Zjistit, že banda zlotřilců chystá největší loupež všech dob, to není tak těžké. Ovšem proniknout do spletité zločinecké sítě, odhalit a usvědčit její jednotlivé aktéry, překazit akci v samém zárodku, na to jsou ve Scotland Yardu krátcí. Žádný div, že požádali o přátelskou výpomoc francouzskou Sureté, která má tu čest být domovskou organizací nejgeniálnějšího detektiva světa! A Jacques Clouseau nezaváhá ani na okamžik, neboť boj se zločinem je pro něj svatá věc. Před i za Kanálem. Zdá se však, že britská půda jeho genialitě zrovna dvakrát nesvědčí. Ba dokonce by se dalo říct, že přes všechnu svou snahu prohrává jednu bitvu za druhou. Ovšem co je do jednotlivých bitev, že! Důležité je vyhrát válku. A o tomto výsledku Clouseau nepochybuje ani na vteřinu.

V pořadí třetí "panteří" komedie (z roku 1968) je dílem jiného tvůrčího i hereckého týmu než předcházející dvě. Režie se (namísto B. Edwardse) ujal Bud Yorkin, který do role geniálního poplety Clouseaua obsadil Američana Alana Arkina (Čekej do tmy, Srdce je osamělý lovec, Hlava 22, Havana atd.). V roli jeho protihráče Weavera se představí jeden z nejobsazovanějších britských herců Frank Finlay, dobře známý našim divákům např. jako Porthos ze slavných Tří mušketýrů Richarda Lestera. (oficiální text distributora)

novoten

Když jsem viděl Arkina s obličejem Freddieho Mercuryho, jak se pokouší dodat hlavní postavě triviálním způsobem hloubku pronášením replik typu "Všechno zkazím, jsem k ničemu", bylo mi zle. Jacques Clouseau byl jen jeden a s ním čtyři perfektní a jeden průměrný film - a je smutným paradoxem, kolik nepovedených klonů je se značkou spjato. ()

Djkoma

Tohle není Clouseau. Tohle je britská blbost, která se snaží tvářit jako Clouseau, ale vůbec jí to nejde. Smál jsme se opravdu, ale na místech, kde to autoři nechtěli a tam kde bylo tolik trapní a tolik nezábavní sem plakal a proklínal autory. Ne díky, ale tuhle jednohubku bych raději spláchl do záchoda než znovu shlédl. ()

Malarkey

Když si studio MGM usmyslí, že chce natočit film, tak z toho neustoupí i když hlavní roli nevezme již jednou ozkoušený Peter Sellers. Bohůžel i takové jsou politiky velkých filmových studií. Pár vtípků se tam sice objeví, ale Alan Arkin prostě nemá na to, aby se mohl s pravým inspektorem Clouseau srovnávat a troufám si tvrdit, že i Steve Martin v roli inspektora je lepší než Alan Arkin. ()

Oskar

Obecně se soudí, že je to pirátský film, který do série nepatří, ale je to úplně jinak a nebudu se o tom rozepisovat, protože mě předčil kolega bloom. Ostatně - kdyby nebyl Inspektor Clouseau součástí série, kvůli právům by se tak ani nemohl jmenovat. Ale tvůrci prvního Růžového pantera (a tedy i postavy Clouseaua) Edwards a Richlin jsou uvedeni na náležitém místě v titulcích. Inspektor Clouseau tedy nebyl "pirátem", ale první ze tří slepých uliček série (dále Kletba a Syn Růžového pantera s dalšími "nástupci" Sellerse). Na druhou stranu, i jako Sellersův fanoušek z nejvěrnějších, musím uznat, že Alan Arkin není špatný a většina vtipů taky ne. Rozdíl je v tom, že ač byl Arkin klasický herec s divadelními kořeny, nedostal do Clouseaua tolik spodních tónů skrývané paniky a nízkého sebevědomí jako bytostně burleskní komik Sellers. Zvláštní paradox. 70% ()

Pohrobek

Jak měl policejní inspektor Clouseau účinně pomoci londýnským kolegům v boji proti nebezpečným bankovním lupičům a jak svým nemalým dílem přispěl k všeobecnému chaosu. Já osobně si Alana Arkina vážím více než Petera Sellerse a tady opět prokazuje svoji hereckou universalitu - nejen on a solidní Yorkinova režie tak z tohoto filmu dělají slušnou komedii hodnou Clouseauovy ságy. ()

• Alan Arkin nehral vo filme len originálneho policajného inšpektora Clouseaua, ale aj všetkých falošných inšpektorov zo zločineckej bandy (Sao Saoi)
  • Hollywoodske štúdio animácie DePatie-Freleng stálo nielen za úvodnou animáciou k tomuto filmu, ale aj za kreslenou a väčšinou hraných verzii Rúžového pantera pod režisérskou taktovkou Blake Edwardsa. (Sao Saoi)
  • Clouseau-ov (Alan Arkin) kabát a klobúk v tomto filme sa stali neoddeliteľnou súčasťou výzoru inšpektora aj do ďalších častí. (Sao Saoi)