Jan Svěrák vás ve fantastické, žánrově těžko definovatelné podívané zve do světa za televizní obrazovkou, kde se to hemží lidskými obrazy žijícími z naší energie. Nesmělý outsider Olda je jednou z obětí. Celková ztráta energie se nedá léčit aspirinem, a tak Oldovi posílenému energií ze stromů a nečekanou první láskou nezbývá jiné východisko, než tasit ovladač, zavěšený proklatě nízko u boku. Po vzoru amerických Terminátorů, Likvidátorů a Predátorů se pouští do boje s neporazitelnou televizní hydrou. (Magic Box)

Šimpy

Je možné, že jsem na toto šel do kina? Ale už tenkrát mi bylo jasné, že je to totální shit. Jen jsem přemýšlel, jak to mohl být ve své době nejdražší český film všech dob. ()

FrankSusta

Akumulátor 1...! Hrdina stvořen k porovnávání s takovými velikány, jako je Terminátor, Pérák, či Batman. A je zcela jasné, kdo by zvítězil. Ano, samozřejmě že Olda/Akumulátor 1 v podání skvělého Petra Formana. Sic zpočátku lehce chaotický filmový počin se rychle proměnil ve velice příjemnou a pěkně natočenou tuzemskou klasiku, která se dozajista do srdcí mnohých zaryje velice hluboko. Taková nálož originálních, vtipných a funkčních nápadů v historii kinematografie naší země můžete najít jen málokdy. Tak přeci, Svěrák je Svěrák, ten/ti nikdy nezklame/ou. Velice slušné (české) řemeslo, ze kterého ta podstivost zkrátka jen a jen sálá - a já byl popravdě překvapen, že film stál pouhých 40 melounů. Velkolepá výprava, nevídané (české) efekty, skvělá kamera... to všechno doprovázeno skvělým a originálním příběhem a skvělými herci. Petr Forman je fakt božan, v jehož roli si již nedokážu představit nikoho jiného (což platí pro všechny skvěle zvolené herce). ()

otík

Velmi nápaditý film mladého Jana Svěráka je příběhem o čerpání energie nejen z přírody a také o vztazích a přátelství. Je to jeden z mála opravdu originálních a zároveň divácky atraktivních snímků. ()

tom88

Veľmi zaujímavý a originálny český počin, ktorý si zaslúži povšimnutie a pochvalu. Sci-fi, na ktoré by som ani nepovedal, že to točili v Česku, pôsobí to dosť americky alebo proste vyspelejšie. Je to dobre natočený film s občasných chaosom v deji, no je to nepredvídateľné a navyše príjemne vtipné a herecky zvládnuté. Ozvučenie je slabšie, vizuál prekvapivo dobrý a moderný. Dal by som aj 5*, keby bol jednoduchší a plynulejší dej s menej nudnými pasážami. 80% ()

sator

Poctivá filmařina, nadčasový námět skvělí herci a mimořádná hudba... "Každá televize mě dokáže vysát, dělaj to všechny...😮 ()

Mylouch

Energetická bomba ze Zdeňkovy dílny. "Tady vedle leží mladej, taky si s ním nevědí rady, dej to jemu." "Hlavu vzhůru, mladíku, žít se musí." Režijně lehce mladicky rozháraná filmová stavba, v níž jsem původně nejvíce zápasil s televizním zásvětím, ale svěrákovsky stárnoucí vlídný humor je naštěstí mým šálkem, z něhož upíjím opakovaně a s rozkoší. Souhra Formana a Brychtové a spousta tv programů a moudrostí podle výběru. ()

SeanLSD

Tematická originalita a formálna nápaditosť, aké v českom porevolučnom filme nemali páru (a nemajú veľmi ani dnes) , podané zázračne nenáročnou formou, v spojení so širokou škálou použitých druhov humoru (od parodovania filmových žánrov k čiste slovnému) robí z tohoto filmu dielo, ktoré neprehliadnuteľne vyčnieva z hladiny nielen českej, ale aj stredoeurópskej kinematografie – a invenčnosťou, resp. odlišnosťou od všetkého ostatného, či už spriemerovaného alebo nie, úrovňou remesla a komplexitou ho radím do malej skupinky totálne výnimočných a vrcholne nápaditých filmov (spolu s napr, maďarskými REVÍZORMI). ___ Jo, a rozhodne by to chcelo 2vojku! ()

Radiq

Prvotní nápad docela dobrej, ale jinak pěkná blbost. Třeba scény z televizního světa nebo jiné takové různé triky bily do očí, i když člověk chápe, že to je tak trochu úmysl. Neřikám, že to nebyla špatná filmařina - před Janem Svěrákem klobouk dolů, ale né moc nízko. Důvod je jednoduchej - prostě jsem se u toho nudil. PS: kdo chce vidět Pergnerovou, než se z ní stala piča, fetka a stydko-pyská modelka, má příležitost. Ale nestojí to za to. To Edita Brychtová je mnohem hezčí a lepší... ()

Columbus

Charakterizoval bych to asi slovy generala z Cernych baronu, ztvarneneho panem Postraneckym: Chce se mi zvracet. Tohle je tak neskutecne spatlana fantasmagorie s desivym hereckym obsazenim a desive trapnym scenarem. Beru to jako ulety v tvorbe i jinych genialnich reziseru. Bohuzel toto uz je u Sveraka druhy pripad. Bojim se bojim dalsich.... ()

Decker

Tenhle film mi nesedi tak jako ostatni filmy Honzy Sveraka, ale bavil jsem se stale nadmiru dobre. Ohromne me pobavili nektere scenky a napady. ()

touchmud

I když mi na filmu pár věcí vadí, tak právě jeho originalita, filmové nápady a to, že tak odlišuje od ostatní české filmové produkce 90.let mě nutí hodnotit plným počtem. Některé scény jsou opravdu nezapomenutelné, navíc použíté nedigitální triky jsou prostě výborný. Škoda že film neprávem zapadl a bývá ve Svěrákově filmografii trochu přehlížen. ()

matezzz

Po dnešním shlédnutí [9/2/2015] jsem změnil hodnocení ze 4 na 5 hvězdiček. Opravdu originální film. Je mi záhadou, proč ve své době nebyl hitem. Hvězdička navíc za to, že je to české. ()

Honzíno

Edit2021: Zaráží mě, kolik cinefilů z místní smetánky nepochopilo tenhle skvost (já prapůvodně také ne, přesto se mi neuvěřitelně líbil, a proto jsem přepsal komentář). Kombinace parodie hollywoodské teatrálnosti (mnoho lokací, triky, zpomalovačky, scény v letadle, v pitevně..) s generační výpovědí a kritikou omezenosti společnosti v dnešních časech snad nemůže ani být aktuálnější. Nadčasový, narvaný invencí a nápady i střihlý ostřejší Svěrákovostí, zároveň nikdy nepřestávající si uvědomovat svou malost, takový je. Najednou mi Akumulátor 1 přijde až moc krátký. Jeden z nejlepších a nejoriginálnějších filmů novodobé české kinematografie. Matrix nebyl první, byl to Akumulátor! ()

Sfinkter

Svěrák ve své kariéře natočil dva experimentální snímky, oba během roku 94. Akumulátor je jako český Terminátor (tuto "podobnost" evokují už úvodní titulky), malá akční sci-fi s dostupnými efekty s plejádou herecké generace za zády, ale bez trumfů v rozpočtu a extrémním inovátorství. Petr Forman se jako syn světového režiséra paradoxně nenarodil pro velké role a celý snímek zůstává filmovou jednohubkou, s ohledem na zbytek filmografie Svěráků právem. ()

filmmovier

Nejhorší Svěrák rozhodně ne, Akumulátor má mnohem blíž k těm nejlepším kouskům, prostě je ale tak někde zhruba uprostřed. Ta vize a nápaditost je neskutečná, mix naprosto skvostného humoru a ne-až-tak-sci-fi dramatu funguje naprosto perfektně. Samozřejmostí jsou špičkoví herci, ať už je to Svěrák, Labuda nebo Bolek. Nebo Kolářová, kterou sice nemusím, ale opět má tady naprosto luxusní hlášky. Velmi příjemná podívaná. 80%. ()

Endyis

Absolutní parádeštyk. S jízdou a obecnou školou to nejlepší, co kdy vylezlo z Honzy Svěráka... Kdyby se točilo více takovýchto počinů vůbec bych se nezlobil 90% Btw.: Nepochopím proč je tento mistrný film spousty lidmi podhodnocován... ()

Akumulátor

Tohle asi není pro každého. Pro někoho skvělý film, pro druhého přiblblá slátanina. Ať každý posoudí sám. Rozhodně se jedná o film ojedinělý či výjimečný. Pro mě je to výborná komedie, která paroduje snad všechno, co do té doby v televizi bylo. Petr Forman hraje tak přirozeně, že působí jako kdyby vůbec nehrál. Výborná hudba Ondřeje Soukupa, perfektní kamera F. A. Brabce, kvalitní scénář Zdeňka Svěráka a skvělá režie Jana Svěráka. ()

tnp101

Porevoluční pecka, o jejíž existenci jsem ještě donedávna neměl potuchy. Hromada originálních nápadů, audiovizuálně podmanivé a i když tématicky možná stále aktuálnější, zároveň také příjemně nostalgické (mladá Pergnerová roztomilá a „dont čju hev e najf“ pobavili). Skutečně obrovská škoda, že film neměl v kontextu tuzemské kinematografie větší impakt. Ale to by se potom u nás netočilo tolik kvalitních romantických komedií takříkajíc ze života a kina by vřela prázdnotou :) ... 80% ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady