Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Wall Street je nepochybně tou nejpřitažlivější čtvrtí planety – žádné jiné místo na světě není tak výstižným symbolem bohatství, moci a vlivu. Svodům snadných výdělků podlehnou i dva hráči na této šachovnici – jedním z nich je ostřílený burzovní spekulant a multimilionář, tím druhým mladý burzovní makléř, nováček ve světě velkých financí, který není připraven na morální konflikty, jimž bude nucen čelit. Jejich nebezpečné přátelství, které vzniká na pozadí býčího trhu mezi lety 1985 a 1986, se stane výsměchem vztahu mentora a jeho svěřence, profesora a studenta, otce a syna. Jedním z hlavních protagonistů je Charlie Sheen, který hraje mladíka sužovaného odvrácenou stranou jeho povahy. Postavou finančního žraloka Gordona Gekka (Michael Douglas) je ten nejpodlejší manhattanský predátor. Okouzlující a bezohledný mravní zkrachovalec je totiž připravený zlikvidovat veškeré své rivaly. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (501)

Faye 

všechny recenze uživatele

O životě rozhodují většinou momenty, nejcennější zboží jsou informace a umění, jak je použít. A hlavně schopnost držet se přesvědčení, že pokud to špatné, co děláme můžeme srovnat s něčím stejně špatným co dělají ti ostatnítak to vlastně není takšpatné nebo je? Život je vlastně..jako.. burza .. hrát, vyhrát a hlavně udržet si těžce získané pozice. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

Starému dobrému Olímu se dá vytýkat ledacos (předpojatost, absence nestrannosti) rozhodně mu však nejdou upřít dvě základní (zásadní) věci. Přímý tah na branku a fakt, že vždy moc dobře věděl, o čem právě točí. Nahodil, počkal, pořádně zasekl a „oběť“ (divák) byl(a) jeho. Takový je i zdejší hlavní hrdina, Gordon Gekko.Velké zvíře (z) Wall street v podání živelného (po zásluze oscarového) M. Douglase, jehož zářivý úsměv by mohl dělat reklamu nejednomu výrobci zubní pasty. (On by ji (ho) však bezpochyby koupil, vysál a ....poslal do konkursu). Jako jeho žák (přesněji řečeno obyčejný prostředek-„bílý kůň“ k dosažení jeho cílů) mladíček Ch. Sheen coby ambiciózní nezkušený burzovní makléř s touhou konečně prorazit do světa velkého byznysu. A tak (Gekkovi) stačí pouze nastražit blištivou návnadu a už jste jeho. Šplháte (letíte) nahoru, nemáte čas resp. nechcete nad tím moc přemýšlet a když se konečně chcete alespoň na chvilku (po)zastavit a pořádně nadechnout, zjistíte, že to nejde a vy nemůžete dýchat. Chvilku to zkoušíte se zatajeným dechem, ale dojdete k neodkladnému, tj., že se to (stejně jako samotná chůze po hraně žiletky) nedá protahovat donekonečna. A city, ty do tohoto odvětví opravdu nepatří..... Těch dvanáct procentních bodů strhávám za absenci nestrannosti, jistou černobílost postav a moralizující závěr. Z čistě subjektivního, lidského, osobně zainteresovaného (viz závěrečné titulky) pohledu O. Stonea se to dá (možná) i pochopit, objektivně (filmařsky) nikoliv. Divák není cvičená opice, umí si udělat ú(roz)sudek sám.Ostatně karty jsou jednoznačně rozdány. Vždy (tu) budou „žraloci Gordonové Gekkové, vždy tu budou Martinové Sheenové resp. odboráři a vždy tu budou mladí ambiciózní Charlie Sheenové“, s tím rozdílem, že Ti skuteční („Ch. Sheenové“) budou (i) bez morálních dilemat. To je holý nezpochybnitelný fakt. Tak jako, že zítra ráno vyjde slunce. A hlavně, vše má dvě strany mince. Z tohohle dílka (ať se na mě nikdo nezlobí nebo klidně ano) křičí to levičáctví na všechny strany. Přesto... dostatečně poutavých, bavících, (režijně) nápaditých, ani na okamžik nenudících, nadčasových ....88%. zajímavý komentář (pro mě): gudaulin ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Mnozí uživatelé vyjadřují názor, že Stoneova Wall Street sžíravě a nekompromisně kritizuje kapitalismus jako takový. Dovolil bych si hrubě nesouhlasit. Film burze přiznává užitečnou funkci alokace kapitálu směrem k nejperspektivnějším projektům a firmám. "Drž se základů... prý mají nový lék... občas dobré věci potřebují svůj čas," říká Sheenovi jeho starý kolega, ztělesňující i starý přístup a ideály. Jde tedy o pomyslný souboj dvou filozofií investování. +++++ Ta první má čest, usiluje o dlouhodobé zisky, investuje tam, kde tuší zájem spotřebitelů a daňových poplatníků (nebo, ehm, vlády) o nabídku budoucích produktů a služeb. Ta druhá je posedlá rychlými zisky, v nichž dividendy hrají pramalou roli, důležité je využít krátkodobých výkyvů v ceně akcií. Levně koupit, draze prodat či levně koupit, vytunelovat a klidně zlikvidovat. Pokud mají takoví investoři (spekulanti v tom nejhorším slova smyslu) schopnost cenu akcií ovlivnit, tím lépe pro ně. Ten druhý přístup samozřejmě ztělesňuje Gekko. Gekko, kterému Stone přiznává vzdělání, charisma, nadané dítě, umělecký vkus, široký rozhled, fyzickou formu, nadšení pro novinky, sexappeal - všechno, všecičko Gekko má, jen soucit mu chybí. +++++ Filmem se motají ekonomická témata aktuální i po více než dvaceti letech. Insider trading - nezákonná praktika, kterou prý ale stejně všichni provozují, protože umožňuje získat větší zisky. Existuje dokonce hypotéza, že prakticky všichni mající dlouhodobě nadprůměrný zisk se jí oddávají. Oddělení vlastnictví od řízení - věc, kterou tentokrát kritizuje Gekko, ovšem proto, aby svého většinového vlastnictví využil k tunelování a "vyjebání" s malými akcionáři. Volatilita trhů. Hra s (ne)nulovým součtem. +++++ Stone si nepochybně jistou práci s nastudováním reálií dal. Zdá se mi, že ho to (zdánlivě) paradoxně v uměleckém výrazu svázalo. Rozhodl se jednoduchým příběhem o boji dobra se zlem, iluze s procitnutím svázat všechna témata do jednoho celku. Takových příběhů je dvanáct do tuctu. Zdá se mi, že chce vyprávět hlavně o Gekkovi, ale dává mu málo prostoru. Snad to má smysl v tom, že má větší šanci pomocí ostatních postav ukázat, čím Gekko není. Ten zůstává buď enigmou (ale film jej měl prozkoumat) nebo má strašlivě jednoduchý vnitřní život (ale to není zajímavé). Všechny postavy se mi jeví jako příliš modelové, sloužící k vyjádření politických názorů a apelů. Na to, že film vypráví "o lidech", je to málo. ()

