Ma Rainey – matka blues

• USA Ma Rainey's Black Bottom (více)

V roce 1927 se v nahrávacím studiu v Chicagu sešla Ma Rainey se svojí kapelou, ale brzy tam zavládla napjatá atmosféra. (Netflix)

campix

Ani minutu nenechá Ma Raines - matka blues zapomenout na to, že je předlohou je divadelní hra. Minimum exteriérů a způsob jakým mezi sebou hlavní postavy promlouvají je tak strašně nefilmový, že to nejde pustit z hlavy. Jednotlivé postavy dostávají prostor na sdělení svých srdceryvných příběhů přesně jako na divadle. Vizuálně se ale prakticky nic neděje. Jde hlavně o herecké výkony dobovou stylizaci. Ten svůj poslední a nutno dodat, že parádní, podal Chadwick Bosemana. Je velmi pravděpodobné, že si za něj odnese i Oscara. ()

Ice123

Ma Rainey's Black Bottom je původně skvělá divadelní hra a ač jsou Chadwick a Viola skvělí, tak to na divadelních prknech mělo i zůstat. Filmu chybí začátek a konec je takovej nedopracovanej. Film bohužel nenastoluje správnou atmosféru, což vedlo i k občasné nudě a výsledkem je takový nemastný, neslaný blues, které je sice hezky zahrané, ale to stačí na průměrný 3* film... ()

TomPrusik1

Vlastně chápu, proč tento film je nominovaný na oscarové ceny, BAFTU, za to, že si Bosean odnesl Zlatý globus. Ve filmu je dostatečný počet černochů a to je v dnešní době už zaručený krok úspěchu na filmových cenách. Jinak je film o ničem. Čekal jsem nějaký aspoň trochu zajímavý hudební film, s dostatkem bluesové hudby. Místo toho jsem dostal to, že se v něm spousta černochů hádá o všem možném. Hlavně o rasismu a těžkém životě. Dokonce padnou odvážné myšlenky, typu bůh je určitě rasista a nemá rád černochy. Bosemanův Glób a oscarovou nominaci vidím jako spíš jako následek toho, že nešťastně zemřel mladý černoch, než v jeho hereckém výkonu. Ve filmu nemá zas až tak velký prostor, jak jsem si myslel. Nutno podotknout, že vizuálně a kostýmově je film krásný, což je jediné pozitivum tohoto filmu. Jinak se ve filmu v zásadě nic neděje, černoši se baví o palčivých tématech, občas se smějí, chlubí se botami. Hrozná nuda, která mi utvrzuje v přesvědčení, že některá filmová ocenění ztrácejí na relevanci. 3/10 ()

JimmyII

Mám takový pocit, že v textu Augusta Wilsona se asi hodně škrtalo (ačkoliv jistě to nevím). Věřím totiž, že na divadle to fungovat může, ale tahle filmová adaptace žalostně skřípe. Filmu chybí jakýkoliv konflikt či motivace postav pro jejich chování, a to co má asi konfliktem být, působí příliš šroubovaně a nereálně. Ma Rainey se chová jako nesnesitelná kráva, ale není vysvětleno proč. Levee je nesympatický floutek, opět nevíme proč - snad až konec naznačí, že je to asi trošku jinak. Proto mám problém i s herectvím na Oscara nominovaných Violy Davis a Chadwicka Bosemana - je až moc afektované, divadelní. Může to souviset s faktem, že George C. Wolfe je především divadelní režisér a je zvyklý takhle herce vést. Ale upřímně, nominaci si nezaslouží ani jeden a jak tu napsali jiní, nebýt Bosemanovy smrti, neměl by ji. Ma Rainey je slabý film. ()

Johnny.ARN odpad!

Ďalšia Wilsonová sfilmovaná divadelná hra. Tento krát nie len že ani vizuálne, ale ani počúvatelne. Zaujímavé boli len zvuky ulice, to znelo ako v Mafii. Boseman sa rozlúčil ukecanou rolou, ktorú si asi užil. Iba žeby ne. ODPAD! ()

hroubek

Jsem dost rád, že to není klasický životopisný film o Ma Rainey. Film vychází z divadelní hry o jednom dni, kdy Ma Rainey nahrávala své písně se svou kapelou. A kupodivu se větší část stopáže věnuje kapele než samotné matce blues. Z mého pohledu je to dobře, jelikož členové kapaly jsou mnohem živějšími a zajímavějšími postavy. Jejich vyprávění o tom, jak je těžké být černochem, je nejsilnější segment celého filmu a v tomto okamžiku dokáže naplno strhnout pozornost. Film stojí a padá na výkonu Chadwicka Bosemana (Black Panther), pro kterého to byla poslední role před jeho skonem. Důstojnou protihráčkou mu je Viola Davis, která se do své role pořádně opřela. Ma Rainey je díky ní velmi živá postava. I přestože má film krátkou stopáž a pořád se tam něco děje, tak mi to nesedlo a nebýt Boseman a Davis, tak by film zapadl. Takhle se film dostane mezi lidi a možná vyhraje i nějaké herecké ceny. Ale divácky vděčná podívaná to moc není. ()

Jaro.Krafcik

Keď chceš hodnotiť film na tejto databáze ale pol dňa tam svieti zamčeno. Neviem čo to malo znamenať. Ale určite lepší film ako minulá netflix novinka preceňovaný Mank. Dĺžka tak akurát aby nenudila. Ale stále je to dráma s celkom dobrým hudobným podkresom. Blues nepočúvam ale tie trúbky a všetko sa mi pozdávali. Chýbal dabing ale čo už, posledný film Chedwicka Bosemana. Chcel by som dať aj lepšie hodnotiť ale nemôžem, lebo jeho najlepším filmom stále ostane Black Panther. 3* ()

vitekpe

Neni to o muzice. Je to tendencni, ublizeny a prešdevsim nudny film na urovni predstaveni oblastniho divadla. Presna ukazka toho, proc do divadla nechodim. ()

Michelle75

Jsou filmy, které asi nikdy neuvidím,ale pak jsou takové, ke kterým buď dozraju nebo se na ně naladím a jeden z nich je právě Ma Rainey. Letos jsem měla horkého favorita na Oskara, a to Anthonyho Hopkinse za Father, ale  až teď jsem viděla Chedwicka Bosemana a musím říct, že to rozhodování muselo být složité, protože ten jeho výkon, (nehledě na jeho situaci) je opravdu na stejně úrovni jako ten Hopkinsův. Tím, že je film podle divadelní předlohy, tak mi atmosférou( i když je úplně o něčem jiném) také připomíná Fathera. Je o herceckém výkonu a o dialozích, kdy ty, vedené s kapelou několikrát stojí za to. Další skvělý herecký výkon předvádí Viola Davis, kterou bych málem nepoznala a dává to těm "jiným" pěkně sežrat, tak jsem si z toho vzala stejně jako třeba ze Země nomádů....prostě něco.. ()

SpaceOdyseus

Ukecani bubaci se hadaji ve dvou mistnostech a kdyz zrovna nezasnu, jaky jsou Boseman a Davis skveli herci, tak premyslim, proc storku na pulhodinovy kratas musi tahat na trojnasobek. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "White folk don't understand about the blues. They hear it come out, but they don't know how it got there."     Od filmu s označením hudobný, venovanému bluesovej legende, som oprávnene očakával množstvo výbornej hudby. Tej som sa ale žiaľ nedočkal (až na dve (c)hudobné ukážky), namiesto nej sa na mňa vyvalila záplava slov. Tu už ale moja kritika končí a budem už len chváliť. Táto komorná dráma je nakrútená podľa divadelnej hry a je silne založená na výborných, veľmi chytrých dialógoch, ktorými sa postupne odkrývajú pálčivé problému vtedajšej spoločnosti. Postavy sú veľmi farbisté (nemyslím tým farbu kože), navyše podporené skvelými hereckými výkonmi (najviac sa mi páčili Viola Davis, Chadwick Boseman a Colman Domingo). To, čo sa javí ako nevinné, ustavičné doberanie medzi postavami, nesúce sa vo veselom duchu, niekedy prerastie do mimoriadne dramatických momentov, v ktorých je film najsilnejší. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

TheSpearCZ

Jakožto člověk, který si občas nějaký ten blues poslechne se jednalo o docela dlouho očekávanou jednohubku od Netflixu, ale tak nějak jsem věděl, že mít tady velká očekávání asi nebude nejlepší nápad, což se mi potvrdilo hned v prvních patnácti minutách, kdy si musíme vyslechnout čtvrthodinovou hádku v kuse, která byla jednoduše otravná. V podobném duchu se bohužel nese i celý zbytek filmu, vždy se někdo hádá s někým a úplně si nemyslím, že tohle je něco, na co se lidi nechají zlákat. Do toho se vypráví několik příběhů, které mě také nijak více neoslovily. Já osobně bych uvítal více písní, když už se celý film odehrává ve studiu. Co se ale musí nechat je kamera a herecké výkony, především Violy Davis, Colmana Dominga a v neposlední řadě Chadwicka Bosemana, který mě tu paradoxně v dobrém slova smyslu štval a tedy jeho poslední výkon, musím pochválit. Čisté 3* ()

Thomas_xxxxx odpad!

Všetko vystihol užívateľ zodiak217 vo svojom komentári. Ja len dodám, že som to ani nedopozeral, lebo som strašne trpel jednak tou odpornou černoškou v hlavnej úlohe a otravnými dialógmi bez vnútornej koherencie. A hudby ani za mak. ()

Maximilianus

V podstate jednoduchý príbeh, ale vďaka primeranej stopaži bolo povedané všetko dôležité a film nezdržoval. Mohol ísť síce viac do hĺbky a mohol mať väčšiu výpovednú hodnotu, ale za tých 94 minút zvládli tvorcovia čo mohli. Viola Davis aj Chadwick Boseman hrali veľmi dobre. 7,1/10. ()

ER

Poslouchat v 15 minutové scéně, jak se dva trumpetisté hádají ohledně aranžmá, mně moc nebavilo a to i přes to, že jsem hudebník a těmto "půtkám" ve studiu rozumím. Pozoruhodné bylo, že Ma Rainey dokázala dostat svého koktajícího synovce před mikrofon, a vůbec jak dominantní ve vztahu k nahrávací společnosti byla. Co se hudby týče, tak to je kvalitka a důvod třetí hvězdičky. ()

rublik05

Requiem pro Chadwicka Bosemana. I tak lze pohlížet na poslední snímek, na kterém se tento mladý a velmi nadějný herec podílel a který vyšel až po jeho náhlé smrti. Hudební drama je řádně syrové, tvůrcům se povedl navodit vynikající atmosféra dvacátých let, která ve mě evokuje zlatá léta chicagských gangsterů a legendární prohibici. Příběh se víceméně točí okolo událostí v nahrávacím studiu, snímek je založen převážně na dialozích a konverzaci mezi jednotlivými členy kapely, což odráží jeho původně divadelní základ. Z herců zde vyniká především již zmíněný Boseman, jehož suverénní výkon předčil všechny ostatní, a celý film si tak krade pro sebe. Jeho herecký projev působí velice přirozeně a kvalitně, že mu toho Oscara in memoriam upřímně přeji a podle mě by si ho i zasloužil. Chválím i ostatní herce, jejich výkony jsou rovněž velmi dobré. Příběh mohl být však mnohem více chytlavější, postrádal jsem větší spád, lepší režii a větší přehlednost, co se dialogů týče. Přestože jsem se občas v dlouhých dialozích ztrácel a některé hudební záležitosti jsem nechápal, tak mě snímek Ma Rainey bavil, dokáže pobavit, ale i rozesmutnit, je dobře natočený a zahraný. Zaujala mě jeho drsná a špinavá realita, stejně tak jako příliš nenucený rasový podtext. 6/10. ()

tlesk

Kdo přišel s českým názvem (který mimochodem evokuje biopic - což tohle fakt není), zasloužil by přinejmenším facku. Naprosto to zabíjí výborně zvolený a tak trochu dvojsmyslný originální název... Čekal jsem trochu něco jiného, než divadelní inscenaci s naprosto fiktivním hlavním hrdinou (Ma Rainey a blues celkově jsou tu úplně na vedlejší koleji), kterým je přehnaně sebevědomý a ambiciózní trumpetista ve zpěvaččině kapele. Řeší se tu hodně rasová tématika (je tu třeba víc jak cca desetiminutová scéna, kde se protagonisté prostě hádají v šatně) a je to výborně napsané, herci tu hrají jak o život (oscarovou nominaci má předčasně zesnulý Chadwick Boseman prakticky jistou), ale něco tomu chybí. Je to hrozně rozporuplná, příliš komorní a vlastně i průměrná podívaná, která sice na divadelních prknech může vypadat skvěle, jako film ale dost dobře nefunguje... ()

Mkartaylas56

Očekávání nebyla úplně malá, především skrze jasné oscarové ambice a přeci jen i díky Chadwicku Bosemanovi, pro něhož šlo bohužel o poslední roli. Přiznám se, že kromě Black Panthera a dalších marvelovek, ve kterých se objevil, jsem ho v jiné poloze doposud neviděl, a tak jsem byl zvědav, ale zároveň i celkem skeptický vůči tomu, jak bude jeho údajně oscarový výkon vypadat. No a nakonec jsem vlastně spokojený, protože si svou roli viditelně užíval, nechyběly mu ani některé silné momenty a tudíž budu s jeho (už tak dost) pravděpodobnou nominací v pohodě, avšak na výhru to podle mě i přes to není. A vlastně vcelku podobně to vidím i s Violou Davis, coby "Ma", která i přesto, že hraje z mého pohledu dost nesympatickou postavu, tak herecky to není vůbec špatné. Co mě ovšem mrzí je to, že právě krom hereckých výkonů, případně dobrého hudebního či kamerového zpracování, jde o celkem dost roztříštěný pelmel, kterému bohužel z mého pohledu škodí přílišná inspirace původní divadelní hrou. A to myslím v kontextu soudržnosti filmu, který je viditelně rozdělen na několik pasáží (jako v divadle) a nemá kvůli tomu nějakou jasnou, případně alespoň zajímavou pointu, díky které bych si řekl: "Jo, tohle mě něčím obohatilo", nebo: "Jo, tuhle hodinu a půl jsem strávil něčím smysluplným". Místo toho se tu už snad po milionkráté omývá téma rasismu, na které bylo za posledních pár let natočeno x různých snímků, no a nebýt alespoň těch několika zmíněných pozitiv a nemalému oscarovému buzzu, tak by mezi ně Ma Rainey: Matka blues nemilosrdně zapadla a po týdnu už by si na ni nikdo nevzpomněl. Za mě jde tedy o silně průměrný, režijně nepříliš zdařile uchopený snímek, jenž ovšem z největší části zachraňuje ústřední herecká dvojice, přičemž i díky přijatelné stopáži a poslední roli Chadwicka Bosemana, byste mu mohli dát alespoň šanci. 55% ()

Adaaamecek

Doopravdy mám rád "upovídané" a podobně komorní filmy, a tohle bude patřit vždy k těm lepším. Nádherná a velice uctivá Bosemanova rozlučka. Dokážu si představit i toho Oscara. 6/10 ()

rigby

Divadelní hra z toho kouká na všechny strany. Ale je to jinak velmi pěkně natočené a dá se na to dívat. Ačkoli hudby se divák moc nedočká, spíše dialogů o životě černochů. ()

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

Nadějná mladá žena vyhrála ceny AACTA

06.03.2021

Včera proběhl 10. ročník předávání Mezinárodních cen AACTA, které uděluje Australská akademie filmových a televizních umění. Snaží se tak ocenit význačné tvůrce a jejich díla z uplynulého roku, bez… (více)

46. ceny LAFCA byly rozdány

46. ceny LAFCA byly rozdány

21.12.2020

Včera proběhl 46. ročník předávání cen Asociace losangeleských filmových kritiků (Los Angeles Film Critics Association - LAFCA). Ta již od roku 1975 vybírá nejlepší filmy uplynulého roku z pohledu… (více)

Země nomádů vítězí u kritiků

Země nomádů vítězí u kritiků

15.12.2020

Přestože by se mohl zdát letošní rok na oscarové filmy chudý, ve skutečnosti tomu tak není. Důkazem budiž předávání filmových cen kritiků z Boston Society of Film Critics, ze kterého vzešlo hned… (více)