Služka

• USA Maid
USA, 2021, 9 h 5 min (Minutáž: 48–60 min)

Epizody(10)

Petrval

Silné drama o ženě, která bojuje i když ji život neustále hází klacky pod nohy. Nastoluje důležitá témata jako je týrání,chudoba,alkoholismus atd.Velice těžké, místy deprimujicí ke sledování a já celou dobu Alex přál konečně dobrý konec. Úžasné výkony všech hlavních i vedlejších rolí.Další skvělá perla na Netflixu. Určitě to zkoukněte. Za mě 4.5* ()

slatkakuca

Čtyři hvězdy za matku, její role byla dokonalá. Co se týká Alex, tak jí jsem to úplně nevěřila, herečka na takovou roli byla moc hezká a čistá. Vytahané mikyny to nezachránily. Strašně velká část filmu byla věnovaná zamilovaným scénám mezi matkou a dcerou, což bylo někdy zdlouhavé. Nehledě na to, že dcera se absolutně neprojevovala, nekňourala, nebrečela, nehysterčila, čímž poskytla scénáristům volnou ruku a oni Alex nahnali pokaždé do nejzoufalejšího východiska, kdy si divák kladl otázku proč. Závěr skončil tak, jak by v reálu pravděpodobně skončil a možná i otevřel prostor pro druhou sérii. ()

atakua

Spoilery ohledně tempa/poměru komedie a dramatu.    Nepříjemný seriál, dobré herecké výkony. Moje dětství se relativně blížilo některým částem tohoto seriálu, a strašně mě při koukání štvalo, jak se cokoliv dobrého velmi rychle zvrhlo do nějaké absurdní nepříjemnosti. Nemám nic proti náhlým negativním zvratům, ale tady jich bylo prostě moc na to, aby mě bavilo se na to koukat.    Seriál je patrně jedním z představitelů novodobého trendu ‘dark and gritty’, kdy se tvůrci snaží do svých děl zařadit co nejvíc životní negativity, aby měl divák pocit, že je to realističtější. Nepochybuji, že to má svou hodnotu, ale mě na to prostě nebaví koukat.   Plusy seriálu: IMO herecké výkony a také dost realistické ztvárnění finanční situace hlavní hrdinky. ()

princeznaaur

Zkoukla jsem na netflixu a bylo to neuveritelne pritazlivy svou surovosti a nekompromisnosti zivota. Andie zahrala skvele, postavu matky s bipolarni poruchou ji verite od zacatku do konce. A tito lide to fakt nemaji lehke a neskutecne je,ze se i z takovehoto odrazoveho mustku dokaze nekdo dostat v roli dcery. ()

kika.cs

Brilantne zvládnutý seriál zo života. Rozpráva srdcervúci príbeh mladej matky, ktorá je nútená odísť s dieťaťom od násilníckeho partnera. NIe je to však ten typ béčkového príbehu, ale ozaj psychologicky premyslený seriál s úžasnou kamerou a kvalitným castingom. Atmosféra je hutná a depresívna, ale časom sa nájdu aj pekné chvíle, ktoré dodávajú hlavnej postave nádej a silu na každodenný boj za lepšiu budúcnosť. Niektoré epizódy by síce mohli byť kratšie, pretože sa nájdu aj nudné scény, ale vcelku pôsobí seriál veľmi solídne a som rada, že Netflix dal šancu aj takejto vážnej téme, o ktorej sa málo hovorí. Dávam silné štyri hviezdy. Jediné negatívum je azda tá jej šialená matka, ktorá mi teda liezla na nervy skoro až do konca. ()

eoj

Skončil jsem asi po 5 dílech S01. Ne, že by to byla nějaká hrůza, ale asi je to spíš pro holky. slabé 3* ()