Smok 

všechny recenze uživatele

Uaaaaaa, monochromatické monitory na Wall Streete :) A to už v roku1987. Ako si dobre žijú tí burzoví makléri :) Skoro by som aj zabudol, že existovali, aj keď neviem, či som v jednom zábere nevidel aj farebný monitor. Ale nič to, Charlie a Michael boli perfektní ako (skoro) vždy a Oliver rok po čate natočil zas kvalitný snímok. ()

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Film, na kterém se dá definovat filmařina Olivera Stonea jako taková. Vždyť co jiného svádí ke sžíravější kritice kapitalistického systému než Wall Street samotná. Ten prostinký příběh o bezvýznamném joudovi z přeplněného kanclíku, který přišel k prachům a následně k osobnímu prozření, slouží Stoneovi jako odrazová plocha k vyššímu cíli, kterým je Gordon Gekko. Démon, který symbolizuje zvrácenost finančního systému světa a vše, co k tomu neodmyslitelně patří. Ta arogance a bezohlednost se zhmotnila v Michaelu Douglasovi takovým způsobem, že není divu, když si za tenhle part odnesl nejcennější hereckou cenu. Dalo by se dlouhé hodiny diskutovat nad tím, jak moc tendenční tohle dílo je, ale bez debaty navěky zůstane to, že je to jeden z nejlepších Stoneových filmů. 4 a ½. PS: Daryl Hannah tady vypadá jak ledabyle nalíčený transvestita z rodu S. J. Parker atp. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (32)

  • Dej filmu sa odohráva v roku 1985 a Budov kolega spomenie, že Gordon Gekko predával akcie NASA tridsať sekúnd po havárii raketoplánu Challenger. Spomínaná havária sa ale odohrala až začiatkom roka 1986. Okrem toho, NASA je vládnou agentúrou a preto nie je (ani nemôže byť) obchodovaná na burze. Či išlo len o nadsadený príklad od Budovho kolegu na adresu Gordona Gekka, možno len diskutovať. (martincba)
  • Film měl pracovní název "Greed" (Chamtivost). (ČSFD)

Související novinky

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Reklama

Reklama