Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po smrti Ludvíka XIV. přebírá dočasně vládu Francie Filip Orleánský (Philippe Noiret). Požitkářský Filip se ale pramálo stará o politické záležitosti a věnuje se světským radovánkám. Vládnutí přenechává ctižádostivému, bezskrupulóznímu Abbé Duboisovi (Jean Rochefort), který tajně touží po místě arcibiskupa. Ve zbědované Bretagni se v té době připravuje povstání proti koruně... (Galahad)

(více)

Recenze (18)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Hra moci, bezbřehé požitkářství a fatální rozhodnutí dělaná s trestuhodnou lehkostí, která nakonec Filipa II. Orleánského téměř dohoní v podobě výčitek svědomí. Vpodstatně nechutné a zavrženíhodné orgie zobrazuje snímek z pohledu jejich strůjců, takže vypadají skoro jen jako nevinné hrátky. Snímek zaujme dialogy, které jsou nezvykle otevřené. /3. 8. 11./ ()

Nut 

všechny recenze uživatele

Páni, poměrně odvážná záležitost. Že by si Francouzi takhle pěkně zkritizovali jednu významnou etapu svých dějin, to jsem nezažila. Musím říct, že jsem se hodně dobře bavila. Asi to mělo působit spíše tragicky, a druhá půlka taková opravdu byla, ale první část filmu jsem se prostě jen řezala. No a výkony Noireta a Rocheforta bych rozhodně přirovnala k tomu nejlepšímu, co na plátně předvedli. ()

Reklama

gumli 

všechny recenze uživatele

Áno,veľmi dobrá výprava,perfektné dobové oblečenie,dokonalé herecké obsadenie aj herecké výkony.Len mňa trocha pomýlilo označenie na csfd.Dráma áno,historický samozrejme tiež,ale vojnový asi ťažko.Bojuje sa tam tak akurát ústami,a dočasný francúzsky kráľ Filip Orleánsky ešte tak svojím vtákom,pretože zaujíma ho len sex,pijatika a iné potešenia.Na ostatné tak akurát zvysoka se..e.No a jeho zástupca Abbé Dubois to je tiež pekný vtáčik.A tak nečudo že v chudobnej časti Francúzska v Bretónsku sa ľudia začínajú búriť.Ináč kráľ je obklopený pekným počtom šlapiek.No je mu to málo a chce si dať doviezť mladučke 16.ročné dievča.Ale ináč je to skutočne veľkolepý film,na ktorom sa určite nešetrilo. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Francie 18. století se vším, co k tomu patří. Bohatí zvrhlíci, otrhaní chudáci, intriky, politika, láska bez sexu, sex bez lásky. Vybroušené barokní dialogy tak jak si to představuju. Nádherný kontrast mezi opulentními exteriéry paláců a ušmudlaným venkovem. Philippe Noiret a Jean Rochefort výborní se svými sarkastickými poznámkami. Podle mě ovšem mírně nevýrazné, přitom všude zdůrazňované krásky Marina Vlady a Christine Pascal. V celkovém hodnocení to ovšem na mém nadšení nic nemění. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Neviem, do akej miery je príbeh historicky hodnoverný, ale aj keby náhodou bol, tak ma to nechytilo. Postavy sa chovajú až prehnane zhýralo a nekonvečne. K tomu prvoplánová promiskuita, divné dialógy, ukecanosť. Film viackrát skĺza do komédie (kliatie budúceho arcibiskupa v kostole) a nudy. Ako pohľad do histórie neobstojí. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (3)

  • Francouzský regent, vévoda Filip Orléanský (1674-1723), měl řadu zájmů z různých oborů, mimo jiné se věnoval hudbě a sám se také pokoušel komponovat. Jeho dílo však nemá žádný zásadní význam a v dějinách hudby je spíše kuriozitou vzhledem k osobnosti autora. V historii kinematografie byly jeho skladby jedinkrát - záměrně a logicky - použity v tomto filmu, kde jeho osoba (hrál ji Philippe Noiret) byla ústřední postavou v ději. (topr harley)
  • Francouzský syndikát filmových kritiků udělil snímku statut Nejlepší film roku. (Terva)
  • Film získal cenu Césara za režii, nejlepšího herce ve vedlejší roli, nejlepší scénář a nejlepší dising. Nominován byl dále v kategorii Nejlepší film, nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší hudba. (Terva)

Reklama

Reklama