Epizody(7)

Po příjezdu tajemného kněze na jeden ostrov se jeho obyvatelé stanou svědky zázračných událostí a děsivých znamení. (Netflix)

Antek

Ještě to zazní nejspíš mnohokrát, ale tahle minisérie je takové „Best Of Stephen King“, které mistr sám nekomponoval. Ba co víc, ani do něj sám nijak nepřispěl. Ospalé městečko, přemýšlení nad různými formami víry, střet morálky, tajemné zlo a jednotlivci, kteří jsou mu schopni čelit pouze a jen, když mu čelí společně. Z Flanagana se stal jakýsi horrorový Tarantino, který cituje, kde může (aniž by sprostě vykrádal). A i když je tam ta inspirace více než zjevná, „Midnight Mass“ obstojí samostatně jako silné drama s nadpřirozenými prvky, v němž dýchají nejednoznačné (jednoznačné je pouze zlo) z masa a kostí, kterým přes jejich obyčejnost (a v tom je právě ta síla) nelze jinak než fandit. Teto pomalu vymírající ostrůvek tedy rozhodně stojí za návštěvu, a nejlépe víkendovou, abyste mohli pořádně nasát všechny příběhové nuance a prožít opravdovou katarzi. Dospělý příběh v dospělé formě. ()

vyfuk

Věc, kterou bych asi doporučil všem a zároveň bych řekl, ať  raději neztrácí čas. První epizoda to žene celé ke katastrofě, kdy nikdo moc neví o co jde, a jde jenom o nějaké pánbíčkování. Navíc seriál profilující se jako horor se tak skoro polovinu času netváří. Mike dělal dva roky na dost blbém pokračování Domečku na kopečku a teď se za rok vydává do nových vod. Trochu ale trvá, než se v nich naučíte plavat. Nicméně svět je zde velice zajímavě rozpracování, dokáže překvapit a dokáže poutat. Postavy toho hodně nakecají a mají tendenci hlavně furt mluvit o Bibli. To na konci jenom dokazuje, jak  je ta kniha nedůvěryhodná a chaotická, protože si je schopná protiřečit neustále. Je mi líto tvůrců, kteří tu Bibli museli dokola furt číst. Nakonec je to docela jednoduché a z příběhu si  můžeme vzít strašně moc témat. Přes xenofobii, bigoty, ignoranci, odkážeme se na všechno. Někdy to tím i vypadá na divadelní hru. Zase na stranu druhou je zajímavé to kamerové porno, kdy Fimognari konečně nedělá chlorovaný podvodníky a nechává mluvit barvy. A je to orgáč. Někdy už dost otravuje to, jak se seriál snaží sežrat šalamounovo hovno, ale nějakým způsobem, to mnohdy funguje. ()

Jaro.Krafcik

Flanagan je majstrom hororovej atmosféry. Škoda že tu to skončilo iba pri tej atmosfére. A to mal seriál začiatkom vydania okolo 94%, neviem kto to hodnotil, neškodný seriálový priemer so siedmimi epizódami stačil. 3* ()

andalin

Pomalý rozjezd, ale výborná gradace. Spojení dvou témat (teologie a vampirismu), které se vzájemně překrývají. Antagonistka byla obzvlášť skvělě napsaná, tolik jsem ji nesnášela. ()

Kienast

Opět skvělý Flanagan, parádní rozbor víry (dialogy na výbornou) zakončený krvavým chaosem na odlehlém ostrově. Výborní herci v čele s "Bev", kterou řadím k největším mrchám pod sluncem. Chápu že pro někoho můžou být dialogy o víře nesnesitelné, ale zde mají smysl. Prostě parádní práce. A já opět vynechám nedělní mši, jako to dělám už 30 let. :) 8/10 ()

Jespe-film

Nádherný vizuál, slušní herci a zajímavý námět. Bohužel mě nespočet podobně vyznívajících dialogů dost nudil, přestože mi konverzačky vůbec nevadí. Po celou dobu jasné 3 hvězdy, ale závěrečný díl mě nakonec donutil se zamyslet a dát 4. * ()

666Carnage

Třetí série od pana Flanagana. Jsem už zvyklý na jeho dlouhé záběry a rozhovory, ale nějak jsem to čekal lepší. Díky tomuto seriálu jsem ještě víc radši, že nejsem věřící. Z některých jedinců se stávají opravdu fanatici ve jménu víry. Hlavní sestra mě přiváděla k šílenství a každý díl jsem si přál její brzké ukončení v tomto seriálu. Poslední dva díly jsou opravdu super a jentu nejvíc cítit hororový prvek. Sice už od druhého nebo třetího dílu tušíte kdo je kdo a oč vlastně jde, ale máte potřebu to dokoukat i přes tu hromadu náboženských žvástů. Je to pěkné natočené a sedm dílů je adekvátní číslo na tohle téma. Chtělo by to příště více přidat na hororu a ubrat na metaforách. Uvidíme jaké téma bude příště. Jestli nějaké příště bude. 70% ()

Michelle75

První díl prostě bomba,  člověk se částečně seznámí s postavami, zajímavým prostředím a vcelku i povedeným začátkem, který se bude pomalinku měnit, objasňovat a vyplňovat, až se naplní....Je to i krásně natočené ,ale přesto,  co mi vadilo už u Haunting 2, tak tady už mě přímo s...., a to je vyplňování času pořád stejně stejnýma větama, které se třikrát opakují a přitom jsou hloupé a zbytečné,ale mají působit chytře a je na ně kladen důraz. Pro mě vata, ale potenciál to má velký. ()

Vajonek

Tak co jsem to vlastně viděla? Drama? Horor? Apokalyptickou vizi? Sci-fi s náboženskými prvky? Těžko říci, asi od každého trochu. Určitě to mělo atmosféru, bylo to originální, s nápadem a spoustou postav a postaviček, skrze jejichž příběhy nám celou tu netradiční zápletku tvůrci naservírovali. I když herecké výkony v Půlnoční mši stojí za to celkově, mou favoritkou je asi Samantha Sloyan, která ve své postavě naoko vše dobře myslící a ve jménu boží vůle konající knězovy pomocnice předvedla jednoduše koncentrované zlo. A pak samozřejmě Hamish Linklater, který postavu pátera pojal takovým způsobem, že v člověku dokázal probudit opravdu pestrou škálu emocí od zvědavosti, sympatií, přes ohromení, zlost, až po jakési zvláštní pochopení. U jeho promluv jsem se (někdy skoro v jeden a tentýž moment, někdy pěkně na střídačku) najednou dokázala vžít do pocitů lidí, kteří právě kvůli něčemu takovémuto nenávidí cokoli spojené s náboženstvím, i do těch, kteří se nechají naprosto lapit svým charismatickým vůdcem a vstoupí třeba do té nejšílenější sekty, jakou si kdo dokáže představit a jsou schopni ve jménu vůdcových (jakože božích) pravd udělat cokoli. Půlnoční mše se také vyznačuje působivou hudbou, přitažlivými scenériemi, s postupujícím dějem místy překvapivě skoro až akčními scénami (někdy možná až moc "výraznými", křiklavými, až si člověk říkal, jestli už to není moc hnané na efekt, za hranou vkusu). Někdy se v tom už trochu moc "kecá" a je to celé možná přehnaně natahované, na druhou stranu se v dialozích (když se člověk dokáže soustředit, počká si na to) objevují opravdu zajímavé, hluboké myšlenky, důležité pro celkové vyznění, sdělení. Líbilo se mi, že ve chvílích, kdy už se mohlo pomalu začínat zdát, že se to převrací v bezduchou blbost (ve stylu všichni se tady vzájemně požerem, ale vlastně moc nevíme proč), se objevila nějaká chytrá myšlenka, zvrat, který tomu dal nějaký smysl a řád (typicky "pátrání a objevy" doktorky). Nechyběly opravdu překvapivé až šokující momenty, pro mě nejvýraznějším byl ten na konci 5. dílu, kde jsem zůstala zírat s otevřenou pusou, protože jsem to, co se stalo (člověku, kterého jsem vlastně do té doby asi považovala za hlavní postavu), vážně nečekala. Kdybych věděla, co přijde dál, tak překvapená bych samozřejmě nebyla, tenhle díl byl totiž podle mě právě takovým předělem mezi tajemným, spíše poklidnějším mysteriózním dramatem, kdy člověk ještě moc netušil a hororovější podívanou, kterou od Půlnoční mše zřejmě mnozí diváci čekali zejména. Rozumím tomu, že to mísení žánrů a pomalý rozjezd nemusely vyhovovat každému. Když se ale obrníte trpělivostí a nebudete čekat oddechovku, nenáročný lekací krvák, ale připravíte se na to, že přijde něco trochu jiného, že si s vámi budou lehce pohrávat a vy se budete muset trochu soustředit a přemýšlet u toho, věřím, že vám Půlnoční mše dokáže něco dát (nakonec asi právě i ten nenáročný krvák, jen s určitou nemarnou nadstavbou). 75 %. ()

Hanys_

Nečekat další Hill House nebo Bly. Tohle je pomalá ostrovní depka s pořádnou dávkou mysteriozna a duchovna. Flanagan fakt vyzrál ve filmaře top kvalit, každý rozhovor a každý záběr tu má své místo. Herecky lahůdka, nejvíc mi tady asi učarovala démonická Samantha Sloyan jako Bev. 9.5/10 ()

Corpsegrinder

Flanagana nemám rád a proto mě překvapilo že jsem se tady od prvního dílu naladil na tu typicky kingovskou atmosféru malýho ostrovního městečka plnýho různorodejch postav který jistě nakonec nedopadnou dobře. Perfektní to nebylo, naopak to má zásadní problémy, ta náboženská linka na to až moc tlačí, postavy se chovaj jak kdyby jim vymyli mozky a samozřejmě nechybí ani fanatická postava která se objevuje ve všech dílech a snad každej její dialog je citát z Bible. K tomu jsem moc nerozuměl tomu proč se hlavní monstrum dobrovolně nechá dotáhnout v kufru do nějakýho prdelákova a pak se tam motá jak pasivní debílek a v posledním díle do sebe nechá zblízka střílet a nakonec se i podpálit. No a samozřejmě rozpad města přišel tak pozdě že to uspěchali a opravdu jsem nevěřil že se ze všech rázem stanou vraždící magoři, zejména když je jasně řečeno že transformace nemění vaší povahu. Stejně tak mi přišlo jako nesmysl že celý město nepozná mladou verzi jejich pastora kterej tam 80 let kázal a dochovaly se i jeho starý fotky. Navzdory tomu jsem se bavil, má to atmosféru, postavy jsou zajímavý, herci dobrý a i scénář má pár překvapení, zejména v půlce seriálu se stane něco co jsem nečekal. Žádný trapný flashbacky zde díkybohu nejsou. Solidní 3 hvězdy. ()

HonzysKISS

Moc pěkná hororová mini série od tvůrců Haunting of Hill House. Je to takový typ seriálu, co se odehrává v malém městě, kde se všichni znají. Má to sice opravdu velmi pomalé tempo, ale mě tyhle dramata neskutečně baví. Hned v prvním díle mě uchvátila, jak byla krásně natočená bouřlivá noc. To byl bomba zážitek na TV. Tma je tu opravdu nádherná. A to nenarážím na muslimské postavy, které v seriálu kecají do křesťanského náboženství. Ovšem jak už seriál teasuje, tak je to celé o křesťanství. Divák musí počítat s tím, že těch citátů z bible je tu až moc. Objeví se i hodně nečekaných zvratů, což za tak krátký seriál je super. Bohužel je těžké toho popsat víc, protože by byla škoda prozradit o čem seriál skutečně je. Každopádně musím dát hodně za mínus to, že to není úplně horor. To je velká škoda, protože to má velký potenciál. Chybí mi tu napínavé creepy scény. Lekl jsem se za celou dobu tak dvakrát. Třeba takový již zmíněný Hauting of Hill House byl mnohem víc strašidelnější. 80/100 ()

mclenin

Biblický opus Kingovských rozmerov. Nie síce "strašidelné", no za to veľmi atmosferické. Kňaz ako ústredný bod príbehu kradne pre seba všetku charizmu a evokuje niečo medzi Guyom Pearceom z Brimstone a Nickom Caveom. Sledovať jeho homílie je zážitok. Opäť skvelá práca so zvukom a výborný sound. Za mňa veľká spokojnosť, bavilo ma to od "Stvorenia" až po "Zjavenie". ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

Tvůrce Hill House chystá Zánik domu Usherů

06.10.2021

Po úspěchu se dvěma řadami seriálu The Haunting a následně s novou minisérii Půlnoční mše oznámil režisér a scenárista Mike Flanagan další, celkově již pátý projekt pro streamovací službu Netflix.… (více)

Tvůrce The Haunting má nápad na komiksovku

Tvůrce The Haunting má nápad na komiksovku

14.01.2021

Režisér a scenárista Mike Flanagan (The Haunting, Doktor Spánek) se až doteď soustředil převážně na horory, když se ho ale jeden z fanoušků nedávno zeptal, jestli by nechtěl natočit taky nějaký film… (více)