Desetiletá Maruška Pechfóglová čte ve škole práci o tom, jak byla se třídou na exkurzi v barrandovských ateliérech a setkala se s opravdovým černokněžníkem. V ateliérech se právě natáčí pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký a Maruščin starší bratr Jaromil je asistent režie. Slíbí sestřičce, že umožní třídě exkurzi, a tak se děti vydají pod vedením učitelky Vyčichlové na Barrandov. Už svým příchodem však způsobí zmatek. Mezitím se režisér pokouší najít představitele černokněžníka. Když vztekle trhá nepovedený černokněžnický kostým, rozhodne se zasáhnout skutečný černokněžník, kterému se režisérovo chování pranic nelíbí. Dostane se do ateliérů, přečte si scénář a cítí se dotčen, neboť jeho stav je v pohádce notně zesměšněn. Rozhodne se tedy natáčení překazit. Jenže je šíleně zapomnětlivý, a tak musí nosit na krku magickou kouli, která mu neustále připomíná potřebná zaříkadla. I přes tuto pomůcku způsobí jeho zapomnětlivost v ateliérech zmatek. Situaci ještě zhorší Maruška se spolužáky, kteří se několikrát magické koule zmocní. (TV Nova)

krabatt76

"Děti...Herodes měl pravdu ! Podřezat vám krky ! Všem !!! " Smůla této pohádky je spíš v čase uvedení do kin,než v její kvalitě.V roce 1990 lidi žili jinými starostmi a zábava šla asi trochu stranou.Mě osobně se toto dílko docela líbí.Je to pro mne takové malé kouknutí za kameru a myslím si ,že spousta herců si zde "vyřídila" účty s různými režiséry,asistenty,kostyméry,vrátnými ap. Miluju scénu ve které Karel Heřmánek podepisuje propiskou smlouvu : "To je brk?...Prosim? To nepíše,nebo... ? Píše....." :-)))))) ()

helloween93

Mám slabost pro tyhle české filmy z raných 90.let. Na konci minulého režimu Hynek Bočan natočil tuhle zapomenutou pohádku o zapomnětlivém černokněžníkovi. Pár vtipných scén z backstage barrandovského ateliéru, Heřmánek jako černokněžník a Nárožný jako filmový režisér jsou hlavními plusy, otravná postava učitelky a infantilita zase naopak mínusem. Slabší 3* hlavně za tu dobu. ()

Denny

Tak tahleta pohádková slátanina prý vznikla z nouze, když na Barrandově zůstaly nějaké kulisy a filmaři usoudili, že by se mohly ještě využít. No, raději je měli zbourat! ()

NiaWolf

Jako dítě jsem tuhle pohádku měla ráda. Samozřejmě za to může hlavně výkon p. Heřmánka. Je to sice trochu překombinované, ale jako dítěti mi to nevadilo a byl vlastně takový první exkurz do zákulisí filmu :) ()

FeriusParfax

Už celkem povedená pohádka, kterou táhne perfektní Heřmánek s jeho úžasnou chaotickou postavou rozverného černokněžníka. Líbily se mi občasné narážky na odpor komunismu a malá herečka s copánky v hlavní roli. ()

spacylemon

Nechápu - 47% - to jsem vážně (skoro) jediný, kdo pochopil nadčasovou genialitu tohoto díla? Jo, už to tak vypadá... Bylo, nebylo, ale jako malý jsem se u té závěrečné honičky s Heřmánkem v zrůdném převleku fakt bál... a to tak, že hodně... a u jízdy toho malého parchanta na cirkulárce samozřejmě taky... Dneska už se kdejakého strašáka s jedním okem neleknu, ale ty (nejen) Heřmánkovy střeštěnosti si rád vychutnám i dnes. ()

Nocturno culto

Náhodou je to sranda .. jednak samozřejmě fenomenální Karel Heřmánek,jehož role si nic nezadá s Luciferem z S čerty nejsou žerty a jeho zaklínadla a storna kouzel :-DDDDDDDD v mikrorolích obstáli i Zdeněk Srstka jako Široký a taky Pepa Dvořák se žvýkačkou na brčku :-) ()

Veronica27

" Hjeeeeee " ....Pohádka je to sice slabší, za to Karel Heřmánek je výborný ! A proto se taky tahle pohádka stala mou dosti oblíbenou,která mě vždy perfektně pobaví a navodí fajn atmosféru. ()

Armin82

Vcelku průměrná nevšední pohádka, která se neomrzí. Karel Heřmánek a jeho charisma nezměníte. Stejně jako nejprotivnější hlas na světě v podání Uršuly Klukové. Když vidím ta nízká hodnocení, tak si přihodim. 70% ()

Zuzanyje

Námět je celkem vtipný - v natáčecím studiu skuteční čaroděj, Karel Heřmánek v roli protivného černokněžníka roztomilý a nejskvělejší jsou fórky odkazující k nedávno padlému režimu - jako jsou neschopní příslušníci VB, nebo jen nahodile před kamerami pronesená cedule s nápisem Sovětský svaz náš vzor. To mě prostě baví. ()

Lobotommy

Karel Heřmánek je moc šikovný herec, jenže tady připomíná výstup profesionální akvabely v městské čističce. Může být sebevíc okouzlující, ale prostě plave ve fekálu. A je to škoda... ()

Romanstekl

Rád bych vyzdvihnul vynikající výkon p.Heřmánka...ačkoliv příběh je průměrný a kulisy nic moc, za hereckým výkonem p. Heřmánka je vše v pozadí... Už jen kdybyste měli sledovat jen jeho, stojí za shlédnutí... ()

LuNaj

Skvělý Karel Heřmánek mi prostě nedovolí, abych dal méně, než 4*. Pod nátlakem černé magie nelze neuposlechnout. ()