Jan Svěrák vás ve fantastické, žánrově těžko definovatelné podívané zve do světa za televizní obrazovkou, kde se to hemží lidskými obrazy žijícími z naší energie. Nesmělý outsider Olda je jednou z obětí. Celková ztráta energie se nedá léčit aspirinem, a tak Oldovi posílenému energií ze stromů a nečekanou první láskou nezbývá jiné východisko, než tasit ovladač, zavěšený proklatě nízko u boku. Po vzoru amerických Terminátorů, Likvidátorů a Predátorů se pouští do boje s neporazitelnou televizní hydrou. (Magic Box)

ondrech

Kamera: F. A. Brabec - lidi tady neví, co je dobry, nejlepší svěrák zaručeně, tak dokonaly film, kterýmu se z další svěrákovy tvroby nic nevyrovna! ()

ArdathBay

Originalita, špičková kamera (bravo F.A.B.), prostě vše ve vynikajícím koktejlu jednoho z nejlepších mladých filmařů. ()

G.W.Bush

Televize ze mě skutečně vysává energii - a to já moc rád. Proto mám doma fůru ovladačů, kterými cvakám ještě rychleji než Fantozzi. ()

Zemi11 odpad!

??? Každej debilní odborník na CSFD dává hvězdičky jen proto, že to je SVĚRÁK! Větší píčovinu jsem v životě neviděl. ()

Metal Lord

Skoro 20 let jsem se k tomu ilmu nějak nedostal...pamatuju, když jsem tehdy viděl v TV něco s názvem Akumulátor 1, kde člověk bojoval s TV, nic jsem z toho neměl. S odstupem času jsem se k tomu konečně dostal a jde o parádní filmek s originálním tématem ()

velkyvezir

Po Obecné škole nejlepší a nejnedocenější film Jana Svěráka. Zbytečný mediální humbuk kolem rozpočtu na film navodil ve své době očekávání, která nebyla naplněna. Stalo se tak ale proto, že se očekával nějaký nákladný, efekty nabitý akční snímek. Opak byl pravdou, Svěráci a Jan Slovák připravili inteligentní podívanou, která v roce 1994 se zdála býti ironickou reflexí na tehdejší boom akčních filmů v kinech, po nichž diváci, kteří je znali z kdovíkolikátých kopií na videokazetách, tolik bažili. Pro mne osobně se film stal nadčasovým ve chvíli, kdy jsem pochopil, že jistá masmédia si fakta upravují k svému úhlu pohledu. Akumulátor 1 sice ne přímo tento problém řeší, ale pokládá zásadní otázku: "Zamíří-li na nás někdo kamerou, stojíme opravdu o to, abychom byli "zvěčněni"?" FIlm byl zároveň velkým návratem bratří Formanů (byť Matěj jen v malé roličce na mostě) na filmové plátno a jak čas později ukázal, herectví Petra Formana nezůstalo bez povšimnutí. K tomu se přidává Zdeněk Svěrák svým potrhlým léčitelem, který zároveň po letech opět vytváří manželskou dvojici s Danielou Kolářovou (nezapomenutelná scéna, končíci jejím výkřikem "A vyvětrejte si tam, prasata!"). Malá odbočka: v souvislosti s blížící se premiérou Vratných láhví se opakovaně a lživě tvrdí, že Z. Svěrák s D. Kolářovo vytvoří po dlouhých letech manželskou dvojici od dob Na samotě u lesa. To snad filmoví kritici Akumulátor 1 opravdu neznají?;-) Závěrem shrnutí: zajímavý a vitpný děj nepozbývá akčních, milostných i zamyšleníhodných scén a Akumulátor 1 je filmem, který možná pro mnohé se stal zapomenutým, ale ve skutečnosti ve své době byl revolučním počinem, který dosud neztrácí na své kvalitě. Nezapomenutelné jsou menší role jako např. v apokalyptické scéně se zubní vrtačkou se svíjející Ivan Vyskočil, neomalený Boleslav Polívka, jemuž knoflíky odlétají z košile, když je z něj vysávána energie, či Tereza Pergnerová ukazující monokly na ňadru a zadečku. Prostě nezapomenutelné... ()

bari68

Film zakladajúci si na originálnej téme v českom filme, avšak odohrávajúci sa vedľa mňa.Petr Forman a Edita Brychta sú síce sympaťáci, tak isto ako vždy kvalitná práca dvojice otec-syn Svěrákovi, ale z ich repertoáru najslabšia časť. ()

xaver

Svérazný snímek o boji proti něčemu, ale nevím přesně proti čemu. Tady jsem úplně nepochopil myšlenkové pochody autora. Televize je určitě velká a mocná hydra, ale určitě není tím, proti čemu bychom lěli hlavně bojovat. Televize je jenom prostředník, mocné hydry jsou někde úplně jinde. ()

crass.48

Jeden z nejoriginálnějších českých filmů, co jsem viděl. Žánrové akční scény soubojů televizí s ovladačem ozbrojeným Oldou jsou hodně vtipné. ()

Zagros

Velmi zajímavý film, který má v sobě mnoho originálních nápadů. Lépe a jasně vyjádřený vztah televize ke člověku jsem nikde neviděl. Televizní závisláci by jej měli povinně zhlédnout, i když by se jim pravděpodobně nelíbil a nedokázali by jej zcela pochopit. Jedinou věc, kterou bych filmu vytkl, je naprosto zbytečné využívání efektů, které nejsou pro děj vůbec potřeba. K čemu byly efekty ve scéně u zubařky? Přesto jde o mimořádně a navíc originální dílo, které mě zaujalo. ()

klukluka

Takových nápadů a jako celek je to úplně o ničem. Minimálně jedna z těch dvou hvězd je za Editu Brychtu, ta byla sladká! Škoda, že se později v českých filmech neobjevovala častěji. ()

cab

Originalni napady a vize promenene v tezko zaraditelny pocin otce a syna (Sverak) inspirovany americkou tvorbou. Jak jinak popsat zivotni osud stydliveho Oldy, ktery se ocitne na jednotce intenzivni pece, kde se seznami s prirodnim lecitelem Fisarkem, ktery stanovi vserikajici hypotezu jeho stavu - nedostatek energie. Pozdeji se dozvi, ze je vysavan televizi a nezbyva mu nic jineho nez s ni bojovat a najit alternativni zdroje energie jako jsou laska, priroda ci lide. Atraktivni, ale pro obycejneho divaka dosti narocne sledovani. Vse na vysoke svetove urovni od triku az po herce. 85% ()

dopita

Originální zápletka filmu je správně střelená: Oldovi vycucávaj televizory energii tak, jako upíři (nebo tv Nova) krev. Jan Svěrák film pojal jako parodii na americký trháky a trefil se do černého. V tomhle směru film funguje znamenitě. Horší už to je s Petrem Formanem v hlavní roli Oldy - za prvé je to hňup a za druhé je divnej. Ale možná to byl záměr, co já vim. A taky mě přišli všechny ty detailní záběry do lidského těla uplně zbytečný. Jo vypadá to hezky, ale toť vše, valný význam pro film nemaj. ()

Paity

Moc dobře si pamatuji, jak to bylo v polovině 90. let takový malý fenomén, tenhle Akumulátor. To se opět Svěrák trefil do vkusu diváka. Navíc s velmi zajímavou zápletkou. ()

SpaceOdyseus

Sverakovi se podarilo do filmu narvat velike mnozstvi uzasnych napadu, ale nezapomel ani na zajimavou a dobre odvypravenou story. Urcite jde o jeden z nejlepsich porevolucnich ceskych filmu. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady