Jan Svěrák vás ve fantastické, žánrově těžko definovatelné podívané zve do světa za televizní obrazovkou, kde se to hemží lidskými obrazy žijícími z naší energie. Nesmělý outsider Olda je jednou z obětí. Celková ztráta energie se nedá léčit aspirinem, a tak Oldovi posílenému energií ze stromů a nečekanou první láskou nezbývá jiné východisko, než tasit ovladač, zavěšený proklatě nízko u boku. Po vzoru amerických Terminátorů, Likvidátorů a Predátorů se pouští do boje s neporazitelnou televizní hydrou. (Magic Box)

noriaki

Nebudu se tady rozplývat nad nápaditostí scénáře - to už přede mnou udělali jiní. Napíšu tedy že mě uhranul svébytný režijní rukopis Jana Svěráka. Zatímco Obecná škola je typický, i když vysoce kvalitní film, který by mohl natočit téměř kdokoliv, Akumulátor 1 má mnoho společného s jeho proslavenými Ropáky. Děj se občas téměř otírá o žánr mystifikačního dokument, takže místy není jasné, jestli se vlídně vysmívá době v níž v jedné celostátní televizi (a po prostestech České lékařské komory následně ve druhé) běžel pořad Biotronik působí, nebo režisér s jemným sarkasmem reflektuje nezdravou posledlost národa zářící bedýnkou. ()

dANo

Veľmi originálny film, v ktorom Svěrákovci spravili z televízie obrovského strašiaka a dali jej takú silu, ktorá môže postupne až zabiť človeka tým, že z neho vysaje všetkú energiu... veľmi dobrý nápad a ani realizácia nie je na zahodenie. Dobre som sa zabavil. ()

sskrblik

Dost náladový film. Pokud máte zrovna chuť vidět něco ujetého, pak se budete dobře bavit. Pokud ne, oceníte přinejmenším představivost kluků upináků... Stejně jako já a proto můj verdikt jest průměr .... ()

Sany33

Pokus o plnohodnotné scify by som od našich západných susedov teda nečakal a ak aj hej, určite by som netipoval že sa na to bude dať pozerať a bude to dávať akú takú hlavu a pätu. Ale svete čuduj sa mne sa tento Sverákov debut v tomto žánri prekvapujúco celkom páčil. Kým som došiel na to o čo tam ide mi to síce trocha trvalo ale na druhú stranu som si o to viac užil koniec. Nič tam v podstate nechýba od akcie po romantiku, od smiechu po slzy. Trocha loudavá hlavná postava čo mi trocha vadilo ale inak nemám moc čo vytknúť. Samozrejme na svetovú žánrovú konkurenciu to nemá ale ako pokus je to veľmi sympatické dielo a aj napriek svojmu veku má aj dnešnému divákovi čo povedať. Nadčasová vec. 85% ()

ZeroCZ1233

Otce a syna Svěrákovi mám hodně rád. Staršího divadelní práce je má srdeční záležitost a jeho scénáře adoruji téměř stejným způsobem. Mladší zas natočil několik silných kousků ať se bavíme o studentských Ropácích, dnes už klasické Obecné škole, oscarovému Koljovi či kriticky slabších Vratných lahvích a Kukym. Akumulátor 1 se výrazně vymyká všemu předešlému a následujícímu, co mladší Svárák kdy natočil a starší kdy napsal. Snímek by se dal charakterizovat jako změť nepřeberných nápadů od těch nejméně odvážných až po vrcholně výstředně neuvěřitelných a špičkou ledovce toho všeho je, jak dobře to vlastně funguje, baví svým vážným míněním s komickou podstatou a hlavně neustále překvapuje svou nevyčerpatelností na nápady, jíž Svěrák starší disponuje. Mladší přihodil do mlýnku odlišnosti svou ambici v podobě vizuálního přiblížení bijákům z Ameriky, tudíž světlo je velmi nablýskané v tónině oranžové a stíny zapadají do variací uklidňující modré, přičemž pár otcových nápadů obohacuje svou vlastní invencí (všechny záběry z vnitřku těla či průběh sexuální scény mezi ústředním Formanem a velmi atraktivní Brychtovou). V 90. letech musel být Akumulátor 1 velkým zjevením v našich českých porevolučních kinech, zub času se bohužel projevil a dnes to na naší rozmlsanost možná tak nepůsobí jako dřív, svou výraznost to i tak má a ještě nějakou dobu si ji určitě udrží. Téměř 8,5/10. P.S. Mám silné podezření, že se všem známí Wachovští hermafrodité inspirovali právě tady a nikdo mě nepřesvědčí o opaku! ()

Autogram

Prílišné sledovanie televízie určite energiu odčerpáva a Svěrákovci nám pekne ukázali, ako intenzívne to môže byť. Na to by sme si, my, televízni maniaci z čsfd, mali dať pozor. Keď sa film nečakane preklopí z láskavej českej komédie do fantasy príbehu spoza televíznej obrazovky a boja medzi dobrom a zlom, hneď je to taká iná svěrákovčina, ale veľmi milá. –––– Jak hlava nechce, tak nohy nejdou. Nohy se bojej hlavy. –––– Oba se válíte doma jako mrtvoly. Naprosto zdravé mrtvoly. ()

vyfuk

Bezpochyby se zde najdou velcí příznivci i odpůrci. Lehce po právu, zároveň taky ne. Díváme se na jeden z nejoriginálnějších filmů, kdy u nás v Česku vznikl. Totální nadčasovost a prozíravost pánů Svěráků. Prostě géniů ve svém oboru. Tímhle se to ultimátně potvrdilo. Češi na to ale evidentně ještě moc tenkrát ani nyní nejsou moc připravení. I já, 24 let po vydání jsem v podstatě na rozpacích. Alespoň jsem byl. Když mi dokázalo vše k sobě zapadlo a došlo mi to, docela dost rád jsem se na této příběhové vlně svezl. Film by mohl mít i světový potenciál, ale mně toto přijde jako klasický český vymyšlený kumšt. Bylo by asi těžké ho přetransformovávat. Hlavně to zpracování, které u filmu proběhlo a režisér se s ním musel dělat... v tomto klobouk dolů. Poletuji v tom jaké dát hodnocení. Film mne totiž nijak zvlášť nenadchl, ale beru ho jako jeden z nejlepších filmů jaký kdy u nás vznikl. Nechť dějiny rozhodnou. ()

s.e.p.p

Svěrák vždycky byl úplně někde jinde než většina současných českých tvůrců. I tento jeho snímek snese ta nejpřísnější světová měřítka, což ještě více vyniká na velkém plátně. Akumulátor je navíc takovým hořkosladkým testamentem uvolněné první poloviny devadesátých let. Jen škoda, že tahle nálada nevydržela déle. ()

ghatos

Matně jsem si vzpomínal, že to bylo kdysi dobré. Hodně času uteklo a nějak to nebylo ono. Spíš převažovala nuda, někdy až trapas. 44%. ()

S_M_Lomoz

Nevím, proč Akumulátora spousta lidí tak podceňuje až odsuzuje. Spousta jemného humoru. Citace a odkazy na svět za obrazovkou i před ní a myšlenkové poslání "Cokoli zneužuješ, bude ti vráceno" - mám rád tenhle film jinak než ostatní Svěrákovy filmy. Prostě jinak. A drobné interní žertíky - Svěrákova postava se jmenuje podle střihače (Alois Fišárek), Kodetova podle zvukaře (Mikulík) :-) ()

Molir

Film nabity tolika originalnimi napady se vidi malokdy. Mozna i proto, ze je divaci leckdy nestaci plne vstrebat, bylo pricinou toho, proc film da se rici propadl. Mene jenekdy vice. A mozna to chtelo dat jasneji na vedomi, ze jde o parodii, nikoliv o pritulne prihody z rodinneho zivota. ()

Nepi

Ulítlý,ale hodně originální film,který paroduje americké sci-fi filmy svým originálním tvurčím způsobem.Jde o film s nádechem komedie,drama a sci-fi, který je založen na řadě absurdních situací.Mě se tahle směs líbila. ()

IMPAIRED

Nejlepší český film a parodie všech dob! Na Svěráka ve fiatu v bouři hromu nezapomenu. Doporučuju všem milovníkům žánru, i ty romanticke chvile se daji prekousnout. A působí taky vlastně docela komicky. Golfista si pustí Vratné Lahve, rozumní lidé Akumulátor. ()

Jello Biafra

Aj po skoro 20 rokoch, ktoré uplynuli od natočenia tohto filmu sa Akumulátor 1 stále javí ako jasne originálna záležitosť s výbornými počítačovými efektami. Svěrák nám servíruje jeden originálny nápad za druhým a táto scif-fi komédia o telkách čo z nás vysávajú energiu diváka spolahlivo baví. Z hereckého obsadenia tu žiari plejáda tých najlepších hercov. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady