Jeff Bailey je nenápadný majitel pumpy v malém městečku v Kalifornii, kde se nějakou dobu pokouší vést nový život. Jednoho dne se k němu přihlásí hazardní hráč Whit Sterling. V tu chvíli Jeff cítí, že najednou má příliš horkou půdu pod nohama. Ještě před rokem byl soukromým detektivem, jehož si právě hazardní hráč Whit Sterling najal na sledování své milenky Kathie Moffatové. Ta zmizela někde v Acapulcu s jeho 40 000 dolary. Jeff brzy věděl, kde ji má hledat. Jeho život se ale zkomplikoval v okamžiku, kdy Kathie poznal... Kriminální příběh, který patří k nejlepší snímkům série žánru noir, natočil Jacques Tourneur (který je také znám jako tvůrce hororů Kočičí lidé, Komedie plná hrůz). Úlohu Jeffa Baileyho ztvárnil Robert Mitchum, postavu Whita Sterlinga představuje Kirk Douglas. (oficiální text distributora)

Mol

I DON'T WANT TO DIE! NEITHER DO I, BABY, BUT IF I HAVE TO, I'M GOING TO DIE LAST!! Co k tomu říct? Film měl silné momenty, jako to kolem Eelse v San Francisku nebo drsné věty FOR A MAN WHO APPEARS TO BE CLEVER, YOU CAN ACT LIKE AN IDIOT. THAT'S ONE WAY TO BE CLEVER: LOOK LIKE AN IDIOT!! tak i gesta (spousta kouření, vykrytí druhé facky, závěr..etc), ale bohužel se film nevyhnul spousty hluchých míst. Acapulco kde Jeff hledá Kathie a různé prostoje v ději. Z herců jak jinak vynikal Kirk a hodně se mi líbila Kathie, která byla zmije nejjedovatější. Mno a Robert? Není můj neoblíbenější herec, ale tady si to celkem dával. Trochu mi u něj chybí takové to charisma, které ovšem doháněl tunami kouření a vypadalo to jako by chtěl do konce natáčení chytnout raka. ()

hans500

Robert Mitchum hrál výborně, předvedl se jako perfektní drsňák (může se řadit po bok takových drsňáků jako H. Bogart, W. Holden a E.G. Robinson), Jane Greem vynikající femme fatale a Kirk Douglas taky skvělý. Scénář je kvalitní, dobré dialogy, excelentní Mitchumovy hlášky. Nadprůměrná režie, bezchybná atmosféra a konec brilantní a i v rámci žánru neobvykle drsný. Jasných 5*. ()

wafc

A o čem to vlastně je? O tom, jaké jsou ženy vypočítavé mrchy a my blbečci, co si do nich opakovaně zamilováváme i přesto, že víme, že je to cesta do pekel. Chudáka Roberta to ale stálo život. ()

andrii

..., kterou mi tady do tváře metá vražedná femme fatale, fantom lady Cat/hie/ & Co. tedy. Svit Měsíce, svit slunce za zády, mračna nikotinu, spádovité dialogy, které hřebíček na hlavičku uhodily a nesmazatelný podpis členství v klubu noir drsného umu chytrého horáka Roberta Mitchuma. ()

vitekpe

Kvalitne provedeny noir, kteremu vevodi Robert Mitchum v hlavni roli....Kirk Douglas si i na tom neprilis velkem prostoru vede velmi slusne,...a pak tu mame zeny: Jane Greer za svou roztomilosti skryva skutecnou dablici, a co se pohlednosti tyce nezaostavaji za ni ani Rhonda Fleming a Virginia Huston. Cili celkem doporucuji ke shlednuti, ovsem britkosti, "drivu" a charismatu Bogartovych filmu se tu nedockate... ()

Han22

Nemám rád špatný konce, ale tenhle film dopadnout dobře nemohl. Jeff Bailey se snaží začít znovu a zapomenout, ale minulost ho dožene a on vzpomíná, jak ho mafián vyslal najít ženu, do které se zamiloval. Zatímco prvních 40 minut se rozjíždí klasická romantika s jasným vyústěním, další část na sebe v noirovém stylu vrší jeden zvrat a podraz za druhým. Není to zrovna Hitchcock, ale perfektní herecké výkony jak klaďáka Mitchuma tak mladého Kirka Douglase v záporné roli to zvedají. K tomu jedna pořádná mrcha, pardon femme fatale, skvělé dialogy a hudba a vychází solidní nadprůměrný film. ()

Scevola

Velmi kvalitny noir. Plny zvratov a prekvapeni ale hlavne poriadnych hlasok. A hoci tu Kirk Douglas debutoval tak uz vtedy mal poriadnu charizmu. 8/10 ()

Rozjimatel

"But I didn't take anything. I didn't, Jeff. Won't you believe me?" "Baby, I don't care."     Klasický film noir, zaradený aj medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, s pomerne podmanivou atmosférou, ktorý ale vo mne nezanechal hlbší dojem. Hlavným problémom je zrejme málo zaujímavý scenár, sice sa snažiaci o prekvapivé zvraty, všetko ale vyznieva akosi do prázdna. Najviac ma na filme zaujali výborní herci, hlavne charizmatický Robert Mitchum v role parádne lakonického hlavného hrdinu Jeffa ("I'm sorry he didn't die." "Give him time."), Jane Greer ako obzvlášť zvodná (a tiež aj obzvlášť fatálna) femme fatale Kathie ("Dirty double-crossing rat!") a vtedy ešte málo známy Kirk Douglas vo vedľajšej role mafiána Whita.     "She can't be all bad. No one is." "Well, she comes the closest." ()

everlong

Pryč od minulosti je hlavně brilantně hláškující Robert Mitchum v hlavní roli. Skvělá atmosféra, zajímavý příběh a nečekaný, nebo spíše netypický konec. ()

Mikino00

Ze začátku výborný klasický noir, jenomže v druhé půlce začíná filmu docházet dech a obraty v ději každých deset minut nepůsobí tak dobře jak bych čekal. Mitchuma rád nemám a jeho postava byla krajně nesympatická. ()

aLPaC

Jeden z nejlepších noirů, co jsem doposud viděl. Přesto k dokonalosti něco chybí. Možná Robert Mitchum, který mě moc nedostal, být tam Bogart, dal bych nejspíš pět. ()

Gastovski

Zařazení Out of the Past na přední příčky nejlepších noirovek všech dob je zcela zasloužené. Herecké obsazení je naprosto famózní: výborný Mitchum, výborný K. Douglas (v počátcích jak jinak, než v roli slizkého hajzloida) a samozřejmě Jane Greer, která coby osudová žena pěkně zamíchá osudy výše zúčastněných. Dalším velkým plusem je notná "ukecanost", kterou scénáristi vybrousili k dokonalosti. Postavy mezi sebou metají jednu dialogovou perlu za druhou anebo se navzájem velmi vtipně stírají. Opravdu plnotučná a osudová noirovka se vším všudy. ()

S.Dedalus

film sice s dobrým hereckým obsazením a i tomu odpovídajícími výkony a slušně napsanými dialogy kterým nechyběl vtip a občas ani nápaditost jenže po celou dobu jsem se v podstatě dost nudil film nedokázal nijak obohatit noir klišé a samotný příběh mě v podstatě vůbec nezajímal ()

MickeyStuma

Bývalý soukromý detektiv si otevře čerpací stanici na malém městě, aby se vymanil z minulosti, ale jak už to tak v životě bývá, ta ho stejně dostihne. Film noir v plné své kráse patřící mezi ty povedené. Dramatický příběh o tajemném záhadném zločinu vyvolávající mnoho otázek v sobě nese ryze noirové napětí, typické obrazové hry se světly a stíny a příznačné dialogy. V jistém smyslu se jedná i o mírně depresivní film, ale to je s ohledem na výtvarnou stránku věci běžné. Dějový vývoj divákovi ledasco naznačuje, ale stále ho nechává na pochybách. Je to tak, či onak, nebo úplně jinak? Jisté napětí se tak poměrně věrně drží svého a to až do samotného konce. Scénář je tedy zpracován precizně a režie už dodělala to ostatní. Snímek pro fanoušky filmů noir takřka povinnost. ()

Killingjoke

Dialogy, to je to oč tu běží… Noir nádherně líznutý starou dobrou drsnou školou detektivky. Příběh s kriminální zápletkou, drsným hlavním hrdinou a několika krásnými ženami. A to je možná ten problém filmu, která pro mne znamená, že nemůžu jít na maximální hodnocení. Vadí mi ta přílišná uhlazenost celého filmu. Ženy jsou všechny do jedné krásné, muži vypucovaní elegáni a je velmi těžké narazit na normální postavu. Ano i ty tady jsou, ale spíše jen jako komparz. Nejvíc je to patrné právě na Robertu Mitchumovi. Jeho postava detektiva, který utekl před svou minulostí nešetří nadupanými hláškami, chlastá při každé příležitosti, jednu cigaretu téměř připaluje od druhé a v závodu o rakovinu plic bude jistě v cíli mezi prvními. Jenže si za každou cenu udržuje čistou tvář, ani náznak vlastnosti za kterou by jste jej mohli aspoň trošku nenávidět, tedy něčeho co by v dobrém noir filmu být mělo. Když to srovnám například s jeho rolí opileckého šerifa v El Doradu, musím říct, že se v Pryč od minulosti asi ani moc nesnažil. Na druhou stranu musím uznat, že kriminální zápletka filmu šlape celkem dobře a rozhodně jsem se nenudil. Ve svém žánru patří tento film k lepšímu průměru… ()

flu

V mém osobním noirovém žebříčku má "Out of the Past" plných 100/100. Esence tohohle žánru. Dokonalost. ()

Tamdydam

Přestože mě Noir filmy jako takové přitahují, zatím jsem neviděl žádný, který by mě vysloveně nadchl. Snad s vyjímkou Casablancy, která ale svým finále poněkud vybočuje ze subžánru. Build My Gallows High ale vyjímkou není. Film si sice po celou dobu drží kvalitu poctivé staré školy na úrovni se vším všudy (herci, dialogy, hudba, atmosféra, krásné kulisy,...), ale celek v mých očích postupem času sráží k průměru překombinovanost a čím dál menší uvěřitelnost. ()

Zemřela herečka Rhonda Fleming

Zemřela herečka Rhonda Fleming

17.10.2020

Ve věku 97 let zemřela v kalifornské Santa Monice herečka Rhonda Fleming. Zprávu médiím předala její asistentka Carla Sapon. Hvězda Hollywoodu 40. a 50. let, později filantropka a výrazná tvář boje… (více)