Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zjistit, že banda zlotřilců chystá největší loupež všech dob, to není tak těžké. Ovšem proniknout do spletité zločinecké sítě, odhalit a usvědčit její jednotlivé aktéry, překazit akci v samém zárodku, na to jsou ve Scotland Yardu krátcí. Žádný div, že požádali o přátelskou výpomoc francouzskou Sureté, která má tu čest být domovskou organizací nejgeniálnějšího detektiva světa! A Jacques Clouseau nezaváhá ani na okamžik, neboť boj se zločinem je pro něj svatá věc. Před i za Kanálem. Zdá se však, že britská půda jeho genialitě zrovna dvakrát nesvědčí. Ba dokonce by se dalo říct, že přes všechnu svou snahu prohrává jednu bitvu za druhou. Ovšem co je do jednotlivých bitev, že! Důležité je vyhrát válku. A o tomto výsledku Clouseau nepochybuje ani na vteřinu.

V pořadí třetí "panteří" komedie (z roku 1968) je dílem jiného tvůrčího i hereckého týmu než předcházející dvě. Režie se (namísto B. Edwardse) ujal Bud Yorkin, který do role geniálního poplety Clouseaua obsadil Američana Alana Arkina (Čekej do tmy, Srdce je osamělý lovec, Hlava 22, Havana atd.). V roli jeho protihráče Weavera se představí jeden z nejobsazovanějších britských herců Frank Finlay, dobře známý našim divákům např. jako Porthos ze slavných Tří mušketýrů Richarda Lestera. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

tron 

všechny recenze uživatele

„Už o tom kreténovi nechcem nič počuť.“ Úplne zúfalé. V rámci univerza série Ružový panter nám začínajú prvé (a rozhodne nie posledné) zmätky. Kým iné populárne série sa k chaosu zvyknú dopracovať až niekde okolo piateho, šiesteho pokračovania, Ružový panter to stihol už v trojke. Toto je ona. To treba zdôrazniť: TOTO je trojka. Niekto totiž za trojku považuje Návrat Ružového pantera z r. 1975, ale nie je to pravda. Oficiálna trojka je toto, či sa nám to páči alebo nie. Vysvetlím. Po úspechu jednotky (Ružový panter, 1963) prišla dvojka (Komisár Clouseau na stope, 1964), ktorá je síce de facto skôr spin-off Clouseaua (písať také priezvisko je fakt za trest), ktorý bol v jednotke ako všetci dobre vieme len vedľajšou postavou, ale OK, vnímajme Komisára Clouseaua na stope ako dvojku. Trojka prišla v r. 1968 a nielenže ju nerežíroval Blake Edwards (tvorca prvých dvoch hitov), ale, a teraz sa držte, Clouseaua v nej nehral nezameniteľný Peter Sellers, ale Alan Arkin. Arkin je samozrejme skvelý herec (aj keď osobne som ho mal rád až keď zostarol, ako mladý mi až tak nesadol), ale je to ako keby hral Mr. Beana Alan Rickman (ako to skvele prirovnal užívateľ bloom). Dá sa to, ale je to tragédia napriek tomu, že je to vynikajúci charakterový herec. K pre-obsadeniu kultovej postavy došlo kvôli nepríjemným zákulisným ťahaniciam: Edwards a Sellers sa približne v dobe dvojky rozkmotrili, no štúdio chcelo trojku, lež zrejme nemalo chuť stať sa rozhodcom medzi nepredvídateľným hercom a tvrdohlavým režisérom a tak skrátka oboch pánov pohodlne hodilo cez palubu a na upotenú, právom zabudnutú trojku najalo „nijakého“ režiséra Buda Yorkina a spomínaného Arkina. Ten sa do úlohy zúfalo nehodí až do takej miery, že by som o ňom pokojne vravel ako o jednom z najhorších hereckých pre-obsadení v histórii kinematografie. Samo štúdio pochopilo, že tadeto cesta nevedie a tak sa 7 rokov po zúfalej trojke do štvorky vrátila osvedčená (a už v rámci možností udobrená) dvojka Edwards/Sellers s hitom Návrat Ružového pantera. Film sa vydáva úplne absurdným smerom, všetky postavy z jednotky a dvojky až na Clouseaua sú zabudnuté, Clouseau opúšťa svoju rodnú krajinu, aby vyšetril zločin v cudzej a dokonca nechýbajú bondovské vychytávky, čo pôsobí ozaj obzvlášť čudne, zle, ba až zúfalo. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Jak měl policejní inspektor Clouseau účinně pomoci londýnským kolegům v boji proti nebezpečným bankovním lupičům a jak svým nemalým dílem přispěl k všeobecnému chaosu. Já osobně si Alana Arkina vážím více než Petera Sellerse a tady opět prokazuje svoji hereckou universalitu - nejen on a solidní Yorkinova režie tak z tohoto filmu dělají slušnou komedii hodnou Clouseauovy ságy. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Když jsem viděl zdejší hodnocení, usoudil jsem, že to nejspíš nebude tak horké. Růžového pantera mám rád, Alana Arkina taky, takže budu spokojen. Ovšem po shlédnutí se musím přiřadit ke zdejší většině, protože to co jsem viděl, skutečně nebylo nic moc. Některé dobré gagy se sice najdou (třeba ten na začátku s botama a deštníkem v letadle), ale většina je jich křečovitých, režie průměrná, hudba průměrná a průměrné nápady. Jak jsem již podotkl, Alana Arkina mám rád, okouzlil mě třeba v "Čekej do tmy" ale inspektor Clouseau mu nesedí. On dokáže zahrát komediální roli (viz "Rusové přicházejí!"), je všestranným hercem a ač se zde snaží seč mu síly stačí, nejde to. Nedokázal mu vpravit tu nádhernou nadutou slupku jako Peter Sellers. Jinak se na to koukat nechá, ale je to podprůměr, který bych doporučil možná pouze těm, kteří chtějí vidět celou růžovopanterovskou sérii komplet. ()

bloom 

všechny recenze uživatele

Ten film mohl být geniální, kdyby se nestalo to, co se stalo. Peter Sellers a Blake Edwards se při natáčení "nepanteřího" Večírku (vznikl ve stejném roce jako tento film) rozkmotřili až tak, že odmítali jakýkoli osobní kontakt. Večírek vytvořili bratři Waldmanové, kteří napsali všechny Pantery ze 70. let a jsou podepsáni i pod tímto filmem. Sellers i Edwards jej odmítli točit, ale Closeau už byl tehdy dobře zavedený divácký magnet a tak se studio MGM rozhodlo natočit film bez nich. A to je hlavní chyba tohoto filmu. (Vše se jim vrátilo při Návratu Růžového pantera, jednoho z nejpovedenějších dílů, který byl natočen pro UA - proto ten díl nevyšel v panterovském balíku na DVD, ale samostatně) Hned druhou chybou bylo obsazení Alana Arkina do hlavní role. Je to dobrý herec, který dokáže zahrát téměř všechno, komedii nevyjímaje (viz Rusové přicházejí nebo Blízcí příbuzní). Ale tady se mi zdá, že roli Closeaua zvládl ještě hůř než Steve Martin. Je to jako kdyby Mr. Beana nehrál v jednom díle Rowan Atkinson, ale třeba Alan Rickman. (Nechápu, proč film Sellers netočil, vždyť léta snil o Panterovi bez Edwardse.) Samotný scénář není špatný, ale chybí zde některé typické vedlejší postavy (Dreyfus, Cato, Francois), ale to se dá omluvit tím, že ani vteřina filmu se neodehrává ve Francii. Jsou tu také dobré gagy (Closeauovo přistání na letišti), základy některých gagů (člověk, co spadne do hrobu, falešný zapalovač) byly později využity v pozdějších filmech, ačkoli byli zpracovány úplně jinak. Je však poznat, že Waldmanovi viděli Fantomase (nasazovací masky, svérázné vynálezy, místo auto-letadla tu je auto-loď). Mohlo se to natočit jako film s jiným detektivem - nešikou, ne musel se jmenovat zrovna Closeau. To by zas nepřitáhlo tolik lidí do kina. ()

N.Strauber 

všechny recenze uživatele

Za tohle měl jít někdo sedět! Kdysi jsem se na to zkusil podívat a moc dlouho jsem to nevydržel. Je to ještě horší než remake se Stevem Martinem, které jsem aspoň dokoukal do konce a dvakrát jsem se zasmál - i když druhý díl už si taky nechám ujít. Tvůrci všech těhle debilit by si měli uvědomit, že je naprostý nesmysl něco takového točit bez člověka, díky kterému měly tyto filmy úspěch - myslím, že ho nemusím jmenovat. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (8)

  • Alan Arkin nehral vo filme len originálneho policajného inšpektora Clouseaua, ale aj všetkých falošných inšpektorov zo zločineckej bandy (Sao Saoi)
  • Hollywoodske štúdio animácie DePatie-Freleng stálo nielen za úvodnou animáciou k tomuto filmu, ale aj za kreslenou a väčšinou hraných verzii Rúžového pantera pod režisérskou taktovkou Blake Edwardsa. (Sao Saoi)
  • Ako v jednom z mála filmov o Inšpektorovi Clouseauovi nezaznie typická znelka Ružového pantera od Henryho Manciniho. (Sao Saoi)

Související novinky

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin

30.06.2023

Přichází smutná zpráva pro celý filmový svět, ve věku devětaosmdesáti let totiž ve čtvrtek v kalifornském Carlsbadu zemřel oblíbený americký herec, režisér, scenárista a hudebník, držitel Oscara Alan… (více)

Reklama

Reklama