Attila (TV film)

Attila

Pád Rímskej ríše

Akční / Dobrodružný / Drama / Válečný

USA / Litva, 2001, 3x59 min

Televizní, ale přesto dobrá, minisérie. Nemám rád, když ve filmech z dávné historie mají herci perfektní makeup, čisté ruce a dokonalý chrup jako z reklamy na zubní pastu. Tady je vše "správně špinavé". A Gerald Butler je dostatečně charizmatický hlavní hrdina a "utáhne" i případné nedostatky filmu, dané především rozpočtem .(15.7.2008)

Překvapivě dobře fungující směska nesentimentální brutality (trestání poražených nepřátel podle množství krve na jejich zbraních je pěkný a možná i originální detail) a poněkud operetních osobních vztahů. Škoda zbytečně a nenápaditě použitých fantasy motivů, naopak Powers Boothe jako Flavius Aetius je na jedničku s hvězdičkou.(17.7.2003)

Veľmi dobrá historická dráma, kde však neuvidíte žiadne potlapkávanie po pleci v aréne plnej zabijakov či férový boj ani podobne nereálne výmysly, o akých nás presviedčajú oveľa drahšie a (bohužiaľ aj) úspešnejšie filmy. Prvý historický film, kde ma zaujalo aj detstvo hlavného hrdinu. Láska, zrada, inrigy sprevádzajú Attilu a vy všetkému uveríte, lebo herci (hlavne Gerard "Dracula" Butler) vás o tom presvedčia. Bitky sa síce nevyrovajú počítačovým armádam blokbasterov ale aj tak držia krok aj napriek menšej pompéznosti. Čo by sa stalo, keby mal Attila väčší rozpočet a reklamu? ALEXANDER by rozhodne vznikol ovaľa skôr...(18.10.2005)

• Cinik

Ehm, tohle je prostě příliš. A) Nic moc podle všech filmařských měřítek + lépe zahraný byl snad jedině Aetius; B) historická přesnost ve stylu Jiráskových Psohlavců; C) bitva národů na Katalaunských polích v podání 60 komparzistů (ve skutečnosti asi 35 tisíc Římanů a jejich spojenců a asi 70 tisíc Hunů) mne prostě dorazila.(20.3.2008)

• blackJag

Kvůli takovém "formátu" mívalo označení televizní film značně pejorativní nádech. A můžeme říci, že neoprávněně? Dejme tomu, že výprava filmu je ok (má své limity, ale opravdu dejme tomu), všechno ostatní je ovšem i při nejlepší vůli podprůměrných kvalit. Režie (vágní a bez nápadu), scénář (zbytečně rozmělňující), hudební doprovod (repetitivní a laciný), střih (nahodilý), choreografie soubojů a bitev (kuck), prostě whatever... 35%(19.8.2014)

• - Ve skutečnosti není jisté, jestli byl Attila (Gerard Butler) otráven svou novomanželkou a nebo zda zemřel na udušení následkem prudkého krvácení z nosu ve spánku. Historici se spíše přiklání k udušení. (ajaxx)

• - Aetius (Powers Boothe) vo filme vraví cisárovi, že vezme 3. légiu severne od Gálie. Na štandardách tejto légie je však latinskými číslicami napísané XX. légia. (beso74)

• - Atillov (Gerard Butler) kôň je podkutý železnými podkovami, v týchto dobách sa však táto technika nepoužívala. (beso74)