Student newyorské univerzity Tom Levy, toužící jednou zvítězit v maratónském běhu, je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení chce vyzvědět na Tomovi pravdu. Tak se z nich stávají nepřátelé na život a smrt… Dnes již legendární, na síle neztrácející mistrovský thriller s protiválečným a protirasistickým vyzněním natočil významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Daleko od hlučícího davu, Půlnoční kovboj, Den kobylek). Ve filmu herecky exceluje Dustin Hoffman (v úloze studenta Toma), jeho protihráčem je britský herec Laurence Olivier (v roli sadistického agenta Szella). (Česká televize)

Aqualung

Dopřál jsem si tenhle parádní film včera po delším čase.Vynikající herecké obsazení.Základní složka fabule je jasná, boj dobra se zlem.Válečný zločinec se pokouší zmocnit se diamantů, které mu nepatří.No a naivní student je do příběhu vtažen proti své vůli svým bratrem a musí se nejdříve zorientovat, aby posléze pochopil zlo do kterého jsou zapleteni jeho nejbližší.A s úspěchem se pokouší vše překazit a trestat. A daří se mu to.Tohle není akční film, ale myšleně akční, a o to působivější a silnější. Musí však přijít o bratra, který má v téhle kause špinavé ruce.Je zde jasně poukázáno na propojení státních struktur a zločinu. Jak tam jeden říká, jsou věci se kterými FBI nechce nic mít a do kterých se CIA nemíchá.Pak nastupuje "oddělení".Inu žvanec dělá s lidmi i organizacemi neuvěřitelné věci.Najatá studentka dodává křehký ženský rozměr příběhu,ale je jen jeden rys zla a dokresluje komplikovanou cestu, kterou musí hrdina projít a s úspěchem prochází a za ním zůstávají jen mrtví.No a finále, kdy se diamanty po hrstech rozhazují do odpadu, tak to je peklo! Tedy pro padoucha! Zde zasáhne prozřetelnost a Szell po pádu ze schodů končí svůj život s rozparovákem ve vlastním břiše. A z hrdiny-studenta, který musí při své cestě zabíjet se stává chlap. Krásný moment zúčtování s prožitým představuje zahození pistole do moře. Výborný film.Hodnotím vysoko, velice vysoko! Za zvláštní zmínku stojí parádní výkon Laurence Oliviera. ()

milancecil

Asi pro většinu diváků nezapomenutelné, stále provokující drama univerzitního studenta historie v excelentním hereckém podání Dustina Hoffmana, drama jež zůstává jednoznačně jedním z významných pilířů tohoto filmového žánru, pro někoho možná příliš překombinované a jen těžko uvěřitelné, přesto je stále strhující obsahem i zpracováním příběhu, příběhu v němž se mladému člověku zpřevrací jeho dosavadní celkem poklidný život a jeho dříve tak všední dny dostanou mimořádně dramatický náboj, je náhle podroben existenční zkoušce, když musí začít bojovat o své prosté přežití, když je zpočátku naprosto nepochopitelně vinou svého staršího bratra, tajného kurýra vtažen do nebezpečných konspiračních her, náhle a nevyhnutelně, bez jakékoliv možnosti bezpečného úniku, zbývá mu jen zoufalý boj, zpočátku sice zmatený, ale s dalším vystupňováním děsivých událostí stále odhodlanější, až do dějového finále, v němž už jedná tvrdě a nesmlouvavě, jak si to krajnost situace vyžaduje, přeplněný zlostnou nenávistí, sám dokoná akt pomsty bez sebemenší lítosti, opravdu těžká, děsivě sugestivní podívaná, v řadě momentů zobrazenou surovou krutostí až šokující, s násilnými scénami, jež ulpí na vždy v divákově paměti. ()

ArdathBay

Nedoporučuji sledovat před návštěvou dentisty :)). Špičkový herecký výkon Hoffmana. Jeden z nejlepších psychopatů na plátně (Olivier) provádějící trepanaci a samozřejmě jeho : "It is save ?" pořád dokola. Tak, že mě to strašilo hooodně dlouho. ()

G.W.Bush

Znepokojivý thriller o tom, že zubaře nemusí dělat pouze znuděný sadista, ale atestaci může získat i masový vrah. ()

FIBO

Laurence Olivier a kultovní výslechová scéna "Je to bezpečné?" ... "Je to bezpečné?"... "Ne, není to bezpečné, je to velmi nebezpečné, měl byste být opatrný!". Tohle se zapsalo do historie. Jinak krom velmi působivé podíváné stojí za zmínku hodně povedená hudba Michaela Smalla. ()

štísko

Po tolika letech kdy jsem to viděl poprvé, už to nevnímám jako nějakou "bombu." Film mě ale pořád má co nabídnout a tak jsem si ho nedávno opět docela užil. Maratónec mě stejně jako kdysi, dokázal cele vtáhnout do děje a udržet mou pozornost. Jsem dnes už pochopitelně kritičtější, tak jsem si všimnul jedné hovadiny. Pistoli místo toho, aby zahodil beze svědků do stoky, tak s ní utíkal jakou dobu mezi lidma, aniž by byl někomu nápadnej. Že byl v šoku bych pochopil, ale že těm lidem to bylo šumafuk, mě docela zarazilo. Nově jsem "objevil" pro sebe ještě jeden fakt, kterého jsem si tenkrát tolik nevšímal. Hromadu diamantů kterými by si mohl narvat kapsy, nechal doslova plavat. Nestál o jmění zaplacené tolika životy. Takže k závěru pro mě dobře stravitelné morální poučení. ()

LexBarker

Film výborný, známí herci, dobrý příběh.... Ale kniha byla ještě o dost lepší, byť útlá brožurka, ve svém žánru to nejlepší, co jsem četl. ()

Sdoom

Dustin exceluje, první půlka, která víceméně uvádí do děje, je výborná. Pak je to ale nějaké neucelené, uspěchané, žádná výrazná scéna, napětí moc dobře budované taky nebylo. Laurence Olivier mohl být mnohem démoničtější. Slušný oldschool trhiller, nic víc. (HDrip, orig.) ()

JADIM

Mňa na tom bavil iba ten maratónec aka plazivec. Zaujalo ma jeho športovanie, utrpenie u "zubára" a aj vzťah s tou francúzkou. Momenty bez neho boli pre mňa nič nehovoriace a úvod vyslovene chaotický. Škoda, že podstatná časť filmu bola iba s postavami, ktoré nemali čo povedať. 4,5/10 (Videné 13.3.2021, Originálne znenie) ()

klúčik

Výborný film, na ktorý sa nedá zabudnúť. Vždy pred návštevou zubára si ho treba pustiť a budeme sa tešiť na neho!!! Ale vážne. L.Olivier v postave, ktorú tu zahral je naozaj nezabudnuteľný. Krok s ním držia aj D.Hoffman a R.Scheider. Tento herec mal výborné obdobie, lebo som bol v krátkom čase vtety ešte na Francúzskej spojke a Čelustiach. Bohužial pred nedávnom zomrel. Už si pomaly zvykám, že herci na ktorých som vyrastal odchádzajú do hereckého neba. 90%. ()

Han22

Neskutečně brutální thriler, který jsem v 70. letech fakt nečekal. Nervydrásající scény mučení v zubařském křesle a následný zoufalý útěk jsou za podpory nervozní kamery a skvělé hudby následovaný skvělým finále. Dustin Hoffman znovu potvrzuje, že je jedním z nejlepších žijících herců a že zahraje pokaždý perfektně. Jeho role k smrti vyděšeného muže, který se ve finále mění v odhodlaného mstitel je klišé jak prase - a přesto výborně zahrané. Bohužel příběh skřípe a v první půlce téměř neexistuje, postavy se nějak chovají, ale není jasné proč. V druhé půlce děj nezačne dávat smysl, ale díky skvělým scénám to už moc nevadí. EDIT 2023: Je to bezpečné? Ovšem i napodruhé stejný zmatek. Schlesinger se prostě neobtěžuje s žádným vysvětlování kdo co a proč a díky tomu netušíte u mnoha postav co jsou zač a proč se chovají jak se chovají. Do konce jsem měl zmatek u té holky, u Devanovy a nakonec i u Schneiderovy postavy. Na těch 4* to drží opravdu strhující herecké výkony nejen Hoffmana, ale i slizký Olivierův nácek a pár dalších. A těch pár expresivně podaných brutalit a nervních scén (zubař, útěk, židovská čtvrť, jez!). PS: Skoro 40letý Hoffman hrající studenta je dost těžký věkový fail. ()

jondoe

Je to bezpecne ??? Tak dnes som si znovu doplnil svoje zbierku v pozreti starsich kultovych snimok. Dustin Hoffman tu je nadmieru presvedcivy Lavrence Olivier vypada ako by donho vstupil sam diabol. Naozaj vinikajuci thriller plny necakanych zvratov ,a paradne budovanym napatim ,ktore vas drzi v strehu od zaciatku az do konca. A ta scena u zubara ... no dost som sa zubarov bal pred pozretim tohto filmu a teraz som si isty ze ma tam uz nikto dobrovolne nedostane :-D ()

Devadesát Dva

na konci jsem se neubránil připomenout si, do čeho se v současnosti takovéhle hitovky transformovaly, co za hit v současnosti považujeme - kupříkladu takový Nolanův Počátek a tady si to můžete srovnat. v nových blockbusterech se vytrácejí emoce a jakási poctivost, nahrazuje ji jen falešnost, přetvářka, efekt - což je podle mě smutné. Maratonci dávám plný počet za to, že mě dokázal vyděsit - mám na mysli: Is it safe?-scene, možná proto, že zubaře nesnáším, ale po dlouhé době jsem něco fakt prožíval s hl. hrdinou, okouzlilo mě taky několik vteřinových záběrů, kupříkladu Hoffman běžící za úsvitu přes ulici k autě své dívky. Hoffmanův výkon vůbec považuji za nejlepší, co jsem od něj doposud viděl, kupříkaldu takovýho Rain Mana u mě osobně tímhle přebil raz dva. po druhém (Slídil) setkání s neuvěřitelným Laurencem Olivierem a prvním s Johnem Schlesingerem si říkám, že na tyhle dva se do budoucna víc soustředím. Roy Scheider opět velmi solidní ve vedlejší úloze. a ten konec, to je prostě slast, i když se probudil ten Szell ve mě, to šílenství, jaká je škoda diamantů, co všechno musel přetrpět, aby se k tomu dostal a pak o to takhle přijít. úplně dokonalé to není a je mi jasné, že Laurence Olivier určitě není herec těchle charakterů, nicméně tam v mých očích není jediné hluché, slabší, natahované nebo zbytečné místo. poctivý, emocemi a napětím nabitý thriller, jakoby se mi nechtělo věřit, že se v tom roce byly schopny natočit filmy tak trvající úrovně a hodnoty... a celé mě to nasitilo tak, jako dlouho nic. mňam. ()

LEATHERFAC

Jeden z nejzbytečnějších filmů, co jsem kdy viděl. První polovinu se nic neděje - respektive děje, ale tak zmateným a blbým způsobem, že to vůbec nezaujme. Když už člověk tu nudu nezvládá a začne přeskakovat a ono se to pořád nelepší, je něco špatně. Bohužel musím říct, že se to nezlepší až do konce. Zápletka s diamanty je pitomoučká, s nacistického tématu se dalo vyždímat mnohem víc. Tenhle film mohl být velký. A zdá se, že jím i být chtěl. Ale bohužel není. Není. ()

Vajonek

Někdy mám se staršími krimi problém - začnu se u nich rychle nudit. Ne tak ale u Maratónce. Žasla jsem nad tím, jakou atmosféru, dusno, stupňované napětí dokázal režisér spolu s výbornými herci a dalšími tvůrci vytvořit, a to ještě když si člověk uvědomí, kdy tenhle film vznikl a že režisér k navození uvedeného nepotřeboval žádné skvělé efekty. Mnohdy stačil drobný detail, pohled, nepřerušovaný dlouhý záběr na obličej, aby člověku zatrnulo, vžil se do pocitů postavy. Sice dvakrát nemusím Dustina Hoffmana, musím ale uznat, že zde byl výborný (i když dojem trošku kazilo, že ve svých skoro čtyřiceti letech hrál vysokoškolského studenta a bylo to dost do očí bijící). Jinak naprosto skvělý Laurence Olivier, to je bez debat, ale třeba i Roy Scheider, pro mě velký hrdina a sympaťák z doby, kdy jsem jako dítě "žrala" Čelisti. Všichni se tu vyjadřují ke scénám u zubaře, tak to udělám také - ani mně nepřišly nijak extra děsivé, možná je to tím, že jsem měla podle toho, co jsem si před zhlédnutím o filmu přečetla, od zubařských pasáží opravdu velká očekávání. Nic to ale nemění na tom, že i tyhle scény do filmu sedly, pomohly ho dotvořit a udělat z Marátonce skvělý snímek, který podle mého názoru předčí mnohé současné thrillery. Sice jsem úplně nepobrala kdo s kým a proč v čem jel a nejel, vůbec mi to ale u Maratónce nevadilo. A čím větší odstup od zhlédnutí filmu mám, tím jsem z něj asi nadšenější. Když si vybavím Olivierovo "Je to bezpečné?", mrazí mě (i v tom vedru, co teď je :D) víc, než když jsem film před pár dny sledovala. 90 %. ()

Revolver

Kvalitní krimi, které táhnou zejména herecké výkony Dustina Hoffmana a hlavně Laurence Oliviera. Zkrátka skvělý zážitek, který každému zdvojnásobí strah ze zubaře. ()

Ripley

Čekal jsem víc od legendárního filmu a legendární zubařské scény.Každopádně Laurence Olivier byl dokonalej hnusák."Je to bezpečné?" ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams