S jizvami na duši, které si přivezl z Vietnamu, pracuje samotář Travis jako taxikář na nočním Manhattanu. Všude kolem se to hemží přátelstvím, jen Travisovi se nedaří s kýmkoliv sblížit. Rande s Betsy (Cybill Shepherdová) nedopadne dobře, protože jí vezme do porno kina. Snaží se zachránit dvanáctiletou prostitutku Iris (Jodie Foster) od jejího pasáka Sporta (Harvey Keitel), ta ale o záchranu nestojí. Travisův zadržovaný hněv a problém s loajalitou propukne v záchvat násilí a odplaty. (Cinemax)

Remedy

Nebál bych se nazvat ty chvíle, ve kterých Robert de Niro projíždí coby taxikář nočním New Yorkem, jako něco magického. Věděl jsem o tomhle filmu už samozřejmě velmi dlouho, ale u takto kultovní záležitosti je téměř povinností ji vidět na pořádném plátně s pořádným zvukem, takže jsem si prostě počkal. Ta magie spočívá ve smyslné atmosféričnosti, ve výborné kameře a dokonale padnoucím Herrmannovu soundtracku. Navíc způsob, jakým tomu všemu Martin Scorsese „šéfuje“, je fantastický – v New Yorku se točí tisíce jiných filmů, ale Taxikář v pravém slova smyslu vystihuje právě atmosféru Velkého jablka. Všechna ta zákoutí, špinavé ulice, existence, které by člověk raději nikdy nepotkal a v kontrastu ta pompéznost – nádherné budovy, půvabná světla, prostě duch velkoměsta se vším, co k němu patří. Nemyslím si, že jde o film s mimořádným přesahem či dokonce hlubokým filozofickým podtextem.) Celý film se dá ve zkratce charakterizovat jako špinavý, drsný a nepřikrášlený portrét New Yorku, který je jednou z mnoha vynikajících kolaborací dvojice Scorsese – De Niro. ()

movieband

"To mluvíš se mnou? Mluvíš se mnou? Na koho si tu votvíráš hubu?!" Jedna z hlášek, která tento film proslavila.Působivý film. Temná atmosféra Ameriky v těch letech se tu podařila vychytat dost dobře a DeNiro jako taxikář a muž, kterého už dožírá všechno to svinstvo, co vidí každou noc jako řidič taxíku byl výborný. Celkově je film zajímavým nahlédnutím do temných stránek americké společnosti. Co mě na filmu hodně překvapilo byl věk mladé Jodie Foster. Hodně působivý snímek se zajímavým koncem. 79% "V noci vylejzá všechno z děr. Děvky, teplouši, lupiči, pasáci, hošani, vandráci, feťáci, cvoci a pošukové. Jednou snad zaprší pořádně a voda vodplaví všechnu tuhle špínu do kanálu." ()

Katzenklo

Tento film mi potvrdil, že Martin Scorsese se nezařadí mezi mé oblíbené režiséry. Je sice dovedný, ale jeho filmařský styl mi ne vždy sedí. Určité části "Taxikáře" jsou zvláštní a rozporuplné, naproti tomu především závěrečná pasáž je vpravdě fascinující a nutí diváka k zamyšlení. Je na Vás, zdali považujete Travise Bickleho za hrdinu, jenž udělal správnou věc, nebo jestli v něm vidíte dalšího pomateného grázla, jehož příběh média neprávem překroutila k obrazu svému a je tím pádem i důkazem, že ve společnosti jsou oslavováni právě násilníci a vrazi. ()

slunicko2

Psychopat taxíkářem. 1) K čemu mi je kvalita nesporně výborného snímku, který nechci vidět znovu a na který bych se ani nekoukl, kdybych věděl, co vím teď? 2) 33letý Robert De Niro (titulní role) je charismatický herec. Měl přitažlivý ksicht, vysvalené tělo, nohy do o a ošklivé jeansy. Za zmínku stojí i 37letý Harvey Keitel (pasák se sportovní postavou). ()

topi

Taxikář ve 4K remasterované verzi je učiněný zážitek, z kterého až přechází zrak. Přechází zrak z dvanáctileté Jodie Foster nebo z uhrančivého pohledu a krásy Cybil Shepherd. Robert De Niro je absolutní king! Atmosféra špinavého New Yorku konkuruje podobné atmosféře Philadelphie, ve které Rocky začíná svou kariéru ve stejném roce jako Travis taxíkem brázdí noční newyorské ulice. Barvy, neóny, zapadlá porno kina, bordely, štětky a pasáci (nezapomenutelnej hipík Harvey Keitel), feťáci, násilníci, lupiči, zkrátka vytříbená klientela. Film, který bude fungovat navždy. Navždy se v paměti usadí i závěrečných 15 minut. Zajímavá mini role pro maniaka Joe Spinella (náborář taxikářů) nebo cameo samotného Scorseseho. Vše za doprovodu mocně znějícího a fascinujícího temného soundtracku Bernarda Herrmana (bohužel jeho poslední majstrštyk). Nejzásadnější snímek ve filmografii Martina Scorseseho. ()

dr.Orlok

Sledovat Taxikáře je jako rozespalý sledovat svůj obraz v rozbitém zrcadle. Když už si myslíte, že se v něm vidíte přijde zlom a vše vypadá najednou jinak. ()

MATADOR

Herecký koncert Roberta De Nira se nezepře. I přesto mne tento film překvapil. "Osamělost mně provází celý život.Není úniku!". Vynikající krimi, kde spravedlnost se bere do rukou trochu jiným způsobem."Některé pistole jsou jako hračky, ale .38 vezmete, celej den s ní zatloukáte hřebíky a večer se trefíte do černýho!" ()

swed

Nový Hollywood v té nejtypičtější podobě. Scorsese dokonale vystihl atmosféru špinavých ulic a pocitu beznaděje. Je to depresivní film, ze kterého vyvěrá pocit izolace a touhy něco v životě dokázat. Herecky koncertujícího De Nira doplňují C. Shepherd a J. Foster. Na výsledném vyznění filmu má (kromě režiséra) zajisté velký podíl i hudba Bernarda Herrmanna, pro něhož to byla labutí píseň. Závěr filmu pak chápu jako snovou sekvenci, která s realitou nemá nic společného. 10/10 ()

PogoJoe

Nadhodnocené (přinejmenším o 15%). Ano, Robert De Niro je výborný, atmosféra zachycena výstižně, ale... režijní styl M. Scorsese mi zkrátka nesedí, příběh nic moc, je to moc zdlouhavé a hlavně: místy divné, Pasáž kolem "balení" Betsy je fajn, naopak konec se moc nepovedl. ()

major.warren

Kultovní thriller Martina Scorseseho o osamělosti taxikáře trpícího nespavostí, co se noc co noc brodí veškerou špínou New Yorku. Jednoho dne se ale Travis Bickle, oběť poválečného syndromu - v podání fenomenálního Roberta De Nira - rozhodne, že je načase tuto špínu z městských ulic dostat pryč. Taxikář stojí na třech základních jednotkách: Perfektním scénáři Paula Schradera, silném De Nirovu výkonu a úchvatné hudbě Bernarda Herrmanna. Zejména spolupráci Schradera a Scorseseho bych rád zdůraznil. Viděl jsem z jejich společné tvorby dosud asi tři filmy (Taxikář, Počítání mrtvých, Poslední pokušení Krista) a všechny mi ukázaly jak důležitá je souhra scenáristy a režiséra. Ve filmovém světě takto výrazná linie spolupráce není obvyklá. Doufám, že pánové spolu ještě něco vytvoří. Umí to! Za mě je Taxikář výborný film (díky Herrmannově hudbě) s téměř "hitchcockovskou" atmosférou a skvělými hereckými výkony. Krom De Nira exceluje malá Jodie Foster, popřípadě trochu netypický Harvey Keitel. ()

FilmFan24

Hnus, deprese, reflexe doby, New York a strhující herecký výkon Boba De Nira. Film jakoby bez děje, který každou jízdou Travisova taxíku noční stokou velkoměsta dá nahlédnout do ...do čeho vlastně? Do hrdinovy duše? Nebo do té mojí? Místy nepochopitelný, místy neuchopitelný, mnohými milovaný a stejně tak mnohými nenáviděný. Tím vším a mnohem víc je "Taxikář". Za sebe můžu s klidným svědomím říct, že takovou jízdu si rád zopakuju. Nyní v dokonalém 4K přepisu na Blu-ray. ()

JohnMiller

Prvý film ktorý som videl od slávneho režiséra Martina Scorsesea. Neprekvapil som sa ale ani ma nesklamala. Priemerná snímka s vynikajúcom Robertom De Nirom(vlasatý Harvey Keitel prekvapil) ktorá mi síce ukázala ako to vyzeralo v koži taxikára ktorý po nociach zvážal ľudí po tých najspodnejších getách New Yorku ale nič viac autentického či reálneho som tam nevidel. čakal som nejaké ťažké psychologické pochody... a no nič také som nedostal. Koniec síce mal niečo do seba ale to nestačí nato aby som snímku hodnotil viac než troma hviezdami. ()

Hamaradža

Film, ktorý 113 minút graduje, aby vyvrcholil päťminútovou strielačkou. Režijne a herecky príjemné, nemôžem však skryť menšie sklamanie. Tak som sa s maestrom Scorsesem prvýkrát nezhodol.... To sa stáva :) ()

Trevor

From Zero to hero...Vojnový veterán Travis v podaní Roberta de Nira prechádza zlým životným obdobím, keď si po návrate z vojenskej služby vo Vietname nevie nájsť svoje miesto v spoločnosti. Sklamanie v láske v podobe Betsy a to, že ako taxikár sa stretáva zo spodinou New Yorku v ňom prebúdzajú potrebu pokúsiť sa zo spoločnosťou niečo spraviť. Jeho čin napokon nie je až tak radikálny a z miestneho taxikára sa nakoniec stáva hrdina bojujúci na vlastnú päsť zo zločinom v New Yorku. Oveľa lepším a logickejším koncom by bol úspešný pokus o atentát na kandidáta Palantinea či Betsy. V každom prípade ide o pomerne dobre spracovanú sondu do duše človeka poznačeného vojnovou traumou. ()

Skip

Robert De Niro v roli vietnamského veterána, živícího se jako taxikář. Při nočníh jízdách vidí veškeré svinstvo New Yorku a je tím zhnusen. Když pozná dvanáctiletou prostitutku Iris, rozhodne se jednat. Skvěle natočený film, který svou atmosférou přímo strhuje diváka a ten se téměř stává součástí Bickleova světa. K tomu perfektně sedne Herrmanova hudba, která je zcela jiná, než jak ji známe z Hitchcockových filmů. Jeden z nejlepších filmů Martina Scorseseho. ()

Dexter1

V tomto filme sa začal preukazovať skutočný Scorseseho talent a um. Tie filmy predtým, boli len skôr dlhé hľadanie vlastného jazyka. Vedel presne čo chce povedať, ale možno nevedel ako to čo najpresnejšie a najzrozumiteľnejšie povedať. Ale to nevadí aspoň tam samy môžeme hľadať odpovede. A čo sa týka hereckých výkonov a ústrednej filmovej pesničky, tak klobúk dole. ()

Colonist

Robert De Niro, Jodie Foster, Scorseseho režie, psychologická proměna hlavního hrdiny, hnus v ulicích New Yorku, poselství filmu - to všechno funguje na jedničku. Ale ten závěr... Naprosto souhlasím s komentářem uživatele JohnPyro. Mělo to skončit v tom pokoji. Závěrečný epilog (ačkoliv si ho můžeme vykládat různě) byl prostě divný. To ale nic nemění na tom, že se jedná o kvalitní snímek, kterému na absolutní hodnocení chybí jen málo. ()

Aleee89

Další z filmů, který se v imdb žebříčku hřeje dost vysoko, což pro mě bylo dobrým impulsem, abych se inspirovala a podívala se na něj. A jak tak postupně pozoruju, spoustu snímků bych dala výše, spoustu níže. To je i případ Taxikáře. Neříkám, že je to špatný film a že mě nebavil, jen jsem si opět potvrdila, že celá generace tzv. spratků (američtí filmaři, kteří začínali tvořit v 70. letech) včetně Scorseseho zkrátka není nic pro mě. Už u státnic mě nepotěšili, netěší mě ani jejich filmy. Možná to bude povrchní důvod, možná bych se od toho měla oprostit, ale jsem pořád jenom holka a filmy těchto tvůrců jsou spíše určené mužskému pohlaví. Námětem, zpracováním... A já to neumím docenit, protože mi to nepřináší tu pravou potěchu, kterou u filmů hledám. (Tím netvrdím, že mě potěším sladkobolná romantika, ale takový klasický Hollywood s romantickými dramaty už ano.) Dodám, že De Niro byl skvělý, že bylo zajímavé vidět mladou Fosterovou, ale film mě zkrátka minul. ()

Foma

Víte, Scorseseho mám rád, ale přece jen fakt, že film o násilným šílenci (ač k němu musíme mít určitý sympatie) s velice omezeným myšlením je řazen mezi nejlepší filmy všech dob, mně přijde docela šokující. Je to asi něco nemocnýho :-). A to jinak samozřejmě nemám ke zpracování a výkonům žádný výhrady. Ale Scorsese to nejspíš zamejšlel právě tak, aby na takovou nemoc společnosti ukázal. ()

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman

22.09.2020

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Joker dostane vlastní film