Základem příběhu Vrah skrývá tvář je skutečný případ sedminásobného vraha Mrázka, který svého času vzbudil u veřejnosti velkou pozornost. Major Kalaš a jeho pomocník nadporučík Varga řeší složitý případ série vražd mladých žen. Nakonec se rozhodnou k riskantnímu pokusu – provedou rekonstrukci přepadení dívky, která jako jediná unikla smrti. Dívka však trpí psychickou poruchou a hrozí nebezpečí, že se její stav po rekonstrukci ještě zhorší… O vystižení atmosféry a tísnivého pocitu lidí žijících v kraji, kde se pohybuje neznámý vrah, se postarala i citlivá kamera Jiřího Vojty. Vedle Rudolfa Hrušínského se setkáte s Radoslavem Brzobohatým, Jiřím Pleskotem, Ferdinandem Krůtou, ale i s MUDr. Miroslavem Plzákem, který zde vytvořil roli psychiatra. Snímek zanedlouho po premiéře získal Cenu za nejlepší film roku... Postava majora Kalaše v podání výborného Rudolfa Hrušínského se objevila ve čtyřech filmech režiséra Petra Schulhoffa: Strach (1963), Vrah skrývá tvář (1966), Po stopách krve (1969) a Diagnóza smrti (1979). (Česká televize)

vito_s

Hrušínského minimalismus, pochmurná atmosféra, tísnivý soundtrack skladatele Pavla Blatného dokresluje toto povedené chladné krimi. Nedávný zajímavý umělecký počin Romana Štětiny, který film porůznu upravil do výsledné 30minutové sekvence téměř beze slov poukazuje na silné estetické kvality filmu, viz http://vimeo.com/14571452 ()

zeromen

Takové dokonalé kriminálky už se dneska netočí. Myslím naši ubohou českou kinematografii. Takové filmy, komedie, veselohry, kriminálky ... s té doby nám záviděl i Hollywood. ()

coulismoulis

Nejlepsi z cele trilogie, tisniva atmosfera a defile uchylaku z sirokeho okoli podminuje cely ton filmu. Ale za "rekonstrukci" zlocinu v absolutne nekontrolovanem prostredi (vsak co by, at si holka uzije znova, ze) a premisy typu starsi manzelka zpusobuje per se, ze je manzel uchylny vrah nebo aspon sprosty podezrely (no hlavne ze panove sami byli takovi mladici, ze...) by si zaslouzil Schulhoff par facek. ()

Bohdy67

Teda musím říct, že většinou nemám problém odhalit vraha, ale tady to prostě nešlo...Ani z toho výběru, bych nevěděl. Takže napští až do konce...Prostě paráda. Pan Hrušínský a Brzobohatý... Prostě klasika. Moc nerozumím inspirací panem Mrázkem, kdy možná souhlasilo modus operandi, ale jinak to bylo v podstatě vše nastaveno jinak... Ale vlastně to nejde ani poznat, čím ta inspirace byla :) 90% ()

Prochy

Hrušínský (major Kalaš): "Proč by je (Kincl) přepadával? Ten přece může mít ženských kolik chce, ne? Na rozdíl od nás." Brzobohatý: "Já, pánové, navrhuju, aby tady mluvil každý sám za sebe." Táto česká kriminálka časom zreje a naberá kvalitu. Dokonca si tu forenzného psychiatra zahral aj Dr. Plzák. ()

aquarkko

Detektivka z roku 1966 naprosto nezatížená ideologií, to se taky jen tak nevidí...plus můj oblíbený Rudolf Hrušínský v minimalistické formě, která mu tolik sluší. Na druhou stranu je tam ale Brzobohatý, jehož ráda nemám. ()

