Název filmu režiséra Jiřího Svobody odkazuje na pokyn, který dávali vězeňští dozorci manželkám politických vězňů, když je upozorňovali, o čem smí hovořit při návštěvách a psát v dopisech. Samotný film totiž pojednává o inscenovaných politických procesech z padesátých let. Hrdinou filmu je stranický funkcionář JUDr. Jan Steiner-Kamenický (J. Bartoška), který je jednoho rána nečekaně zatčen a obviněn ze záškodnické činnosti proti socialistickému režimu. Skutečným důvodem je ovšem jeho židovský původ a emigrace na Západ během války. Podobný osud stihne i tajemníka Krajského výboru KSČ Jaroslava Mrázka (J. Hanzlík). Oba zadržené, stejně jako jejich rodinné příslušníky, čeká tvrdý nátlak, jehož cílem je přimět je k doznání všech údajných zločinů… (Česká televize)

ostravak30

Proti oficiálnímu textu distributora bych se ohradil. Byli čestní komunisté. Lidé, kteří na počátku vstoupili z přesvědčení. A ti zlí, jak píše, je skutečně trápili. Kolik procesů se vedlo i proti členům strany a komunistům. V filmu je zmíněn Slánský, který je učebnicový příklad. Herecké výkony byly kvalitní. Zvláště obsazení například Miroslava Donutila je dost zajímavé. Jenže s čím musím souhlasit je fakt, že film vyšel v roce devadesát. Na jedné straně vlastně hned po revoluci, takže bylo možno zobrazit, jaký byl komunismus v padesátých letech. Na druhou, kdo to nevěděl? Nebo alespoň netušil? Film zkrátka zobrazuje praktiky tehdejších soudruhů při vyšetřování, výsleších a soudech. A to klidně i proti vlastním lidem. Ještě docela oceňuji ty retrospektivní záběry. Nevadí ani delší stopáž. Ale snímek bohužel opravdu nic jiného neříká. Chybí silnější příběh než ten o dvou přesvědčených komunistech, kteří to mysleli dobře a bylo jim zatopeno. Následně pak ukázat, jak moc trpěli. Závěrem ještě dodám, ať si každý najde zde na csfd.cz seriál Gottwald a podívá se, kolik slavných herců hrálo v něčem takovém. Nikdo samozřejmě netušil, že za čtyři roky poté už bude jiná doba, ale přesto je to zajímavé. A o pár let později točí tyhle filmy. ()

Pete

Jeden den jsi tajemník KV KSČ, druhý den číslo 11326. Jsi špión imperialistických mocností, agent a sabotér. Jsi mukl, strana rozhodla, a tak je jedno, co řekneš u výslechu, natož jaká je pravda. Trest je předem jasný, a tak jde jen o to, podepsat se pod libovolný zločin, aby bylo učiněno zadost hladu té vládnoucí svoloče po krvi. Otřesný obrázek 50. let v českých kriminálech kreslí paradoxně bývalý soudruh Svoboda, a vyžaduje silný žaludek sledovat ta absurdní muka, protože tohle se bohužel opravdu stalo, když se bolševická lůza dostala k moci. Geniálně výstižnou typovou zkratku pak představují vedlejší postavy, které se příběhem jen mihly - Vlach, Husák, Štibich, Macháček. Technická stránka snímku je sice poněkud slabší, některé herecké výkony přepálené (Roden, Donutil a další, kdy jsou známé tváře spíš na škodu), ale to nic nemění na síle mementa filmu, který by měl povinně vidět každý. Odporná, hnusná doba, po níž zůstaly ve sněhu skutečně hluboké stopy. ()

Jonatthan

Lexikon českého filmu považuji za velmi subjektivní hodnocení pana Březiny a pochopil jsem, že má uznání pouze pro "Zlatá šedesátá" a ostatní stojí za ho... S tímto jeho názorem naprosto nesouhlasím a ve velké většině zastávám přesně opačný názor. Pokud něčemu dá 20%, jako v případě tohoto filmu, je mi za něj až hanba. Nebo to beztak ani neviděl. Mně logicky vychází 70-80% - opravdu výborné, depresivní, ponuré... ()

everlast44

Opravdu perfektní film s kde obzvlášt pan Roden předvádí jaký je skvělý herec.Jen mě zarážejí komentáře některých uživatelú,kteří žasnou a litují toho,že film byl natočen až po revoluci.Mnozí si asi neuvědomují,že pokud by tento film někdo natočil za socialismu a podařilo se mu ho dostat na televizní obrazovky,tak by tvurci včetně hercú nejspíš skoncily ve výslechovych celách a na krku by měly paragrafy,rozvracení republiky,sabotáže a možná by se staly i americkými agenty..... ()

Fíma

Ve filmu se ti "zlí" komunisté snaží svést vinu za své neúspěch na ty "hodné" komunisty. Máme se špatně, životní úroveň neroste, ale to je jenom kvůli diverzantům, zrádcům a špionům. Film slouží takřka stejnému účelu. Ano, soudruzi, dělo se bezpráví, ale to byli ti "zlí", co zneužili vymožeností lidové demokracie, a své chyby schovávali za vykonstruovanými procesy, ale my jsme ti správní soudruzi, co vedou lid kupředu k slunci socialismu. Možná to měla být jakási komunistická katarze, ale já pohádkám o "hodných" komunistech nevěřím. Nic není černobílé a je už celkem jedno, v jakém odstínu šedi byly oběti vnitrostranických čistek, svědomí určitě čisté neměly. Přehodnocení po druhém zhlédnutí: Film jsem napoprvé nehodnotil z výše zmíněných důvodů. Dnes mě k ohodnocení přesvědčila hlavně scéna na vězeňském dvoře. Cituji: "Dovedeš si představit, že ty bys mně teď dokazoval, že jsem zrádce, špion, sabotér anebo já tobě?" "To je nesmysl." "Myslíš. že bys dokázal odmítnout, kdys to dostal jako stranický úkol?" To, myslím, vystihlo podstatu vnitrostranických čistek úplně dokonale. Ve filmu to možná i vypadalo na pohádku o "zlých" a "hodných" komunistech, ale konec jasně ukázal, že ať jsou hodní nebo zlí, hlavně jsou disciplinovaní. Hlavní není, jací jsou, ale že drží hlavní linii a dodržují stranickou disciplínu. Film tedy nakonec hodnotím tak, jak na mě působil. A působil velmi. Solženicyn v Souostroví gulag někde psal o tom, jak se během čistek jasně prokazovala vina obviněných: Strana řekla, že jsi vinen a pokud tvrdíš, že ne, vzpíráš se rozhodnutí strany a to dokazuje tvou vinu! Některé výslechové scény mi to připomenuly. ()

senecek

Včera jsem tenhle film viděl poprvé,na cs-filmu. Ze zrůdnosti neomezené moci v rukou primitivů vždy mrazí,ať je to v barvě rudé,černé,modré nebo oranžové ... Výborný film,skvělá režie a věrohodné výkony herců - vyšetřovatel Roden - to je síla! ()

swinevenca

"Dal jsem vám zločince, znáte trest, to mám za vás vymyslet i zločin?" Tohle by zasloužilo tv reprízu, ale ne ledajakou. Pozval bych si do živě vysílané debaty pana režiséra a soudružku Semelovou a nechal je to před zraky diváků celý spolknout. Jeden evidentně věří v komunismus s lidskou tváří a 50. léta bere jako vládu zlých komunistů (nebo je to obrovská oportunistická krysa), druhá by pro Stalinovo obživnutí i do kostela zašla. A oba dva se asi nestydí za to, na jaké straně barikády by v tomhle filmu stáli. Ta hrůza je zachycená precizně ve všech ohledech, bohužel je to chvílema až moc tmavý a bohužel jsou ty oběti podané jednostranně režisérovým viděním. Ale přeci jen považuju za důležitější pohled na vinu inkvizitorů než nevinnost čarodějnic, takže můj rozsudek zní 4 hvězdy. ()

Joostas

Starokomunista Svoboda to natočil daleko přesvědčivěji a zejména profesionálněji ,nežli polistopadoví noví disidenti. ()

Cibulka_C

Dost ostrý a pravdivý film, který je moc hezky a kvalitně natočený. Děkuji naší kinematografii, že tyto filmy točila a my se můžeme zamyslet nad tím, jaké svině nám tu vládly. ()

Baldrick

Expresivní, koncentrované, hutné, ponuré... Bohužel také značně schematické, z hlediska postav černobílé (přesněji řečeno v černobílé škále - komunisté rafinovaně zlí / zfanatizovaní aktivní / zfanatizovaní pasivní / dobří naivní). No a samozřejmě vzhledem k době vzniku (revize a účtování s minulostí) trochu morbidně didaktické. Přesto jeden z nejlepších počinů oněch přelomových let. ()

japekli

Velmi podceňovanej snímek, kterej měl asi vážně smůlu, že byl vysílanej v euforický době po sametový revoluci, přitom téměř věrohodně vystihl vládu demagogie, kdy komunistická strana drtila svý odpůrce i vlastní nevhodně naivní členy. ()

Winster

Beznaděj, která je patrná na každém kroku. Jan zmínka o člověku a už v tom jede s vámi. Neustálá bezmoc a dokazování něčeho co jste nikdy neudělali.Neustále vynucování nepravdivých přiznání. Těžká zkouška, kterou jen málo kdo ustojí. ()

zigy

Silné, velmi silné. Málokterý film vás donutí křičet: "Svině!" A to přesto, že estebáky hrají mj. Donutil nebo Hrušínský ml., což nejsou úplně typičtí představitelé ranařů. Jak krutá byla naše země, kde se to v těch lidech vzalo, proč??? ()

Kozlowski8

Něco takového bych od režiséra Svobody tedy nečekal. Musím ale jen chválit. Výborně natočené drama, přibližující zvěrstva komoušských diktátorů a jejich estébáků v 50. letech 20. století. Příběh je tak nasycen atmosférou zla, bezpráví, bezmoci a krutosti, že je to vážně mazec. K tomu vynikající herecká představení Jaromíra Hanzlíka, Jiřího Bartošky, Milana Kňažka a Karla Rodena a velmi silné dialogy. Opravdu velmi silná a hořká káva a pro mne velký emotivní nářez. 90%. ()

fooggyy7

A pak všichni odsouzení byli amnestovaní a následně rehabilitovaní. Někteří se stali prezidentem a jiní vstoupili do ODS. A žijí tady ve svých funkcích dodnes, anebo umřeli, milé děti ()

nanamarak1

Extra slizské trio Roden, Hrušínský a major Maisner a zásadový Kňažko pozvedlo tento místo zbytečně táhlý film na čtyři hvězdy. Příště si radši o komunistickejch zvěrstvech pusťte film Doznání. 70% ()