Chalífát

• Česko Kalífát (festivalový název) (více)
Švédsko, 2020, 6 h 23 min (Minutáž: 47–54 min)

Tvůrci:

Wilhelm Behrman

Kamera:

Jonas Alarik

Hudba:

Sophia Ersson

Gizem Erdogan, Amed Bozan, Aliette Opheim, Nora Rios, Albin Grenholm, Simon Mezher, Lancelot Ncube, Amanda Sohrabi, Said Legue, Yussra El Abdouni (více)

Epizody(8)

Blížící se útok bojovníků ISIS na Švédsko svede dohromady několik žen včetně matky v prekérní situaci, odvážné studentky a ambiciózní policistky. (Netflix)

chelsea63

Dost přesvědčivá záležitost. Tedy trochu osvěta pro teenagery, ale jo, zjevně je to potřeba. Místy je to tak naléhavé a drásající, že člověk má pocit, že lepší bude se jít vyčurat, než se na to dál koukat. Nicméně, celkové hodnocení je kvůli aktuálnímu tématu poněkud zavádějící. Seriál má i slabší momenty a logika děje a jednání postav sem tam kapku kulhá. Ale budiž. ()

celticek

Kdo jiný by mohl natočit seriál o superhnusu (čti radikální islám) než Švédsko. Je to napínavé jak kšandy, všude bubáci v nikábech, nadržené militantní ultraprasata a výplach mozku tak solidní, že by se za to nemusel stydět ani Joseph Goebbels. Jedni chtějí z Rakky pryč a druzí zase do ní - no, je to panečku taškařice, až jsem se za břicho popadal. Určitě doporučuji ke zhlédnutí. ()

Godhaj

,,Násilí je násilí, Sulejmane.“ Chalífát je jeden z nejúžasnějších seriálů, jaké jsem kdy viděl. Nesmírně složité a emocionálně třaskavé téma zpracovává tak realistickým způsobem, že z toho běhá mráz po zádech. Například perfektně a přesně ukazuje, jak se dokáží radikalizovat druhé a třetí generace již asimilovaných muslimů v Evropě. Snad jen s tou malou poznámkou, že k jejich radikalizaci v průběhu dospívání není nutný nějaký zákeřný návodce z Islámského státu, stačí pouze dostatek frustrace, nedostatek identity a přístup k internetu. Příběh odehrávající se mezi Švédskem a Sýrií také výborně ukazuje vztyčený prostředník všem těm mýtickým hrdinům, kteří v amerických filmech sami odhalují, vyšetřují a zatýkají celé skupiny teroristů ve velkém. Žádní takoví kapitáni Amerika v reálném světě informačních válek nemohou fungovat, což je závěr, v jaký jsem ani nedoufal. Herecké výkony jsou maximálně uvěřitelné a civilní, třeba otec Sulejman, jemuž se pod rukama rozpadá rodina a dcery se radikalizují, zahrál svoji roli tak skvěle, až se draly slzy do očí. A ona civilní atmosféra dodává tomuto thrilleru doslova dokumentární charakter. Ačkoliv v půlce seriálu to vypadalo, že se zvýšenou akcí trochu upadá logika událostí, samotný závěr se vyšvihl na maximum. Švédi ukazují, že evropský pohled na věc může být překvapivě osvěžující. Chalífát je prostě super! ()

J.e.r.e.c

Promarněná šance na boží, pardon, Alláhův seriál. Přitom první zhruba tři díly jsou takřka dokonalé; dokáží perfektně nastínit problematiku švédské integrační politiky a přitom nejdou na ruku ani vítačům, ani okamurovcům. Pak se bohužel začne vršit jeden šestákový zvrat za druhým a původně civilní podívaná se překlopí z jedinečné sociální studie do pro mě mnohem méně zajímavé syrsko-švédské akční kriminálky. 72 % ()

Niflheim

85 %. V první řadě kvituji volbu jazyka (respektive jazyků), jakkoliv jsem byl plně odkázán na titulky, celku jako takovému to dodalo na autenticitě. Nicméně většina postav má své chvilky, kdy s nimi divák soucítí a rozumí jim, stejně jako by je nejraději poslal ke všem čertům. Ztotožnit se zde s někým je opravdu husarský kousek. Minisérie je v globálu bezesporu nadprůměrným naturalistickým dílem s fungujícím minimalistickým hudebním podkresem. Kladu si ale otázku, co bylo vlastně záměrem tvůrců... Pokud měl totiž Chalífát fungovat na bázi quasi dokumentu (jak v komentářích mnozí vyzdvihují), chyběla mi zde snaha šokovat – mnohé je totiž na základě jednání postav nebo dílčích sekvencí předvídatelné a prakticky veškeré dějové linie spojuje jakási ironie osudu (Dolores a její odhalení, setkání Pervin a Fatimy, závěrečná scéna s Kerimou a celkový příběh Sulle, nenápadná zmínka o Srebrenici). Jedná se ale o nevyužitý potenciál? Rozhodně ne. Smysl pro edukaci a již zmiňovaný naturalismus jsou primárními důvody ke zhlédnutí tohoto povedeného švédského počinu. ()

Alan_Shearer

Naprosto skvelej serial s vysokou merou autenticity. Dil od dilu graduje, divaka udrzuje v neustalem napeti. Vyborny herecky vykony, az jsem si chvilema pripadal jak u skutecneho dokumentu. Stret dvou kultur, vnitrni strety Islamu, ale i obycejne rodinne problemy. Silne a tragicke osobni pribehy, kuuurva, bejt starou islamskyho bojovnika fakt nechces. Nejvic sokujici a k posranihodny byla dejova linka naboru divek a vymyvani jejich mozku. A nasranej jsem u toho byl proto, jelikoz se jednalo o nejvic duveryhodnou pasaz. Presne takhle to ve skutecnosti funguje - kurevsky znepokojivy. Serial taky ukazuje, jak moc dulezite v dnesnim svete jsou tajne zpravodajske sluzby, a pritom si to malokdo vlastne uvedomuje. Co shledavam jako hlavni negativum serialu je obcasny chovani agentky / vysetrovatelky Fatimy, pusobilo to kolikrat dost amatersky. Kazdopadne davam 95% a tesim se na dalsi serii, fakt super sonda do fungovani vsech typu akteru kolem ISIS, jejich motivace, viry, nenavisti, strachu ... ()

syphoon

ISIS a ve Švédsku? Už tohle ve mě vzbuzovalo údiv!!! Tady nemá cenu nic prozrazovat.... Jen si říkám, co by se stalo, kdyby se ta švédská policisitska do toho nemontovala! Výsledek..... všechno nebo nic!? Pořád nad tím přemýšlím.... 85% ()

Cooller

jsou všichni muslimove terroristi? s největší pravděpodobností jsou,nebo k tomu nemají daleko. Hezky objektivně vyličena realita moderního světa v područí náboženství, nehledě na to o jaké se zrovna jedná. ()

Najt

Kdo čeká akční seriál bude zklamán. Tohle není o akci, ale drsný čistokrevný napínavý dramanářez, mnohdy i psychodrama. Celý seriál pojednavá o náboženství, pro mě dosti nesmyslném, ale bohužel početném. Islámský stát, muslimové, Alláh, teroristé, to jsou 4 slova, na která tento seriál poukazuje v životních příbězích několika postav. Seriál dokáže opravdu autenticky navodit silné pocity a nechybí emoční, ani drastická stránka těchto skutečností, protože je úzce spojená s pravdou a realitou a v podstatě to co se děje v seriálu je svým způsobem skutečnost, která se děje i realitě. Toto doporučuji shlédnout, nenechá Vás to v klidu, a už vůbec ne, až ve skutečnosti zjistíte jaká hovadina ten IS je. Pokud vezmeme v potaz to, že se pořád řeší co s migranty, tak tento seriál Vám dá odpověď. Opravdu tu chceme takhle odpornou verbeš, která chce zamořit celou Evropu nějakým alláhem? Vraždit pro boha jako omluvu za své hříchy? Vyhazovat do povětří vše jen pro potěšení ? A kde je etickej kodex, kdy chlap může "ojet" co se mu zlíbí, ale žena jen při usmání na jiného je zbita, není včas večeře je zbita, za pusu jinému je zabita, týraná bez soucitu a spravedlnosti. Stačí aby byla znásilněna, tam je to brané jako podvod, takže automaticky smrt. A to je jen zlomek. Zkrátka tohle Vám ukáže svět "4 dimenze", kterej chce prosáknout i k nám, nastolí ve Vás emoce, jaké jen tak nezažijete a vše je zpracováno tak perfektně, že pokud zrovna nehledáte akci, ale drama s kvalitním příběhem, budete jedním slovem nadšeni. Další seriálový hit Netflixu ()

Maniik88

Pútavý, napínavý, veľmi slušne napísaný mini seriál z prostredia Švédska a Sýrskej Rakky alebo inak IS. Herci fajn, hlavné postavy zaujímavé a ihneď fandíte Pervin a Fatime. Napätie a ťažoba na duši občas ako počas brutálneho Černobylu. To, že sa toho takto ujali Švédi a natočili seriál s takouto tematikou ukazuje, že to ešte s nimi nie je tak zlé. Napätie rástlo každým dielom a samotný posledný diel, tak to si trúfnem tvrdiť, že skoro nikto nečakal ako to skončí. Proste seversky, nekompromisne. Občas pokulháva logika postáv a konanie niektorých či už policajtov, rodičov, alebo samotných hlavných postáv. Preto som ostal pri silných 4*. Na 5* veľa nechýbalo. Pervin je obivuhodná postava, veľmi dobre napísaná a zahraná. ()

Ilinoiska

Co na to říct. Zůstal divný pocit, smutek, bezmoc... Kromě slabšího prvního dílu, kde se se všemi divák seznamuje, se seriál rozjíždí hodně dobře. Napínavá podívaná až do konce. ()

Vikta

No, že by to bylo zase tak super, jak se všude píše, to tedy osobně napsat nemohu. Přišlo mi to jako něco ve smyslu "Děti, terorismus je špatný, áááno. Nedělejte to." Změní se tím uvažování "novošvédů"? Těžko... Není vůbec žádným překvapením, že v hyperkorektním Švédsku verbují džihádisty již na školách různí poradci a další "začleňovači", jelikož jakákoli kritika ta toto téma je nepřípustná. Rovněž je poměrně těžké někomu fandit, či dokonce mít jakémukoli charakteru empatie. Policajtka dělá naprosto nelogická rozhodnutí a zbytek castu by měl shořet v pekle. Jedinou výjimkou je Suleiman Wasem, který to má jako jediný v hlavě v pořádku. S bídou 3 a půl ()

estik97

Jakože halo, tohleto se moc povedlo!! Ovšem pokud máte, promintě mi ten výraz, v hlavě nasráno a jediné co si z toho odnesete je: "No tak tady to máš, to si tady do Evropy chceme jako pustit jo", tak se prosím nedívejte a jdetě se radši zakopat pod zem. Pro mě to je první seriál s takovouhle tematikou, takže neumím posoudit, zda ja něco lepšího. Tudíž ani herce neznám, nikdy jsem je neviděla ani v ničem jiném, ale tady se mi moc líbily jednotlivé výkony. Seriál vytváří perfektní atmosféru a pohraje si s vašimi nervy. Najde se i pár chybiček, ale zatím jsem tolerantní. Pokud bude druhá série, tak už by si ale měli dávat větší pozor :-) ()

oasismanik

Nejaké tie chybičky by sa našli, ani herci nie sú úplne stopercentní, ale aj tak som to zhltol za dva dni. Nie je to úplne príjemné sledovanie, ale je to bomba :) ()

makakus

"Islámský terorismus je největším nebezpečím pro Švědsko", prohlásil před rokem šéf švédské tajné policie, a tento seriál jakoby přímo plnil společenskou objednávku "něco s tím udělejme", bijme na poplach. Zdá se tedy, že hlavní cílovou skupinou diváků je skandinávská muslimská mládež, které je určeno sdělení "milé děti, nenechte se napálit islámskými fanatiky, jsou to podvodnící a dopadnete špatně, pokud přímo nezemřete." Ok, nic proti tomu, verbování do řad extremistů a život manželek členů IS v Sýrii je zajímavé a atraktivní téma. Problém je v tom, že diváci z řad arabské mládeže mají podle většiny průzkumů průměrné IQ asi 80, což znamená "velmi hloupí", jen o deset bodů níže už je hranice slabomyslnosti. Aby seriál pochopili, musí se v něm tedy téměř každá věta říct pro jistotu tříkrát po sobě a každá vývojové téma se několikrát zopakuje. To vše v téměř zpomaleném tempu, aby každému docvaklo, co vlastně vidí a slyší. Žádné náročnější myšlenky, zvraty, střihy, vše pěkně polopatě. Takže pro mne forma k uzoufání nudná, předvídatelná, povrchní. Ošklivá kamera bez jakýchkoliv barevných korekcí, beztvará muzika, zdlouhavé tlachání v interiérech. Zachraňuje to jen poslední díl, zajímavá postava hloupoučkého, slabošského, ale v jádru dobromyslného Husama a solidní herecké výkony. Nicméně dávám přednost inteligentnějšímu ztvárnění podobné problematiky třeba v seriálu Fauda a hlavně v nedoceněné tragikomedii Čtyři lvi.. ()

MyrnaAlec

Hrdinkou seriálu je Pervin, která bojuje až do konce. I Fatima v dresu policie jede na vlastní pěst. Naivní puberťačky ze Švédska ukazují jednoduchou a přímou cestu k radikalizaci. Studie rodiny, která je nedokáže zastavit. Realita a absurdita idealistickýho státu. Ten, kdo verbuje, se sám nezabíjí. Naprosto aktuální kousek. K dokreslení faktů doporučuji knihu Dvě sestry o tomtéž. ()

marek29

Netflix. Islámský stát. Švédsko. Přesah? Realita. Hustý? Jo. Doporučuji? Jo. Sjel jsem to najednou? Jo. První série pecka. Snad přibudou.. ()

PaulCZE odpad!

I když budu úspěšně ignorovat, že Švédsko je zhruba něco Rusko v průběhu bolševické revoluce se všemi těmi levicově progresivními nápady typu vzdát se své země ve prospěch muslimů a negrů a že do seriálu někdo nacpal jen ženské charaktery v hlavních rolích. A zároveň odhlédnu od toho, že Netflix sponzoruje marxistickou lůzu miliony USD, vzdává jim hold a aplikuje cenzuru atd. Tak mi stejně vychází, že to je nepřesvědčivá pruda s nezajímavým scénářem a herci. ()

iz67

Prvnich 6 dilu je naprosto prvotridnich. Napinavy a hlavne uveritelny. Tezko se od toho da odtrhnout. Posledni 2 se chlapcum nepodarilo udrzet realistickych, coz vyznamne kazi zazitek z cele serie. Kdyby se konec podaril lip, tak to bylo jasnych 5 hvezd. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů