Obecná škola

• angličtina The Elementary School

Veselá, zvuková, barevná, česká a hezká komedie režiséra Jana Svěráka... Laskavá komedie Obecná škola je celovečerním debutem režiséra Jana Svěráka, který na sebe upozornil už absolventským filmem z FAMU, stylizovaným dokumentem Ropáci, za kterého získal studentského Oscara. Scénář k Obecné škole napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a pochopením pro lidské slabosti. Vytvořil také jednu z hlavních rolí, postavu podle svého vlastního tatínka. Děj se odehrává v jedné chlapecké školní třídě na pražském předměstí v prvním roce osvobozené vlasti. Tato třída přivede učitelku Maxovou k nervovému zhroucení a místo ní nastoupí přísný a záhadný učitel Igor Hnízdo, údajný hrdina vojenských akcí. Je to ovšem dost možná jen hochštapler, jehož účast v bitvách druhé světové války je sporná. Nesporné je však jeho vítězství v boji s pátou třídou. Chlapci ho obdivují a věří v jeho nevinu i při choulostivém obvinění... Klíčová postava příběhu, učitel Igor Hnízdo, byla slavným comebackem Jana Třísky po třináctiletém exilu. V dalších rolích se setkáte s Libuší Šafránkovou, Rudolfem Hrušínským, Ondřejem Vetchým, Danielou Kolářovou a Evou Holubovou. Ve filmu uvidíme i několik českých režisérů – Irenu Pavláskovou, Jiřího Menzela a Karla Kachyňu. K vyznění filmu přispěla i znamenitá kamera F. A. Brabce. V roce 1992 byl snímek nominován na cenu Americké filmové akademie, známého Oscara. (Česká televize)

Bakllazaan

Důkaz, že čeští filmařští kumštýři dokáží napsat více jak 2 smysluplné věty v dialogu a že režisérská sesle může být pevně držena v rukou jistého filmaře. Z takových snímků má fanoušek radost a ujistího, že dobrý snimek nevzniká jen v zahraničí. Takovýhle film nemůže vzniknout ani nikde jinde, kvůli atmosféře jaká v něm vzniká. Komentář od "Malarkey" plně vystihuje mé pocity:) ()

Sandiego

Jediný český porevoluční film, který ve mě vzbuzuje obdobný vztah, jaký cítím ke klasickým dílům šedesátých let. Film svou přesně vystiženou nostalgií pronikající do samotné obrazové i herecké stránky, jako by se vznášel zcela mimo čas a rovněž tím nepodléhal škodám, které na něm může napáchat. Při každém shlédnutí je u mě dotvrzován smutný pocit, že obdobný film už u nás asi nikdo natočit nedokáže. A ani samotný Svěrák ne. Poslední velké slovo zestátněné kinematografie, která občas ukázala, že dokáže divy. ()

Laxik

Rozdíl mezi českými filmy 90. let a filmy nového milénia? Snadný - ty první jsou skvělé filmařsky, dějově i herecky, ty druhé se řadí mezi největší světové splašky. ()

Orlau32

Velmi pravdivý film kam až mé vzpomínky sahají. Ano, tak to bylo po válce. Učili nás partyzáni a vojáci, nezáleželo, zda jsou učitelé, důležitá byla příslušnost a věrnost ke straně a znalost ruského jazyka. No, natočil to podle vzpomínek svého otce mladý Svěrák velmi dobře. Tak to bylo. ()

Siegmund

Skvělý film. Líbí se mi, že z něj čiší Svěrákovská propracovanost, promyšlenost, pěkné dialogy ... Zcela mimořádně mě zaujal pan učitel Hnízdo v jedinečném podání Jana Třísky. Musím se přiznat, že Jan Tříska zrovna nepatří mezi mé oblíbené herce, ale v tomto filmu se mi jeho herecký výkon vyloženě líbil. Vůbec si myslím, že se panu Svěrákovi poštěstilo správně obsadit jednotlivé role. Film se dá vidět mnohokrát. Divák bude rád vnímat i to, co už několikrát viděl. ()

gogos

Opravdu vynikajici squadra se dala dohromady, od scenare, pres rezisera az po herce... proste vynikajici cesky film, herecke vykonny vsech hercu jsou na obrovske urovni, film je vtipny, prekvapivy proste nadherny. Myslim si ze pani Safrankova zde vypada snad nejlip ze vsech filmu... super movie... ()

blackrain

Postkomunistický film na poválečné téma, respektive, odehrává se krátce po druhé světové válce. Z nás taky učitelky šílely, ale až takhle zrovna ne. Na nás platila pouze němčinářka a zástupkyně. Ředitel byl příliš mírný. Duo Svěrák je záruka kvality. ()

SarumanKo

Čakal som niečo veľmi vtipné a nahláškované, dostal som neuveriteľne ľahké, príjemné, pohodové, ale zároveň melancholické až smutné dielko. Teda podobne ako pri filme Vratné lahvne. Nuž darmo, Jan Svěrák svoj výnimočný talent nezaprie a pre mňa je neďalej najlepším českým režisérom všetkých čias (snáď okrem Formana). Filmík neuveriteľne poľahky núti proste každého sympatizovať s výkvetom českého herectva a žiadna postavička nie je otravná či zbytočná (a to je pri filme plnom detských predstaviteľov silné slovo). Svěrák sa pohráva so spomienkami diváka na vlastné detstvo, na dospelým svetom nepoškvrené radosti i smútky malých dobroduhov, ktorým bol každý z nás. To všetko v láskavo i s odporom líčenom prostredí komunizmu, so všetkým čo k tomu patrí. Obecná škola je nadnes už skutočná klasika, nielen kvôli brilantnej remeselnej stránke, ale hlavne preto, lebo má skutočnú dušu. (95%) ()

kaylin

Výborný český film, který skvěle zachycuje dobu a skutečnost, že být osobností a zároveň jít po děvčatech, to je doménou v podstatě jakékoli doby. Každý má své slabiny a každý má silné stránky. Tady je to krásně vidět a navíc je to úchvatně podáno z pohledu dítěte. Svěrákové vytvořili neskutečně silný tým. ()

rt12

Nemám ráda filmy, ve kterých hrají děti, ovšem tady Ti kluci byli úžasní a Svěrák jako tatínek moc milý. Tříska hrál dobře (nijak zvlášť ho nemusím), skvělou mini roli zahrál Petr Čepek. ()

topi

Nejlepší film pánu Svěráků. Krásná dobová poválečná atmosféra, nezapomenutelné scény, nádherná hudba s použitím Dvořákova Larga a perfektní herecké obsazení. Jeden z Top 5 nejlepších porevolučních československých filmů. ()

Damiel

100 % - Rozkošný film s krásnou retro atmosférou 50. let a výbornou svěrákovskou poetikou. A Tříska? To je superklasa! "Jmenuji se Igor Hnízdo!" ()

Herr_Flick

Pokaždé se mi vybaví ony zlidovělé hlášky: „Kde jsou moje blatníky?!“ nebo „Má pravdu ten chlapec.“, vyprávění o cikánech, olizování zábradlí, vlakem na Žižkov. Nikdy neomrzí, nikdy se neokouká, dnes již nestárnoucí klasika. Čím víckrát to vidíš, tím líp. Jan Tříska jako ideál kantora v životní roli, k tomu skvělí Svěrák a Hrušínský. ()

L_O_U_S

Velmi milý a nostalgicky laděný film. K tomu kupa hlášek a nezapomenutelných scén. A taky i kus českého vlastenectví (nádherná scéna s vlakem a Dvořákovou II. větou z Novosvětské). „Myslím, že nejedeme na Žižkov.“ (26.) ()

Skip

Pro mě jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Co postava, to jedinečný charakter a co slovo, to perla. K tomu krásná hudba a skvělá kamera. ()

kajas

"A pane učiteli, rozsaďte je!" "Rozsadím! Úplně!" Nejlepší film devadesátých let z našich končin (spolu s "Pelíšky"). ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková