapomínaný a neuznávaný, aspon tady. Já to znám zase pod názvem Věřící, je někdy až neuvěřitelné, jak byla distribuce té doby neujednocená. Kult věřících fanatiků z nějakého afrického kmene se dostane do USA, kde si jako vyvoleného pro svého boha vyhlédnou malé dítě, jehož otec je psycholog (Martin Sheen, mimochodem Charlie je na něj neuvěřitelně podobný), který pomáhá při vyšetřování okultních vražd a rituálů a vůbec nemá tušení, že věřící vedí o každém kroku, který udělá on, i všichni blízcí. ()

obitus

Tempem vyprávění, stopáží i lookem jakoby Believers spadali do poloviny sedmdesátých let, kdy podobné (v drtivé většině kvalitní) filmy vznikali jako na běžícím pásu a diváci je hltali s nadšením. Jenže tenhle kousek je o patnáct let mladší a na konci osmdesátek asi příliš úspěchu nesklidil. Což je škoda, protože jak příběhem tak zpracováním jde o slušný nadprůměr, jehož tempo plyne povětšinou klidně, ale správně, i když pozvolna, graduje až k pěkné pointě. V rámci úzkého kruhu filmů, ve kterých se operuje s voodoo a jeho obměnami řadím Believers rozhodně k tomu lepšímu. ()

Seabeast

Čekal jsem trošku víc, protože je pod scénářem podepsaný Mark Frost, který v tandemu s Davidem Lynchem vytvořili fenomenální seriál Městečko Twin Peaks. Atmosféra místy nebyla špatná a okultno, vycházející z ne tolik zde známéno náboženství Santería, nabízí nepřeberné možností, jak téma uchopit. Výsledek je jaksi nemastný neslaný, což je zatraceně škoda. Téma úzce spjaté s Voodoo by mohlo nabídnout vcelku děsivý zážitek, i přesto, že se zde zvířecími a lidskými oběti (zvláště děti) moc nešetří. ()

Tommassi3

"Jak si na tohle vůbec můžete zvyknout ??" - "Nezvyknete !! A tak už teď víte, proč poldové tak chlastaj.." ;) Na výtečného Johna Schlesingera, který by hrozně chtěl překročit rámec žánru, překvapivě slabá, zejména dík tomu slabému finále, bizarnímu Frostovu scénáři, plnému falešných stop, jejichž přínos se mi zde zdá přinejmenším diskutabilní, i právě v té jeho žánrové (ne)rozkročenosti, nicméně v důsledku vůbec ne špatná voodoo subžánrovka s tradičně parádním Jimmym Smitsem.. Nejvíce mě ovšem trestuhodně The Believers pobavili v souvislosti s distributorským synoptickým textem na webu Fdb, který říká, že psychiatrova, toho si zahrál Martin Sheen, žena zemřela po autonehodě.. Já totiž ještě nikdy nikoho kávovar řídit neviděl !! ;) ()

misterz

Bolo mi hneď jasné, že keď tam hrá Martin Sheen, tak vlastne ani o žiaden extra horor nepôjde. Po toľkých amerických prezidentoch a všelijakých politikoch mi v tomto smere jednoducho nesedí. Ale napodiv, aj keď voodoo téma nie je pre mňa nijak zvlášť zaujímavá, scenár vedel zaujať aspoň do takej miery, aby pritom človek nezaspal. Skrátka film neurazí ale ani nijak neoslní. Slabučký priemer. 50/100 ()

• Snímek byl natočen na motivy románu "The Religion" od Nicholase Conda. (Terva)