Majitel starožitnictví Bořivoj Kohout, v podání Jaroslava Marvana, vládne své ženě, dvěma dcerám a synovi přísnou rukou. Je to v jádru hodný člověk, avšak přehlíží přání a touhy ostatních. Nevidí, že dcera Zdena si našla ženicha, že druhá dcera Helena se zamilovala a že vášní syna Jaroslava je plavání. Zdenčin vyvolený, inženýr Bečvář, se pokusí pana Kohouta v jeho výchovných metodách nalomit, a tak se mu vetře do přízně pod záminkou, že o něm chce napsat knihu. Skutečnou změnu však přinese Bořivojův bratr-dvojče Jaroslav, který je lesníkem a za kterého se Bořivoj v nouzi musí vydávat… Snímek Vladimíra Slavínského, natočený v roce 1947, vznikl podle divadelní hry Poslední muž od F. X. Svobody. Je vlastně také remakem staršího filmu Poslední muž, který v roce 1934 natočil Martin Frič s Hugo Haasem v titulní roli. (Česká televize)

Eva_Krejcova

Tahle komedie je opravdu velice zdařilá je to ukázka starých časů kdy v každé rodině byl mále neomezený vládce a pán živitel rodiny velevážený pan otec v podání užasného herce Jaroslava Marvana. Který se snažil aby jeho rodina šlapala líp jak švýcarský hodinky a vše se muselo splnit do posledního puntíku. Já se vždy u téhle komedie královsky bavím . Je to vidět na té rodině když je doma jejich despotický otec a nebo když se objeví jeho bratr lesník a správný chlapík s kterým je legrace je to úplně jiný člověk než jeho bratr starožitník. ()

Danqo

Súkromné poznámky k filmu: hra s mužským egom, ochranárske motívy - celkom pokrokové, hnev ako diagnóza, z blázna autorita, náhodná psychológia. Musím si to pozrieť znovu! ()

Brtniik

Mravoučná pohádka. Nebylo to poprvé, co byl p. Marvan filmově polepšený. Film je dozvukem prvorepublikových báječných (často bláznivých) komedií prošpikovaných vtípky bezesporu odladěných na divadle. Zde hrála jiná sada mladých hereček jako v oněch klasikách. Zaujala mne Dagmar Frýbortová. Moje milá Soňa Červená hrála poněkud prkenně. *odstavec* Pana Marvana jsem míval docela rád, ale nějak se mi zajídá ta permanentní popuzenost a také prý se nechoval zcela správně v dobách arizace AB Barrandov. Jo, ubral jsem hvězdu. ()

zdeny99

Pár skvělých hlášek tam sice je, jenže dívat se hodinu a půl na uřvaného Marvana je na mě fakt moc. I když není tak uřvanej jako Vlasta Burian ve filmu U POKLADNY STÁL. Potom, co vejde do cirkusu přímo ke lvovi do šapitó a když na to skončí v blázinci, tak se to zlepší. Sranda je pak výměna jeho role za strýčka, když se vymění se svým dvojčetem. Vyprsená tehdy 22letá Soňa Červená se také povedla. [4690. hodnocení, 126. komentář, 83%, 700. nejlepší film] ()

IvcaG

Zvláštní je role "bručounům" panu Marvanovi vždy sedli a film Poslední mohykán rozhodně není vijímkou ()

bangee

Krásná (dvoj)role pana Marvana. Nádherná a okouzlující Dagmar Frýbortová a sympatická Soňa Červená. Trochu delší začátek a trochu kratší, nevyužitý konec. ()

Eluin

Sentimentální "prvorepubliková" (vím, rok 1947...) komedie, která výrazněji nevybočí ze svého žánru. Potěší přítomnost dodnes takřka nestárnoucí Soni Červené. ()

Evander

Poslední mohykán je docela zábavným filmem, u kterého jsem se po většinu času slušně bavil. Dlužno dodat, že s Marvanem jsem viděl mnoho lepších filmů, a tak tento řadím spíše k jeho slabším kouskům. 75% ()

domirovec

,,Pravého muže dnes?'' ,,S lucernou nenajdete!'' Pravda, pravda.. - Původní záležitost od Maca Friče s Hugo Haasem v hlavní roli, jménem Poslední muž jsem ještě zatím neviděl, ovšem z toho co jsem se dočetl, tak originál oproti tomuhle vynikajícímu remaku s Jaroslavem Marvanem v hlavní, šílené a také dost uřvané roli je prý lepší, ovšem kdoví. Každopádně, všechny ty až groteskně působící scénky vyzařují takový hrozně milý filmový prožitek, který samozřejmě skvělí herci a Marvan v úžasné dvojroli (hraje i strýčka, který je prostě hrozně v pohodě) táhnou hrozně nahoru. Skvělá a zábavná podívaná. 5/5 ()

Kryat

Tento skvost donedávna zcela unikal mé pozornosti. Skvělé hlášky, úžasný Marvan i ostatní herci, parádní scénky (instalace obrazu apod.), dokonalé konspirace ostatních členů rodiny k dosažení svého. Mé hodnocení sráží pouze část v cirkuse a blázinci, kteréžto na mě byly až moc crazy:) 85% ()

tranquill

"Já jsem takový kotel a moje rodiny jsou stroje, které má pára žene!" Nádherný film s asi nejlepší rolí Jaroslava Marvana. Režisér Slavínský natočil velkou spoustu filmů a tento i díky scénáři byl jeho vrcholem, no a pan Marvan mu už jen vtiskl "duši" :-) "Napoleon, diktátor, tyran...a nejhorší na tom je, že mají pravdu..." ()

E lan

Skvělá klasická komedie s vynikajícím Marvanem, kterému František Hanus překvapivě výborně sekunduje. Skvělý scénář, nadčasový humor. ()

Martin79

Naprostá klasika a jednoznačně nejlepší filmová role Jaroslava Marvana. Bylo ho všude plno (navíc dvojrole) a i přesto, že zde nehrála ani Adina Mandlová ani Nataša Golová, které hráli ve většině dobrých filmů 30 a 40- tých let, tak i přes to plné hodnocení, protože i Ti kteří mu (J.V.) sekundovali hráli skvěle především mladý ing. Bečvář nápadník tuším Zdeňky. " A to je bez debat ". ()