Cynies

Hodně povedený seriál, autentický, vtáhne vás do pocitu bezradnosti matky malého dítěte utíkající před partnerem alkoholikem. Často Hlava XXII - nemáš práci nemáš školku, dokud nemáš školku nemáš práci a podob. Nejvíce osloví scény odehrávající se po návratu k partnerovi, stav připomínající zapadnutí do pohovky. Hlavní hrdinka už podruhé poučenější a zvládne se vymanit. Doporučuji - děj neutíká, ale plyne jako život - denní rutinní činnosti, ale proto tak jiné a autentické. ()

Polik_

To kopnutí do Netflixu si protentokrát (i kvůli samotnému tématu) ušetřím a rovnou začnu chválou toho, jak nesugestivně je celý Alexin příběh od začátku do konce podán. Žádného tupého moralizování se z žádné strany nedočkáme, je jen na nás nakolik Seana budeme/nebudeme vinit z toho co dělá i s ohledem na jeho postupně odkrývaný životní příběh (který má až děsivě hodně společných prvků s tím Alexiným). Ještě zajímavější je ale situace na konci posledního dílu (tj. kdy má proběhnout druhý soud o opatrovnictví). Přesto všechno čím si naše hlavní postava prošla, jediné co ji zachrání od toho, aby soud i napodruhé prohrála, je jedna jediná známost. Kterou si sice Alex získala svým morálním a zásadovým přístupem, ale stejně. Není ten mocenský rozdíl v dnešním světě už tak velký, že někteří na spravedlnost prostě nedosáhnou? ()

AutiXrist

Iba ten kto si to zažil vie reagovať ako Sean, nestratil hlavu a zachránil "svokru" pred vykrvácaním, či už bol jej úmysel umrieť alebo nie. ()

Saxicola

Pohled do života mladé matky protloukající se životem poté, co chování jejího partnera egoisty, alkoholika, manipulátora a vůbec debila zahrozilo tím, že příště udělá díru nejen do zdi a skleněné střepy se malé dceři dostanou i hlouběji než jen do vlasů. Jak už to tak v podobných situacích bývá, obtížně hledáme stoprocentně kladnou postavu (s výjimkou malé Maddie). Ne že by si Alex svůj osud něčím "zasloužila", jak někdy nad týranými ženami mudrují různí lidoví filozofové, ale nervy dokáže drásat někdy nelogické až hloupé chování hlavní hrdinky. Zdálo se mi, že ve snaze dostatečně názorně ilustrovat trable žen v podobných situacích tvůrci až nereálně vršili na jednu hromadu všechny možné komplikace, které se mohou přihodit, ale kdoví - třeba to ve skutečnosti bývá i mnohem horší. Netuším, jak moc to zasáhne optimální cílovku, tedy ženy reálně ohrožené domácím násilím, ale užitečné poselství lze vidět v tom, že patologie nejsou jen modřiny a zlomený nos, ale i "já se o všechno postarám, takže kreditku a telefon vůbec nepotřebuješ". A také v tom, že se hříchy, selhání a neschopnost rodičů přenášejí i na další generaci. Obdivuhodné je herectví dětské hrdinky, která je před kamerou naprosto přirozená a uvěřitelná, a zaplaťpánbůh se tvůrci nesnaží ji zneužívat k citovému vydírání publika. Nakonec čtyři hvězdy poté, co jsem si uvědomila, že bych další hvězdu nespravedlivě strhla jen za to, že tohle není dílo pro navození domácí pohodičky - ani takovým být nemůže. ()

dominic_joel

…môj zápis č.15: Často sa sám sebe javím ako sup, ktorý krúži nad ČSFD a inými platformami a hľadá seriál, ktorý ho zasýti. Ba vlastne nie… čosi viac! Čo ma zatlačí do sedačky a donúti takmer pred svitaním sa nútiť do spánku, lebo veď “táto epizóda skončila fajn a ak by som zhltol ďalšiu, ktorá by mala náhodou väčší cliffhanger, tak by som nezaspal a musel ísť do ďalšej”! A… tiež mi umožní kamsi odcestovať, mať na okamih nových známych, vnoriť sa do príbehu. No ale poďme postupne… Od MAID som očakával čosi iné. Neviem prečo - či to bolo plagátom, celkovo mnou zachyteným promom alebo čímkoľvek, čakal som skrátka čosi uvolnenejšie na spôsob povedzme Parazita. O prefíkanej matke, ktorá sa postaví na nohy a druhých posadí na zadok! Rýchlo som sa však nechal vyviesť z omylu a musím apelovať na cit a realistickosť, s ktorou je tento seriál spracovaný. Réžia by pokojne mohla pracovať s drsnejším naratívom, vyhrocovať situácie - tie zlé aj tie dobré. Často som to vlastne už aj čakal (a to neraz), že uvidíme expresívne hrdinské kroky, rozmarné konanie, filantropické zvraty. Ale nie... Seriál sprostredkováva danú tematiku v ešte (žiaľ) miernej forme ako výstrahu k tomu, že už aj “tu” vzniká problém, ktorý treba riešiť. Scenár neformuje zbytočné dramatické oblúky, uzavretia všetkých liniek ani nevypointováva k dokonalosti všetky odbočky, ako by to u “dokonalého umelého diela” malo byť. Čo neskutočne obdivujem. Lebo toľko krát som si povedal, že “škoda, že tuto sa nestalo toto a teraz sa mohol tento zachovať takto”, ale to už by potom tento počin nebol tak úžasne (ešte k tomu v danej tematike) svojský, ako je... Krásna Margaret Qualley je dokonalá. Len málokedy som si povšimol tie “slabšie” momenty, kedy som si povedal, že len “výborne hrá” - pretože takmer väčšinu stopáže som mal pocit, že sledujem dokument, kedy je reálna mladá mamička, ktorá nechala školu a nehodou si urobila dcérku s trtolom. Pretože… Je to čudné, ale “ony” vyzerajú presne takto, presne čosi podobné majú v očiach. Jej obsadenie, jej herecký výkon, jej výzor (práca s vlasmi, oblečením, atď. - všetko geniálne (ne)vyumelkované.). Nerád by som však tvrdil, že aj seriál je dokonalý. Ôsma a časť deviatej epizódy sú hrozné. Tu zlyháva scenár aj okolnosti a celkový návrat k Seanovi je zle odrozprávaným omylom, ku ktorému neviedli cestičky, ani dôvody (hoc výsledok áno, je predstaviteľný). Postava matky Alex je tiež “až moc”. Nerád by som bol “nekorektný”, pretože u tohto seriálu sa to just ešte väčšmi nehodí, ale epizódy v réžií žien (ale ozaj to vnímam ako čistú náhodu, nie dôvod pohlavia!) trošku plávu inam. Sú štylisticky odlišné voči ostatku (aj medzi sebou), používajú iné (pre danú epizódu ojedinelé) výrazové prostriedky a trochu plávajú na inej nôte... Čo mi kazí celistvosť, ale našťastie viac-menej iba vizuálnu. Napriek tomu tieto chyby a nedostatky snáď dostatočne zatieňuje fakt, že (nedá mi to sa k tomu nevrátiť) seriál skvelo využíva relatívne mierne okolnosti k vyrozprávaniu silného a ťažkého roku života a nepotrebuje k tomu (scenáristickú ani režijnú) extravaganciu. Aj takú podzápletku s Billym beriem ako veľmi odvážny krok, kedy sa Alex stotožnila so životom “asi väzneného chlapca” a rozprávačsky tam vhodili tvorcovia túto okolnosť ako hororový nedoriešený prvok, ktorý sa však stal skvelým symbolom na pre aktuálny pocit hlavnej hrdinky. Oveľa lepšie ako ležať na dne čiernej priepasti alebo sa nechať vcucnúť do gauča po neuchopene zakomponovanej trtkačke. Rovnako by ma zaujímalo, či “až dve” zpamätania sa Seana vnímali tvorcovia ako suchý životný happyend a nádej pre divákov v ľudské hovädá, alebo… neviem… Avšak nevadí… Na koniec iba dodám, že aj vo mne samom otvoril dvierka k zopár starým strašiakom v skrini. () (méně) (více)

wel.wel

Tak co Alex, jaké to je být mámou v tomhle světě? Máš rodiče, na které se můžeš spolehnout? A co kamarádi, kterým můžeš zavolat a zůstat u nic, když se něco stane? Pak je tu ještě všeobjímající pomoc institucí, jsou tady od toho, aby pomáhaly potřebným, ne? Co uděláš, když tě partner Sean, který je věčně pod vlivem alkoholu, dusí, řve na tebe, mlátí kolem sebe? Vždyť ti (ještě) neublížil, tak se to vlastně nepočítá, že? Že nemáš vlastní peníze? Nač bys je měla? Když potřebuješ koupit jídlo nebo zaplatit telefon, tak si o pár dolarů řekneš, ne? Že chceš pracovat? Ale ne, to nejde, Sean to tak říká. Ty se staráš o dítě a partner vydělává. Sice s tím má občas problém (jo, jo, ten alkohol), ale má snahu, že? Vždyť to říkají všichni kolem, tak to musí být pravda, že? Třeba tvoje psychicky nemocná máma, ta Seana miluje. Nebo táta, který tak obětavě Seanovi pomáhá, třeba najít si práci, nebo chodit na seance anonymních alkoholiků. A Seanovi přátelé, ti ho znají dlouho, tak přece vědí, jaký Sean je. To ty si, Alex, pořád něco vymýšlíš. Takže co, Alex, jaké to je, být psychicky týranou mámou v tomhle světě? ************** Střípky, které mi utkvěly v paměti. Pravidlo sedmi odchodů. Setkání Alex s Danielle, kdy se Danielle odmítá s Alex bavit, protože vedle stojí její manžel. Králičí nora jako symbol totální deprese. ************** **************** Výborný seriál s vynikající Margaret Qualley jako Alex v hlavní roli nás provedl světem, ve kterém vládne bezmoc, zastrašování, zrada, napadání, manipulace, osamělost, finanční vydírání a psychický teror. Předlohou filmu je autobiografická kniha Stephanie Land s názvem Maid.  8/10 Mimochodem, kdo vymyslel ten český překlad názvu filmu? Ehm, ehm. ()

Nejsem_Fila

Tohle je tak strašlivě reálné vyprávění, že mě z toho až mrazí. Příběh o rozčarování z jedné lásky, o nalhávání si, že ještě není tak zle, o opakovaných pokusech postavit se na vlastní nohy a o touze, aby se tvoje dítě mělo líp než ty... Happy end, díky bohu, opravdu jsem hlavní hrdince držela palce a doufala, že se jí její podnikání dobře rozjede a bude nezávislá. Já prostě miluju silné příběhy se zásadním vývojem postav ❤ ()

1308boddah

Nemůžu se zbavit dojmu, že i když údajně na dně, má paní neustále obrovské štěstí, kterého si neváží. Jestli si jí má divák vážit jen za to, že umyla záchod, to je málo. Především odvedla manželovi dceru a nejednou, udala ho, aniž by jí něco udělal, zneužívala přátele a různé sociální podpory. V domě, kde uklízela si udělala párty, ukradla oblečení, pozvala cizince a tak dále. Je drzá, sobecká, sebestředná, manipulativní a arogantní, ale vše si v hlavě omluví. Nevím, co přesně na ní obdivovat. Ale nebudu dávat špatné hodnocení jen proto, že nesouhlasím s myšlenkou "paní ublížená". Naopak se mi líbilo, kolik kontroverzních názorů to ve mně vyvolalo. Proto 4 hvězdy, ale určitě ne za sympatizování s hlavní postavou. ()