Inspektor Clouseau

• slovenský

Inšpektor Clouseau

Komedie

Velká Británie, 1968, 96 min

Ten film mohl být geniální, kdyby se nestalo to, co se stalo. Peter Sellers a Blake Edwards se při natáčení "nepanteřího" Večírku (vznikl ve stejném roce jako tento film) rozkmotřili až tak, že odmítali jakýkoli osobní kontakt. Večírek vytvořili bratři Waldmanové, kteří napsali všechny Pantery ze 70. let a jsou podepsáni i pod tímto filmem. Sellers i Edwards jej odmítli točit, ale Closeau už byl tehdy dobře zavedený divácký magnet a tak se studio MGM rozhodlo natočit film bez nich. A to je hlavní chyba tohoto filmu. (Vše se jim vrátilo při Návratu Růžového pantera, jednoho z nejpovedenějších dílů, který byl natočen pro UA - proto ten díl nevyšel v panterovském balíku na DVD, ale samostatně) Hned druhou chybou bylo obsazení Alana Arkina do hlavní role. Je to dobrý herec, který dokáže zahrát téměř všechno, komedii nevyjímaje (viz Rusové přicházejí nebo Blízcí příbuzní). Ale tady se mi zdá, že roli Closeaua zvládl ještě hůř než Steve Martin. Je to jako kdyby Mr. Beana nehrál v jednom díle Rowan Atkinson, ale třeba Alan Rickman. (Nechápu, proč film Sellers netočil, vždyť léta snil o Panterovi bez Edwardse.) Samotný scénář není špatný, ale chybí zde některé typické vedlejší postavy (Dreyfus, Cato, Francois), ale to se dá omluvit tím, že ani vteřina filmu se neodehrává ve Francii. Jsou tu také dobré gagy (Closeauovo přistání na letišti), základy některých gagů (člověk, co spadne do hrobu, falešný zapalovač) byly později využity v pozdějších filmech, ačkoli byli zpracovány úplně jinak. Je však poznat, že Waldmanovi viděli Fantomase (nasazovací masky, svérázné vynálezy, místo auto-letadla tu je auto-loď). Mohlo se to natočit jako film s jiným detektivem - nešikou, ne musel se jmenovat zrovna Closeau. To by zas nepřitáhlo tolik lidí do kina.(20.1.2007)

• Djkoma

Tohle není Clouseau. Tohle je britská blbost, která se snaží tvářit jako Clouseau, ale vůbec jí to nejde. Smál jsme se opravdu, ale na místech, kde to autoři nechtěli a tam kde bylo tolik trapní a tolik nezábavní sem plakal a proklínal autory. Ne díky, ale tuhle jednohubku bych raději spláchl do záchoda než znovu shlédl.(21.9.2007)

• monolog

Největším problémem tohoto filmu je, že se snaží těžit na značce inspektora Clouseaua, jenže bez všech potřebných a notoricky známých rekvizit. Panteří hudba, všechny ty známé postavičky, zažití herci, skvělý humor a nápadité eskapády, nic takového tu není. Navíc Alan Arkin je sice dobrý a charakterní herec (Hlava 22, Útěk ze Sobiboru ...), ale komediálního talentu věru nemá ani co by se za mák vešlo, nebo rozhodně ne na ztřeštěnou komedii. V jeho podání vyznívá Clouseau spíš jako trapný nepříjemný pako, než roztomilý a zábavný nešika. Pravda, některé momenty jsou celkem i úsměvné, ale není jich vůbec moc. Spíš většina vyznívá trapně a směšně nesměšně. Příběh je řádně zamotaný a spletitý, no zábavné to není. Občasná až přílišná parodičnost na Jamese Bonda mi připomínala staré Casino Royale. Jenže Arkinův Clouseau je zdlouhavý, nudný a nepřesvědčivě ztřeštěný a tím pádem se stává pro většinu publika naprosto nezajímavým a zbytečným, a to včetně mě (možná tuhle roli dostal, že byl zlý na Audrey Hepburn :)(22.1.2007)

• Malarkey

Když si studio MGM usmyslí, že chce natočit film, tak z toho neustoupí i když hlavní roli nevezme již jednou ozkoušený Peter Sellers. Bohůžel i takové jsou politiky velkých filmových studií. Pár vtípků se tam sice objeví, ale Alan Arkin prostě nemá na to, aby se mohl s pravým inspektorem Clouseau srovnávat a troufám si tvrdit, že i Steve Martin v roli inspektora je lepší než Alan Arkin.(20.1.2007)

Jak měl policejní inspektor Clouseau účinně pomoci londýnským kolegům v boji proti nebezpečným bankovním lupičům a jak svým nemalým dílem přispěl k všeobecnému chaosu. Já osobně si Alana Arkina vážím více než Petera Sellerse a tady opět prokazuje svoji hereckou universalitu - nejen on a solidní Yorkinova režie tak z tohoto filmu dělají slušnou komedii hodnou Clouseauovy ságy.(26.7.2005)

• - Alan Arkin nehral vo filme len originálneho policajného inšpektora Clouseaua, ale aj všetkých falošných inšpektorov zo zločineckej bandy (Sao Saoi)

• - Hollywoodske štúdio animácie DePatie-Freleng stálo nielen za úvodnou animáciou k tomuto filmu, ale aj za kreslenou a väčšinou hraných verzii Rúžového pantera pod režisérskou taktovkou Blake Edwardsa. (Sao Saoi)

• - Ako v jednom z mála filmov o Inšpektorovi Clouseauovi nezaznie typická znelka Ružového pantera od Henryho Manciniho. (Sao Saoi)