Obecná škola

• angličtina The Elementary School

Veselá, zvuková, barevná, česká a hezká komedie režiséra Jana Svěráka... Laskavá komedie Obecná škola je celovečerním debutem režiséra Jana Svěráka, který na sebe upozornil už absolventským filmem z FAMU, stylizovaným dokumentem Ropáci, za kterého získal studentského Oscara. Scénář k Obecné škole napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a pochopením pro lidské slabosti. Vytvořil také jednu z hlavních rolí, postavu podle svého vlastního tatínka. Děj se odehrává v jedné chlapecké školní třídě na pražském předměstí v prvním roce osvobozené vlasti. Tato třída přivede učitelku Maxovou k nervovému zhroucení a místo ní nastoupí přísný a záhadný učitel Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí. Je to ovšem dost možná jen hochštapler, jehož účast v bitvách druhé světové války je sporná. Nesporné je však jeho vítězství v boji s pátou třídou. Chlapci ho obdivují a věří v jeho nevinu i při choulostivém obvinění... Klíčová postava příběhu, učitel Igor Hnízdo, byla slavným comebackem Jana Třísky po třináctiletém exilu. V dalších rolích se setkáte s Libuší Šafránkovou, Rudolfem Hrušínským, Ondřejem Vetchým, Danielou Kolářovou a Evou Holubovou. Ve filmu uvidíme i několik českých režisérů – Irenu Pavláskovou, Jiřího Menzela a Karla Kachyňu. K vyznění filmu přispěla i znamenitá kamera F. A. Brabce. V roce 1992 byl snímek nominován na cenu Americké filmové akademie, známého Oscara. (Česká televize)

Mononoke.

Půvabný film o té krátké poválečné době před komunismem, který mi v mládí nějak utekl, takže až teď jsem se konečně dozvěděla, kdo je Igor Hnízdo. ()

moviesfan

Klasika. Opravdu dobrý příběh z prostředí školy a ,,nesympatického" třídního učitele. Tenhle film musí mít rád každej. Hodnocení: 80% ()

JohnCZ

Úžasně nostalgická retro atmosféra v kombinaci s neopakovatelnou svěrákovskou poetikou vykouzlila tělem i duší český film, který pobaví, potěší, předá i pár trefných a příjemně nevtíravým způsobem podaných pouček. Naší zemi by bylo hej, kdyby ta poválečná realita byla skutečně taková, jak si ji postavy ve filmu představují. "Ta největší strana musí mít pořád strach, že se to přehoupne a v příštích volbách už nebude největší. Nemám pravdu? Voni by se komunisti jinak začali strašně naparovat a nebylo by s nima k vydržení. Voni dokážou bejt i panovační. My jsme slované, pane učiteli, ale západní, západní! U nás žádná diktatura nemá živnou půdu, to je proti přirozenosti národa, nemám pravdu?" ()

Marek1991

Film určite nie je dokonalý. Má veľa jednoduchých chýb, ako chyba s počtom hviezd na americkej vlajke, s inak položenými taškami v prestrihoch, s viditeľným mikrofónom, s neexistujúcim hlásiacim výstražným zariadením, s inými vagónmi v prestrihoch, s nalomeným prútom. Politika komunizmu a socializmu po rozpade a aj na jeho konci dostávala riadne zabrať, nikto si nedával servítku pred ústa a vznikali vtipy a rôzne zábavné scénky a tu nezabudnuteľná bláznivá trieda a prísny učiteľ tomu dodali veľkú dávku zábavy. Film je mierne nadpriemerný a zaraďuje sa k skvelým veciam, ale znova pri ďalšom filme z domácej tvorby opakujem, že nemienim mu dávať hviezdy len kvôli tomu, že je domáci, hodnotím ho pozitívne, ale nechcem ho umelo nadradzovať nad iné svetové kúsky, len preto, že sa mi ako domáci film páči. Ak by chcel štyri alebo viac, musel by si to zaslúžiť a najmä ma ani chvíľu nenudiť, čo sa neudialo. ()

corpsy

Filmy ktoré boli spolu s OBECNOU ŠKOLOU nominované na Oscara som síce nevidel, ale verím, že neboli lepšie. Pre mňa je to však víťaz a dávam mu takého jedného imaginárneho Oscárka. ()

Marsik

ČT1 HD (4:3) - Není co dodat. Skvělý (možná jeden z úplně nejlepších) českých filmů. Pánové Svěrákové odvedli dokonalou práci. Každá scéna je velmi příjemná a i po desáté, dvacáté, ... člověk se zaujetím čučí, jako by Obecnou školu viděl poprvé :) 99% // Další projekce: (1.9.2019) ČT1 HD - 100% (with A.) ()

Kryton

Svěrak a syn - výroba excelentních filmů s.r.o. Obecná škola navazuje na tradici skvělých komedií ze školních lavic a přidává klukovský svět z dob po 2.sv.válce. ()

Desiree

Vidím dětství svého tatínka ( který vyrůstal na Žižkově ) tak věrně a romanticky, že mě až trošku mrzí, že nemáme z tohoto období skoro žádné fotografie. Proto, když slyším tátu vyprávět, jak lumpačil, vidím jej v obrazech, které jako by vypadly z Obecné školy. Mají i stejnou barvu. Nádherné, a vtipné. ()

NinonL

Pěkná a vtipná komedie se stěžejní myšlenkou v závěru. Nemám co vytknout, snad jen ty přilepené jazyky na zábradlí byly pro mě nekoukatelné. ()

zdepapepa

S přibývajícími léty to spíš z klukovské komedie jde více na dospělé drama, ale to neznamená, že by se u toho člověk nemohl občas od srdce zasmát, třeba u rošťáckého odmontování blatníků až třeba k vykouření hospody. Hned ale to druhé má smutný podtón, kdy motivace byla jasná - donutit tátu, aby přestal hrát karty, přestal u nich podvádět, přestal vysedávat v hospodě a aby šel domů. A tak to je tu s mnoho věcmi v čele s Igorem Hnízdo, na jedné straně vynikajícím učitelem chlapců, kdy je dojme i poselstvím Jana Husa a na druhé straně proutníkem, který každou chvíli vyjíždí po nějaké ženě/slečně/dívce, zpravidla ženaté. Chybělo by málo a mohlo to být docela smutné drama, ale chybělo taky málo a mohla to být odpočinková komedie. Ve výsledku tu máme hořkosladkou dramedii, typický to český export, který tentokrát bohužel nebyl oceněn Oscarem. ()

pan.Kaplan

Stále ještě můj nejmilejší film Jana Svěráka. Citlivé, jemné, krásné, nostalgické, vtipné - a hezky se na to kouká. Mistrovsky obsazené, dokonale zahrané. Je to vlastně víceméně skutečný příběh dětství Zd. Svěráka, včetně epizodního příběhu s mrtvým bráškou. Hezky o tom Zd. Svěrák mluví v dokumentu Tatínek. ()

Korbitch

Tenhle film mě málem stál život. Poté, co jsem ho viděl, mi v hlavě utkvěla hlavně scéna s vlakem. Jen tak se někam nechat zavézt.......lákávý. Taxem si řek, že to prubnu taky.....Jenže tenkrát vezli uhlí a do toho se mi nechtělo. Do něj sem spad už jako malej parchant a opakovat se to nemuselo.Taxi tak říkám, jestli bych tu ještě vůbec byl, kdyby mi to uhlí nevadilo....... ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková