Desetiletá Maruška Pechfóglová čte ve škole práci o tom, jak byla se třídou na exkurzi v barrandovských ateliérech a setkala se s opravdovým černokněžníkem. V ateliérech se právě natáčí pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký a Maruščin starší bratr Jaromil je asistent režie. Slíbí sestřičce, že umožní třídě exkurzi, a tak se děti vydají pod vedením učitelky Vyčichlové na Barrandov. Už svým příchodem však způsobí zmatek. Mezitím se režisér pokouší najít představitele černokněžníka. Když vztekle trhá nepovedený černokněžnický kostým, rozhodne se zasáhnout skutečný černokněžník, kterému se režisérovo chování pranic nelíbí. Dostane se do ateliérů, přečte si scénář a cítí se dotčen, neboť jeho stav je v pohádce notně zesměšněn. Rozhodne se tedy natáčení překazit. Jenže je šíleně zapomnětlivý, a tak musí nosit na krku magickou kouli, která mu neustále připomíná potřebná zaříkadla. I přes tuto pomůcku způsobí jeho zapomnětlivost v ateliérech zmatek. Situaci ještě zhorší Maruška se spolužáky, kteří se několikrát magické koule zmocní. (TV Nova)

Pitryx

Jednoznačně určeno dětem. Efekty silně prapodivné, netvor spíše přihlouplý, než strašidelný, ale zase uznávám dobu vzniku filmu a že nebylo třeba děti zbytečně děsit. Občas dobré gagy, ale pak již jen víceméně nuda. Přesto se snímku podařilo vyvarovat hluchých míst, jimiž se podobné filmy jen hemží. Snímek těžko hodnotit, vzhledem k žánru a doby vzniku, takže, Průměrný snímek, snad vhodný na jedno očíhnutí i pro dospělé. Nova3108088905/9135 ()

Mykhaluu

Člověk se měl radovat, že v politice se k dobrému změnilo, ale v podvědomí se začalo rodit, že něco shnilého začíná ve filmařství českém... ()

offlineman

Jedna hvězda za Karla Heřmánka a za jeho zakončení každého zaříkávadla! Druhá * za vyděšeného příslušníka VB, schovávajícího se mezi dětmi! ()

Havala

Bohužel tato pohádka udělala z jinak výtečného Karla Heřmánka přitroublého debila. Nikdy jsem jí nepřišel na chuť. ()

ostravak30

I v zajímavostech se píše, že scénář vznikl narychlo a nečekaně. A je to bohužel vidět. Je to taková rychlokvaška. Střihové záběry, kdy Maruška vypráví a učitelka ji okřikne se mísí s několika málo vtipnými gagy či poznámkami. A do toho občas zasáhne trocha té nezáživnosti. A nemusím být ani moc zapomnětlivý, abych na tuhle pohádkovou komedii docela rychle zapomněl. ()

TerP

Věřte mi, že sledování téhle pohádky o půl třetí ráno vás dokáže tak zaujmout, že prostě nedokážete dát nižší hodnocení. I když se tam pořád prochází pionýři s ''bilboardama'', že máte oslavovat socialismus, je to pořád moje oblíbená pohádka. Na tu nedám dopustit a Karel Heřmánek je prostě navždy černokněžník. ()

Nonna

Zvláštní netypická nepohádka založená na celkem dobrém a vtipném nápadu a skvělém hereckém výkonu Karla Heřmánka v hlavní roli. Ovšem na okamžitý odstřel je Uršula Kluková v roli učitelky. Nemohu si pomoci, mně ta její role vůbec nepřipadne vtipná. Další extra blbá a trapná učitelka v českém filmu pro děti. Nevím, kde to ti scénáristé brali, ale mě nikdo takhle nesnesitelný s kokrhelem a mašlí na hlavě neučil. Co se kulis týče, film musel být velmi levně natočen, protože filmaři prakticky využili všeho, co v ateliérech natrefili z jiných pohádek. Je to až takové zmateně neumětelské. ()

honzic

Poměrně suchá komediopohádka pro děti, kde se sice Heřmánek snaží, ale působí spíše trapně. Hodnocení: 40 % ()

Martanecek007

Pohádka, která pro mě měla větší hodnotu v dětských letech, což je ale pochopitelné. Pohádky ocení nejvíce děti, což zde platí a já jsem ji měla moc ráda. Nyní to je pro mě oddechový film, který už mě ale tak moc nebere jako dřív. Nicméně v dětských letech svůj úkol splnil, tudíž pro děti je to dobrá volba, pro dospělé už tolik ne. ()

Gig

Hynek Bočan s Justem a Uhlířem se vrátili na místo činu - k pohádce - aby zopakovali úspěch Čertů. Přizvali si ďábelského lucifera Karla Heřmánka. Nicméně tentokrát se jim to nepovedlo. Snad je to tím, že to není klasická pohádka - ale něco mezi pohádkou skutečností - ala Saxána. Ale i ta byla více pohadkovská a dělal to tandem kovaný v oboru. Tady je to spíš komedie ze součnisru s prvky magiky. Něco jako Čáryfuk po česku. Snad je to tím, že scénář byl rychle spíchnutý, jen aby se točilo a využili se kulisy - viz zajímavosti. Heřmánek to sám neutáhne. ()

Aidina

Ne, nemohu si pomoci, prostě musím dát 4*. Ale jenom kvůli Karlovi Heřmánkovi. Jeho černokněžník prostě nemá chybu, ty jeho komentáře a mumlání:-)). Když srovnám všechny ty zahraniční seriály a filmy o čarodějnicích a čarodějích a jim podobným, kteří když kouzlí, tak mají buď nemožně vytřeštěné oči, stupidní výraz, stojí jim kde co, lítají hromy blesky, smrdí kouř...., tak je prostě Karel bezkonkurenčně nejlepší. Jemu stačí vzít svoji kouli a říct na zavěr:"HJÉÉÉÉ" a je to. No a ječák Uršuly Klukové je taky nenapodobitelný:-)) ()

Desmi

Moderní pohádka,... (oficiální text distributora). Moderní jako proto, že už se obešla bez soudruhů a soudružek? Protože nadčasová tedy rozhodně není.. ()

Teachman

Námět a zápletka: 3/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 3/10. ()