Přizpůsobivý nosič reklam Ťopka přespává v odstaveném vagónu, který je ovšem jednoho dne připojen k vlaku, jímž odjíždí na inspekční cestu generální inspektor drah Jiří Kokrhel. A tak se Ťopka bez vlastního přičinění stává černým pasažérem, a když je objeven a pronásledován, způsobí neplánovanou zastávku na malém, bezvýznamném nádražíčku v Mokré nad Soupravou. Místní přednosta stanice Anatol Jelen si však právě odskočil na zkoušku pěveckého sboru, čehož využije Ťopka. Oblékne se do jeho uniformy a začne se před přísným pohledem inspektora vydávat za přednostu. Jeho svérázné improvizace inspektora vyvádějí z míry, ale naštěstí je tu přednostova půvabná manželka Julie, která Ťopku kryje, aby pomohla nepřítomnému manželovi. Kvůli jeho chování se ale dostává do velmi obtížných situací. Kokrhel se do ženy zakouká a oslněn jejím půvabem přehlíží nejen Ťopkovu absolutní neschopnost a divoké improvizace, ale dokonce se rozhodne vyhovět přednostově žádosti o přeložení blíž ku Praze. Jenže v nejméně vhodnou chvíli se objeví skutečný přednosta stanice... (TV Nova)

moviesfan

Ještě teď mi zní ústřední píseň v uších:D Burian je nenapodobitelný a neuvěřitelně zábavný. Tento film nemůžu mít nerad. Hodnocení: 80% ()

Xquick

Vlastovi Burianovi označovanému za krále komiků se vážně musí talent nechat. Když se dívám na starší filmy tak mám pocit že tehdy měl nějaký ten talent snad každý :) ... ()

Marek1991

Burianove filmy majú veľkú výhodu a to, že aj vďaka nemu sa do ich deja človek ľahko vžije. V čase vojny takáto záplava hlášok v komediálnom filme musela na chvíľu potešiť väčšinu ľudí. Navyše ten koniec je priam kráľovský. Mohlo to byť aj zábavnejšie, no aj tieto scénky ma rozhodne nenudili, neboli otravné, človek si ich užil. ()

liquido26

Někdy mám pocit, že kdyby Český dráhy řídil Vlasta Burian výsledek by byl stejnej. Možná by to nebylo ani tak hrozný, protože Vlasta Burian to byl karakter:-) Přednosta stanice je geniální komedie, o třídu výš než třeba Škola základ života nebo Cesta do hlubin študákovy duše. ()

corpsy

Neprekonateľné komediálne majstrovstvo Vlastu Buriana je badať v celej svojej kráse aj v tomto podarenom filme. Klobúk dolu. ()

SaNcHeZ_cz

Tohle prostě nemá chybu. Pokud má být důkaz toho, že česká komedie měla své zlaté období, je to právě Přednosta stanice. Vlasta Burian v nezapomenutelné roli hláškuje o sto šest. Jedna z nejlepších českých komedií vůbec. ()

Pierre

Rozjezd je poměrně slabý. Ze scénky v restauraci se dalo třeba vydolovat trochu víc. Poté se Vlasta převleče za přednostu stanice. A zábava může začít. Marvan si toho svého inspektora vážně vychutnal. Vedle krále komiků se tento tehdy ještě figurkář, vůbec neztratil. Nádherně to mezi nimi jiskří a film stojí prakticky na nich. Scénky s ostatníma, by tam ani nemuseli být. A možná by to bylo tak lepší. Přestože je zde mnoho vtipných míst a v tak těžké době to muselo národu spravit náladu. Ty romantické zápletky navrch, ve kterých si jsou opět všichni nevěrní zase nefungují. Výslověně tak výborné komediální číslo kazí. Místo toho mohl být prostor pro nakousnutí dalších humorných situací, což je škoda. Ale já vím. Ta naivní filmařina zkřížená s vynikajcí komedií od vynikajcího komika k tomu patří. Ale je to jaksi nevyrovnané. Jako předpověď počasí. No. Tak 4 s odřenýma ušima, ()

Laxik

Přednosta stanice má své světlé chvilky. I když to tady maličko přehání, je Burian pořád vtipný. Humory váznou spíš všem ostatním. Pár vtipů se najde, ale že by se člověk mlátil smíchy, to se říct nedá. Pro mě je ale hlavní problém v postavách, ke kterým jsem si nenašel cestu. Všichni chlapi v podstatě jen slintají nad paní přednostovou Jelenovou, která tam je jen od toho, aby ty jejich chlípné návrhy trpěla s napůl bolestivým a napůl koketním úsměvem. Pan velkostatkář Pěnkava je pěkný slizoun, starý Jelen jen do počtu a vedlejší zápletka s moulou Pivodou a služkou Růženkou tam jsou evidentně jen od toho, aby trochu natáhli hlavní zápletku, která se ošoupe až překvapivě rychle. Zkrátka zklamání, i když pořád vtipné i díky solidnímu Marvanovi. ()

blackrain

Legendární český komik v exceletní formě. Vlasta Burian skutečně perlí. Každý z Burianových filmů má své kouzlo a jde vždycky o velmi příjemnou zábavu. Postavu přednosty stanice jen tak nezapomenete. I když jde o notoricky známý film, stále mě dokáže něčím překvapit a pobavit. Prostě se mi nikdy neomrzí. Vlasta Burian je Mistr improvizovaných textů, tak že herci museli pohotově reagovat. ()

kaylin

Vlasta Burian tu vlastně hraje vyčuraného blbečka, ale je to tak roztomilý blbeček, kterému prostě neodoláte. Jaroslav Marvan je mu tady skutečně výtečným nahrávačem a společně prostě jedou. Zita Kabátová je doplňuje svou krásou a padne tam jako ulitá. Některé vtipy jsou opravdu tak skvělé, že se smíchu neubráníte. ()

suicide

Přednosta stanice ten nekouká jen na šíny, přednosta stanice ten umí prohnat mašiny, přednosta stanice to prazvláštní je tvor.... Zvláště když tím přednostou je fenomenální Vlasta Burian. ()

Katzenklo

S uměním Vlasty Buriana jsem se seznámil "u pokladny" a pokračoval jsem právě "přednostou". Jedná se o vskutku zábavný oddechový film, který potěší třeba právě v den oslavy konce období, z něhož pochází. Smršť eskapád, gagů a omylů z pera Václava Wassermana nezklame. ()

topi

" Milý Karlíčku! Posílám Ti šetadvacet prasat divokých, dva kňoury a mezitím je jedno prase domácí. Tvůj Vašíček. " " A teď, opravdu teď v noci? " " To je pořád divení! " Stovky hlášek z úst Krále komiků Vlasty Buriana v této nesmrtelné a nestárnoucí komedii. Velice zdatně mu sekundují Jaroslav Marvan nebo Václav Trégl. Perla československého protektorátního filmu. ()

K.I.N.G.

Nostalgie. Tento film jsem viděl už hodněkrát a pokaždé to je pro mě velice příjemný divácký zážitek plný smíchu, dokonce i teď, po několikaleté odmlce. Asi nejlepší film Vlasty Buriana (nebo možná vedle filmu Anton Špelec, ostrostřelec), který se zde střetl s dalším geniálním hercem Jaroslavem Marvanem, jemuž role pedantského revizora sedla dokonale. Film sice drží pohromadě jen tenká dějová linka, ale to tolik nevadí. Je to pro mě zvláštní představa, že v tak temné době, jakou rok 1941 nepochybně byl, mohla vzniknout komedie tak naládovaná hláškami, tak lehkomyslné a na duchu povzbudivé dílo, ale je to moc dobře a vážím si lidí, kteří i v těžkých časech dovedou rozdávat naději a pokoj, třeba skrze smích. Přednosta stanice je zasloužilým nositelem čtyř hvězd. ()

PogoJoe

Nebojím se v tomto případě jít proti proudu: dámy a pánové, mně se to vůbec nelíbilo! Chyba není v hercích, ale v "příběhu" či "scénáři". ()

JohnMiller

Kult. Jeden z Burianových vrcholov. Scénky, hlášky, gagy, všetko parádne našliapané. O vtipné momenty tu nie je núdza a povedal by som, že ide o jednu z najlepších komédií nie len u nás. Milión krat lepší a inteligentnejší humor ako všetky slunce, kameňáky aj horné dolné dokopy. Vlasta Burian a jeho one man show nemá dodnes konkurenciu. ()

Skip

Burianův megasendvič mě vždycky dostane. Stejně jako ústrřední písnička, perfektní práce s telegrafem a spousta parádních a nezapomenutelných replik nejen z úst Vlasty Buriana. ()