Rozkoš

(festivalový název)
  • Švédsko Pleasure (více)

Ve Švédsku se jmenovala Linnea, teď je její umělecké jméno Bella Cherry. V devatenácti letech opustila rodné městečko a přestěhovala se do Los Angeles, aby dobyla svět zábavy pro dospělé. Pro to, aby se stala tou nejzářnější pornohvězdou, je připravena udělat cokoliv. Těžší než BDSM natáčení se ale nakonec ukazuje souboj s producenty a otázka, zda je vůbec možné v tak specifickém prostředí navázat přátelství… Švédská režisérka Ninja Thyberg nahlíží za pomyslnou oponu stejnou měrou tabuizovaného i mytizovaného světa a nakládá s ním natolik přirozeně, že všechny předsudky postupně mizí a zůstává jen úžas nad tím, že se jedná o zábavní průmysl stejný jako každý jiný. (MFF Karlovy Vary)

campix

Strašně mě překvapilo, jak je tahle sonda do pornoprůmyslu nekompromisní a expresivní. Chápu, že je tohle čistá festivalovka, ale chvilkami mě to až zaskočilo. Nevím jeslti je Sofia Kappela herečka nebo pornoherečka, ale pokud je pouze herečka, tak to klobouk dolů. Nevím úplně jak hodnotit. Asi to bylo dobré, ale na mě to možná bylo až možná trošku moc expresivní. ()

NiWi

Velmi přesný a realistický náhled do světa pornoprůmyslu, na dřeň explicitní (film zobrazuje reálné natáčení porna, takže údy všech barev a prsy všech velikostí se to jen hemží), a s mnohy tabuizovaným tématem jednajícím naprosto bezostyšně jako s zcela běžnou zábavou. Ninja Thyberg se rozhodla ve svém prvním celovečerním filmu poodkrýt svět, který si většina z nás idealizuje. Bohužel Pleasure nenabízí žádný výrazný přesah ani nedokáže nijak šokovat. Ve výsledku nedokáže ani bořit ona tabu i přesto, že se snaží být extrémně realistický a ukázat, jak za lechtivou, a na první pohled příjemnou zábavou, leží pouze nehezká a tvrdá realita plná ponížení. Snímek nabízí příběh ambiciózní avšak naivní mladé dívky, která překonává sama sebe aby si splnila svoje sny, a zde funguje docela slušně. Velký respekt Sofii Kappel za její první roli, která je nadmíru explicitní, a zažívá si v ní všechno možné fyzické i psychické zacházení. Pleasure zkrátka působí jako film, který má divákovi ukázat jak doopravdy dokáže být toto odvětví zábavního průmyslu náročné po všech stránkách, ovšem pro mě osobně to nedělá to nijak zajímavě ani objevně. 6/10 ()

