U-Turn

• USA U Turn (více)

Bobby Cooper (Sean Penn) uhání ve svém autě směrem k Las Vegas, aby srovnal hráčský dluh u mafiánů, kteří už ho kvůli prodlení v platbě připravili o dva prsty. Doufá, že pak bude volný jako pták. Porucha na autě ho však zavede do ospalého arizonského městečka s nepatřičným názvem Superior. Zde se ocitne v pasti, protože přijde o všechny peníze a nemá jak si nechat auto opravit. Když se seznámí s krásnou Grace McKennovou (Jennifer Lopezová) a jejím vlivným manželem Jakem (Nick Nolte), cíl uprchnout z města rázem ustoupí základní potřebě přežít. Jake nabídne Bobbymu peníze za vraždu Grace. Ta ho později požádá, aby se zbavil Jakea. Oba mu nabízejí způsob, jak se dostat pryč – když pro ně zabije toho druhého. Jakmile se však Bobby nechá zatáhnout do smrtící hry chtíče, šílenství a peněz, začne jít opravdu o hodně... (HBO GO)

ripo

Nemám rád filmy s tzv. totálnymi loosermi. Na čo siahnú, to sa pose*ie..... Stále tŕpnem, čo zasa nevyjde a to ma privádza do šialenstva ! V takých momentoch stačí, ak si hlavný hrdina chce pripáliť cigaretu, a už môžete očakávať buď jeho zhorené vlasy, alebo požiar budovy, kde sa nachádza, alebo .... alebo jednoducho bude mať obrovskú chuť dať si šluka, ale - tentokrát nebude mať ani jednu zápalku. O tom (ale i o inom) je tento film : viď patália s takou obyčajnou vecou, ako je len uhasenie smädu uprostred rozpálenej Arizony .... Tento film mal briskný úvod, v strednej časti pomaly dej uspával a na konci bolo už len pomenej svetlých detailov. Čo bolo treba vyzdvihnúť je herecký výkon Penna a Thorntona (!) svižnú kameru a osviežujúci strih .... Keby sa dávali polovice hviezdičiek, tak je to na 3 1/2 * ()

troufalka

Druhý pokus dopadl mnohem lépe. Jiné rozpoložení, jiné filmy před a stihla jsem se naladit na podobnou vlnu. Bavila mě kamera i scénář, dokonalý sestřih a hlavně vykreslení těch různej týpků. Vlastně jsem se ani dívat nechtěla, jenom jsem nechala puštěnou televizi a chytlo mě to a nepustilo. Zajímavé je, že poprvé mě to nebavilo, dneska jsem to ocenila. ()

Davies182

Přesně takové zběsilé a zamotané příběhy mám nejraději. Když se v nich hereckým umem navíc ohánějí hvězdy typu Seana Penna A Nicka Nolteho, mé srdce plesá blahem. Až na tu občasnou nudu, které jsem se při sledování nevyhnul, ale která rozhodně nemusí postihnout každého. ()

Xmilden

"Darrelle, každej den umírá 400 000 lidí. Proč nejseš jeden z nich?" Začátek luxusní, pak trošku film začne ztrácet tempo, přesto se jedná o výbornou podívanou. ()

Real Tom Hardy

"EVERYTHING IS EVERYTHING AND EVERYTHING IS NOTHING TOO." ------------- Geniálna kamera, strih, púštne prostredie amerického buranova v Arizone, Dr. Pepper, zaujímavé postavy a perfektný výkon by Sean Penn. Občas pri tých všetkých Oliverových dokumentoch zabudneš, že robí aj poriadne filmy. --- (4.7.2021) Netuším, aký matroš som pred rokmi fetoval, keď som povedal, že U Turn má uveriteľnejšie postavy ako Red Rock West, no musel byť kvalitný a neriedený. Keď sa na to dívam teraz, nie je tam ani jedna "normálna" postava a všetky prekyprujú až karikatúrnym presahom, a keď hovorím všetky, tak všetky. Stoneova vízia am. zapadákova je však zaujímavá, baví ma aj opakovane a o ostatné aspekty filmárskej stránky je starostlivo postarané. Príde mi teda fér radšej zvýšiť hviezdy z troch na štyri pri Dahlovom počine, než znižovať tomuto. ()

kinej

Tenhle film, jako by nezapadl do Stoneovy filmografie. Je to trošku jiný šálek, než na jaký jsme u něj zvyklí. To ovšem nevadí, protože to všem jedině prospělo. Je to jeden z velkých filmů Sean Penna, Lopezová hraje tradičně průměrně, ale Phoenix a Thorton jsou boží. ()

LiVentura

Zvláštně pojatý snímek se skvělou hudbou v pozadí od "M". O dost hloupém člověku, který "dokáže" proplouvat maléry až na osudné městečko Superior kdesi v poušti. ()

Hrabka

U-Turn mi tak úplně nesedl. I když je to zpočátku docela zajímavý, tak jsem čekal, že se z toho vyklube něco víc. Navíc tento styl vyprávění mě moc nezaujal a přišlo mi, že to je až moc překombinovaný, zmatečný a chvílemi jsou tam dost divný situace, který se tam nehodí. V určitých pasážích film dokáže zaujmout, ale celkově mě to příliš nevzalo. 60% ()

cheyene

Co mě na U-Turn zaujalo, byla atmosféra arizonského zapadákova, geniální soundtrack ze známých a skvělých písní, ale také melodií od Ennia Morriconeho, jenž svou hudbou dodává scénám další rozměr (nejen v tomto filmu). Na výsledném - a velmi pozitivním - dojmu se však podepsaly také vynikající herecké výkony Seana Penna a Nicka Nolteho, přičemž i Jennifer Lopez příjemně potěšila. ()

MISSha

Stašně divnej až se nebojím napsat podivuhodnej film, který se mi velmi líbil hlavně co se zpracování týče - kamera a střih - jsou jednoduše na Oscara a to samé platí i o nápadité režii Olivera Stonea.Sean Penn mě znovu přesvětčil o tom že je herec s vekým H, Lopez je zde jakž-takž snesitelná a dvojka ve složení Joaquina Phoenixe a Claire Danes taky příjemně překvapí a pobaví. ()

Boogeyman

Absolutně všichni zúčastnění herci (včetně Lopezové) perfektně obsazení a skvělí. KOnec už byl možná trošku moc absurdní, ale celkově perfektní! 9/10 ()

Madsbender

Film, ktorý stojí na parádnom vykreslení neuveriteľného Zapadákova v Arizone, vynikajúcich hercoch a scénkach, ktoré striedavo kolísajú medzi totálnou fraškou v Kusturicovom štýle a v závere takmer Lynchovským thrillerom. Ústredným mottom filmu je zjavne "smole neujdeš a na šťastie si musíš počkať". ()

Aky

Je pravda, že je to drama, thriller a krimi, ale v charakteristice chybí také označení komedie - což v každém okamžiku v podtextu je. Pološílený majitel autoservisu, milenec žárlivý už jen na to, že má holku, nepřetržitelná Bobbyho šňůra smůl, až po závěrečnou pointu včetně závěrečného zvolání - Arizona! Copak to není humor? Film stojí na hercích, zvláště skvělém Pennovi a nádherné Lopez. ()

S.Quentin QUALE

Výborná náznakovka road movie, kde však dobrodružství na cestách končí velice záhy. Dalo by se to nazvat také trampoty pana zoufalce Penna, jenž je vláčen životem za přispění kurefské dávky ironie osudu. Snímek se pyšní parádním hereckým obsazením, kdy si Oliver Stone nechal záležet na každé figurce, čímž pozvedl kvalitu na top úroveň. Ostatně Stone jede v zajetých kolejích a scénáristicky, vizuálně i ironicky dává vzpomenout na Takové normální zabijáky, od kterých si ale dává pár kroků odstup, protože U-turn se tváří daleko víc konzumně. Doporučuju. 90% ()

Rominator

Naléz Billyho Boba Thorntona bez nápovědy je těžké, protože je namaskován k nepoznání, ale v originální zvukové stopě ho prozradí hlas. ()

Javert

Hodně těžko popsatelné. Spolu s Natural Born Killers rozhodně nejdivnější Stoneův film se zvláštní, bizarní, až klaustrofobní atmosférou amerického zapadákova. Postavy jsou skvěle napsané i zahrané (slepý poloindián Voight, TNT Phoenix, boháč Nolte,...). Velký obdiv zaslouží i kameraman, který odvedl nadstandartní práci. ()

k212

Svět U-Turn je další z precizních ujetin páně Stona, nepochybně. Brutální střihy, násilné přechody barevného a černobílého materiálu, geniálně divné úhly záběru. Tahle to sice zní jak videoklip, ale to by U-Turn nemohl mít tak zábavně ironický děj. Městečko v poušti, které tak (ne)trochu připomíná Creeky z dob Divokého západu, až na to, že v téhle díře nenajdete jediného normálního člověka a ani ten frája, co kolem jen projížděl a zařvalo mu auto, tomu rozhodně nepřidá. Atmosféra je tu dusnější než vzduch, co hlavní pošuci a hajzlíci ztěžka vtahují do nozder. Totálně úletové figury, rádoby idylický hudební doprovod, nepředvídatelný děj a zvraty, to je jen pár pozitiv, které dělají z U-turn něco víc než jen krásný klip. No a od krutě satirické až černohumorně absurdní grotesky je jen krůček ke krvavé lázni... 80%. ()

Omnibus

Pozor! Text obsahuje úchylné SPOILERY!       V tomhle vypečeném zapadákově chcípl pes. Vlastně nechcípl, jen tak vypadal. Většina obyvatel jsou divní týpci, radost pohledět. Jsou sto let za opicema, potí se jako prase a k návštěvníkům se chovají jako svině. A pak drze požádají o pomoc. Třeba při věšení záclon nebo zavraždění své holčičky. Dcery, již léta úspěšně przněné svým tátou, která si ovšem to prznění s gustem užívá. Co taky jiného za zábavu si užít na maloměstě, že? V autoservisu vám úchylnej a mastnej vágus auto ještě víc rozesere, ale zato vám nezapomene vykrást kufr, babka ve večerce je jednou nohou v hrobě, ale na lupiče vytáhne zpod kasy brokovnici a ucedí: „Hijo de puta!“, čiperka. Slepec se podívá, kolik jste mu hodil do kasičky, pak mlaskne na svého chcíplého psa a jde s ním na procházku. A nad tím vším krouží supi. Nad dvěma prsty, ucvaknutýma kvůli dluhům, i nad sexem Bobbyho a Grace, když divoce souloží vedle mrtvoly právě umláceného otce. Navíc celou tu romantiku dokresluje povedený soundtrack. Kladný hrdina žádný, mravní ponaučení z filmu nula - čirá zábava! 90%. ()