Bio Ráj

• Itálie Nuovo cinema Paradiso (více)

Film má dvě časové roviny. Úspěšný filmový režisér si při zprávě o smrti starého vesnického promítače Alfreda vzpomíná na své dětství. Na pozadí poválečné bídy se rozvíjí vztah mezi malým Totem, neodbytně přitahovaným tmavým sálem kina a promítací kabinou (s hučícími praskajícími stroji, paprsky světla rozptýlenými v prachu, převíječkami a prázdnými cívkami rozvěšenými po zdech), ve které kraluje Alfred, zastupujíci mu autoritu otce, nezvěstného od války. Dospívající Toto se Alfredem nechá přemluvit k odchodu z vesnice, aby rozvinul svůj talent. Když se po letech vrací na pohřeb, stařičké kino je právě bouráno a dojatý Toto si promítá film, sestavený ze scén polibků, které musel Alfred na příkaz místního farářa vystřihovat, aby je teď odkázal svému příteli a žákovi. Svěží, divácky vřele přijatý film nesklouzl do sentimentality, ale s přesně dávkovaným sentimentem nostalgicky evokuje dobu, v které kino bylo pro vesničany jediným kulturně-společenským zážitkem. (oficiální text distributora)

MontyBrogan

Verzia SE: Žasnem! Jedine titulky bežia. Ani molekuly nostalgie sa nehýbu. Ani opona nespadla. Ani diváci nežmurkli. Ale všetko raz končí, ako aj Nuovo cinema Paradiso. Ostanú len ruiny, v ktorých je márne sa prehrabávať. Len sa zbytočne zraníte na črepine niektorého pohyblivého obrázku, ktorý sa čiastočne uchoval. Som vďačný dnešnej dobe, že nás od toho chráni vďaka súčasným možnostiam, aspoň čo sa filmu týka. Ale to tiež nie úplne. Vidieť niečo prvý raz má podobný význam ako naposledy. Ten zážitok sa nedá opakovať. Snáď ma chápete. Ak aj nie, tento film by ste mali. Ako každý kto na čsfd nie je len náhodou. Každopádne ak raz dospejem k názoru, že Boh existuje, budem mu asi pripisovať Morriconeho hudbu. ()

Flego

V každom z nás je Alfrédo. Ten starý krásny blázon, milujúci filmy, láskyplný k ľuďom a životu. Kino Raj nie je len o zmapovaní desiatok rokov po vojne na juhu Talianska, je predovšetkým kúzelným filmovým vyznaním, plným humoru, sentimentu a najčistejších citov. Krásny film. ()

poz3n

Milovníci italského filmu mě můžou ukamenovat, ale kdyby Nuovo cinema Paradiso nebyl italsky, možná jdu i na 5 hvězd. Nemůžu si prostě pomoct, ale italština je jediný jazyk, který ve filmech nejsem schopný přirozeně přijmout a pořád mám tendenci se mu smát, nebo nad ním naopak kroutit hlavou. Samozřejmě je tu ještě možnost dabingu, ale to by už byla jistá sebevražda. K samotnému filmu: 1) První část s malým Totem mě začala hned od začátku štvát. Kombinace malého drzého (a pro ostatní zřejmě roztomilého) fracka s takovou ''benigniovskou'' dětskou nostalgií mi vůbec neseděla a naopak mě odrazovala. 2) Ve druhé části se konečně rozjíždí milostná linka a mě začíná Nuovo cinema Paradiso opravdu zajímat. 3) 80ková poslední část je sice vizuální hegeš, nicméně příběh Tota a Eleny doznává celých obrysů a mě opravdu dojímá. Závěrem bych rád zaspoileroval a dodal, že všemi adorovaný Alfrédo, je egoista, který dvěma lidem překazil příležitost jak se navzájem milovat po celý život a být opravdu šťastní. Howgh 8/10 ()

jonyyy

Zhlédnuta 170 min. verze. Nádherný, citlivý film s šíleně sympatickým Phillippe Noiretem. "Tohle náměstí je moje" 90% ()

HellFire

Vzpomínky jsou nakonec to jediné, co nám zbude. První půli jsem ani netušil, že sleduji krásnou předehru k tak velkolepému finále, které chytne za srdce. Úžasná hudba krásně dotváří atmoféru. Cinema Paradiso rozhodně patří k těm nejzapamatováníhodnějším filmům. Viděno v režisérském sestřihu (170 minut). ()

Deschain

Dá sa lepšie vstúpiť do nového roku ako s týmto filmom? Vidieť ho a vidieť ho na veľkom plátne, to bol roky môj sen. A zrazu, na dovolenke v LA, kde je program kín taký skvelý, že by som každý deň sedela v kinosále, zaradili v New Beverly toto moje vytúžené dielo. Naposledy ho vraj hrali v 2021, takže som mala celkom šťastie. Smiala som sa, poplakala som si, precítila som to. Toto a Alfredo sa na tri hodiny stali mojimi priateľmi. A samozrejme, Ennio môj najdrahší. Krásny zážitok a jeden z vrcholov mojej LA dovolenky a celkovo môjho filmového fanúšikovstva. (Director's Cut / New Beverly Cinema, Los Angeles - 1.2.2023) ()

Sofia

Pohlazení po duši pro každého milovníka filmů (a nejen filmů - viz poslední scéna). Bohužel jsem to viděla v divném psychickém rozpoložení a navíc na dvakrát, takže si pátou hvězdičku přece jen nechávám od cesty - promiň, Šakale :-) ()

Exkvizitor

Ultrasentimentální, vtipem kořeněná vzpomínka na zlaté časy kina v Itálii po 2. světové válce. Báječný muž s klikou (od promítačky), který jinak v životě moc kliku nemá, zasvěcuje malého Tota do tajů kinematografie i světa, protože mu nahrazuje otce, který zemřel v ruském zajetí. Každá doba má svoje - ale úpadek popularity kina je rozhodně smutný, ať se na to díváte z jakéhokoliv úhlu. Chci vidět jak bude někdo natáčet za 30 let vzpomínkový film o krásných dobách DVD. ()

Mikah

Pěkný nostalgický film, který nás zavede do italského městečka, jehož centrem je kino, a v něm probíhá sbližování starého moudrého promítače a chlapce, okouzleného černobílými filmy a kotouči. V nitru se člověku rozlije příjemný pocit a touha vrátit se do starých časů, kdy moderní technika nehrála v lidském životě prim a kdy k sobě lidé měli blíže. Dočkáme se také humoru, nějakých těch mouder i tragédií. Obzvláště pro milovníky filmů velký zážitek. ()

Kimon

Alfred (Philippe Noiret) v roli chápavého a laskavého vesnického promítače, ke kterému se rád uchyluje zvídavý chlapec jménem Toto a "nasává" vůni celuloidových obrázků. I tak nějak podobně může člověk získat vztah k filmařině. Toto vyrostl a Alfred zestárl. Už se nevidí tak často, dá se říci že vůbec. Ale jejich vztah je stále pevný. Jako vztah otce k synovi. Krásný film tak, jak jej dokázal zahrát jen Philippe Noiret. ()

Katullka

Bio Ráj? Člověk si říká, co zase ten Al Gore s Greenpeace vymysleli. Nu, nakonec je vyděšen i Al Gore. První polovina filmu ohromující, nemohla jsem se odtrhnout. Bohužel druhá, je jen plná klišé a prázdnoty. Škoda toho! ()

BrooksW.Here

Jeden z najkrajších snímkov, aké som kedy videl a bezpochyby aj povinnosť pre každého, kto miluje filmy! Toľko lásky a citu pre remeslo sa len tak ľahko nevidí, hneď po dopozeraní som mal chuť sadnúť si do prázdnej kinosály a vychutnať si to, že v nej vôbec som (viem, že to môže znieť čudne, ale kto videl, ten pochopí...) - filmy a život sú jednoducho jedna a tá istá vec... Nezabudnuteľný, silný a výnimočný zážitok, nádherný klenot a neskutočne nadčasová záležitosť. To je Cinema Paradiso. ()

sarume

Typicky evropský film, který staví na pocitech , na zážitcích z dětství. je to krásné, dojemné ale všeho s mírou a to je to pravé. Nesklouzává do zbytečné sentimentality, prostě dokonalé. ()

rawen

Napoprvé za 5 hvězd, na podruhé už za 4. Film je ke konci moc rozvláčný a příliš slaďounký - nicméně pořád je to moc příjemný kousek. 8/10 ()

Gazy

Nádherný film, především část s malým neposedným Salvatorem je přímo kouzelná k tomu navíc jako obvykle úžasná Morriconeho hudba, to je kombinace, která musí dojmout snad každého. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

23.11.2023

Legendární kino Aero slaví dvacet let

Legendární kino Aero slaví dvacet let

31.01.2018

Od 1. do 7. února bude žižkovské kino Aero slavit dvacet let své novodobé existence. Diváci se mohou těšit na filmové předpremiéry, koncert skupiny Tata Bojs, otrlou neděli s Festivalem otrlého… (více)

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu