Spielbergův film je inspirující, epický příběh malého chlapce za druhé světové války. Očima mladého Brita Jima Grahama, jehož nezdolný duch se dokáže povznést vysoko nad ostnaté dráty japonského internačního tábora, poznáte fascinaci a hrůzu války. Dětství končí v okamžiku, kdy se jediným smyslem života stává přežití. Říše slunce podle bestselleru J. G. Ballarda je vůbec první produkcí hollywoodského studia natočenou v Čínské lidové republice. Film získal roku 1987 cenu kritiky za nejlepší film, režii a zároveň zvláštní uznání pro Christiana Balea (Jim) za výkon v dětské roli. (Magic Box)

kinej

Problémem velkofilmů často je, že mají hodně co ukázat a málo co sdělit. Kombinace Spielberg a Stoppard je však garancí kvality. Spielberg je expert nejen na okázalé a masové záběry, takže vizuální a celkově ta řemeslná stránka filmu jsou v naprostém pořádku. Stoppardův scénář zase Spilebrgovi nedovolil Spielbergovi zabřednout do přílišného sentimentálního patosu, kam se někdy rád uchyluje. Takže výsledkem je kvalitní podívaná, mající určitou vypovídací hodnotu o životě válečných zajatců v Japonsku. Chybí mu jen něco, co by mu dodalo nějaký vyšší rozměr, abych mohl dát 5. Nějaké vyvrcholení, poselství, zlom.V této podobě je vlastně jen popisem dobrodružné životní etapy jednoho malého chlapce. Film je rozhodně neprávem opomíjen. Skvělou rozporuplnou postavu zde vytvořil Malkovich a skvělý byl i mladý Bale, který možná tehdy hrál lépe než dnes. ()

LiVentura

Začínající hvězda Bale společně se skvělým Malkovichem ve válečném dramatu plném smutku, smrti, ale i naplněného štěstí.. ()

paascha

Úžasné, parádní, nedostižné. Mistr Spielberg ve vrcholné formě vytvořil svůj absolutně nejlepší film podle geniální Ballardovy knihy. Jeden z mých Top 20 ()

Fiftis

Cez všetky skvelé hodnotenia je to snímka z mne neznámych dôvodov pomerne zabúdaná, na televíznych obrazovkách málo vídaná a distribútormi filmových nosičov obchádzaná. Keď si uvedomím, aké kinematografické paskvili sa na nás dnes a denne chŕlia cez pulty trafík, potom nechápem. Empire of the Sun je filmom vskutku umeleckým a zároveň pútavým, filmom, ktorý vás pohltí a nepustí, filmom s veľkým F. Režisér Steven Spielberg nás o svojich kvalitách presvedčil už mnohokrát, pre Christiana Balea to bol štart medzi hereckú elitu a takmer všetci z ostatných protagonistov sa môžu pochválil nadmieru skvelou filmografiou. K výnimočnosti snímky iste nemalou mierou prispela aj skvelá hudba Johna Williamsa. Empire of the Sun je pre mňa jeden z filmov zlatého fondu svetovej kinematografie, filmov, ktoré možno hodnotiť len za použitia superlatívov. ()

Shakers

Ten dej ma moc nebavil ale celý film stál na úžasnom hercovi menom - Christian Bale.A to mal iba 13 rokov.Zlý film to rozhodne nieje ,ale ako som povedal mňa to moc nebralo.John Williams (hudba) a Christian Bale boli pre mňa najvýraznejší s celého filmu. 70% - 3* ()

lamps

Fenomenálně natočená válečná zkušenost z dětské perspektivy, které trochu škodí snad jen místy protahovaná stopáž a příliš mnoho finále. Jenže každá scéna je tak špičkově zinscenovaná a ozvučená a každé jedno finále tak pocitově silné a významově odlišné (důležité), že není nad čím váhat. Tady se měly válet Oscary minimálně za hudbu a hlavně za kameru. ()

Pepinec

Tak jako jsem kdysi žasl nad výkonem Natalie Portman v Leonovi, ohromil mě teď svým uměním pubertální Christian Bale. Famózní. Co víc dodat, temný rytíři? Nevím, jak to Steven Spielberg udělal, ale film disponuje poměrně svižným spádem, a tak ani stopadesátičtyřminutová metráž nenudí. Tedy, až na poslední dvacetiminutovku, která je na můj vkus až moc zdlouhavá. Ale budiž. Jsou lidé, kteří si to mohou dovolit. Leč, v celkovém hodnocení nejsem nijak extrémně ohromen. Pokud by se mě však někdo ptal, tak ano - doporučil bych tento film. ()

KlárkaS

Jaktože se o tomhle Spielbergově filmu vůbec nemluví?! Vždyť to je mistrovské dílo... Hudba, režie, střih, dialogy 'dnes jsem se naučil nové slovo. Atomová bomba. Bylo to jako bílé světlo na obloze. Jako když Bůh fotografuje...' a potom hlavně !dvanáctiletý! Christian Bale. Ten kluk mě dostal, jsem ráda, že to jako jeden z mála dětských herců někam dotáhnul. Dvě scény musím extrémně vyzdvihnout (Když Jim užasle pozoruje americká letadla při bombardování táboru a potom znovusetkání Jima a jeho rodičů). ()

Big Bear

Poměrně solidně zpracovaná románová autobiografie britského spisovatele J.G.Ballarda stejného názvu - Říše slunce. Ballard strávil dětství v Šanghaji s rodiči, kteří tam pracovali. Malého chlapce tak hluboce zasáhl orientální a tolik rozdílný život této části Asie a zamiloval si jí. Při japonské invazi se ztratil rodičům a nějaký čas přebýval v opuštěných domech ve čtvrti diplomatů a obchodníků. Všichni bílí dospělí i s dětmi byli deportováni do japonských internačních táborů, kde panovaly velmi otřesné hygienické podmínky a kde byl velký nedostatek potravin obzvlášť ke konci války. Tam se malý Jim také posléze dostane s americkým okradačem mrtvol a šmelinářem (Malkovichem). Vzhledem k absenci léků proti tropickým chorobám si zde smrt vybírala na internovaných značnou daň. Šanci měl jen ten, kdo měl odvahu šmelit s japonskými strážemi. Film je podán pohledem malého chlapce, pro nějž má svět jiná měřítka a jež velmi brzy uprostřed války dospěje. Proto salutuje japonským letcům a někdy se chová podivně a nelogicky... Zároveň je pohledem na jednotlivé lidské charaktery, rozdílnost chování jednotlivých národů i sondou do života v internačním táboře pro civilisty. Je také obžalobou obrovského utrpení zejména prostých Číňanů, jejichž život pro Japonce měl cenu pouze jako pracovní síly pro stavby cest, železnic a letišť. Snímek rozhodně stojí za zhlédnutí, každopádně rozhodně doporučuji si přečíst knihu Říše slunce a její pokračování Přízeň žen. * * * * * ()

JohnnyD

Na rozdiel od Purpurovej farby sa tu mix vážnej témy a sentimentality hodí oveľa viac a to z dôvodu, že rozprávačom príbehu je malý chlapec. Práve na strete jeho naivity (fascinácia lietadlami, vojnou, či Japonskom) a hrôz vojny je vybudovaná hlavná os filmu a funguje to skvelo. ()

Indiana

Christian Bale patří mezi mé oblíbence, ale v tomhle filmu na mě jako malej kluk působil strašně nesympaticky. A i Spielberg to mohl uvést trochu kratší, značnou část jsem se u toho nudil. ()

Disk

V mnoha ohledech působivé, skvělý Baleův výkon, ale ve výsledku se bohužel jedná je o sladkou limonádu. ()

Ruut

UPDATE 2020: Vše, jen ne černobílý válečný film. Ta kamera a poslední půlhodina … ----Skvělý budoucí Batman Christian Bale v hlavní roly. Nepamatuju se že bych někdy viděl lepší dětský herecký výkon. Trochu se mu přibližuje snad jen Jamie Bell v Billy Elliotovi. John Malkovich hraje také celkem dobře, ale na mladého Balea jednoduše nemá. Po technické stránce nelze filmu rovněž nic vytknout. Vizualně působivé válečné drama, všechna čest. Ale ze všeho nejvíc mě překvapil pro Spielberga tak netypický nehollywoodský závěr a scéna "setkání". ()

S.Quentin QUALE

Jedná se o válečný film z velké části ze zajateckého tábora, který se odehrává za 2.sv války v Čině. To by ještě nebylo nic extra, ale že zde v hlavní roli válí extratřídu teprve 12tiletý Bale ve svém filmovém debutu, to teda docela rozdýchávám. 5k hodnocení na čsfd je dost, takže jsem Ameriku určitě neobjevil, ale já jsem o něčem takovým neměl ani pár. Skvělí herci, poměrně neotřelá válečná tématika, sugestivní hudba. Pro mě 4. nejlepší film Stevena Spielbrga po Seznamu, Ryanovi a A.I. Doporučuju! ()

Allien.9

A zase proti proudu... Čekala jsem krásný, emocemi nasáklý příběh o ztraceném chlapci a dostala jsem až překvapivě nevyrovnaný snímek sestavený z desítek dobrých, nicméně nefungujících scén a z nepřesvědčivých výkonů (včetně geniálního Johna Malkoviche, což zabolelo). Neříkám, že je "Říše slunce" vyloženě špatná, ale od Spielberga jsem zkrátka čekala víc než jen zbytečně protahovanou a - místy až otravnou - cestu britského (super)hrdiny. Ale i přes vlnu kritiky se film chystám zhlédnout znovu (tentokráte BEZ českého dabingu), neboť nezúčastněné odříkávání + mizerné ozvučení snímku rozhodně nepřidaly... ()

HAL

Není úplně dobrým nápadem udělat hlavní postavou úplného kokota který nikoho nezajímá a není na něm nic sympatického, navíc vůbec nesleze z plátna, mnoho se toho kolem něj neděje, a trvá to dvě a půl hodiny. To nezachrání ani že ho hraje mladý Christian Bale, stejně doufáte že ho některý z těch japonských tanků přejede Příliš nevím co se tímto Spielberg pokoušel sdělit. Čínsko Japonská válka pohledem malého kluka zní zajímavě, jenže on to ani není dětský pohled, ale bizarní konstrukt zmateně a chaoticky kombinující komedii. válečné drama a občasnou snahu o artovku. Beru to tak že Spielberg potom natočil Schindlerův seznam jako omluvu za tenhle první nepříliš povedený pokus ze zajateckého tábora. Ale tak pořád o dost lepší než shitový 1941 , je fajn že u něj ty filmy z Druhé světové měly postupně velmi vzrůstající kvalitu. 6/10 ()

Peytl

Vše tady bylo několikrát napsáno. Jen si dovolím takovou vsuvku, tenkrát před lety, když jsem film viděl poprvé, mě ani ve snu nenapadlo, co nám z mladýho Christiana vyroste ( Batman,Mechanik...) hlavně při pěvecké kastrátní scéně :) ()

Legas

Poněkud hůře jsem se stotožňoval s hlavním dětským představitelem, protože mi připadal trochu jako blázen, ale herecký výkon Christiana Balea je obdivuhodný. Občas mi nějaké scéna přišla oproti realitě až příliš přikrášlená, ale panu Spielbergovi bych to rád odpustil, jelikož kreslí opravdu nádherně poetické obrázky. Vždyť kterému režisérovi se podařilo vtisknout krásu takové hrozné věci jako je výbuch atomové bomby? ()

Webb

Je vidět že Spielberg filmařině opravdu rozumí, výprava také potěšila, jenže snímku místy dochází dech a po hodině sledování i nudí, také vlivem své roztahanosti. Christian Bale, ač je můj oblíbenec, tady mi byl neuvěřitelně protivný. K tomu všemu jsem to bohužel viděl česky nadabováno v televizi, dabing hrozný a lepšímu zážitku to tudíž opět podrazilo nohy. 60% ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci