Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

Zofan

Final Cut verze z roku 2007 je skutečně zajímavý film. Přesto si stojím za tím, že kult nemusí mít nutně 100%. ()

migr

Filozofické utopicke sci-fi dílo o smyslu života, sem tam zdlouhavá scéna, ne až tak psychoumělecky zažitek jak se může zdát, hodocení 83% musím dát. ()

babuca

možno v 80-tych rokoch to bola bomba ale dnes je aj 100 filmov so scifi dejom lepších. Vizuálne to bolo fajn ale pravdu-povediac miestami neprehľadné, nudné, vadilo mi veľmi, že sa to stále odohrávalo v tme či šere. Dobrý film aj po 30 rokoch musí byť stále dobrý a toto rozhodne dnes už nie je. ()

Martazoe

Blade Runnera jsem viděla poprvé, když mi bylo 16 let a málem jsem utekla zděšeně z kina. Nemohla jsem psychicky rozdýchat scénu, kdy replikant honí svého soka a pak mu láme prsty. Pak jsem film znovu vzala na milost a objevila jiný svět, učarovala mi hudba a vychutnala si i příběh, kde násilí má svoje také svoje místo. Ovšem chci zdůraznit, že pro mě je Blade Runner přijatelný pouze jako Director´s cut tedy s koncem, který mu neubírá nic na jeho stylu noir. ()

denny001

Dovolím si reagovat na některé komentáře. Tohle opravdu JE hluboké filozofické dílo. Dílo PANA spisovatele a vizionáře Philipa K. Dicka, které jen skvěle natočil Ridley Scott. Kdo nebo co je nebo ještě není lidská bytost, jakou kdo má úctu k životu, kdo má právo být stvořitelem, aneb "Sní androidi o elektronických ovečkách?" Mám zato, nízké hodnocení je jen výsledek nepochopení myšlenky díla. Tohle si fakt zaslouží 100%. ()

peppe

Nevím proč to je kultovní sci-fi. Nudil jsem se, usnul jsem, vzbudil se, vrátil to zprátky ale o nic sem nepřišel. Vleče se to jako sirup, nudí to. Dvě hvězdy za Forda a muziku. ()

Jinpachi odpad!

Chtěl jsem zkusit být hodný, nevyšlo to, namísto toho, jsem zjistil, že jsem hajzl, jakému není rovno. Ale potom je Vám hovno. Zjistil jsem, že jsem pichlavější než kaktus a otravnější než holička při práci. Co jsem to vlastně chtěl? Aha, už mi svítá. Takže tohle je co? Sci-fi, nebo nějaká její horší post-moderní obdoba, která si na to zkouší hrát a pouze můj mozek to nechápe? Mám dojem, že každý filmař určitě čerpá z nějaké studny nápadů, ale kde vzal filmař ten nápad natočit něco tak špatného, infantilní, zvráceného a hloupého jako školní uklízečka? A už vůbec netuším, jak se mu něčím tak špatným podařilo ovlivnit nadcházející generaci filmařů v jejich tvorbě a nadcházející generaci zarputilých diváků, kteří tento film, považují za něco zcela precizního a výjimečného, načež se jedná pouze o nejnudnější sci-fi snímek, na kterém kdy musel spočinout můj unavený zrak. Harrison Ford sice válí, jak nejlépe umí, ale k čemu je mu to platný, když se snaží na svých bedrech utáhnout snímek, který dle mého nemá nic, čím by mohl diváka zarazit do sedačky a scénář má vypilovaný asi jako zubní kartáček na toaletu. Hrůza, děs a utrpení. ()

Elanornegra

Casom znacne stratil na kvalite, i ked to bol dakedy vizaulny skvost, Ford nadpriemer, temna atmosfera uspokojiva, ale bolo to zdlhave, casto nudne, hold sci-fi filmy cas najviac nahlodava, pribeh poslabsi, i ked sa clovek zamysli nad tymi robotmi ci boli fakt zli.... nvm kazdopadne 60% ()

StaryMech

Doposud září temně z Ridleyho rukou vzešlá hvězda, doposud nejeden adorant o zemi čelem bije... Jenom je třeba se vyhnout verzi s voiceoverem, ředícím atmosféru, a šťastným koncem. ()

mirasul

Pro mě jednoznačně béčko, téměř nic mě neoslovilo, film jsem si vyloženě protrpěl. Z herců zapamatováníhodný pouze Hauer. Ford je nemožný jako vždy. Snad pro někoho, kdo film viděl jako puberťák, to může být kultovka, to chápu. ()

rizek79

Ridley Scott je můj oblíbený režisér a nenechám si ujít žádný jeho film. Film Blade Runner jsem viděl už před lety a nijak extra mě nenadchnul, zvláště tolik opěvovaná hudba mi vyloženě nesedla a ani po letech když jsem si pustil prodlouženou verzi nemůžu svůj názor změnit. Jinak určitě nadprůměrná sci fi s perfektním příbehem. ()

+sfinx+

Nuda. Klasika-neklasika, Ford-Neford, stále to pro mne bude nuda. Pochybná atmosféra divné budoucnosti je zhruba jediné, co se během první hodiny ukáže. Když se konečně Dickhead po hodině čekání na něco zmůže, tak je to zavraždění ženské - samozřejmě střílel (jako správný klaďas) do zad. Je to daleko za Recallem, Já, robotem i dalšími futuristickými vizemi. Nemá to co nabídnout. ()

Dussanek

Nadčasový film, který v dnešní době může být vzorem pro sci-fi. Výborně podaná variace příběhu na motivy knihy P. Dicka, skvěle ztvárněné ponuré Los Angeles. Hlavní hrdina, který nemusí být vychrtlý znalec kung-fu nebo osvalený lovec hlav. Film dokazuje, že není třeba mít astronomický rozpočet, a přesto je možné podat 2 hodiny zábavy. Pro milovníky sci-fi naprostá povinnost, pro ostatní fanoušky filmů naprostá povinnost. Geniální film. ()

danodo

10/10 Majstrovsky vizuálne stvárnená sci-fi klasika s neskutočnou atmosférou pochmúrneho, upršaného, neónmi osvetľovaného veľkomesta z teraz už nie tak vzdialenej budúcnosti. Film s jednoduchou zápletkou, ale o to filozoficky bohatšou. Téma umelej inteligencie a jej schopnosti dosiahnuť city a emócie dosiaľ asi nebola lepšie spracovaná. Veľkú zásluhu na tom má hlavne herecké obsadenie replikantov na čele s Rutgerom Hauerom, ktorý hrá na plné obrátky a jeho záverečný monológ vo mne rezonuje ešte dlho po každom jednom pozretí filmu. Pri sledovaní mám problém rozhodnúť sa komu fandím viac - či Deckardovi, v podaní tradične výborného Harrisona Forda, ktorý si vpodstate len plní svoje povinnosti alebo Battymu a zvyšných replikantov za ich snahu žiť. Nakoniec je mi to aj tak jedno a užívam si hlavne vizuálnu stránku, ktorá spolu so Star Wars, patrí medzi špičku v navodení pocitu, že to čo vidím je tak futuristické, že tvorcovia sú snáď z inej galaxie. To isté by sa dalo povedať aj o zvukovej stránke filmu, v ktorej vládne Vangelisova elektronická hudba a rôzne zvukové efekty. V kombinácii s obrazom tmavého prostredia vytvára zvláštnu melancholickú až depresívnu atmosféru, čo mňa ale o to viac priťahuje. Jediným záporom filmu je, možno aj vďaka ambientným plochám, istý uspávací efekt, ak to pozerá niekto unavený. Okrem toho mi prišla dosť nevyužitá postava E. J. Olmosa. Všetky nedostatky ale vynahrádza koniec filmu... teda ak dovtedy nezaspíte. ()

vrch07256732

Na svoju dobu to musela byť (najmä po vizuálnej a trikovej stránke) úplna pecka, preto sa film stal kultovým. Ja som mal smolu a videl to 1 raz niekedy v r. 2014 (síce v BR kvalite) no doba sa podstatne zmenila - v dnešnom uponáhľanom svete tento film ocenia skutočne fajnšmekri, stopáž je neskutočne dlhá a dej viac menej filozofický, atmosferický pomaly ubiehajúci. škoda tých časov keď takéto filmy boli kasovými trhákmi - určite je to o niekoľko násobok tried kvalitnejšia vec ako súčasná mainstreamová produkcia. ()

virus5161

Zase naprosto subjektivni. Pmaly, roztrhany, Ford je takovej americkej Vasut, no jo, jenze takovyhle ponurosti aby jeden pohledal, kdyz je ma rad. S ucty ke Scottovi dam ctyri, ale pustim si to znova. Je to dvacet let, co jsem to videl. Opet: je to STARY !!!!!! ()

Sadova302b50

To se Ridleymu Scottovi povedlo. Snímek špikují úžasné scenérie, dokonalá Vangelisova hudba a příběh, který možná není kdovíjak komplikovaný, ale má perfektní, mrazivou atmosféru a dobré dialogy. A velmi dobré herecké výkony. 93% ()

kertus

Přiznávám, nejsem fanouškem sci-fi a film mě nějak nezaujal, avšak pro fandy sci-fi to je kultovní film, proto neodsuzuji a nemohu hodnotit jak kvalitní tento film je, efekty na 80. léta nejsou špatné ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků