Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Wall Street je nepochybně tou nejpřitažlivější čtvrtí planety – žádné jiné místo na světě není tak výstižným symbolem bohatství, moci a vlivu. Svodům snadných výdělků podlehnou i dva hráči na této šachovnici – jedním z nich je ostřílený burzovní spekulant a multimilionář, tím druhým mladý burzovní makléř, nováček ve světě velkých financí, který není připraven na morální konflikty, jimž bude nucen čelit. Jejich nebezpečné přátelství, které vzniká na pozadí býčího trhu mezi lety 1985 a 1986, se stane výsměchem vztahu mentora a jeho svěřence, profesora a studenta, otce a syna. Jedním z hlavních protagonistů je Charlie Sheen, který hraje mladíka sužovaného odvrácenou stranou jeho povahy. Postavou finančního žraloka Gordona Gekka (Michael Douglas) je ten nejpodlejší manhattanský predátor. Okouzlující a bezohledný mravní zkrachovalec je totiž připravený zlikvidovat veškeré své rivaly. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (501)

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Tento film bude pro osoby s nijakou či minimální znalostí ekonomiky možná velmi spletitý a složitý na orientaci a pochopení celého tohoto fungujícího systému. Na střední škole jsem z účetnictví procházela většinou s odřenýma ušima a hodiny přežívala pouze z taháků. Tudíž se v tomto oboru absolutně nevyznám. Zhruba po hodině jsem se poněkud začala ztrácet, a celý děj mi přišel jako neustále se opakující, podobné momenty. Zpracování je poutavé a především herci v čele s Charlie Sheenem, a pro podobné role prachatých chlápků jako dělaných, Michaelem Douglasem, excelují. Wall Street však vyžaduje alespoň jisté znalosti trhu, jinak by se pro Vás mohl pobyt v jeho prostředí stát, tak jako pro mne, po chvíli jednotvárným a příliš odborným. "Analytikové by nepoznali akcie, ani kdyby jim spadly na hlavu." ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Oliver Stone dokázal neuvěřitelné. Natočit film z burzovního prostředí, jehož dialogy jsou prošpikovány různými indexy a podobnou hantýrkou by se mohlo jevit jako režisérská sebevražda. Ale Wall Street funguje, protože se vše servíruje tak nějak pochopitelně a zábavně. Film má kvalitní vizuální provedení, které i přesto, že se většina událostí odehrává v bytech či kancelářích, působí svižně a velkolepě. No a pak je zde nepochybně oprváněný Oscar pro Michaela Douglase, jehož Gekko je podle mě asi jeho nejvýraznější životní role. Škoda, že ve filmu nebylo řečeno o něco víc, myslím, že otevřený závěr filmu spíše škodí, než přidává. ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Už som sa v jednom z predošlých komentárov priznal, že nechápem zmysel a pravidlá amerického futbalu. U fungovania burzy zmysel ako-tak chápem, pravidlá mi naďalej unikajú. Oliver Stone mi v tomto mojom probléme nepomohol, ale nakoniec on predsa nenakrúcal náučno-populárny film, ale v súlade so svojím celoživotným ľavotočivým presvedčením film z centra špinavých finančných čachrov. Moralitku o tom, ako po raketovom vzostupe prichádza nutný pád. O tom, o koľko je lepšie, ak zamestnancov okrádajú ich vlastní manažéri, než by sa ich firma mala stať subjektom hrátok na burze. Štyri hviezdičky sú najmä za to, že napriek vnucovaniu svojho svetonázoru odviedol Oliver Stone profesionálnu prácu, k čomu mu mimoriadnym spôsobom dopomohol aj Michael Douglas. ()

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Zatím mě tenhle film nikdy nepřiměl k hlubšímu zamyšlení. Asi proto, že burza a její život se chová zcela nepředvídatelně, díky čemuž je i pro "hráče" přitažlivá. Burza lidi vznáší do nebes i pohřbívá a připravuje jim peklo. Mnozí se skrz své výsledky na burze hroutí, střílejí. A tak když mi někdo předkládá film o burze, a nasadí tam ještě navíc herce, který má příběh popostrčit a byl v té době na vrcholu, tedy M.Douglase, tak cítím, že to není ono. CASINU věřím, ale ne tomhle filmu. Možná, že časem mě ještě trochu podnítí k zamyšlení, proto zatím za 2. I když nyní se ve mě ozval skeptik, tak asi ne... ()

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Mnozí uživatelé vyjadřují názor, že Stoneova Wall Street sžíravě a nekompromisně kritizuje kapitalismus jako takový. Dovolil bych si hrubě nesouhlasit. Film burze přiznává užitečnou funkci alokace kapitálu směrem k nejperspektivnějším projektům a firmám. "Drž se základů... prý mají nový lék... občas dobré věci potřebují svůj čas," říká Sheenovi jeho starý kolega, ztělesňující i starý přístup a ideály. Jde tedy o pomyslný souboj dvou filozofií investování. +++++ Ta první má čest, usiluje o dlouhodobé zisky, investuje tam, kde tuší zájem spotřebitelů a daňových poplatníků (nebo, ehm, vlády) o nabídku budoucích produktů a služeb. Ta druhá je posedlá rychlými zisky, v nichž dividendy hrají pramalou roli, důležité je využít krátkodobých výkyvů v ceně akcií. Levně koupit, draze prodat či levně koupit, vytunelovat a klidně zlikvidovat. Pokud mají takoví investoři (spekulanti v tom nejhorším slova smyslu) schopnost cenu akcií ovlivnit, tím lépe pro ně. Ten druhý přístup samozřejmě ztělesňuje Gekko. Gekko, kterému Stone přiznává vzdělání, charisma, nadané dítě, umělecký vkus, široký rozhled, fyzickou formu, nadšení pro novinky, sexappeal - všechno, všecičko Gekko má, jen soucit mu chybí. +++++ Filmem se motají ekonomická témata aktuální i po více než dvaceti letech. Insider trading - nezákonná praktika, kterou prý ale stejně všichni provozují, protože umožňuje získat větší zisky. Existuje dokonce hypotéza, že prakticky všichni mající dlouhodobě nadprůměrný zisk se jí oddávají. Oddělení vlastnictví od řízení - věc, kterou tentokrát kritizuje Gekko, ovšem proto, aby svého většinového vlastnictví využil k tunelování a "vyjebání" s malými akcionáři. Volatilita trhů. Hra s (ne)nulovým součtem. +++++ Stone si nepochybně jistou práci s nastudováním reálií dal. Zdá se mi, že ho to (zdánlivě) paradoxně v uměleckém výrazu svázalo. Rozhodl se jednoduchým příběhem o boji dobra se zlem, iluze s procitnutím svázat všechna témata do jednoho celku. Takových příběhů je dvanáct do tuctu. Zdá se mi, že chce vyprávět hlavně o Gekkovi, ale dává mu málo prostoru. Snad to má smysl v tom, že má větší šanci pomocí ostatních postav ukázat, čím Gekko není. Ten zůstává buď enigmou (ale film jej měl prozkoumat) nebo má strašlivě jednoduchý vnitřní život (ale to není zajímavé). Všechny postavy se mi jeví jako příliš modelové, sloužící k vyjádření politických názorů a apelů. Na to, že film vypráví "o lidech", je to málo. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (32)

  • Dej filmu sa odohráva v roku 1985 a Budov kolega spomenie, že Gordon Gekko predával akcie NASA tridsať sekúnd po havárii raketoplánu Challenger. Spomínaná havária sa ale odohrala až začiatkom roka 1986. Okrem toho, NASA je vládnou agentúrou a preto nie je (ani nemôže byť) obchodovaná na burze. Či išlo len o nadsadený príklad od Budovho kolegu na adresu Gordona Gekka, možno len diskutovať. (martincba)
  • Skládat hudbu původně začal Jerry Goldsmith, ale po neshodách se Stonem od projektu odstoupil. [Zdroj: měsíčník Cinema 12/99] (Locksley)

Související novinky

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Reklama

Reklama