Tento film bojových umení zobrazuje vzťah legendárneho hrdinu a majstra bojových umení Wong Fei-Hunga (1847-1924) proti cudzokrajným silám (Angličanom, Francúzom a Američanom), ktorí plienili Čínu. Keď sa Aunt Yee vracia späť z Ameriky úplne prispôsobená Západu, Wong Fei-Hung sa ujme role jej ochrancu. Ukáže sa to byť veľmi ťažké, keď sa jeho škola bojových umení a miestna domobrana zapletú do zúrivých bojov proti zahraničným a a miestnym úradom. Násilie sa zosilňuje, a dokonca aj Aunt Yee má pochybnosti k novému západnému štýlu. Veď je možne bojovať s Kung Fu proti zbraniam? (genetique)

Anderton

Hark Tsui ponúka fantastické akčné scény, predovšetkým súboje telo na telo, prípadne viac tiel na jedno telo, alebo viac tiel na viac tiel. A skvele do toho zapája aj mizanscénu. Okrem toho ale ponúka aj značne vážny pohľad na dobovú Čínu a pravdupovediac ak by film neobsahoval žiadnu akciu, stále by šlo o výborný historický film. Je obdivuhodné, ako obe tieto zdanlivo ťažko zlúčiteľné zložky (komercia vs. art) dokázal spojiť v organický a vyvážený celok. K stopercentnému hodnoteniu mi predsa len niečo ťažko špecifikovateľného chýbalo, objektívne ale nemám čo vytknúť. Jet Li je tu v životnej forme a opäť sa vynárajú otázky, či ten prechod do Hollywoodu stál za to, inými slovami to, proti čomu jeho hrdina v tomto filme tak srdnato bojoval. ()

nascendi

Očakával som niečo na spôsob Vtedy na Západe alebo Vtedy v Amerike, ale nedočkal som sa. Dokonca som ani nebol schopný film dopozerať. Som presvedčený, že človek musí byť zaujatým fanúšikom tohto štýlu filmov na to, aby bez úhony prečkal nekonečnú nudu, občas spestrovanú nejakým hlúpučkým vtipom, ktorý rozosmeje nanajvýš dedinčana z čínskeho zapadákova. A bojové umenie Jet-Liho? No dobre, je to mimoriadne schopný herec, ale dve a štvrť hodinový film nedokáže utiahnuť ani on. ()

PetrPan

Noční souboj Wong Fei-Hunga s mistrem Železná košile v provazcích deště byl jedním z nejlepších zážitků, který mi opus magnum Harka Tsuie přinesl. Jinak bych celou tuhle národoveckou oslavu všeho čínského prostříhal a zkrátil minimálně o polovinu. Viděl jsem bohužel plnou verzi a věřím, že zkrácený režisérský sestřih mohl mít daleko větší grády. Víc než dvouhodinové plácání se v mnoha plytkých dějových kudrlinkách a čínských moudrech, nevtipných humorných vsuvkách a nezajímavém romantickém žvatlání by, nebýt okořeněno dokonale vytuněnými souboji, stahovalo Tenkrát v Číně do bahna jen těžko stravitelného podprůměru, kdy máte chuť použít rychloposuv. Čili jen za tři. ()

Chrustyn

Jet Li v nejlepší formě a dokonalá choreografie akčních scén. To je vše co jsem si odnesl z tohoto více jak dvouhodinového eposu o vykořosťování Číny. ()

klerik

Mám rád staré kung-fu filmy typu MAJSTER SHAOLINU aj komédie typu HAD V TIENI ORLA (aj VTEDY V ČINE 5). Ale tu mi ten mix humoru a akcie až tak nesadol. Finálna rebríková bitka má niečo do seba, ale kvôli legendárnosti filmu som stále očakával niečo... nezabudnuteľnejšie... ()

anais

Původní verze je velmi zdlouhavá, 95 minut dlouhý director´s cut ale musí stát za to. Jet Li sice na můj vkus používá moc lan a kdejakých triků, na druhou stranu některé choreografické kousky jsou perfektní a takřka se blíží genialitě Jackieho vychytávek. I tak bych ale z filmů o čínském národním hrdinovi Fei-Hungovi doporučil spíš Jackieho Drunken mastera (1 i 2) - příběh sice taky trochu skřípe, přes neakční pasáže vás ale přenese palba skvělých vtipů, což se o trochu toporném Jet Lim říci nedá. ()

GigaPudding

Další čínská národně buditelská klasika :). Příběh lékaře a mistra kung-fu Wong Fei-Hunga se točí kolem toho, jak jsou západní kolonisté zlí a vykořisťují číňany a mírumilovný Wong se musí snažit to všechno nějak úplně pořešit, i za cenu toho, že všem strašlivě namlátí :). Jet Li v hlavní roli předvádí něco podobného jako v novějším Fearlessovi, ale i když je choreografie bitek slušná a zábavná, tak ani v té choregrafii, ani v ději to není až tak poutavé jako Fearless nebo Ip Man, protože to má hrozně moc takových těch běžných kungfu odboček včetně těch komediálních a tím film dost ztrácí na dramatičnosti. Některé scény jsou docela vyhrocené a mají nějakou vlastní myšlenku, ale jsou prostě umístěné mezi takovou "jen" zábavnou kungfu vatu, což film docela natahuje a brání mu v dosáhnutí až na ***** :). Každopádně i tak je to velmi slušná zábava se zábavným Jetem a s pěknou choreografií a výpravou. Dokonce možná by tomu i prospělo remakování do nějaké současnější formy s dlouhými záběry a dramatičtějším příběhem bez natahovacích odboček k účelovým bitkám, protože by to pak mohlo být stejně kvalitní jako Fearless nebo Ip Man. ()

ScarPoul

Po Lepších zajtrajškoch, ktoré odštartovali Harkovu a Woo- ovú kariéru sa Hark podpísal po ďalšiu z významných hong kongských filmových sérií. Tou je ako už názov vypovedá Once upon a time in china. V hlavnej úlohe sa tu predstavuje ešte mladučký Jet li, tvárňujúci skutočnú osobnosť Wong Fei-Hunga. Na pozadí hostorických skutočností, ktoré príbeh zasadzujú do skutočného historického obdobia, sa odohráva príbeh hľadania identity, spravodlivosti a národnej uvedomelosti. Hark nešetrí humorom ani výborne vykreslenými postavičkami. Vďaka tomu film pôsobí komplexne aj keď sa odohráva na malom množstve lokácií bez výraznejšej epiky akou sa môže pochváliť súčasný Ip man alebo film Fearless. Ale v tomto prípade to vôbec nevadí. Na jednej strane máme Fei-Hunga ktorý odmieta všetko zo západu a snaží sa prebudiť v ľuďoch pocit spolupatričnosti a na strane druhej stojí Kuang ako zmätený mladík túžiaci po uznaní a po vedení majstra bojových umení.Aj napriek tomu, že ich cesty sa spoja niekoľko krát, skutočné prepojenie nastáva vo finále, kde sa obidve generácie aj obidve túžby po učení a slobode spoja a film končí prijatím budúcnosti a snahou nezabudnúť na minulosť, ktorá národ definovala. Akčné scény sú naozaj delikatesné a využívajú nielen rôzne predmety, ale aj rôzne počasie a v neposlednom rade veľké množstvo pästí, mečov a streľných zbraní. Aj napriek značnej hyperbolizácií - vystrelenie guľky prstom - sa jedná o výborne natočený film bez slabých, alebo nudných miest. ()

Lacike

Tuto seriu som nikdy neobluboval, ale aspoň prvý diel mi celkom sedi. Zase taka megapecka, co sa tyka pribehu, to nie je. Je tam sice kopa postav z ktorych ma kazda svoju liniu, ale v jadre to ja klasicke priamociare kung-fu o dobrych Cinanoch a zlych tyranoch zo zahranicia. Najzaujimavejsia mi pripada postava Foona (Yuen Biao), ktora si prejde najväcsim vyvojom. Neustale obracia strany, kym pochopi, ktora je ta spravna. Potom ma bavi tucny mäsiar (Kent Cheng) a hlavny zaporak Yim (Shi-Kwan Yen), ktory zo zufalstva prejde na zlu stranu. Ostatni nevybocuju zo standardov podobnych filmov vratane Jeta Li, ktory sa predvedie hlavne v bitkach. Tie nastastie este nie su tak hnusne predratovane ako v dalsich dieloch a väcsina z nich sa drzi pri zemi. Len par z nich je zbytocne zrychlovanych a vsetky su kontaktne, takze ma bavia. Nebavilo ma len finale s rebríkmi v ktorom sa uz utrhnu z retaze a zacne sa lietat a k tomu Tsui Hark zacne strihat jak zbesily. To islo mimo mna. Na jednej strane mi je luto, ze v dalsich dieloch uz Yuen Biao nehra, ale kedze ma uz dalsie diely nebavia, tak je to vlastne jedno. Tento diel je ako jediny akceptovatelny aj pre ludi, ktorí nemusia zbesile letecke suboje. 6/10. ()

corpsy

Je mi ľúto, že takto epický bojový snímok vyvolal u mňa viac negatívnych, ako pozitívnych reakcií. Film sa až do posledných záverečných, strhujúcich minút nevie rozhodnúť akou cestou sa vybrať. Či cestou komediálnej frašky, alebo plnohodnotného vážneho wire-fu. Je škoda, že tých niekoľko perfektne odohraných bojových scén vyšlo nazmar kvôli suchému zvyšku, ktorý sa tak ťažko dá prehrýznuť. ()

kaylin

Musím říct, že zatím mě nejvíc dostal druhý díl, který jsem viděl vlastně jako první. Ty souboje mi tam přišly nejlepší. Jenže tady je ta scéna se žebříky a ta se zdá skoro neuvěřitelná. Tohle jsou scény, pro které se chcete na hongkongské filmy dívat. Jet Li je zde naprosto úchvatný, ale i tak mi přijde film moc roztahaný. ()

YURAyura

Jedno z nejlepsich KF, jake kdy uvidite - nazev je sice DOST zavadejici, ale jinak to nema chybu. Spousta ruznych a rozporuplnych postav, spousta nabusenych a originalnich bitek ()

Martin741

Asi najlepsi film Jeta Liho, a to prosim, nejsem ziadny jeho fanda. Wong Fei Hung som pozeral na nejakej sukromnej telke : neviem, ci to bola Narkoza alebo Hnoj. 80 % ()

cubajz

tady jsem dlouho váhal mezi čtyřma a pěti hvězdama - ovšem musím říct, že jakmile se film rozjede, tak už se jen vezete na vlně dlouhých soubojů, decentního humoru, na kung-fu film nečekaně syrových scén a hlavně spousty momentů, které vám utkví v hlavě na hodně dlouho (souboj v dešti, žebříková scéna, pokus o znásilnění, cvičení na pláži při západu slunce, zabití padouškého mr. Jacksona). Za zmínku také stojí hudba, která v určitých momentech opravdu dost vyniká a jedná se snad o první kung-fu film, ve kterém jsem si hudby vůbec všiml:) ()

pakobylka

Zápletka je jasně daná, místy drsnější děj je odlehčený drobnými komediálními prvky - a vyvíjí se podle očekávání: Zákeřní padouši z řad cizinců i Číňanů jsou (jak bývá zvykem) v přesile, takže Jet Li v roli čínského lidového hrdiny Wong Fei-Hunga má plné ruce práce. Pokud nehledáte víc než skvělou akční zábavu s velice originálními a perfektně provedenými souboji, nemůžete být zklamaní. A pokud chcete rozebírat režii a scénář, vězte, že Američané (a v neposlední řadě třeba i Italové) mají zase své westerny - a převážná většina z nich dodnes funguje na naprosto stejných principech. Nepodstatný rozdíl spočívá pouze v tom, že roli hlavních hrdinů v nich přebírají nesmlouvaví pistolníci, kteří nosí kolty proklatě nízko ... :-) ()