Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po smrti Ludvíka XIV. přebírá dočasně vládu Francie Filip Orleánský (Philippe Noiret). Požitkářský Filip se ale pramálo stará o politické záležitosti a věnuje se světským radovánkám. Vládnutí přenechává ctižádostivému, bezskrupulóznímu Abbé Duboisovi (Jean Rochefort), který tajně touží po místě arcibiskupa. Ve zbědované Bretagni se v té době připravuje povstání proti koruně... (Galahad)

(více)

Recenze (18)

Flakotaso 

všechny recenze uživatele

Jsem trošku zklamaný, protože jsem čekal poněkud méně slov a více vizuální opulentnosti. Na druhou stranu je film natočen precizně, bez nějakých větších zádrhelů či chyb. V prostřední části se sice může občas dostavit nuda, ale vše vynahrazuje výtečný konec. Zajímavým nápadem je také použití hudby právě Filipa Orleánského, zvláště krásná skladba v závěru. Ze silného hereckého trojlístku se mi nejvíc líbil Marielle, ale ani Noiret a Rochefort nezaostávali. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Velmi neobvyklé satirické drama. 1) Francouzský humor mám spojený s funesovskou přímočarostí nebo belmondovskou elegancí, ale rozhodně ne s ironií příznačnou spíše pro filmy anglické provenience. A tento snímek ironií přímo sálá. 2) Francouzské drama ve mně evokuje jemnou psychologii a empatickou citlivost. Zde je drama brutálně přímé až naturalistické. 3) Kombinace dramatu s ironickými šlehy je ve francouzském filmu stejně častá jako akční napínavá podívaná ve filmu českém - tedy velmi vzácný jev. A zde nám jej Bernard Tavernier dopřává v rozsáhlém měřítku. 4) Historické filmy mám velmi rád. Toto je navíc první film, kde jsem se dozvěděl i řadu zákulisních historických faktů, o kterých jsem dosud neměl ani potuchy (například chodící WC). 5) Výborné herecké výkony podtrhují příjemný i když poněkud nezvyklý dojem, který ve mně dílo 33letého předního francouzského režiséra Bertranda Taverniera zanechalo. ()

Reklama

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Hra moci, bezbřehé požitkářství a fatální rozhodnutí dělaná s trestuhodnou lehkostí, která nakonec Filipa II. Orleánského téměř dohoní v podobě výčitek svědomí. Vpodstatně nechutné a zavrženíhodné orgie zobrazuje snímek z pohledu jejich strůjců, takže vypadají skoro jen jako nevinné hrátky. Snímek zaujme dialogy, které jsou nezvykle otevřené. /3. 8. 11./ ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Období po smrti Ludvíka XIV., kdy Ludví XV. je ještě dítě a vládne za něj princ regent Filip Orleánský. Film zobrazuje Filipův dvůr, který byl očividně jednou velkou pařbou, jeho podivné ne/přátelství s Abbé Duboisem, který se chce stát arcibiskupem a také úsměvně naivní tragickou vzpouru 4 bretaňských šlechticů. ()

argenson 

všechny recenze uživatele

Francie 18. století se vším, co k tomu patří. Bohatí zvrhlíci, otrhaní chudáci, intriky, politika, láska bez sexu, sex bez lásky. Vybroušené barokní dialogy tak jak si to představuju. Nádherný kontrast mezi opulentními exteriéry paláců a ušmudlaným venkovem. Philippe Noiret a Jean Rochefort výborní se svými sarkastickými poznámkami. Podle mě ovšem mírně nevýrazné, přitom všude zdůrazňované krásky Marina Vlady a Christine Pascal. V celkovém hodnocení to ovšem na mém nadšení nic nemění. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (3)

  • Francouzský syndikát filmových kritiků udělil snímku statut Nejlepší film roku. (Terva)
  • Film získal cenu Césara za režii, nejlepšího herce ve vedlejší roli, nejlepší scénář a nejlepší dising. Nominován byl dále v kategorii Nejlepší film, nejlepší herečka ve vedlejší roli a nejlepší hudba. (Terva)
  • Francouzský regent, vévoda Filip Orléanský (1674-1723), měl řadu zájmů z různých oborů, mimo jiné se věnoval hudbě a sám se také pokoušel komponovat. Jeho dílo však nemá žádný zásadní význam a v dějinách hudby je spíše kuriozitou vzhledem k osobnosti autora. V historii kinematografie byly jeho skladby jedinkrát - záměrně a logicky - použity v tomto filmu, kde jeho osoba (hrál ji Philippe Noiret) byla ústřední postavou v ději. (topr harley)

Reklama

Reklama