FrankSusta

Všechno je v hajzlu... úplně všechno... ale k tomu asi radši za chvíli. Náročný film co se svéráznosti týče... je to fakt hodně ''svým'' styl a je to jakože fakt hodně festivalový. Zároveň to je jakože fakt hodně explicitní (a musím dát za pravdu uživateli POMO, že vidět to na velkém plátně muselo fakt být zajímavý), ale na druhou stranu, co čekat, když to je doslova film o pornu. Samozřejmě v té samotné stránce, co technické části týče, to je promyšlený film, aby útočil na emoce diváka, to vše promícháno s těmi sexuálním výjevy... jo, hodně festivalový. Největší problém filmu ale tkví v jeho nerozhodnosti a dá se říci že i lpění na postavách. Jak zdůvodnit toto mé tvrzení? Jde konkrétně o to, že se film, hledě na svou až směšně krátkou stopáž, nedokáže úplně rozhodnout, co by chtěl ukázat, před čím třeba vyvarovat, jaké to zákoutí tohohle vlastně zajímavého tématu prozkoumat, až vše jen lehce nakousne, ale nakonec neukáže nic. Mohlo to být úžasné drama, kdyby se ale zaměřili na jednu věc a tu vytěžili do maxima s pár dalšími tématy na pozadí, namísto toho se to plácá kdesi uprostřed a ani do jednoho se nedokáže pořádně ponořit. Já to chápu, je to strašně obsáhlé téma a něco o tom natočit nemusí být jednoduché (ke všemu tím stylem, jakým tohle je), ale coby člověk, kterému jde převážně o film a ne o dokumentární zhoštění (i když, dokumenty taky bývají občas mnohem více zaměřené na jedno specifické téma a kdyžtak kolme poukazují jen tak miochodem na další věci), tak jsem vyprávěním a celkovou úderností zklamán. Takhle to je prostě vlastně jenom jako... jako porno s příběhem, který by měl být tím tažným koněm, ale přes všechen ten vizuální obsah na to jaksi zapomene - takže prostě klasický péčko. A přitom to nakouslo tolik zajímamvých témat, ať už jde o sobní životy, první natáčení a tu trému, extrémy (které mi ale nikdy prostě nepřišli tak extrémní, protože to proběhlo strašně rychle a kvůli takové nerozhodnosti hlavní hrdinky taky ne moc odpudivě), přátelství, sociální lidské hodnoty lidí z průmyslu, vzestup hvězdy, drogy (i když to spíš ne), představa/realita, sebepoškozování (jakože ten černoch), proměna člověka a podobně... a teda ještě rivalita, ale tu chci rozebrat trochu víc. Krom toho, že vás mohu ujistit, že Spiegler girl nejsou holky s pérama (což labužníky asi zklame, já jsem ale rád), tak to bylo další z témat, které mi přišlo absolutně mimo, protože mi přišlo nesmyslné, neopodstatněné a navíc neuzavřené... jako hromada věcí tam. A navíc to dopomáhalo k mému přesvědčení, že ten film nesmyslně lpí na postavách. Což jako by ok, mohlo být zajímavé, kdyby ty postavy byli dobré. Což jako, ony by byly, kdyby ale byly zasazeny někam úplně jinam, kdyby nedocházelo na střety s jinými - jinak dobrými - postavami, které nic nevyvolávají a jenom udržují v rámci kontextu nesmyslnou postavu. To jsou tak moje problémy s tímto filmem... ještě mě tak napadá, že by se rozhodně vyplatilo přirovnání k Hříšným nocím, kde, jak mohu podotknout, je vše zvládnuto dokonale, nejen díky délce, ale i mnohem větší promyšlenosti postav - a ano, taky se tam lpí na postavách, ale jelikož se jedná spíše o drama než pornodokument, dá se toto rozhodnutí pochopit. Když už jsme u těch dokumentů, dělá to pár podobných chyb jako Sex, prachy a internet, a to to, že je to takový povrchní, nenacházející si to místo, které by z toho udělalo ten top, co by ho zvíraznilo a s čím by to bylo spojováno. Ale jinak, tady jsou chvály. Líbí se mi celková odvaha tvůrců toto zrealizovat. Je to hodně ukázkový a hodně umělecký, nebere si to servítky a jede to svým stylem. Je tam několik nápaditých scén a záběrů, ke všemu to dokázalo obsadit aspoň trochu herecky nadané ''herce'' (které ani náhodou neznám) na scény, do kterých se hodili a něco předvedli (zde jim ta doba pomohla), ke všemu je to natočené kamerou, která nevím proč, ale úplně jako kdyby vycházela světlem, barvami a tak z nějakého toho filmečku, ale zároveň dokáže naskočit na vážnou notu. je zkrátka o ni pěkně postaráno. Jinak i myšlenka, co by v příběhu měla být, je vlastně povedená a občas ji lze cítit. Bohužel jich tam narvali moc a zároveň se vytlačují. A to je škoda. No, ale především skuteční herci, kteří měli tu odvahu do toho jít. Sofia Kappel je neuvěřitelná a fakt čumim, co předvedla. Ninja Thyberg si samozřejmě úctu zaslouží taky, protože konečně někdo měl tu odvahu natočit film o pornu tak, jak by měl vypadat a je to strašně silný. Ale bohužel těch vad tam občas bylo tolik, že jsem chtěl i snížit známku. Na úplný konec nehledě. Prostě to je zajímavý film... i tak ale doufám, že někdo konečně někdy natočí film, ve kterém bude to všechno, co chce divák opravdu vidět (jak probíhá konkurz!!!), bude přiměřeně dlouhý (jakože fakt dlouhý) a zmapuje stránky tohohle průmyslu, aby to mělo hlavu a patu. Snahu cením, ale příště chci prosím upgrade. () (méně) (více)

Johnny.ARN

Pohlad na porno zákulisie očami mladej, začínajúcej herečky. Na jednej strane rada fajčí pipíky, na druhej strane keď ju zbijú, to už jej tak po chuti neni. Celé je to štýlom z dola na hor po chrbte kamarátok a dvojitom anále, s ukážkami všetkého, čo dnes letí. Nejaké jej záverečné morálne precitnutie mi už bolo ukradnuté. 3 z 5 ()

hanagi

Těžký život pornohvězdy. A já blbá myslela jaká je to pohodová práce - jen tak si trochu zaskotačit před kamerou... A teď vážně. Přese všechnu snahu mi film připadá povrchní a nedomyšlený na to, aby mě zaujal, překvapil nebo dokonce šokoval. Utvrdil mě jen v názoru, že kdo chce, tak ať si porno točí, když má na to žaludek, následky si ponese sám. A ve filmu není jediná postava, která by do toho nešla dobrovolně. ()

vyfuk

[KVIFF 2021] Asi nejlepší reflexe toho, jak to chodí v porno průmyslu. Co nás tam může čekat a jak to chodí. Příběh dívky, která chce vyšplhat, co nejvíce a udělá pro to všechno. Nebo snad ne? Na filmu překvapí to, že onen zvrácený porno průmysl je pohledem filmu zvrácený tak, jak si ho každý udělá. To poslední, co uvidíme je nějaký tvrdý nátlak. Až na menší případy, které jsou oproti většině skoro zanedbatelné. Ukázání reálných porno herců je na jednu stranu silně úsměvná. A celkově vzato je to skvělý film, který se může zdát, že má otevřený konec, ale je asi dost jasné, co tím, kdo chtěl říci. Původně, co jsem myslel, že bude dokument je nakonec super hraný film. ()

blackkocour

“Sex je náš, dělá dobře mně i tobě..” porno je taková věc, na kterou se každej dívá asi jak každej různě. Někomu to stačí za celý život jednou, někomu zase jednou měsíčně, určitě se mezi vás najde, co si dokáže mastit bambus denně, a pak tu jsou ti co koukají na porno víc než na ledničku. Chudinky pornoherečky, do prdele práce, ale pornoherci, ti se maj. Takový Cocot Siffredi si v práci jen stáhne trencle, vytáhne svůj chobot, a světě div se, moc se nenadře, a ještě za to bere velký prašule, a k tomu si kvalitně zašuká, stůj co stůj v nějaký sebereflexi, co je ještě pro člověka přes čáru, ale nikdo mu nemůže nic říct, protože je to profesionál. Otevřenější svět do porno doupěte, v té temnější straně nám řekl např. 8mm, kde uznávám s touhle tématikou moc nekonfiguruje, ale na chvilku Vám ten kokot slehl. Ne, tak mně je to u zadních vrátek kdo co sleduje, a koho kdo si do tamtoho a semtoho otvoru strká.. Daisy Lee by to nejlépe stručně řekla, možná i lépe než rádoby kritic z Cannes, - ty vole, tak to mi ho vyndej.. ()

netahlo

Sofia Kappel by se mohla v branzi, s poradnym nanosem make upu a prifouknutyma kozama, asi celkem v klidu uplatnit. Jinak tam hraly docela kostata. Par starych znamych tvari potesilo, ale celkove mi uniklo poselstvi. O tom, jak to doopravdy chodi v pornu, muzou dneska prednaset i decka v matersky skolce. ()

Maynard.

Hmm, tak na to, že mám péčka poměrně v oblíbě už od mých útlých let :o),, tak mě tenhle film velmi zklamal. Tak už jen třeba tím, že se mi vůbec nelíbila hlavní hérečka a ani její kámošky. Takže  už jen kvůli tomu to je hodně bída. Další věc je příběh, kterej mě taky vůbec nenadchnul, vlastně tam ani žádnej příběh není a nebo teda je, ale takovej, kterej bych byl i já schopnej vymyslet cestou z WC do koupelny... Nic moc ()

