Desetiletá Maruška Pechfóglová čte ve škole práci o tom, jak byla se třídou na exkurzi v barrandovských ateliérech a setkala se s opravdovým černokněžníkem. V ateliérech se právě natáčí pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký a Maruščin starší bratr Jaromil je asistent režie. Slíbí sestřičce, že umožní třídě exkurzi, a tak se děti vydají pod vedením učitelky Vyčichlové na Barrandov. Už svým příchodem však způsobí zmatek. Mezitím se režisér pokouší najít představitele černokněžníka. Když vztekle trhá nepovedený černokněžnický kostým, rozhodne se zasáhnout skutečný černokněžník, kterému se režisérovo chování pranic nelíbí. Dostane se do ateliérů, přečte si scénář a cítí se dotčen, neboť jeho stav je v pohádce notně zesměšněn. Rozhodne se tedy natáčení překazit. Jenže je šíleně zapomnětlivý, a tak musí nosit na krku magickou kouli, která mu neustále připomíná potřebná zaříkadla. I přes tuto pomůcku způsobí jeho zapomnětlivost v ateliérech zmatek. Situaci ještě zhorší Maruška se spolužáky, kteří se několikrát magické koule zmocní. (TV Nova)

Timak

Originální myšlenka. Pamatuji se, že se mi to hodně líbilo. Heřmánek je prostě kouzelnej :-) A vlastně poslední pěkná pohádka od Hynka Bočana. ()

venca163

Už si moc nevybavuju, proč jsem se na tohle vydržel koukat. Myslim, že to muselo být kvůli Karlovi Heřmánkovi, je dobrej. (50%) ()

eagle-eye

Film stojí za starou bačkoru, ale Heřmánek zde o5 exceluje. Ale i Nárožného či Bedrnovi štěky zaručeně pobaví...;-) ()

Paity

O zapomnětlivém černokněžníkovi je typická pohádka z přelomu 80. a 90. let, kdy byla snaha více protlačovat do televizní obrazovky filmové triky, i když jejich provedení bylo často úděsné. ()

spiritus

V podstatě se jedná o hloupost, ale hezkou....Heřmánek hraje skvěle a film zvedá výš než by jinak byl....tehdy mě také nadchly efekty, zvlášť potvůrka na konci byla libová..... ()

Pájusha

Opravdu škoda toho nízkého hodnocení. Nápad přivést čaroděje do filmového štábu a navíc k dětské exkurzi mi příjde celkem originální a tenhle trhlej kouzelník mi jako malé vždycky připadal jako děsnej sympaťák. A pro koho jiného než pro děti se takováhle dílka točí že? Ale až budou tuhle roztomilou pohádku zase někdy dávat, s chutí se na ni i teď podívám. :) ()

rounen

mě se ta pohádka líbila... na tu dobu, kdy byla natočena, to bylo dobrý... určitě lepší jak dnešní pohádky, které nestojí za nic... u této pohádky se mi líbil scénář, přišel mi hodně originální a K.Heřmánek hrál hodně dobře... ()

J R C Pecuchet

Jako celek velmi slabé, nicméně herecký výkon Karla Heřmánka si zaslouží alespoň dvě hvězdy ! Mechty, mechty jééééé !!! To je přece geniální a nezapomenutelné ! ()

zdeny99

Moderní pohádka o roztržitém černokněžníkovi, která má vynikající námět, jenže zůstalo jen u potencionálu, a tak se z toho stala jen lehce nadprůměrná pohádka. Důvodem jsou ty pokusy o crazy komedii na začátku filmu, kdy natáčeli Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého. A hlavně ty věci s natáčením filmu nevypadaly věrohodně. Za to Heřmánek v roli černokněžníka to všezachraňuje. Ať již na začátku, kdy se převtěluje do rytíře nebo chodí v obleku pionýra ve starých tramvajích. Vrcholem je jeho působení, kdy se přidá k filmu. Škoda jen, že v závěru už bez čarovné koule se z něj stal až moc zapomětlivý čaroděj. A ta obluda na konci mi hodně připomínala tu příšeru z filmu MONSTRUM Z GALAXIE ARKANA. Dobrej byl i ten mladej asistent režiséra, který neustále všude rozlíval kafe. [3875. hodnocení, 107. komentář, 48%] ()