Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Epizody(8)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

Mamutol

Tak tohle bylo hodně hustý. Na začátku prvního dílu může být divák poněkud zmaten, ale stačí vydržet a člověk se zorientuje v nevšední situaci. Jednotlivé díly jsou dávkovány s přesností na miligramy, protože na konci každého dílu chcete vidět okamžitě další. Nečekejte žádný Hollywood ani happy end, protože tady je to boj o holý život mezi fanatiky islámu. Ochraňujme Evropu před tímto plevelem za každou cenu. ()

Arigato

Tak tohle jsem tedy nečekal. Nebo možná i ano, spíš jsem si to jen nechtěl přiznat. Po prvních dílech jsem měl už víceméně jasno jak celý seriál skončí, jenže takhle napjatý spletenec nakonec v žádné dějové lince nevygradoval tak zcela prvoplánově. Neskutečně povedený skličující soundtrack, který se sem vyloženě hodil. Tohle není Amerika, ale mrazivé Švédsko a bez servítek poskytuje divákovi nadmíru realistický obraz zdánlivě neřešitelného dlouhodobého problému a nešťastné naivity. Opravdu bomba, doslova. ()

hony23

Ve Švédsku už jsou s integrací muslimské menšiny o něco dál, a tak se s námi seveřani tímto seriálem dělí a draze nabyté zkušenosti. Sledujeme několik radikalizujících se studentek, které už omrzel nudný život ve Švédsku a rozhodly se vycestovat do Sýrie, aby se staly jednou z mnoha manželek nějakého islámského bojovníka. Naopak máme tu i frajerku, která již v Sýrii procitla a v ohrožení života se snaží prchnou zpět do Švédska. Seriál těží z originálního tématu, bohužel rozjezd je hodně pomalý a pořádně bavit mě to začalo někdy od 4.dílu. Naopak čím víc se blíží teroristické útoky, tím víc seriál graduje a závěr je skvělý. ()

vandamator

Napínavá jízda jak se patří. První polovina seriálu má pomalejší rozjezd a jde spíše o seznamování s kulturou a postavami. Druhá část už je, ale strhující a neskutečně dramatická. Výborné zobrazení aktuální reálné situace v Evropě a ve světe. Určitě záležitost k zamyšlení a odraz dnešní doby. Severský styl seriálu prospěl a za sebe můžu říct že je to jedno z obrovských opomíjených překvapení letošního roku. ()

Saxos

Minisérie vystřelila hodnocením seriálů, jako raketa. Také se věnuje současně vděčnému tématu, jako je islámský terorismus spojený s migrační vlnou. Nahlédneme do Švédska a zjistíme, že tam mají vcelku dost doplněnou vlastní populaci a tím zákonitě vznikající problém. Všechny linky seriálu jsou zajímavé a vzájemně propojené. Klady: s švédským seriálem se moc nesetkávám a Chalífát stál opravdu za to. Zápory: chtělo přidat ještě pár chvil, určitě málo času se věnovalo finále /akce v Sýrii, zabránění útokům/. Závěr: doporučuji, otevřené vrata jsou, Cestovatel cestuje. ()

VLADEK

Dle mého vkusu nad míru přeceňovaný seriál. Po chaotickém rozjezdu jsem si u 4 dílu říkal – super tak konečně je tady co většina vychvaluje – ale pak od návštěvy a návratu na střelnici s námi scénárista hraje levou. Počet náhod a chování některých postav, kterými si v ději vypomáhá je na úrovni, kterou jsem jen těžko snášel, a absolutně nerozumím zdejšímu aktuálnímu průměrnému hodnocení nad 90%. Nebudu to tady všechno vyjmenovávat, abych nespojleroval. Co je na 100% je vykreslení manipulace s děvčaty a prostředí. Jo a jmenuje se to Kalifát, ale není to o něm. Ale jinak to svůj švédský účel asi splnilo, když si tady čtu všechny ty komentáře WASP, kteří za 6 hod 23 min vhlédli do celé té problematiky ISIS a evropských džihádistů. A konec tedy překvapivý nebyl, nemohlo to dopadnout jinak, ale jak k tomu scénář dospěl je na úrovni českých televizních seriálů z Primy. ()

Modeman123

Kucí vopalení z IS se snaží zatlačit voči (a to prosimpěkně hned třikrát!) politicky korektnímu sluníčkovému Švédsku. Dávám 4,5 hvězdy, což je (graficky :-)) zaokrouhleno plná palba. Skvělé. ()

tomino28

Naprostá pecka a totální trefa do černého v podání Netflixu! Definitivně must see pro všechny, kteří se chtějí v určitých oblastech v rámci možností dovzdělat, a kterým nevadí, že jejich poklidný spánek bude občas narušen mrazivými sny a kapkami vlastního potu. Všechna čest tvůrcům za to, že se pustili do tohoto tématu, atmosféra je hustá a napětí by se v každé epizodě dalo krájet. Zkrátka velmi povedená záležitost a snad nezůstane jen u jedné série. ()

SuzieS

Takové Game of Thrones po švédsku. Alespoň podobné pocity jsem u toho měla - Opravdu nechcete být ani jeden ze všech představených účastníků. ()

Veber

Tak 4 - 5 *. Nakonec se přikláním k 5 *. Seriál má své kvality, nepodařilo se mi však vytvořit si hlubší vztah s žádnou postavou i když lítost jsem pociťovala, ne že ne. POZOR MOŽNÉ SPOILERY Do předposlední epizody bych hodnotila za 5 i když akce Fatimy mi přišla trochu na hraně uvěřitelnosti. Rozhodnutí Pervin v této epizodě mi však přišlo nelogické, možná mi chyběl větší kontext, nebo nevím. KONEC SPOILERU Každopádně v našich končinách jistě nevídaný námět, který si už i díky tomu zaslouží pozornost a vyšší hodnocení. Lehká manipulovatelsnost mládeže je děsivá a reálně vykreslená. I když se mi seriál líbil, myslím, že byl zakončen dobře a další řadu nepotřebuji. (Pokud by byla, tak se ale nejspíše podívám:-) ) ()

Harakiri13

Kalifat je rozhodně jeden z nejlepší seriálů roku 2020. Zkouknuto v kuse za jeden den. A musím hodnotit plným počtem hvězd. 10/10 ()

kokofek

Napínavé a zároveň poučné,velmi civilní herectví.Tím vším se stává velmi uvěřitelnou podívanou.Po prvním díle toužíte vidět všechny další najednou. ()

Brodequin

Já se tedy přiznám, že jsem se podíval na 4 díly a pak jsem na to zapomněl. Pro mě to bylo až příliš nudné... :-\ ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů