Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. (Bontonfilm)

E lan

No to je ale povedený film. Krásné prostředí, nenásilně uvěritelný scénář a skvělé herecké výkony včele s panem Kaiserem. Vynikající! ()

Marty7CZ

Nastal zcela výjimečnej okamžik, dávám českýmu filmu 4 hvězdy ☝️☝️☝️. Konečně důvod jít do kina na českej bijak. Hudba mě úplně zabila, tak byla dobrá, atmosféra lahůdka a zvuk naprosto skvelej. Jen ty upoutávky na další český sra*ky před tímhle kouskem bylo utrpeni🤦. Takže na hodně dlouho zase čau cz filmu v kině a za 80%👍👍👍👍 ()

Sheldor93

Povedený film pro všechny fajnšmekry běžkování. Pěkně je tu vykreslen nepřátelský poměr mezi Čechy a Němci žijící ještě v tehdejším Rakousko-Uhersku. Češi (snijící o vlastním státu) opovrhují Němci a obráceně. Film se odehrává v roce 1912. Děj má spád a neměl sem pocit, že bych se za celý film nudil. ()

ANTYCHRYST

Český film a o sportu a k tomu kurva Dobrý film!! Skvělá kamera..záběry..celou dobu držící napětí..Tohle se poslední dobu jen tak nevidí.. K tomu všemu podmanivá zimní krajina Krkonoš..výborně obsazené postavy..a máme tu pro mě překvapení roku na CZ scéně! 100% a maximální spokojenost. . Úplně jsem si vzpomněl na Krakonoše a lyznici:) čertova prkénka sky.. Bych měl nervy jak seděli v hospodě a Nemcouri ty kecy na ně...bylo jasný že závod pojede..pak jsem jen s napětím sledoval co se stane..opravdu bravurně odvedená filmařina podpořena kvalitní hudbou. ()

Maniik88

Príjemný historicko-športovo-dobrodružný film z obdobia pred 1. svetovou a po druhej svetovej. Páčilo sa mi rozprávanie príbehu, výborné boli zábery z pretekov a z tej vánice. Dobové lyže, oblečenie. Trochu sme sa dozvedeli aká bola nacionalistická atmosféra v Krkonošiach. Slušný film z našich končín. ()

RedRose

Vůbec jsem nevěděl, kdo to byl a co dokázal... Zpracováno to bylo výborně (trochu mi v uších skřípala divná hudba), casting byl skvělý a určitě se brzy podívám na púvodní zpracování Synové hor s Josefem Bekem... 78% ()

dkas

Na české poměry vcelku vkusně natočený film. Samozřejmě je tam několik scén, které mi neseděly, třeba většina s panem Kaiserem, i když je chápu, proč tam jsou. Nicméně, trochu to rozbíjí příběh. A pár věcí není podle mého gusta, ale i tak nadprůměr. ()

Amonasr

Film je svým způsobem víc o osudu Emericha Ratha, než o poměrně známém příběhu Hanče s Vrbatou. Na jednu stranu je dobře, že tomuto Němci byl tímto filmem vzdán hold, aby se také dostal do obecného povědomí, na druhou stranu mi přijde antikomunistická linka z 50. let do filmu vložená poněkud násilně a především účelově. Zřejmě se veřejné peníze lépe získávají, když se zabíjí dokonce dvě módní mouchy jednou ranou - jednak se implantuje žádoucí antikomunismus a jednak stejně žádoucí zobrazení "dobrého Němce" z dob historického soužití Čechů s Němci v kdysi společném státě. Ta ideologická účelovost z jinak vcelku dobře natočeného snímku bohužel trčí jako sláma z bot. ()

topi80 odpad!

Jediným a nijak neskrývaným odůvodněním vzniku tohoto filmu je připomenout Čechům, jak to s nimi ti Němci vždycky mysleli dobře a jak nehezky jsme se k nim vždycky chovali. Poslední závod provází lživá propaganda o vymazání Emericha Ratha z příběhu, což je nestoudná lež. Samotný Emerich Rath se totiž přímo zúčastnil natáčení filmu Synové hor (a zahrál si i jednu z rolí). A samozřejmě tam je přítomen i jako ten, kdo se vydal hledat Hanče. Kdo je z historie vymazán, to je v tomto filmu naopak Vrbata, jehož přátelství s Hančem by naopak mělo být ústředním motivem celého příběhu. Komickou třešničkou na dortu je to, že 26letého Bohumila Hanče hraje Matěj Hádek, kterému táhne na 50 (Josefu Bekovi bylo 38). No nic, škoda peněz a filmového materiálu. ()

Anianna

Na první pohled skvělá kamera! Uměla výborně zprostředkovat sílu hor. Právě ten exteriérový vizuál bych ve srovnání se snímkem Synové hor vyzdvihla. Ale to je asi jediné a taky dost neobjektivní, protože filmy dělí 66 let, a tak je nabíledni, že je technicky srovnávat nelze. Poslední závod má široký kontext časový, národnostní, nacionalistický, politický. Do popředí se dostává postava Ratha, německého sportovce, který byl v původním filmu  odsunut do ztracena. Příběh samotného Hanče má své těžiště až ve druhé polovině. Napadá mě, že akcentováním Ratha ztratil Poslední závod na ucelenosti. Měl-li být hlavním motivem onen tragický závod, měli tomu závodu tvůrci film podřídit. Nestalo se. Rath příběh vypráví, ale prolínání časových rovin ději neprospívá. Poslední závod se rozdvojuje na dvě poloviny (Rath vs. Hanč) a ty se ještě rozmělňují v nadbytku dialogů na téma Čech vs. Němec. Jo, film Synové hor byl lepší. Ne tak technicky dokonalý, ale s napětím a dávkou emocí. ()

Jehan

Kvalitní český film v plném kině? Ano. Stalo se. A když píši kvalitní, míním tím opravdu kvalitní po všech stránkách. Jistě, mám to posazené do Krkonoš, kde jsem na běžkách strávil značnou část mládí a nejen mládí. Nejsem tedy zcela objektivní. Ale ten starý příběh o skutečných chlapech bez termoprádla, kolem jejichž pomníku jsem tolikrát v zimě profrčel na lyžích a prošel v létě, ten mám pod kůží. Jistě i díky starému filmu s Josefem Bekem. Nejde však jen o nostalgii. Tohle je silný a krásný film a jsem za něj moc vděčný. I kvůli připomínce nacionalismu, kvůli velkým osobnostem hor a sportu jako Buchar, Rössler-Ořovský a Rath. Klobouk dolů a už končím. ()

George8

Hezký sportovní příběh z mrazivých Krkonoš. Nervy drásající a dojemný příběh. Byl jsem moc zvědavý na herecký výkon Kryštofa Hádka a Oldřicha Kaisera a musím říci, že mě nezklamali. Hádek ztvárnil Bohumila Hanče velmi dobře a Kaiser? U něho mně připadá, že nerezaví. Čím starší, tím zajímavější role pro něj, jak už tady někdo zmínil. 4/5 ()

iz67

Ve filmu je krátký záběr na Ochotnické představení Nicméně celý film působí jako tohle ochotnické představení. Herecké výkony jsou toporné, dialogy strojené, scénář plný šablon ve všech možných úrovních a především je to strašná nuda. ()

majky19

Když jsem někdy v březnu na jedné veřejnoprávní rozhlasové stanici poslouchal speciální pořad věnovaný sportovci Emerichu Rathovi, velmi mě jeho životní příběh zaujal a chtěl jsem se o něm dozvědět víc. Následně jsem si o něm přečetl některé dostupné informace, a velmi mě oslovilo a nadchlo nejen to, jak byl všestranně nadaný, a kolik sportů (nutno zdůraznit na profesionální úrovni) dokázal ovládat, a v podstatě úplně ve všech dosáhl nebývalých úspěchů. Krom toho to byl ale i nesmírně charakterní člověk, který, ač to byl vlastně Němec, se v pozdějších letech nepodvolil nacistické ideologii, nepřiklonil se na stranu kolaborantů a zrádců a naopak během druhé světové války pomáhal pronásledovaným. Ale to jenom tak na okraj. Nyní se pojďme zaměřit na snímek Poslední závod. Velmi jsem se těšil, až tento snímek uvidím, do kina jsem šel s velkým očekáváním a musím říct, že jsem po zhlédnutí filmu byl velmi nadšený. Dlouho jsem takový snímek neviděl, a myslím si, že režisér Tomáš Hodan tu laťku české tvorby nastavil hodně vysoko, protože v tomto snímku se dle mého názoru nevyskytují žádná slepá místa a ten film má všechno, co má mít. Kromě onoho závodu je zde velmi dobře zobrazeno historické pozadí, kde se Češi neustále střetávali s německým živlem, který český národ vůbec neuznával, a považoval Čechy pouze za něco méněcenného, za něco, co nemá právo na sebeurčení a nikdy nebude mít svůj vlastní stát. Důkazem toho budiž fakt, že Němci české závody bojkotovali, neúčastnili se jich a v podstatě jediným (pražským) Němcem, který se českých závodů účastnil, byl již zmíněný Emerich Rath. O to je asi pochopitelnější, že v onom závodě v březnu 1913, kde se poprvé vedle sebe postavili jak Češi, tak Němci, Čechům velmi záleželo na tom, aby titulní hrdina tohoto příběhu Bohumil Hanč dosáhl v tomto závodě vítězství a mohl tak v českém národě probudit pocit hrdosti. Není to ovšem film pouze o česko-německých sporech, o vynikajících sportovních výkonech, ale v tom snímku je i něco navíc. A to představuje právě postava Emericha Ratha. Je tam totiž vidět velký charakter, vůle a odhodlání pomoci svému kamarádovi, kterému se ovšem tento závod nakonec stal osudným a který společně s Vrbatou v tom nelidském počasí nakonec umrzl. Snímek rovněž ukazuje paradox takřka těch čtyř dekád, kdy zatímco Hanč s Vrbatou se stali legendami a na jejich jména se nikdy nezapomnělo, tak jméno Emericha Ratha mělo být v podstatě navždy z historie vymazáno a mělo upadnout v zapomnění. A také zde společně s tím můžeme vidět, jak se posunulo to vnímání a náhled na Němce, že i zde docházelo k velkému zjednodušování a v podstatě úplně na všechny se po druhé světové válce nahlíželo jako na zrádce a kolaboranty. I proto je moc dobře, že tento snímek vznikl, a poukázal právě mj. zejména na osobnost Emericha Ratha, na nějž by se nejen v souvislosti s oním závodem v žádném případě nemělo zapomínat. I za to patří režiséru Hodanovi velký dík.  Ačkoliv všichni herci předvedli skvělé výkony a nejen Kryštof Hádek se musel na tuto roli velmi důkladně připravit nejen po fyzické stránce, myslím si, že v tom herectví jej přece jen předčil skvělý Oldřich Kaiser, který zde ztvárňuje Emericha Ratha již v pokročilém věku, a který celý příběh vypráví a vrací se tak v čase k tomu osudnému závodu. Výkony Kryštofa Hádka a Oldřicha Kaisera zkrátka byly vynikající a myslím si, že pokud snímek Poslední závod bude dominovat na Českých lvech (a já předpokládám, že bude), tak oba dva si za své role tu sošku bezesporu zaslouží.  Film byl skvělý a hodnotím jej zcela po zásluze stoprocentně. () (méně) (více)

Solverino

Slabý, dějově řídký a vůbec tak nějak prapodivný film s nepatřičnou hudební kulisou. Odehrává se v minulosti, při záběrech hraje moderní hudba. Čekal jsem, že při napínavé části děje uslyším tepající techno... no nebylo k tomu daleko. Dost podprůměrné. Nedoporučuji. ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací