Byl to tehdy jeden z největších šoků naší populární hudby, po čtrnácti nepřetržitých vítězstvích Karla Gotta v anketě Zlatý slavík mu tuhle nejprestižnější hudební cenu Československa vyfouknul plachý brýlatý outsider, zpěvák Miro Žbirka z Bratislavy. Psal se rok 1982, Meky zažíval svou vlastní beatlemánii, psal hity, které žijí doteď. Mimo reflektory měl za sebou už řadu bolesti, před sebou měl dlouhou cestu plnou zvratů až k natáčení ve vyhlášených studiích Abbey Road. Co všechno potkalo Mekyho Žbirku od chvíle, kdy poprvé vzal do ruky kytaru, až do momentu, kdy svůj život odhalil filmařům? Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy, má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Jak se vyrovnal s havárií blízké osoby a se svody všemocné komunistické strany v době socialismu? Film Meky vypráví o naprosté oddanosti hudbě, o víře ve vlastní cestu, přestože často vedla jinudy, než mu všichni doporučili. O tom, jak s elegancí překonat velké společenské revoluce i životní zvraty. Režisér Šimon Šafránek, držitel Českého lva za dokument King Skate, vytvořil dynamický portrét hudební legendy s využitím Žbirkovy otevřené zpovědi, současných záběrů a rozsáhlého archivního materiálu. (Bontonfilm)

mosnak

Pohled na pana muzikanta očima Tvůrců King State. Neumím si pomoci, ale dalo se z tohoto úžasného muzikanta a jeho životního příběhu vymacknout mnohem víc- 55% ()

majec4

Cakal som nieco detailnejsie. Bolo to cele take povrchne, ci uz pri opise "tragedii" Mekyho zivota, resp. konfliktov v Moduse. Mekyho som mal ako decko velmi rad, v puberte som ho nemusel, a teraz si znovu nachadzam cestu k jeho hudbe, aj ked asi tak povrchne ako bol spracovany aj tento dokument, na ktory som sa celkom tesil. Takze som kus sklamany. ()

djfun

V pohodě dokument. Bohužel, právě jen a pouze v pohodě, nic víc. Mekyho mám rád a myslím, že by si zasloužil hlubší a trochu zajímavější sondu do jeho života. Otázkou ale je, zda o to vůbec stojí, protože z filmu tak nějak vyzařuje, že do svého nitra, soukromí a citlivých věcí nikoho moc pouštět nechce. Což se dá pochopit a udržení si odstupu pro něj asi dobře, pro takovýto dokument však nikoliv... Škoda, že režisérská invence, která by to vynahradila a vydala se mimo "slepé uličky", tu není moc patrná. ()

peetrejr

No pozerám to v deň keď Meky zomrel. Tak som to ešte nevidel a náhodu to dávali v telke tak že pozriem. Osobne som moc Mekyho nemusel. Ale smrť by som neprial nikomu. Celkom zaujímavý život viedol Žbirka. Tak dokumenty sa mi ťažšie hodnotia a ešte keď sú celkom dojímavé ale také stereotypné. Chápem, veď prvky životopisného dokumentu sa furt iba opakujú. Dokument Meky je také zostrihanie rozhovorov s Mekym a s ľuďmi, ktorí mu boli blízki. Je to dokument z obdobia komunismu, teda vlastne to tam hlavne Žbirka rieši ako nemohli vystupovať počas tohoto minulého režimu. Určite bolo zaujímavé za dozvedieť pár nových veci o Mirovi, ktoré som ani nevedel. Jasné že opisuje aj svoje pôsobenie v skupine Modus. Niekedy som sa pi pozeraní usmial a niekdy zas mi takmer vybehla kvapka tekutiny z očka. Žbirkove piesne majú proste potenciál. Majú v sebe nestarnúci náboj, náboj ktorý nikdy nezhrdzavie. Zabudol by som ešte na jeho pôsobenie v iných skupinách, alebo o nešťastnej nehode Mariki Gombitovej. Nevedel som že Meky je slovenský Angličan. Ale pre mňa je Slovák. Miroslav Žbirka je legenda, ktorá aj po svojej smrti ostáva v našich srdciach a aj v mojom. Mal hlas, ktorý bol proste unikát. Mal dokonca aj prezývku že ,,Slovenský Paul McCartney."  R.I.P. MEKY ŽBIRKA ()

Chundys

Vždycky se divím, kolik znám písniček. Když to srovnám s Karlem, tak je to podstatně slabší dokument, ALE přesto byl Meky taky charakter! Ještě větší šok je, když se vrátíte z kina z Karla a první zpráva co na vás doma vyskočí, že Meky podlehl zápalu plic, je to smutné je to život a nikdo tu nebudeme věčně. Klobouk před tvou tvorbou!!! Meky ať ti to zpívá v tom hudebním nebi tak jako tady! ()

agassi68

Nedozvedel som sa nič, čo by som už predtým niekde nečítal alebo nepočul. Jeho notoricky známe pesničky ma nejako neberú. Vyzerá ako predstaviteľ určitej mužskej menšiny, afektovaný hlas. Napriek tomu je to nesmierne sympatický, skromný človek z anglickým zmyslom pre humor. A za to pridávam.. ()

MartinX.

Postava Miroslava "Mekyho" Žbirky je pro mne jedna z těch podstatných, pokud jde o vývoj hudebního vkusu. Když se vyšvihl na nejvyšší příčky slovenské i československé populární hudby, bylo mi 11-12 let, a to se člověk začíná zásadně formovat. Žbirka je tak jedním z několika málo lidí, které sleduji prakticky neustále, a to aniž se nutně považuji za jeho fandu, spíš za angažovaného pozorovatele, a jeho písně se mi líbí jen výběrově (např. "22 dní" nicméně považuji za jednu z nejlepších písní v historii slovenské pop music). Fanouškovství máme ale s MŽ společné, protože stejně jako on mám ve velké úctě Beatles. Z předchozího plyne asi vcelku pochopitelně, že jsem se na dokument o zpěvákovi a autorovi dost těšil. A bohužel, nebyl jsem uspokojen. O Žbirkově životě a díle by bylo lépe natočit spíš sérii dokumentů, protože je živou historii (česko-)slovenské populární hudby, a každá z jednotlivých etap (konec 60. a začátek 70. let, působení u Broma a Offermanna, éra Modusu, založení Limitu a cesta na výsluní, ...atd.) by si zasloužila samostatný portrét. Takhle dokument těká od jednoho tématu k jinému, přičemž si nejsem jistý, nakolik je pro neznalého vůbec srozumitelné, o co v některých fázích vlastně šlo. A pro znalejšího je naopak zřejmé, že leccos bylo zjednodušeno a nevyčerpáno; takřka cokoliv, na co dokument narazí, je jen tak nahozeno a přejde se to spíše rozpačitými tvářemi a výjevy. Přitom zajímavých lidí sehnal režisér dost a dost, ostatně sám "objekt" vládne mluveným projevem dosti dovedně. Když se to p. Šafránkovi nepovedlo využít, nejspíš bude chyba na jeho straně. Pokud přesto dávám 4, není to kvalitou filmu jako takového (ten by si zasloužil maximálně 3), ale osobou protagonisty, silou témat a nestárnoucím půvabem písní, které v něm zaznějí. ()

Rockerman

Nejsem Žbirkův skalní fanoušek, ale má u mě velký respekt. Některé je ho písně jsou nesmrtelné. Dokument sám není úplně bezchybný. Chybí tam některé odpovědi a docela mi vadila kamera neustále zkoumající Mekyho obličej. ()

Olík

„Drahý Meky, tohle je hodně měkký“. Možná pro fanoušky, ale kdybychom se chtěli na tento životopis podívat jako na filmový útvar, tak hodně slabý podprůměr. Pan Žbirka si celý život jede svoji image obrýleného stydlína se suchým anglickým humorem a proto se není moc o co opřít…….jak se objeví nějaké citlivější téma, tak jenom naťuknout a honem pryč. Chronologicky taky nejde zrovna o učebnicovou práci a tak se víc, než na fakta hraje na pocity. Miro Žbirku uznávám…..nejsem fanoušek, ale uznávám…..a tak jestli mělo jít o hold jeho osobnosti…..já bych si představoval víc. ()

ViktorS

V dobe vzniku mi prišlo divné, prečo robia o Žbirkovi dokument keď nemá ešte ani 70 rokov. No dobre, že ho spravili nakoniec. Meky tu dopĺňa rozbor jeho života, cez svoje názory, pocity a skúsenosti. Spracovanie tohto dokumentu sa mi dosť páčilo. Tie skoky do minulosti s výstrižkami určitých televíznych programov z čias minulých boli fajn. Vidieť ako daná doba vplývala na Žbirku bolo zaujímavé aj s komentármi jeho kolegov a priateľov. Ocenil by som možno trocha dlhšie spracovanie, ale aj tak som s výsledkom spokojný. Miro Žbirka bol skrátka jedinečný ako sa dokument snaží povedať a jeho piesne tu s nami budú určite ešte veľmi dlho aj po jeho smrti. ()

John80

Celkom zaujímavý dokument a znamom umelcovi, skladby, ktoré nepozna každý a skladba Mesto spi riadne psycho na vtedajšiu dobu (1984) o nehode M. Gombitovej za ery Modusu skoro vobec nic nepovedal ()

Demonic189

Natočené je to pekne a kopec archívnych záberov poteší, ale prijal by som viac faktov a osobnejších vecí.Dokument totiž iba tak kĺže po povrchu a také 90té roky prakticky úplne ignoruje, čo je obrovská škoda. Hit "Čo bolí to preboli" tu prakticky ani nezaznel... ()

E lan

Příjemný dokument s několika legendárními písničkami. Docela jsem si to užil, i když od Mekyho bych čekal trochu víc humoru. Alespoň tak ho mám uloženého. Přesto přiměřená délka, vyprávění se neztrácí a na konci mám dojem, že tak trochu znám Mekyho více... ()

tančísvlky

Všetko na svete môže byť vždy trochu lepšie,ale niekedy treba nájsť priestor aj pre slabšie chvíľky v určitých momentoch a tie je tu možné spozorovať. Pán Miro Žbirka je však na správnom mieste vo svojom povolaní a je to poznať za tie roky vo všetkých krokoch mal správny smer na svoj úspech. A pre doplnenie už stačí pripojiť len textík s jeho jednej pesničky... "Nechcem spáliť most, most za láskou v nás. Vždy sa dá späť ísť, vždy keď príde čas. Tak skús: Nespáľme to krásne v nás" ....   Veľká škoda ,že už ten pán tu už nie je a obrovská škoda pre tento svet ... ()

gemi

Z faktografického hlediska dobré, o životě a kariéře Mekyho jsem se dozvěděl dost. Osobní život je tady taky, ale na vedlejší koleji. Meky si celou dobu drží odstup a je obklopený bezpečnou zdí svého humoru. RIP Meky. ()

rublik05

Slušný portrét jednoho skromného sympatického zpěváka, nedávno zesnulé legendy československé pop music. Z dokumentu číší pokora a úcta, uvidíme nejen úplné začátky z normalizačních dob, ale také vzpomínky na nahrávání v Anglii, nějaký ten náhled do soukromí, zpovědi různých chytrých hlav, zkrátka klasický dokument svého druhu. Pro fanoušky to jistě bude prima zážitek, já se však místy docela intenzivně nudil, nic moc nového jsem se nedozvěděl, občas mi to přišlo trochu jako kult osobnosti, na nějaké citlivější témata zde prakticky nedojde, což je na jednu stranu škoda, nicméně zvolený styl chápu, byť mi přijde hrozně průměrný. Na závěr bych chtěl pochválit výběr songů, některé hitovky jsou prostě nesmrtelné. 5/10. ()

Psycho.R

Zpověď skromné hvězdy, která se podařila nacpat do 80 minut a vůbec jsem neměl pocit, že bych byl ošizen, či to bylo neuctivě krátké. Když to srovnám s Karlem, tak je to mnohem lepší a méně se to snaží dělat senzaci. Zkrátka skromný film a skromném muži, který dokázal mnohé. ()

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka

Zemřel zpěvák a skladatel Miro Žbirka