Blade Runner

• Česko Ostré komando (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti, kdy věda pokročila a společnost začala vyrábět replikanty, kteří jsou od lidí k nerozeznání. Liší se jen tím, že žijí pouze čtyři roky. Replikanti jsou používáni pro nebezpečné mise, ale po krvavé vzpouře v jedné mimozemské kolonii jim byl zakázán vstup na Zemi pod trestem smrti. Na plnění tohoto nařízení dohlíží speciální policejní tým Blade Runner. Rick Deckard, bývalý člen této jednotky, je povolán zpět do akce, když je jeho kolega zákeřně zabit jedním z replikantů. Vyšetřování ho zavede do koncernu, který replikanty vyrábí. Zde se setkává s krásnou Rachael, ačkoliv není skutečným člověkem, ona sama je o svém lidství zcela přesvědčená. Rick na replikanty nahlíží jako na podřadné věci, ale díky sblížení se záhadnou Rachael začíná o svém vyhraněném názoru pochybovat. Jsou skutečně replikanti od lidí natolik odlišní a je třeba je vyhladit, jak to Deckardovi nařizují jeho velitelé? (TV Nova)

boxo

Ultimate science-fiction experience..... Samozrejme treba vzhliadnut Final Cut verziu.. Na druhej strane mne sa zapacil uz po prvom pozreti (klasicka verzia). Nadherna hudba, zobrazenie dystopickeho sveta a dokonca i Sean Young. Rutger Hauer si na konci filmu strihne zivotnu scenu. Melancholia podmienenia i Scottovou depresiou vyprodukovala tento skvost. Film rozhodne nie je pre kazdeho, ale ocenia ho pravi fanusikovia filmoveho sveta a scifi zanru. ()

Tjelk

Poprvé se přiznám, že jsem u filmu usnul. Je roztahaný a děj vláčný. Když jsem jej však viděl podruhé asi o rok později, seděl jsem přikovaný k obrazovce, vychutnával atmosféru 21.století s podkresem geniální hudby. Ačkoliv při vzpomenutí na jednu pasáž je až patrné, že se Vangelis inspiroval více než dost u King Crimson. Film, ke kterému se vrátíte víckrát než jednou, abyste znovu nasáli tu atmosféru filmařského umu. Ridley Scott dokázal po Vetřelcovi opět posunout hranici scifi dál. Chápu, že kdyby nebylo předlohy Dicka, tak by to nebylo jen tak. Ale zkuste to dát pod ruku jinému režisérovi. Dopadlo by to jako rozdíl kvality mezi Schaffnerovou a Burtonovou verzí Planety Opic. ()

Lazy87

Nedá se říct, že by se mi na Blade Runnera hned od startu dobře dívalo. Atmosféra byla brilantní, technologie trochu zastaralé (samozřejmě ne vše, a z pohledu dneška), ale způsob podání ospalý. Ono to byl asi účel, jelikož to fungovalo. No jestli budu mít někdy čas a náladu, možná se mrknu na ten dokument, abych si upřesnil své závěry. ()

LDvorak

Absolutni sci-fi klasika. Mimoradne pusobiva atmosfera !!!, uchvatne efekty ktere ani dnes neurazi (na rozdil od dnesnich umelych sedych animaku), skvele herecke vykony, domyslene dialogy, podmaniva hudba (Vangelis si jeste daval zalezet na tom co tvori)...jednoduse, jestli ne naprosta jednicka zanru tak urcite na bedne ;) ()

Leletik

Tož.. no nevím jako na jednu stranu bomba atmosféra čínského Hong Kongu v budoucnosti mě fakt zaujala i když imrvére chcalo.. příběh perfektní žádný konec světa nic takového..rozhodně jedno z prvních sci-fi které prolomilo svět ()

oliamiri

Nechápu vůbec nic. To je opravdu taková voslovina že to nejde dál. Všichni tady opjevujete hudbu, přitom ta je hrůzostrašná, taková diskotéka 70.-80. let. Je to utahaný, nudný,herci hrozný. Pravda je že na svou dobu je to dobře udělaný, ale to je konec. A závěr sem asi nepochopil, ale to sem asi už nevnímal a jen sem se modlil aby to skončilo. Vůbec nechápu todle hodnocení co tady je. Pro mě hodně slabej podprůměr. ()

Infurius

Ja som si tento film hlavne pozrel kvoli Harrisonovi Fordovi, a vobec ma nezaujal... Ja som sa po celý čas tak nudil , že proste tie dialogy boli take nudné, obyčajné, že na tom filme nebolo nič zaujímavé...Akurat tie Vizuálne efekty boli celko zajímavé. ()

Potmehud6

Žánrová klasika, ktorá ani po rokoch nestráca na aktuálnosti. Dôvodom je hlavne to, že Blade Runner nie je postavený predovšetkým na akčných scénach, ale na pomaly sa rozvíjajúcom príbehu, ktorý priam dusí svojou temnou, "noir" atmosférou. Všetko kulminuje v záverečnej tretine, kedy dôjde aj na poriadnu porciu akcie. Hlavný hrdina nie je žiadny "superman" a tak sa tu (na rozdiel od súčasných amerických filmov) poukazuje skôr na jeho ľudské limity v konfrontácii s nadľudský silným robotom. Slabším článkom je možno iba pokus o romantickú líniu, ktorý však nie je dostatočne rozvinutý a vyznieva v konečnom dôsledku naprázdno. ()

Dunric

Viděno s delšími odstupy snad už po dvacáté a stále nestačím žasnout nad tou filmovou magií, kterou Ridley tehdy vládnul. Bohužel tato schopnost časem (věkem ?) u něj zcela vyprchala. Bohužel … ()

vixina

Áno, viem, že je to (žánrová) klasika a tak, ale po prvom zhliadnutí ma to chytilo len minimálne. Je mi to ľúto, ale čo už. Snáď to neskôr skúsim zase. Zatiaľ mám však ale jednu dôležitú radu pre tých, ktorý by si Blade Runnera chceli pozrieť - zožeňte si kvalitnú verziu, nech to stojí za to (a neurobte teda rovnakú chybu ako ja s mojimi biednymi 700 MB veľkosti). ()

abphoto

Kultové sci-fi pre fajnšmekrov tohto žánru, absolútne zvukovo a obrazovo podmanivé rozprávanie príbehu vytvárajúce úžasnú fantasticko-ponurú atmosféru. Napriek chybám vo filme a nie je ich malo a nie pravé najlepšie prepracovanom scenári, je to skvost. H. Ford podáva vynikajúci výkon, kde vzniká celá paleta jeho úškľabkov, ktoré v ďalších rolách len replikuje. Skvelý R.Hauer pri hľadaní svojej podstaty, ktorú už ma... Keď som film videl prvý krát v 1992 ako xtu kópiu na VHS s pochybným simultánnym dabingom, nezapôsobil úplne, ale zanechal očakávanie. Po nejakých rokoch som ho videl na platne a bol to jeden z mala zážitkov z kina, ktorú prekonala len režisérska verzia. Do príchodu Matrixu, som ťažko dal nálepku inému sci-fi ako kultové (s výnimkou StarWars a StarTrek)... Vangelis vytvoril jeden z najlepších sountrackov aké som počul... ()

Kulikulo

Veľmi zaujímavo prevedená sci-fi. Prostredie vykreslené v nádychu šedej potemnelej budúcnosti. Roboti identickí s ľuďmi, inteligentnejší a silnejší, na ktorých dozerá špeciálne komando v kolónii mimo zeme. Majú ale neodvrátiteľne presne stanovenú životnosť, niektorí sa vzbúria a chcú to zmeniť. Doteraz vo mne rezonuje veta hlavného umierajúceho robota v závere filmu: "Všetky tie momenty zmiznú ako slzy v daždi." Sám si to viem predstaviť lepšie spracované, ale na to že je tak dejovo jednoduchý, ukazuje mnoho na veľmi malom priestore. ()

missteeque

Jak já miluju tenhle film, můžu si ho pouštět znovu a znovu. Je vizuálně dokonalý a přitahuje magickou atmosférou. A navíc mám ráda konce bez konce s odkazem na to, že jak to bylo pak si, můžete jen domyslet... Vangelisova hudba jen podtrhuje celkový úžasný dojem. ()

baronGrga

Los Angeles roku 2019, ulice zkrápí nekonečné provazce deště, tlampače lákají do mimozemských kolonií, obchodníci z Orientu prodávají umělé hady, nad ušmudlanými pouličními bistry světélkují neonoví draci, smetánka popíjí drinky ze zlacených pohárků v opulentních palácích a shora pomrkává obří reklamní gejša. Voight-Kampffův test by se mohl ptát - vidíte vizuálně opojný film s přesně padnoucím soundtrackem dokreslujícím jeho noirovou atmosféru. Uhrančivý Rutger Hauer exceluje jako nikdy dříve a v jeho modrých očích, jež viděly věci, kterým bychom neuvěřili, se zrcadlí tisíc a jedna emoce. Dějovost ustupuje dlouhým záběrům na zářící město. A do popředí se dere otázka o podstatě lidství a hranici mezi životem a životností. Vypnete film? Tahle melancholická sci-fi s jemně filozofickým podtextem může být na první zhlédnutí zdlouhavá, až nudná, zejména očekáváte-li hororovou sci-fi ve stylu Scottova předchozího Vetřelce nebo akční sci-fi střihu Terminátor apod. Na Blade Runnera je zkrátka třeba mít správnou náladu a pak se vám může zarýt mnohem hlouběji, než prsty replikanta do očí svého biomechanického boha. Za jedno z nejpůsobivějších finále zvedám po druhém zhlédnutí na 5 hvězd. 85 % All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die. ()

BigRunner

Nadčasové filmové dílo, které slouží jako vzor pro všechny příznivce sci-fi. Vynikající výkony Harrisona Forda. Výborně režírovaný film Ridleyho Scotta, který tak zdařile navázal na svůj předešlý též zdařilý sci-fi VETŘELEC. Blade Runner je však úplně z jiného soudku. Zdařilý scénář od Davida Weba Peoplese byl jednoznačně pro film přínosem a udělal z něho věčný „kultovní“ film. Na to jaké byly v roce 1982 technické filmové prostředky působí film stále svěže a má trvalou hodnotu. Pro mě jednoznačně nejlepší sci-fi film. ()

Amberjack

V přelidněné, neutuchajícími proudy deště smáčené metropoli se rozhoří spor o cenu lidství, o cenu života. Fascinující. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh

21.03.2024

Druhý Gladiátor našel záporáka

Druhý Gladiátor našel záporáka

17.03.2023

Ano, opravdu se vám to nezdá. Legendární režisér Ridley Scott (Vetřelec, Marťan) brzy začne natáčet pokračování ke svému obřímu hitu Gladiátor z roku 2000. V něm se tentokrát neobjeví Russell Crowe … (více)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků