poster

Šumná města (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1995, 66x23 min

Režie:

Radovan Lipus

Kamera:

Ivo Popek
(další profese)

Komentáře uživatelů k TV seriálu (136)

 • Ruut
  ****

  České pamětihodnosti si určitě zasloužili takovou prezentaci.(1.1.2007)

 • golfista
  ****

  Pokud někdo rozumí svému řemeslu, je inteligentní a vtipný, může stvořit neuvěřitelně kvalitní a živý seriál o velmi statickém umění - architektuře. Výborné !(22.4.2003)

 • Lima
  *****

  Seriál o architektuře českých měst jako zábavná šou? Ano, je to možné, pokud se toho ujme David Vávra. Obsahově bohaté, divácky přívětivé, pro malé i velké.(20.4.2003)

 • Gemini
  ****

  Otázka, zda lze přednášku o architektuře podávat široké veřejnosti srozumitelnou a vtipnou formou, je zodpovězena - Kurva že!:) 80%(26.12.2003)

 • Djkoma
  ****

  Příjemný dokument o několika městech a jejich architektuře, jejichž krása dnešní generaci uniká. Někomu nebude sedět styl Davida Vávry, který občas své hraní před kamerou trochu přežene, ale přesto je to zajímavý průvodce s příjemným hlasem. Mimo to tam byly i (mé) Pardubice a to ve velmi povedeném díle.(20.10.2008)

 • Marigold
  *****

  Velice poučný a zábavný seriál. Konvenuje mi hlavně prvorepubliková architektura (především funkcionalismus) a kvituji s povděkem, že mu tvůrci věnují tolik pozornosti. Také oceňuji postoj k socialistickému realismu, který si svoje místo v české architektuře bezesporu zaslouží, ať už bude hodnotící znaménko jakékoli. Výborným nápadem jsou i vávrovsky rozpustilé mezihry, které nikdy neopouštějí meze dobrého vkusu a příjemně ředí příval informací trochou kabaretu. Pokud by se dramaturgie veřejnoprávní televize ubírala tímto populárně-naučným směrem, byl bych jen a jen rád.(31.5.2007)

 • Radek99
  *****

  Od dávno zapomenuté marginální repliky z filmu Anděl na horách ,,Ta vyhlídka je ale šumná" se tvůrci tohoto šumného dokumentárního cyklu odrazili k nadčasové ukázce mistrovského propojení geniálně stylizačně usazeného Davida Vávry coby žasnoucího architekta s neoddiskutovatelně zábavnou formou všech podávaných informací, které sami o sobě jsou zábavné asi jako normalizační Televizní noviny. David Vávra spolu s Radovanem Lipusem z nich ale udělali tak lehko vstřebatelnou taškařici, že si mnohdy ani neuvědomíte, jak ,,náročný" naučný pořad sledujete. Tak by měl ale fungovat každý televizní i filmový dokument. Známe to z dokumentů BBC, Šumná města jsou však (alespoň pro mě) ještě lepší...(28.5.2007)

 • DaViD´82
  ****

  O architektuře nemáte ani páru a řekli byste, že vás ani trošku nezajímá? Tak vás šumný David Vávrů svou šumně poetickou mluvou vyvede z omylu. Vezme vás sebou na poučnou, chytrou a především zábavnou cestu po městech našich tuzemských lesů, luk i hájů. A to i pokud jste naprosté architektonické bé-hovado.(13.4.2005)

 • hirnlego
  *****

  Lepší pořad o architektuře si i se svou dosti bujnou fantazií prostě neumím představit.(10.1.2007)

 • zputnik
  *****

  Dokázat kvalitně zpopularizovat určitý obor lidské činnosti není nijak snadný úkol. Davidu Vávrovi se to však pořadem ŠUMNÁ MĚSTA podařilo na výbornou. Ve svém pořadu dokáže tento "Sklepák" nejen poučit a zaujmout, ale také svým specifickým a nezaměnitelným způsobem pobavit.(10.9.2003)

 • sportovec
  *****

  ŠUMNÁ jsou jedním z nejzdařilejších televizních děl z pomezí publicistiky a popularizačního žánru. Zvolená forma, zpravidla invenčně obměňovaná, rozvíjí pionýrsky-průkopnicky ten prvek kulturního dědictví, který byl dotud známý jen jako výčtový termín - genius loci. Historie našich měst ani zdaleka není pražskou nebo brněnskou nebo ... v tom výčtu velkých a větších českých měst by se jistě dalo pokračovat. Zjistit, že schopní lidé žili v minulosti v řadě míst, že jejich krása se zdaleka neomezuje pouze na středověkou historii, ale přes novověk sahá mnohdy až do nedávné současnosti, není nikdy od věci. Skutečnost, že v pozadí se skrývá sklepácká poetika, pohybující se na hranici truchlosměšného a tragikomického, je v tomto šťastném případě dalším povzbuzením nejen pro Sklep, ale i pro střední a mladší generaci. Pořad tohoto rozsahu a dosahu nemá v půlstoleté televizní historii obdobu právě tak jako v českém dokumentárním filmu. Aniž bych chtěl nesebekricky nadsazovat, hledal bych pro jeho výrazovou původnost srovnatelný kontext v polohraných dokumentech BBC (srovnatelný proto, že v konkrétném uchopení jsou oba pořady nebo typy pořadů naprosto nesrovnatelné; mj. i tím je dána míra jejich výrazové původnosti). Lze si přát jedno: využít relativního mládí protagonistů jádra jeho tvůrců a mapu českých měst a dalších historických sídel, která byla tak nadějně započata, postupně, krok za krokem, dokončit.(1.6.2008)

 • viperblade
  ***

  Tento "seriál" zde nemá co dělat..(21.9.2007)

 • Ej Hlemýžď
  ****

  Zdá se, že si Vávra našel dobrou parketu seberealisace v TV a pokud nevyschnou finanční zdroje, může to být nekonečný seriál, jenž je velmi dobrý. Koncem července jsem potkal Vávru a štáb ČT s rozbalenými fidlátky na náměstí v Mělníku, takže se opravdu jede dál.(10.8.2003)

 • lesumir
  **

  David Vávra mi od jakživa připadá jako uchyl a exhibicionista, kterého zapoměli při součtu do blázince někam zařadit.(16.5.2008)

 • paascha
  ****

  Architekturu mám rád, moderní především, takže super. 1* dolů za stále trapného žížaloidního moderátora(7.4.2008)

 • Wacoslav1
  odpad!

  Ty kravo 84% to si delate fakt prdel? tahle databaze opravdu neni normalni mne staci pokazdy kdyz to zacne a privali se ten kripl s usmevem mentala v kare z roku raz dva zacne se predvadet a o zabavu je postarano ne prosim tohle ne hodnoceni je za serial jako celek fakt nemam silu a nejsem takovej uchyl abych hodnotil kazdou epizodu jednotlive pac by to bylo 66 stejnych hodnoceni a 66 stejnych komentaru a na podobny kraviny opravdu nemam cas(17.12.2012)

 • Hrabka
  ***

  Dílů jsem viděl celkem dost. Někdy je to zajímavé, jindy zase solidně trapné a ze strany Vávry až moc vyumělkované. Ale určitě je to dobrý pořad, který je zaměřen na architekturu budouv českých měst.(25.12.2007)

 • Nin
  ****

  Architektura může být zábavná? Wow ! :) (8/10)(9.6.2006)

 • Shrew
  *****

  Šumný David drandící zemí Českou... od Loose po Miese... a co když na město snese se secese? Vždy můžeme jet dál, nemáme-li pecku na svíčce.(13.4.2008)

 • johnys
  *****

  První seriál, který především díky vtipnému a originálním pojetí průvodce Davida Vávry, podnítil u nás zájem o architekturu v masovějším měřítku, a to je jen dobře! Tato země, naše města, domy, architekti mají co nabídnout a každá takováto prezentace je velké plus! Nebojme se udělat své šumné město svým přátelům, známým či návštěvám...(11.5.2007)

 • Webb
  ***

  Hodnocení dílu Šumné Brno. Seriál, zabývajicí se architekturou měst České republiky. Podivné pojetí Davida Vávry, který je pěkně ukecaný (také pořád rýmuje) a jezdí na podivném dopravním prostředku..... :-)(8.12.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7