S humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí tato hořká komedie peripetie malého divadelního souboru (Divadla starých forem), který má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými orgány. Zachycuje usídlování divadla na nové "štaci" v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry i její premiéru, ale také epizody ze zákulisí. Značný prostor tu mají ukázky z her repertoáru Divadla Járy Cimrmana (Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, Vizionář), ačkoli tu jméno fiktivního slavného génia ani jednou nepadne. Film vychází ze skutečných situací, není v něm (kromě her) nic vymyšleného. Odehrává se celý v prostorách kulturního domu a jeho těsném okolí. Hlavném dějištěm je pak stísněné zákulisí, kam ovšem doléhají i ozvuky všedních starostí protagonistů. (oficiální text distributora)

laepus

Je to Cimrman. Je tam Vizionář. Jsou tam zlatý prciny. Je tam něco červenýho a Petr Bezruč. Je tam pozitivní konstruktivní kritika. ()

gumolit

Podľa mňa tento film bol vrchol tvorby pána Smoljaka. Humor ako sa hovorí pre inteligentných a málokto mu pochopí mladí ľudia už absolútne nie. Príbehy a scénky zo života v divadle spracované reálne a skôr dokumentaristicky ale veľmi šikovné. Sverak a Smoljak je to najlepšie čo v histórii českej kinematografie vyšlo. Zlaté prciny. ()

mira007

Daleko víc než o cimrmanech je tohle dílo spíš o dané době. Asi nejvážnější filmSvěrák/Smoljak , který na mne působí velmi silně. ()

hacho

Z filmu mam jednoznacne ponury dojem. Neni divu, ukazuje to velice presne nektere hruzy dob minulych. Co mi kazi dojem z filmu jakozto z komedie je to, ze stavi hodne na hrach, ktere znam jako samostatny celek, sem bych ty vtipy (byt jsou dokonale) nepletla. Treba jen utrzkovite a ty z pozadi nataceni a zkousek, ty nemely chybu. ()

Brejlil

Hořkosladká komedie o tom, jak nejisté bylo za komunismu vést autorské, specifické a ještě k tomu úspěšné divadlo. Scény z různých her souboru jsou proloženy hledáním nového působiště a bojem s nadřízenými orgány. ()

Haniczka

Pěkná doku-komedie, prostě cimrmanovská klasika. Snad jen hudba mohla být lepší nebo raději žádná. Navíc vidím, že v obsazení je zmíněn i Rudolf Hrušínský st., a tak se marně snažím vybavit, jakou roli tam měl? Že by nevyslovený Jára Cimrman byl neviditelným Rudolfem Hrušínským? ()

hemul

Film Nejista sezona som videl 2x. Prvy krat este za komunizmu premieru v televizii. V tom case som uz pocul o Divadle Jary Cimrmana, ale nic z neho som nepoznal. Film sa mi velmi pacil, vnimal som najma tu divadelnu uroven. Stal sa zo mna velky ctitel Jary Cimrmana. Film teda splnil svoju ulohu dokonale v mojom pripade. Nedavno som ho videl znovu a dival som sa nanho inymi ocami. Dnes uz poznam vsetky hry Jary Cimrmana, takze viac ako javisko vsimal som si zakulisie, satne, kancelarie a tak. A pacil sa mi ten film este ovela viac. Vdaka nevtieravej autenticite filmu som pocitil az intimne stotoznenie s divadelnikmi. Myslim si, ze najvacsiu zasluhu na tom ma velmi striedmy scenar a najma poctiva rezia Ladislava Smoljaka. Zda sa, ze sa divame na divadlo, ale strihmi, dlzkou zaberov, detailami a celkovym rytmom reziser vyuziva vysostne filmove techniky. To, co sa da tusit pri pozerani Kuloveho blesku ci Vrchni prchni, sa pri tomto filme jasne a ostro ukazalo. Totiz ze Ladislav Smoljak je reziser par excellence. Z mojich dvoch vzhliadnuti filmu je teda uplne jasne, ze film spolahlivo funguje na obidvoch urovniach, ako ukazka divadelneho umenia, aj ako filmove umenie. ()

Strike

I když jsem film viděl ,,tisíckrát" tak stále mi přijde lepší a lepší. Hlavně se stává asi nejlepším filmem vypovídajícím o době před rokem 1989. ()

Hepy13

Film ze zákulisí her Járy Cimrmana. Ukazuje problémi se kterými se režisér a herci museli potýkat. Ovšem nenašel jsem nic navíc, než jen úryvky Cimrmanových her spojené pár vtipnými momenty. Ale smál jem se, lhal bych kdybych řekl že ne. Svěrák ze všech jako vždy nejlepší. ()

WinstonS

Asi nejvážněji působící, ale o to lepší Cimrman ukazující jak to všechno vlastně vznikalo. Osmdesátky a totáč byla šílená doba a věřím, že z podobných situací a svárů s orgány státní správy bylo amatérským divadelníkům kolikrát na blití. ()

Chudobka

Tenhle film si nenechám nikdy ujít, můžu ho vidět i "stokrát." Cimrmanovský humor mám moc ráda a zde je jako bonus ještě pohled do zákulisí tohoto výborného divadla. Člověka sice místy trochu mrazí, ale stejně se pořád směju jako blázen. Chlapci, jste skvělí! ()

Vesecký

Satira na to, jak si tehdejší kulturně-političtí papaláši představovali správnou politicky-ideově zaměřenou satiru. Prostě to ti naši umělci neměli za normalizace jednoduché a byly jim nohy podráženy na každém kroku. Jen nechápu, proč je většina z nich nyní tak antisocialistická, když za onoho času předávali lidem dobrou, lidovou zábavu, jíž každý rozuměl. Divadlo starých forem bylo vlastně Divadlem Járy Cimrmana a tento film byl dost silně hraným dokumentem o té podivné době. Nakonec - třeba role Jiřího Šrámka ukazovala, že ne každý z těch nahoře byl stejný... Kromě tohoto politického podtextu zde byly předvedeny ukázky z několika cimrmanovských her, a tak se člověk docela dobře i pobavil. ()

RadimFišer

Totální násek. Nejsilněji znějící češtvím! Češství zde v plné formě, jako gymnasta na Olympijských hrách před rekordem. Zásun toho nejlepšího. Ale pryč od současných slov, vraťme se do časů, kdy se ještě na jevištích mluvilo česky a moravák se hned poznal od čecha. V té době bylo u nás poměrně tuho a mnoho lidí plnilo věci pro něco vyššího a dva tisíce kilometrů daleko. Nemohu zapomenout na hlášku: pojďte dál, dál na kobereček. Soudruzi, nebudeme se zdržovat, potřebovali by jsme trošku víc toho politicko-kulturního, kdybyste do toho daly. Hodnotím jako student vysoké školy a musím říci, že jsem byl rád, že jsem se mohl vrátit do doby komunistů a vychutnat si plně tu atmosféru strachu a obav. Tento film popisuje soudružství v nejčistčí a nezkreslené formě, papaláše na vrcholu postavení v době, kdy jsem ještě nebyl ani na světě. Je neuvěřitelné, že tento drzý film vzniknul v roce 1987. Já, jako hrdý soudruh bych to nedopustil. Přesto všechno se nám dochoval a buďme rádi, že není tento skvělý film, tento poklad zařazen mezi trezorové záležitosti doteďka. Zařadil bych ho vedle velikána Všichni dobří rodáci. Troufám si ohodnotit 5/5 a nemohu jinak. Jsou tam pasáže, které volně plynou a do toho rozhovory s pány dozorčími, které to osvětlují jako žárovky Václavské náměstí. Blaho mi vstoupilo do duše, viděl jsem nejistou sezonu. ()

PanPes

Nejistá sezóna neměla nějaký stěžejní děj a popravdě ani o něj nešlo. Je to takový průřez o údělu lidí, kteří by rádi dělali umění a divadlo pod dementní taktovkou komunismu. Nejenom, že se snažili poroučet větru dešti ale kecali i do umění, divadla, filmu,hudby a vůbec do celého života. Samozřejmě, že je nutné brát tento film s určitým nadhledem vzhledem k povolnosti komunistického režimu v tehdejší době... Na druhou stranu je jednoduché pochopit vznik umělecky bezcenného komunistického budovatelského románu a podobných žvástů v dobách tuhého komunismu- i tady jde vidět snaha pohlavářů tehdejšího režimu nasměrovat cimrmany k obrazu svému. Můj velký obdiv patří pánům Svěrákovi se Smoljakem a vůbec všem lidem, kteří tvořili v tehdejší době a neschovávali se se svými názory potichu někde v pozadí jak je často smutným českým zvykem... ()

Saur.us

Film humor staví především na záznamech z divadelních představeních a proto mě celý film příšel jako divadelní homevideo proložené sestřihem nejznámějších her Divadla starých forem. Neříkám, že je to vyloženě špatně, zobrazení poměrů tehdejších divadelníků, všechny ty kontroly, schvalování a podobná byrokracie ale něco tomu bohužel chybí. Zlatý prciny! ()

godycz

krasne dva priklady mouder pana sveraka a smoljaka. dialog o demokracii v souborech jako je divadlo a tema jinotaje. proste bozi. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží