Světlo a stíny

(seriál)
  • USA Shadow and Bone
Trailer 1
USA, (2021–2023), 14 h 52 min (Minutáž: 45–64 min)

Tvůrci:

Eric Heisserer

Předloha:

Leigh Bardugo (kniha)

Jessie Mei Li, Ben Barnes, Freddy Carter, Archie Renaux, Amita Suman, Kit Young, Simon Sears, Daisy Head, Julian Kostov, Caroline Boulton, Tom Weston-Jones (více)

VOD (1)

Série(2) / Epizody(16)

Když mladá bojovnice projeví kouzelné schopnosti, které by mohly sjednotit její svět, začnou proti ní kout pikle temné síly. (Netflix)

Trailer 1

kiddo

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vrány to na jednu stranu činí koukatelným, na tu druhou mě děsí, že ta nepřehlédnutelná propast v kvalitě mezi ketterdamskou a gríšovskou linkou přetrvá kvůli nepochopitelnému kombinování a prostřihávání i v příštích sezónách, a tudíž svým plynutím a lá chcípající trabant zesere vše, co je na šestivranském fantasy heistu taková sranda. Pokud jde totiž o tu gríšovskou polovinu, fakt neoceňuju, že místo aby se příběh soustředil na sociologické vyprávění o politikaření v čarodějném světě se staletou genocidou, radší plýtvá časem na standardní, ničím ozvláštněný milostný trojúhelník, protože otázku „měla by si nudná pasivní mařena vybrat k páření tajemného, psychologicky komplikovaného ýbrsexy černokněžníka, nebo lidský ekvivalent rejžovýho keksu“ je evidentně něco, co jsme k létu páně letos pořád ještě nevyřešili. ()

Jirka_Šč

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Hlavní hrdinka je extrémně podobná Liu Yifei, což je pozitivní. Nicméně souhlasím, že zajímavější postavy jsou trojice zlodějů a dokonce i čarodejnice s lovcem čarodejnic. Možná proto, protože jsou to dospělejší a vyzrálejší charaktery. Nicméně pseudoruské prostředí je ok a temnota také. Celkem koukatelný seriál. ()

Swannie

Sama neverím hodnoteniu, ktoré som práve tomuto seriálu udelila. 5 hviezdičiek nedávam preto, že by to bolo také úžasné, ale preto, že to nadmieru prekonalo moje očakávania. Čakala som priemerný Young Adult fantasy seriál, ktorý po troch epizódach vypnem - a on ti ma namiesto toho bavil každou epizódou viac a viac. Postavy, ktoré ma pre ich skúsenosti neprimerané veku zo začiatku frustrovali (ale čo čakať od YA, hejže), som si napokon obľúbila a fandila im, i keď najmenej zaujímavá je paradoxne hlavná dvojica (Alina a Mal). Svet a zápletka je fajn vymyslená a napriek tomu, že je schéma v mnohom "klasická", ma dej a prepletenosť udalostí dokázala párkrát prekvapiť. Áno, pri tomto type seriálu, obzvlášť z Netflix produkcie, možno isté veci očakávať - a keď som ich prijala, mala som zo seriálu veľmi príjemný zážitok a teším sa na ďalšiu sériu. Za mňa to malo omnoho lepšie napísaný, zrozumiteľnejšie vystavaný a menej trápny scenár, než Witcher, pri ktorom som neraz prevracala očami od cringu. Naozaj príjemné prekvapenie. 80% ()

Djkoma

Velmi pomalý rozjezd a hlavně nepřehlednost seriálu je z počátku celkem nepřístupná. Během prvních dílů se stav zlepší, ale na to, že nejde o nic komplikovaného, mohl být seriál i svět mnohem přístupnější. Chybí tu úvod, chybí tu jasnější geografie... ale nevadí. Ve výsledku je Shadow and Bone celkem fajn průměr. Hlavní postava je celkem sympatická a její příběh z klasického outsidera k sun summonerovi je standardní. Škoda, že tu není nějaký překvapující moment, který by mě k seriálu někdy vrátil. ()

Scalpelexis

Fantasy červená knihovnička s nádechem Sovětska. Předlohu jsem nečetl, takže nedokážu posoudit, jak hodně se tvůrci vykašlali na kvalitnější wordlbuilding, mytologii, popis národů a magických schopností anebo jestli je na vině mělká fantazie autorky, nicméně tato část značně kulhá. Přítomnost paranormálního "Fold"u je každopádně zajímavá příležitost a nápad, který není špatně využit k rozehrání mnoha politických her, jež ale spíš jdou do šířky než do oné hlubší a komplikovanější roviny. Autorka si usmyslela, že chce mít obrovský svět doplněný přehršlí nepodstatných postav jen kvůli tomu, aby všichni byli nějak zamilovaní, ale každá trochu jinak! A ty, které by naopak mohly být podstatné (např. vládcové), jsou asi málo zaláskovaní, tak je rovnou úplně opomeňme. Aniž by to tedy schválně okatě řinčelo a hlásilo se urputně o slovo, děj a motivace postav táhne amorův šíp zabodlý do snad všech přítomných zadnic. Vůbec mě nězajímala a nechápu, k čemu tam byla postradatelná linka čarodějky s vikingem (inspirace Jon Snowa s Ygritte?), ale nedá se říct, že by mě na druhé straně vah o nic více zaujala hlavní hrdinka, která nemá názor, nemá sílu, nemá charisma a která bohužel ani není hraná moc dobrou herečkou. Pokud mě někdo zajímal a bavil, tak to byla plíživá trojička psaneckých zlodějíčků, jejichž dobrodružství, narozdíl od ostatních, mělo značnou různorodost a šťávu. Na druhé straně horské dráhy nebyla špatná výprava a kostýmy, a i když se na speciálních efektech dosti šetřilo, tak povedené momentky jsou k nalezení. Nemám problém Shadow and Bone doporučit dospívající teenagerce zahryzlé do sérií typu Divergence, ale ostatní divácké skupiny tohle mine hodně obloukem. Nebo by alespoň mělo. ()

• Kit Young (Jasper Fahey) se několik dní před natáčením učil zacházet s pistolemi, aby jeho scény vypadaly věrohodně. Když poprvé dostal zkušební zbraň do ruky, ihned mu upadla na zem a rozbila se. (Hanna)
  • V knižní předloze se děj z duologie „Šest vran“ odehrává dva roky po ukončení událostí v trilogii „Světlo a stíny“. Aby se však tyto dvě dějové linky mohly v seriálu protnout, vymyslela Leigh Bardugo (autorka knih) a Eric Heisserer (scenárista) nový děj pro postavy ze série „Šest vran“ (Kaz, Jasper, Inej). Jejich dějová linka v 1. sérii seriálu tedy předchází událostem z knihy „Šest vran“. (Hanna)
  • Amita Suman (Inej Ghafa) si nemyslela, že je pro roli Inej vhodná. Naopak Leigh Bardugo (autorka knih) přiznala, že jakmile spatřila Amitinu castingovou nahrávku, věděla, že našla tu pravou Inej. (Hanna)

Související novinky

Co si odnést z hory statistik Netflixu

Co si odnést z hory statistik Netflixu

18.12.2023

Netflix už delší dobu každý týden vydává žebříček deseti nejsledovanějších pořadů, v celkových číslech i rozřazený pro jednotlivé země, kde je streamovací služba dostupná. V uplynulém týdnu ale firma… (více)

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

Novinka režiséra Raidu nabírá obsazení

28.06.2021

Akční thriller Havoc režiséra Garetha Evanse (The Raid, Gangs of London) nabírá další herce. Fanoušci tvůrce, kteří snímek netrpělivě vyhlíží, už nějakou dobu ví, že si v něm hl. role zahrají Tom… (více)