O vánoční hvězdě

(TV film)
  • Slovensko Vianočná hviezda (více)
TV spot

Učitel Václav (V. Kotek) se chodí každý večer dívat na princeznu (L. Brill), jak bruslí na zamrzlém jezeře, ale ani sám sobě nepřizná, že je do ní zamilovaný. Jednoho dne se u něj doma objeví hvězda Denička (T. Ramba Voříšková), snoubenka zářivého Siria (O. Sokol), kterou na zem srazila žárlivá Proxima (A. Geislerová). Každá hvězda na zemi vyhasíná, síly jí ale může dodat čistá, nesobecká láska. Když Denička zjistí, že Václav miluje princeznu, rozhodne se pomoci jejich lásce a tím zachránit i sebe. Jenže Proxima se rozhodně nevzdává a je odhodlaná udělat cokoli, aby zazářila vedle Siria místo Deničky. Výpravnou zimní pohádku natočil režisér Karel Janák v překrásných kulisách zasněžených Tater, na zámcích Žleby a Kačina. Spoluautorem scénáře je společně s režisérem Michal Čunderle. (Česká televize)

ZoltanCZ

Solidní pohádka, která nebude sice patřit do zlatého fondu českých pohádek, ale i tak pěkně odsýpá a dokáže pobavit. A Tereza Ramba výborný herecký výkon. Nicméně i tak mám pocit, že se z toho dalo vytřískat trochu víc. ()

J*A*S*M

Pokud přijmeme předpoklad, že je nutné točit na každý Štědrý den aspoň jednu novou televizní pohádku, tak takhle by to šlo. Neurazilo. Trochu zapracovat na vztazích mezi postavami a nebál bych se to označit dokonce za "dobré". Takhle mě bavili hlavně hvězdný Sirius a Denička, nebál bych se jejich chování ještě trošku víc přehnat. ()

rakovnik

Tuhle pohádku nemám nerad. Nebyla propadák, ke konci i trochu zahřála na srdci. Princezna byla hezká, ale dabované mi nikdy neseděly. Také mě udivilo, jak rychle se zamilovala. Denička vyzněla spíše dost slabomyslně, nikoli roztomile naivně. Proxima se zase zhlédla v Jacku Sparrow. Narcis Sirius mě také spíše nepobavil. Navíc jsem nepochopil, jak cizí návštěva i bez mlhoviny ovládá dvůr. K tomu Kotek s Hádkem měli zachovat obsazení původní, tedy naopak. Průměr, mezi perly nepatřící. ()

sun.eagle

Není to průšvih ale ani žádný zázrak. Je třeba ocenit nápad s hvězdami jakožto bytostmi jež mají stejné starosti a poklesky jako lidé. Tereza Ramba je skvělá, zdatně jí sekundují Hádkové a i naše nejlepší politička...ehm pardon herečka Anička patent na rozum Gaislerovic dokazuje že hrát megery jí sluší. Jedině král elfů Sokok se musí nasrat všude a působí směšně. ()

modra.pani

Letos to bylo povedené. Tereza Ramba byla úchvatná a Aňa Geislerová jako její protiklad taky vydařená. A že měl Ondra Sokol platinově blond rovné vlasy?! No tak se z toho tady v komentářích nezblázníme, že! Havraní kštice asi nebude to pravý ořechový pro roli zářivé hvězdy. :-D Tak dál: kostýmy parádní, nápad s hvězdným nebem a spadlou hvězdou je osvěžující. Na tuhle pohádku se ráda podivám znovu. ()

DAPDO

Není to žádnej propadák, ale ani šlágr. Prostě mi tam chybí, jako ve spoustě nových pohádek, taková ta českost, která sálala v těch dřívějších z každýho záběru. Obsazení a herecký výkony, až na princeznu, na pohodu. 50%. ()

EddieIron

Originální, zábavné a navíc vyšperkované skvělou Terezou, která se v podobné roli objevila asi poprvé a moc jí to sedlo. Jen tedy nevím, proč je třeba hledat princeznu v Německu. ()

Tafee

Janáčkova práce je fajn. Vůbec to nebyla špatná pohádka... Mínus za Sokola - ten člověk absolutně neumí hrát, i když jako divadelní režisér je výborný, Brill taky nic moc. Tereza, chtělo by se říci tradičně, kvalitní výkon stejně jako Hádek K. O Kokotkovi se vyjadřovat nebudu... Přiměřeně dobrá hudba. ()

patmull

Ale ano. Vizuálně to bylo moc hezké s moderní kamerou i efekty. Kostýmy - velká špička. Je škoda, že tam nebylo trochu víc humoru. Od Janáka bych čekal, že bude mít ambice udělat si z konceptu pohádky stejně nebo i víc srandy než S čerty nejsou žerty nebo Anděl páně. Že to bude podobná taškařice s hláškami a spíše podobná anti-pohádka jako tyhle klasiky. Humor tam tak držel Sokol v roli arogantního debílka Siria, ale stejně to bylo takové nemastné neslané co do humoru. Ale když je to i pro německý trh, Janák nejspíš pochopil, že dělat legraci, může být v těchto končinách nebezpečné. Vlastně to bylo (asi naštěstí) jinak než jsem čekal. Nebyla to moc legrace, ale příběh byl hezký. Čekal jsem přesný opak. Ocenil bych, jak jsme coby jeden z nejvíce ateistických narodů na světě, přebrali namísto mytologie náboženské, mytologii vědeckou, což je ve světě pohádek, které se obyčejně točí okolo náboženstv, u nás dost originální koncept. Světově moc však ne, protože existuje Stardust, který Janák lehce obšlehnul. Vím, že bude asi hodně lidí nadávat na německou princeznu. Už slyším ty výtky, že přece máme my i Slováci plno hezký "svých" holek a nepotřebujem nějakou Němku, ale podle mě to zahrála Brill dobře a klidně jí můžem vzít za "svou" princeznu. ()

