Šumná města (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 1995, 66x23 min

Radovan Lipus

Ivo Popek

Komentáře uživatelů k TV seriálu (136)

Bez patosu, věcně a hlavně odborně podána zpráva o architektuře začátku mimulého století. Díky tomuto cyklu jsme se začal dívat na architekturu jinak. Strhli mne a já teď chdím po městech a vidim hnus a úpoznávám drahokami. Jediné co by se dalo vytknout je délke, ta by hohla být delší. Na druhou stranu musím ocenit originálnost každého dílu (vozíka, převleky).(12.2.2009)

Pokud někdo rozumí svému řemeslu, je inteligentní a vtipný, může stvořit neuvěřitelně kvalitní a živý seriál o velmi statickém umění - architektuře. Výborné !(22.4.2003)

Seriál o architektuře českých měst jako zábavná šou? Ano, je to možné, pokud se toho ujme David Vávra. Obsahově bohaté, divácky přívětivé, pro malé i velké.(20.4.2003)

Otázka, zda lze přednášku o architektuře podávat široké veřejnosti srozumitelnou a vtipnou formou, je zodpovězena - Kurva že!:) 80%(26.12.2003)

Příjemný dokument o několika městech a jejich architektuře, jejichž krása dnešní generaci uniká. Někomu nebude sedět styl Davida Vávry, který občas své hraní před kamerou trochu přežene, ale přesto je to zajímavý průvodce s příjemným hlasem. Mimo to tam byly i (mé) Pardubice a to ve velmi povedeném díle.(20.10.2008)

Velice poučný a zábavný seriál. Konvenuje mi hlavně prvorepubliková architektura (především funkcionalismus) a kvituji s povděkem, že mu tvůrci věnují tolik pozornosti. Také oceňuji postoj k socialistickému realismu, který si svoje místo v české architektuře bezesporu zaslouží, ať už bude hodnotící znaménko jakékoli. Výborným nápadem jsou i vávrovsky rozpustilé mezihry, které nikdy neopouštějí meze dobrého vkusu a příjemně ředí příval informací trochou kabaretu. Pokud by se dramaturgie veřejnoprávní televize ubírala tímto populárně-naučným směrem, byl bych jen a jen rád.(31.5.2007)

Od dávno zapomenuté marginální repliky z filmu Anděl na horách ,,Ta vyhlídka je ale šumná" se tvůrci tohoto šumného dokumentárního cyklu odrazili k nadčasové ukázce mistrovského propojení geniálně stylizačně usazeného Davida Vávry coby žasnoucího architekta s neoddiskutovatelně zábavnou formou všech podávaných informací, které sami o sobě jsou zábavné asi jako normalizační Televizní noviny. David Vávra spolu s Radovanem Lipusem z nich ale udělali tak lehko vstřebatelnou taškařici, že si mnohdy ani neuvědomíte, jak ,,náročný" naučný pořad sledujete. Tak by měl ale fungovat každý televizní i filmový dokument. Známe to z dokumentů BBC, Šumná města jsou však (alespoň pro mě) ještě lepší...(28.5.2007)

O architektuře nemáte ani páru a řekli byste, že vás ani trošku nezajímá? Tak vás šumný David Vávrů svou šumně poetickou mluvou vyvede z omylu. Vezme vás sebou na poučnou, chytrou a především zábavnou cestu po městech našich tuzemských lesů, luk i hájů. A to i pokud jste naprosté architektonické bé-hovado.(13.4.2005)

Lepší pořad o architektuře si i se svou dosti bujnou fantazií prostě neumím představit.(10.1.2007)

Dokázat kvalitně zpopularizovat určitý obor lidské činnosti není nijak snadný úkol. Davidu Vávrovi se to však pořadem ŠUMNÁ MĚSTA podařilo na výbornou. Ve svém pořadu dokáže tento "Sklepák" nejen poučit a zaujmout, ale také svým specifickým a nezaměnitelným způsobem pobavit.(10.9.2003)

ŠUMNÁ jsou jedním z nejzdařilejších televizních děl z pomezí publicistiky a popularizačního žánru. Zvolená forma, zpravidla invenčně obměňovaná, rozvíjí pionýrsky-průkopnicky ten prvek kulturního dědictví, který byl dotud známý jen jako výčtový termín - genius loci. Historie našich měst ani zdaleka není pražskou nebo brněnskou nebo ... v tom výčtu velkých a větších českých měst by se jistě dalo pokračovat. Zjistit, že schopní lidé žili v minulosti v řadě míst, že jejich krása se zdaleka neomezuje pouze na středověkou historii, ale přes novověk sahá mnohdy až do nedávné současnosti, není nikdy od věci. Skutečnost, že v pozadí se skrývá sklepácká poetika, pohybující se na hranici truchlosměšného a tragikomického, je v tomto šťastném případě dalším povzbuzením nejen pro Sklep, ale i pro střední a mladší generaci. Pořad tohoto rozsahu a dosahu nemá v půlstoleté televizní historii obdobu právě tak jako v českém dokumentárním filmu. Aniž bych chtěl nesebekricky nadsazovat, hledal bych pro jeho výrazovou původnost srovnatelný kontext v polohraných dokumentech BBC (srovnatelný proto, že v konkrétném uchopení jsou oba pořady nebo typy pořadů naprosto nesrovnatelné; mj. i tím je dána míra jejich výrazové původnosti). Lze si přát jedno: využít relativního mládí protagonistů jádra jeho tvůrců a mapu českých měst a dalších historických sídel, která byla tak nadějně započata, postupně, krok za krokem, dokončit.(1.6.2008)

Tento "seriál" zde nemá co dělat..(21.9.2007)

Zdá se, že si Vávra našel dobrou parketu seberealisace v TV a pokud nevyschnou finanční zdroje, může to být nekonečný seriál, jenž je velmi dobrý. Koncem července jsem potkal Vávru a štáb ČT s rozbalenými fidlátky na náměstí v Mělníku, takže se opravdu jede dál.(10.8.2003)

• lesumir

David Vávra mi od jakživa připadá jako uchyl a exhibicionista, kterého zapoměli při součtu do blázince někam zařadit.(16.5.2008)

Architekturu mám rád, moderní především, takže super. 1* dolů za stále trapného žížaloidního moderátora(7.4.2008)

• Wacoslav1

Ty kravo 84% to si delate fakt prdel? tahle databaze opravdu neni normalni mne staci pokazdy kdyz to zacne a privali se ten kripl s usmevem mentala v kare z roku raz dva zacne se predvadet a o zabavu je postarano ne prosim tohle ne hodnoceni je za serial jako celek fakt nemam silu a nejsem takovej uchyl abych hodnotil kazdou epizodu jednotlive pac by to bylo 66 stejnych hodnoceni a 66 stejnych komentaru a na podobny kraviny opravdu nemam cas(17.12.2012)

Dílů jsem viděl celkem dost. Někdy je to zajímavé, jindy zase solidně trapné a ze strany Vávry až moc vyumělkované. Ale určitě je to dobrý pořad, který je zaměřen na architekturu budouv českých měst.(25.12.2007)

Architektura může být zábavná? Wow ! :) (8/10)(9.6.2006)

Šumný David drandící zemí Českou... od Loose po Miese... a co když na město snese se secese? Vždy můžeme jet dál, nemáme-li pecku na svíčce.(13.4.2008)

České pamětihodnosti si určitě zasloužili takovou prezentaci.(1.1.2007)

Hodnocení dílu Šumné Brno. Seriál, zabývajicí se architekturou měst České republiky. Podivné pojetí Davida Vávry, který je pěkně ukecaný (také pořád rýmuje) a jezdí na podivném dopravním prostředku..... :-)(8.12.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7