billcarson

Film s fantastickou atmosférou. Pravá filmařina v plné kráse, kdyby přibylo ještě pár pošmourných deštivých dnů iluze by byla dokonalá. Venkovské prostředí je výborně natočené a k tomu všemu Major Kalaš - Koženná tvář - Rudla Hrušínský - podává vynikající fantastický výkon. Pokaždé, když se objeví na plátně z něho přímo tryská neuvěřitelné charisma. Celá trilogie je vynikající, škoda, že nebylo natočeno víc dílů. Špička mezi českými detektivkami, naturalistické, lepší než rada Vacátko. ()

petrasninja

Jedna vada na kráse by se tu našla, a to nesmyslnost vrahova počínání u posledního pokusu o vraždu. Jinak pro mě osobně nejlepší "Kalašovka". Stopy krve to nechalo jednoznačně za sebou. Být to barevné není to ono. ()

JARDAHONDA

Spletitý příběh natočil režisér Petr Sculhoff podle některých skutečných faktů ze známého případu sedminásobného vraha Mrázka, který svého času vzrušil veřejnost. Skvěle natočený dobový-atmosférický snímek 60. let, kde nechybí žádný s prvků podařeného krimi, at´už se jedná o strach, nebo napětí. Herecky perfektně zvládnuté.. U mě spokojenost 85% ()

Kosir

Tenhle film jsem viděl mnohokrát, zejména však v posledním období, kdy televizní stanice vyplňují o víkendech prázdný poobědový čas. Nikdy mě zvlášť nezaujal, aniž mě berou místní nadšené komentáře, přesto mu musím přiznat nesmírnou pochmurnost. Ta z něho přímo čiší a s odstupem času si teprve člověk uvědomuje jak to tady vypadalo v dobách, kdy se stát nezadlužoval, ale také nevzkvétal. To jsou ale kulisy, samotný film se vleče, přes čtyři vraždy (stačí drahoušku :-) a žádný děs z něj nečiší. Je to řemeslně odvedená detektivka, jakoby se obracel list po listu v průměrné knížce. Napětí veškeré žádné a přispívají k tomu Hrušínský s Brzobohatým, kteří jsou civilní až až. Ten "psychologický" závěr s Plzákem má daleko k důvěryhodnosti, Zuzana Ondrouchová se najednou pochlapí, aby vyšla do světa a v něm se znova podělala. ()

Martazoe

Tyhle detektivky jsem jako dítě milovala. Nahrazovalo mi to horory a na tohle jsem se dívala se svou babičkou, která ani nedutala. Svoje dělá i to černobílé provedení. I teď v dospělosti, když jsem ten film viděla znovu, mě to bavilo. Musím říct, že je to opravdu syrová a napínavá podívaná. Navíc je zde i skvělý Hrušínský. ()

frantisekly

Toto je film noir. Nech si hovorí kto chce, čo chce. Síce už zopár rokov po ére noir a Varga tam oslovuje Kalaša ,, soudruhu majore“ , no je to na nádvorí zámku Hrubý Rohozec. Pred scénou s uvoľneným pavlačovým zábradlím a záchranou v dievčaťa v poslednej chvíli. Kriminálka, ktorá je temná, ponurá, s uličkami Turnova, ktoré brázdi Tatra 603 po mačacích hlavách. Herecké výkony sú výborné. Taký Zdeněk Kutil v úlohe správcu Štátneho statku je suverénna jednička. Tvár zbrázdená vetrom, široký klobúk, gumáky. K tomu znamenitá gestikulácia. Veľmi sa mi páčila scéna, keď menoval Kalašovi veci, ktoré si účtovníčka zobrala so sebou na dovolenku. Správca statku, pomalý, pri rozmýšľaní si pomáhal rukou, ktorou si prešiel po tvári. Odporúčam všetkým, ktorí si pod pojmom detektívka stále predstavujú pitevný stôl s detailom utopenej, rozrezanej mrtvoly. Dá sa to aj bez toho... ()

annifrith

Ve filmu moje oblíbená herečka Zuzana Ondrouchová, kterou jsem měla tu čest a štěstí vidět naživo v divadle. Podle mne jedno z nejlepších českých dramat. A jinak tradičně vynikající herecké hvězdy. ()