Příběhy ze združstevněné vesnice se často vyznačovaly plochostí zápletek i nanášením idylických odstínů. Tentokrát měli být diváci pobaveni zmatky, které zavinila fáma o údajném budování velkého rekreačního střediska na břehu místního rybníka. Zejména směšné mělo být, jak se kdekdo snažil zbohatnout. Všimneme si sklonu k bezúčelnému karikování a laciné nadsázce, skrze níž byli pozorováni jednotliví protagonisté. (oficiální text distributora)

honz

Film působící spíše jako změť scének, než jako celistvý příběh s dějem. Navíc stojí především na výkonech plejády skvělých herců, nikoli na scénáři či chabé režii. Na druhou stranu jde o vtipnou satiru, při jejímž sledování si uvědomujeme její stálou aktuálnost: totiž to, že české povahové rysy se od šedesátých let mnoho nezměnily (pokud ano, tak spíš k horšímu). Navíc je zde zobrazen venkov, kde je vše vidět mnohem markantněji - závist, špehování sousedů, drby, pomluvy, hamižnost... ()

ghatos

Mě to docela překvapilo. Člověk se u toho zasmál, dobří herci....bohužel ten politický nátěr je tam cítit. ()

Pražák

"To chce klid a pět tisíc měsíčně!" Čekal jsem politickou agitku nejhrubšího ražení, ale přijde mi, že se tam vloudila trocha nadsázky, kterou komunistický cenzor přehlédl. Celkem vtipná komedie s řadou vynikajících českých herců, kterou bohužel stahuje dolu ten varovný politický prst. ()

ArthasKarfa

Na mě příliš plastický příběh o jedné uspěchané vesnici, i když je film barevný, je to vlastně černobílý film o správných socialistických občanech a zbytku, co nechtějí jen makat pro všechny. ()

franya69 odpad!

No obvykle si v těchle starejch flákách dost libuju a ani mě nesere (respektive přehlížím to), že to bývá většinou politická agitka. Ovšem tohle mě tak iritovalo, že jsem na to vydržel koukat sotva 20 minut - a to jsem na to čuměl v práci, kde obvykle z nudy na noční vydržím leccos... ()

Schlierkamp

Československá komedie s výborným hereckým obsazením odehrávající se ve fiktivním Mechově, jenž je zpočátku prezentován jako ukázková socialistická vesnice, avšak brzy se v ní začínají objevovat typické české vlastnosti jednotlivých obyvatel. Iluze o přeměně obce na vyhledávané turistické letovisko, přiměje některé tamější obyvatele s vidinou snadného zisku investovat, pochopitelně nikoli ze své kapsy, ale na družstevní, čili státní úhrady. Ve snímku se vyskytuje mnoho zajímavých postav, nejzábavnější mi však připadal J. Kemr, neboli vegetariánský starý mládenec truhlář Veverka, zejména ve scéně, kdy se snažil zamaskovat odcizení několika dlouhých dřevěných prken byl vynikající. Mimo podivínského truhláře se snažili nedovoleně obohatit hostinský Dvořáček alias vždy výborný R. Hrušínský a J. Mareš neboli Francek představující největšího Mechovského chytrolína a iniciátora celé akce. Výčet mimořádných hereckých osobností doplňují předseda družstva R. Deyl, zvědavý důchodce E. Fiala či J. Hlinomaz. Závěr snímku se navzdory očekávání docela povedl, neboť znázorňuje jak v Mechově (jehož ve skutečnosti představovaly Veverské Knínice) zastavila Šestsetrojka, dodnes naprosto impozantní, světově proslulé vozidlo, a vystrašení obyvatele Mechova v domnění, že se jedná o stranickou kontrolu, začaly ihned likvidovat svůj nelegálně nabytý majetek. Nesmím zapomenout zmínit menší roli atraktivní a temperamentní družstevnice, do níž byla obsazena M. Myslíková (v titulcích uvedené ještě jako Bohumila). Myslím, že se tato komedie režiséru Sísovi docela povedla, mám sice jisté výhrady ke scénáři hlavně ve střední části a ne úplně zvládnutému vývoji postav, ale z celkového pohledu bych snímek dovolil hodnotit jako mírně nadprůměrnou komedii. ()

GIK

Zednářská symbolika: Filipovský – skrytá ruka 13:55 Propaganda o dobývání „vesmíru“. Raketa dvacet metrů nad zemí a už se dobývá „vesmír“. Neustálé sakrování. Měsíčňan Fiala už zase sní o nesmyslu: „Budeme pěstovat kukuřici na Měsíci.“ Celkem ucházející komedie, až na závěrečnou nepovedenou desetiminutovku. Několikrát jsem se zasmál. Míla Myslíková překvapivě v roli sexy ženy. ()

BigBang

Z demograficky jiných dob, když - přinejmenším v propagačním filmu - byla vesnice plná mladých a k nim 1 důchodce. ()

Haller

Nebýt režisérovy šťastné volby herců, táhnul by to scénář hodně do ztracena. Místy jsem přestával držet pozornost. Stará generace ale ukázala, že zahrát umí (u dědků J. Vojty a E. Fialy jsem se opravdu upřímně smál: "Stát tam kůň, tak už nestál") a když se k nim přidali J. Kemr, R. Hrušínský, J. Mareš a další, dalo se na film dívat. Potěšila mě i přiléhavá, svérázná hudba od mistra W. Bukového. ()

G04T

Přemýšlel jsem, jak zhodnotit a nakonec jsem zvolil možnost dvou hvězd (časem možná změním na 3). Filmařsky je to zvládnuté opravdu dobře, každopádně vtipné to není skoro vůbec (spíš trochu až ke konci). Mimochodem nevim, čím to je, ale filmy Vladimíra Síse mají v sobě takové kouzlo, že se vždy při sledování citim dobře a pohodlně. Tohle se mi u jiných režisérů nestává. ()

Stejšn

Nic jsem od toho nečekal a příiemně mě to překvapilo. Dobré herecké výkony, spousta skvělých gagů a pěkné záběry na starou techniku, stavby a oblečení. A co mě překvapilo opravdu hodně, tak je fakt, že ačkoliv je film budovatelský, z doby nejtužšího socialismu a jen se to tu hemží družstvem, ani jednou tu nepadlo slovo soudruh! ()

Pitryx

Klasická poloagitka, brojící proti nešvarům své doby. Herecká elita zvyšuje kvalitu filmu, protože scénář není nic moc. Jde prostě o jednoduchý film určený k pobavení a nám starším jako milá vzpomínka na nedělní podvečery. ()

pOne

Nevím proč, ale ani na okamžik mě film nepohltil. Jako by snad ani neměl příběh. A tak pozitivně hodnotím jen jednotlivé herecké výkony a old school coloured vizuál. ()

Hanz_knife

I přes lehce propagandistický nádech to je stále kvalitní komedie s výbornými herci, bavil jsem se a smál dostatečně. Prostředí venkova s šířením drbů rychlejším než světlo je super. ()