tehol

Nudná nuda, potupná absence vůbec pokusu o humor.. A to nejlepší, závěrečný song sboru děti, bylo seredne nevyuzito. ()

zapalik

Pohádka skončila před pár vteřinami, ale zamindrákovaný ČSFD póvl měl nabroušená kritická pera a sepsané své výkalovè nesmysly už dávno. V rámci žánru česká štědrovečerní televizní pohádka výborný počin. Jen to bylo hluchší na tom plese, ale jinak fajn. Tereza Voříšková (proboha ať už se rozvede!:-) ) a Sokol skvělí. ()

Reckon

Docela povedená inspirace Hvězdného prachu. Má to teda dvě chyby. Úplně dementní scénář, kdy některý věty psali asi zhulení a hlavně Sokol, kdy jeho postava a dějová linka je naprosto otravná a zbytečná. ()

Hamar

Už si zase čtu internety a hlas prostého lidu. Jako jó, ale proč ta Geislerová, my ji doma s tátou nemáme rádi a Sokol je jako v Partičce! Česká pohádka je podobná kategorie jako božský Kája nebo Jarda Jágr, tedy nedotknutelná! Za mě, každopádně, dobrý! Po letech se mi zase česká vánoční pohádka líbila! ()

vnimatkrasu

Líbil se mi styl, Kotkovo přirozenost i prdlá Ramba. Janákovo pohádky maj komediální timing, kterej mi sedí. Bohužel maj ale vesměs i matně taženej děj, co zazáří a zase spadne. A bohužel i Ondřeje Sokola, kterej jako tradičně hraje jak když nehraje. ()

kocik1

Dobrá, zajímavá a dokonce i nová myšlenka, tahle pohádka září mezi štědrovečerními pohádkami posledních let jako jednooký mezi slepými či snad dokonce jako hvězdička na obloze. Bohužel scénář je nevypilovaný, vztahy nedotažené, což celý příběh zase sráží dolů. Zbytečně uspěchané, kdyby si s příběhem a dialogy dali tvůrci víc práce a natočili to celé třeba o rok později, mohl tu být další skvost českých pohádek. Bohužel není. ()

Karp

První polovina pohádky byla skvělá, Tereza Ramba jako hvězda působila opravdu roztomile, vesnička útulná, spousta sněhu, a i ten Vojta Kotek docela vypadal jako učitel. Bohužel v druhé části už se vše začalo ztrácet v takové té klasické televizní nakašírované barevnosti a rozplizlosti, která mě osobně od pohádkových motivů odvádí. Také to chtělo více zapracovat na vztazích, protože finální milostné vzplanutí mezi učitelem a princeznou bylo jakési chladné a stejně tak druhá láska neláska byla spíše z nouze ctnost? Sirius byl fajn, Proxima rovněž, strejda bílý trpaslík neuškodil, nezazářil ani nic nepokazil a bezkrevně působil i Bezejmenný, hudební motivy příjemné. Jinak souhlasím s tím, že scénář by bylo nejlépe ještě nechat uzrát a mohla to být skvělá pohádka. Každý příběh tvoří interakce mezi postavami a tady více vynikaly sólové výkony a nápad, přestože není původní, což mi ale nevadí.65% ()

zdepapepa

Shodou okolností jsem letos zhlédl i jiný film s triem Ramba/Kotek/Hádek - Vlastníci. Je vidět, že jim to spolu funguje. Pohádka O vánoční hvězdě neurazí, má však těžkou konkurenci v pohádkách z let minulých a v nich podobných prvcích, ať už to jsou personifikace různých konceptů (Dvanáct měsíčků), z nichž jeden z těchto konceptů skončí náhle mezi lidmi a je tam jako slon v porcelánu (Anděl Páně) a klasické milostné trojúhelníky a neopětovaná láska (to je zřejmě skoro pohádková povinnost, namátkou např. Tři oříšky pro Popelku, Z Pekla štěstí nebo Princezna ze mlejna). Nejlepší na celé pohádce pro mě byly comic relief postavy jako byly (z)Denička nebo Sirius (vzhledem možná Lucius Malfoy, chováním však totální Zapp Brannigan), které jako by vypadly z nějakého z mnou oblíbených sitcomů. Koncept záchrany formou "síla lásky" by zasloužil více rozvedení, ať už co se týče heteronormativity, tak co se týče amatonormativity (klidně i formou pokračování). Všechno ostatní potřeba měnit není - písně byly fajn, prostředí také (sníh na obrazovce lze letos na Štědrý den, v roce 2020, pouze závidět) a herecké výkony slušné, i na předabování Leonie Brill se snadno dalo zvyknout. ()

Sfaxia

Po dloooooouhé době jsem byla zvědavá, jak to bude dál. Což se mi naposled stalo u Anděla Páně. Za mě pěkné. ()