Sdoom

Zajímavé téma, poměrně explicitní podání a respekt představitelce hlavní role, která se toho celkem nebála. Dějově takový průměr a stejně tak i moje hodnocení. (HD, orig.) ()

kenkaku

Tak za prvé, Sofia Kappel je hodně fuj. Když je ještě oblečená, dá se to vydržet (musí tedy mlčet), ale protože většinu filmu není (nebo mluví) nelze to považovat za “atraktivní podívanou”. Možná to bylo cílem, jak karikatura ke štěstí přišla, ale to by chvíle kdy se “netočí”, nesměl hovor vést stylem mentálně retardovaných na dvorku. Za druhé, vyobrazení těch exotů v branži (ten fotograf cca v 25minutě jako jeden příklad za všechny) je doslova až karikaturní. No a za poslední, nepochopil jsem co mělo být poselství filmu. Šokovat? Chudinky pornoherečky? Porno s dějem? Každopádně, tohle v žádném případě znovu… ()

sedm.1

No co si budeme namlouvat, film Rozkoš na první pohled nabízel velice atraktivní, výrazný, odvážný a v podstatě i dost ojedinělý pohled do prostředí porno průmyslu, ovšem ne do nějakého toho undergroundového, ale naopak, do té nejvyšší ligy, no a jak moc jsem se na to těšil, tak jsem nyní po jeho shlédnutí stejně tak zklamaný, jelikož si vlastně neuvědomuji jedinou věc, se kterou bych byl ve výsledku opravdu spokojený. Ten nejzásadnější problém každopádně shledávám v opravdu prostoduché zápletce, kdy jsem tedy samozřejmě neočekával nějaký mistrovský opus, ale tohle bylo tak prostinké a hlavně prázdné, že to nelze pominout a hlavně ani prominout. První třetina filmu. Holka přijede ze Švédska udělat kariéru coby pornstar, ale chce toho dosáhnout jen klasikou. Druhá třetina filmu. Producenti jí řeknou, že pokud nepřitvrdí, pornstar se nemůže stát a tak holka přitvrdí. Poslední třetina filmu. Z holky se stane pornstar, aby následně ovšem zjistila, že to za to vlastně nestálo, i když ten závěr je takový nejednoznačný, že nevím, co se jí v té poslední scéně honilo hlavou, nicméně obsahově prostě takhle šlus, a já si tudíž stojím za tím, že nápaditější story než toto by vymyslel i méně učenlivý opičák. Dále pak obsazení ústřední herečky též nepovažuji za úplně tu nejšťastnější volbu. Chápu, že role to byla velmi odvážná a též beru, že ona postava nemohla působit až nějak moc šukézně, aby byla věrohodná, ale tahle herečka na mě prostě nepůsobila vůbec sexy, naopak strašně nesympaticky, a to i po všemožném nalíčení a oblečení, neoblečení, prostě s ní bych porno zrovna viděl fakt nemusel, a to vzhledem k filmu není také vůbec dobře. Hodně mě jinak naštvalo i to, že když už se tvůrci rozhodli pro nějaký ten explicitní záběr, tak nechápu, proč se to týkalo jen stopořených kohoutů (abych použil terminologii z filmu), ale u ženských postav nic, ale to není až tak podstatné, podstatně více mi spíš vadilo, že celý ten film byl zaměřen jen na ono ,,dobrodružství,, ústřední postavy, o samotném průmyslu pro dospělé ale film nenabídne téměř nic, což je taky velká škoda. Za velké negativum považuji i absenci prakticky všech filmových disciplín, jako emocí, dramatických situací, atmosféry, a tak když to po tomto výčtu vezmu suma sumárum, tak ve výsledku zůstává za pozitivum prakticky jen to, že se ten film odehrává v daném prostředí, obsahově je to ale fakt bohužel velká prázdnota. ()

borec999

Pri Rozkoši si zrejme nikto nepovie, že na podobnú tému videl desiatky filmov. Zákulisie fungovania a tvorby pornografických filmov je totiž bežnými filmármi zatiaľ neprebádané a myslím si, že režisérka Ninja Thyberg, ktorá sa pri svojom debute sústredila na toto odvetvie, odviedla ako hovorí jeden známy slovenský politik, "kus dobrej roboty". Vyzerá to autenticky a realisticky (reálni pornoherci), je to dobre zahrané (najmä Sofia Kappel v hlavnej úlohe), občas kontroverzné, sem tam nepríjemné (natáčanie BDSM a lesbickej scény s revenge motívom), depresívne (záverečné "splnenie sna") i nechutné. Hlavná hrdinka je samozrejme dokonale naivná a pre úspech ochotná urobiť čokoľvek čo spôsobuje, že kývne aj na extrémnejšie scény  a my sa pozrieme aj do zákulisia iných subžánrov než je bežný štandard. Najviac ma však osobne zarazilo, že pre väčšinu zúčastnených je porno naozaj len prácou a i v tomto odvetví ide hlavne o penaize a sledovanosť. No a samozrejme totálne zbúranie predstáv o tom, ako je porno sexy... Za mňa celkovo originálny počin, ktorý aj keď nemusí byť miestami dvakrát príjemný, tak je minimoriadne zaujímavý a jeho jedno pozretie rozhodne neľutujem... 70% ()

F.W.Colqhoun

Business or pleasure? / Pleasure. Podnikavá švédská dívka Linnéa / Bella Cherry (s 25 různými tetováními po těle) se chce stát novou největší pornohvězdou. Film nesoudí: každý máme nějaké cíle - někdo chce vynalézt lék na rakovinu, někdo chce dva obří ptáky do prdele, jiný by rád všechny filmy R.W. Fassbindera. Byl jsem zvědavý, jestli Rozkoš pojednává (i) o něčem jiném, než že je pornografie otrava, nuda, ponížení a dřina, o čemž si umí udělat obrázek každý s trochou filmařské představivosti. Ninja Thyberg si dává záležet, aby ukázala všechny ty banální a nechutné věci, které herečky během produkce musí přetrpět a které zůstávají (pro potěšení spíše diváka než divačky) skryty - mrskající se nohy hereckého partnera, brunátné tváře steroidových samců, dědkové s chlupatými rameny za kamerou. Postarší protagonisté, vybíraní možná proto, aby někoho nenapadlo, že by vstup do porno-průmyslu mohla být cesta, jak si zavdat se sošným fešákem (a když to je náhodou fešák, je to sadista nebo hajzl; zatímco holky do toho jdou se srdíčkem na dlani.) Že impresáriové jakoby vypadli z Lynchova Mulholland Drive. (Přímá paralela s hollywoodským provozem se nabízí - s jediným rozdílem, že 'opravdoví' herci toho nabízejí podstatně méně.) V kvazi-dokumentárním, výrazně pocitovém, 'holčičím' způsobu vyprávění, který zůstává dlužen třeba Sofii Coppola (VIPky jsou to skoro to samé, ale bez full-frontalů a mrdky), se nicméně dovídáme řadu méně známých skutečností - od úzkostlivosti v dodržovaní právního rámce, přes profi atmosféru přinatáčení, až po drobné technické nuance, například jak se dává znamení obsluze, když potřebuje člověk bez střihu promazat kundu. Koukavá ilustrace pravdy,  že ambice je děvka. You don't wash your pussy in Sweden? ()

Corpsegrinder

Celkem zábavná a slušně natočená ujetost kde se švédskej klon Gabbie Carter snaží projebat do vyšších vrstev. Ve filmu se mihne celkem dost profíků a asi by to bez nich nešlo neboť je vidět že se snažili hodně scén natáčet co možná nejsyrověji, možná proto je tahle sonda do análů (doslova) pornoprůmyslu tak zajímavá. Pomáhá tomu i celkem netradiční soundtrack. ()

sPaRk

Pokud se tvůrci snažili sdělit cokoliv jiného, než že adult biz, resp. pornoprůmysl je de facto práce jako každá jiná a že to není pro každého, tak selhali. Nevím, zda v roce 2022 bude někoho překvapovat či pohoršovat, že si dívky před anální scénou běžně aplikují klystýr a muži berou mj. preparáty na podporu erekce. Celou dobu se film nemůže rozhodnout, zda chce vyprávět příběh nebo paraziticky rozkrývat pozadí pseudodokumentárním stylem, kdy si režisérka myje ruce nad samotnou peprností tématu a spoléhá, že tato udělá film za ní (pun intended). ___ Sledování běžného behind-the-scenes častokrát doprovází zklamání z narušení idealizovaného a romantizovaného dojmu z hotového filmu, dojmu spolutvořeného trikovými záběry, CGI a zelenými pozadími; behind-the-scenes pornofilmu pak prostě v téže rovině zahrnuje lubrikanty, pohlavní nemoci a morální kocovinu. ___ Pokud se obecně neustále proklamuje, že pornografie je zhusta nerealistická, pečlivě naaranžovaná pohádka pro dospělé apod., tak je ale také samozřejmé, že k té pohádce, která se tak liší od běžně žité praxe, se musí nějakými prostředky dospět. Je mi jasné, že o dělníkovi těsně před důchodem, který má po čtyřiceti letech práce s těžkou technikou oddělaná záda a zničená kolena, nikdo film točit nebude, není to atraktivní. Přiléhavé je zde přirovnání k povolání kaskadéra: žádná kouzla a iluze per se, jen fyzická performance se vším všudy. ___ Divácké hodnocení se tedy odvíjí pouze a jenom od toho, jaký sami máte k adult materiálu vztah, film vám neposkytne ani špetku jakékoliv invence a prostoru pro interpretaci nad rámec voyeuristického, indiferentního zobrazení tematiky výroby filmů pro dospělé - zda to je dobře nebo ne, nechť si každý posoudí sám. *** Doporučená literatura: Oriana Small - Girlvert: A Porno Memoir (2011) - nejlepší, co bylo k tématu napsáno, syrové a autentické; z dokumentů pak vřele doporučuji 9 to 5: Days in Porn (2008). ()

Disease

Práce v pornoprůmyslu je ponekud monotonní, podobně jak práce soustružníka v Kolbence, jen místo na schůze se musí chodit na party. Naneštěstí stejně monotonní je i celý film, kde se nedočkáte žádné pointy. Ale líbilo se mi, jak hlavní hrdinka šla navzdory svému chlapeckému hrudníku za svým cílem. ()

mira007

Švédský film o devatenáctiletý holce, která přijede do L.A. , aby se stala pornohvězdou. Pornobranže autenticky,  bez příkras plná manipulace a zneužívání. Myšlenkou mělo být, že porno je odporný, pokrytecký asexuální způsob vydělávání peněz zabalený v přitažlivém, kamarádském sexy balení, ale tohle nakonec zůstalo na půli cesty. Nešlo to moc do hloubky a jako negativum vidím v účasti opravdových person z pronobyznysu - herci dejme tomu, bez nich by se ty odvážné scény nenatočli ( paradoxně taková Evelyn Claire jako soupeřka hlavní hrdinky podala herecky jeden z nejlepších výkonu ), ale účast producentů vypadá spíš jako reklama na péčko. Hvězdy za námět a Sofii Kappel PS: zajímavá byla volba barevného pastelového vizuálu, který evokoval opravdové pornovideo. ()

Klajnik

Slabota. Větší náhled do porna jsem získal už z několika vlogů Daisy Lee. Tenhle film je obsahově poměrně vyprázdněný, málo dějově propracovaný a tak jisté momenty, k nimž film v závěru dojde nefungují dost dobře (viz. "zrada kamarádky ve prospěch kariéry" a "tenhle životní styl tě změní, za chvilku se budeš chovat stejně"). Obsahově je to tedy slabé a režijně asi průměrné. Emocionálně mě to nechalo chladným a intelektuálně to zajímavé taky není. Projekt by měl potenciál, aby museli by na něm dělat schopnější lidé. Přirovnat Pleasure k Wolf of the Wolf Street jen proto, že s nějakou postavou vstupujeme do nějakého odvětví byznysu/průmyslu, mi přijde nemístné. Kvalitativně jsou ty filmu úplně jinde. ()

TheSpearCZ

Příběh o hlavní postavě, která chce vyšplhat na samou špici pornoprůmyslu a je ochotna pro to udělat velké věci rozhodně zaujme, a to i festivalovou atmosféru to má, ale prostě pochybuju, že stačí si sobě říkat, "jsem jiná než ostatní, a proto si zasloužím být na vrcholu", takhle to na mě nějak ve výsledku zapůsobilo. Mělo se jít víc do hloubky, když byla Bella na dně (ne doslova :D), každopádně Sofia Kappel, vzdávám ti hold, do téhle role se asi moc kandidátek nehrnulo. Čisté 3* ()