Krkonoše před první světovou válkou byl chudý kraj, kde se střetával český živel s německým. Bohumil Hanč byl nejslavnější český lyžař své doby, vyhrával závody doma i v zahraničí. Všestranný sportovec Emerich Rath se jako jediný Němec zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Hanč a Rath se proto dobře znali a setkali se i na startu významného závodu v březnu roku 1913. Po prvním kole se počasí na hřebenech prudce zhoršilo, vypukla sněhová vánice a všichni postupně vzdali. Hanč zůstal na trati sám, závod o první místo se ovšem změnil v závod o holý život. Vrbata stojí na trati jako jediný divák, Rath se vydává Hančovi na pomoc a všichni tři začínají v nelidském mraze a neproniknutelné vichřici psát příběh o hrdinství, odvaze, vůli a přátelství. (Bontonfilm)

Popinodan

Vznik filmu jsem sledoval od samého začátku. Každou novinku či fotku z natáčení jsem vyloženě hltal. Film Synové hor z r.1956 patří rozhodně k mím oblíbeným tak jsem se dost těšil i na Poslední závod. Měl jsem trošku obavy aby to nakonec nebylo zpíše zklamání,ale naštěstí ne. Film se povedl po všech stránkách.Kdybych ale měl přeci jen něco vytknout tak za mě snad jen to že dějová linka okolo Václava Vrbaty byla vyloženě nedostačující. Přeci jen byl to nejlepší kamarád Bohumila Hanče a jejich osudy se naplnili ve stejný čas. Naopak zde bylo dost věnováno Emerichovi Rathovi což rozhodně nebylo ani trošku ke škodě. Za mě parádní film,který jsem rozhodně neviděl naposledy. ()

Nerajohn

Poslední závod je skvělý film. Na české poměry vysoko převyšuje očekávané a myslím, že se neztratí aní v mezinárodním srovnání. Doba končícího Rakouska - Uherska je tu vykreslena tak zajímavě, že tu máme další doplnění k již podobně časově zarámovaným filmům Krakonoš a lyžníci nebo Jára Cimrman, ležící spící. Ale Poslední závod není komedie. Je to smutný příběh o kamarádství, cti a pionýrském průkopnictví sportu u nás. Pokud je divák znalý reálií, o to víc cítí s hrdiny a ví, že konec je nevyhnutelný. Druhá rovina filmu v roce 1959 se naštěstí nepouští do ROH akcí známých z filmů s Gustavem Andělem, ale zůstává v kotelně, což je moc dobře. Hlavní klady? Kromě již zmíněného vynikající výkony herců. Tipuji tři nominace na Lva - Kryštof Hádek je přesný a moment, kdy se rozhodl závodit, je jedním z vrcholů filmu. Ve vedlejších rolí zazářili Oldřich Kaiser a Vladimír Javorský, ale  nelze říct, že by někdo zůstal nevýrazný. Film má skvělý zvuk, střih a vynikající hudbu, padnoucí dobové kostýmy. Výhodou je také fakt, že filmaři pracovali s inteligencí diváka, protože některé momenty nechali v náznacích a nebyly doslovně vypovězeny (viz scéna s posudkem na Ratha a následná písemná odpověď). Možná proto nepochopí ale film tak zcela zahraniční diváci. A jestli bych měl napsat zápor, tak snad délka. 20-30 minut navíc hlavně v budování atmosféry dob (jak té staré, tak té nové) by možná dodalo ještě větší hloubku. A resumé? Poslední závod je lepší než Zátopek. ()

Modular

Tohle jsem opravdu nečekal. Máme tu film Poslední závod. Mysleli jste si, že Češi neumí točit nic jiného, než přihlouplé komedie a kriminálky ("umět točit" je myšleno ve smyslu, že nic jiného netočí)? Tak to se mýlíte, neboť se jedná o skvělý životopisný film s hvězdným obsazením, chytlavým příběhem a nádherným zpracováním. Soundtrack je dynamický a správně pasuje do momentů, jež právě vidíte na obrazovce. Příběh je vyprávěn velmi hezky a opravdu vás zaujme. Musím se přiznat, že do kina jsem šel s prakticky nulovým očekáváním, ale odešel jsem s novou nadějí na českou kinematografii (dobře, možná lehce přeháním, ale opravdu mě překvapilo, že se mi líbil český film). Doporučil bych všemi deseti. ()

meda2016

70% a kousek. ...Poprvé jsem byl v kině Pilotů v salečku pro 16 + asi 4 plážová lehátka. ...Něco mi vadilo. V první části něco prostřihnout (ne však souboj německo-českých zpěváků), ve druhé ubrat scénickou hudbu. Naopak jako zvukový doprovod tichého osamělého škrábání skluznice po sněhu a k řevu vánice (to mimochodem je zažitek) jsem postrádal třetí (kontrastní) časovou rovinu - vestřižené hlasité kulisy běžeckých závodů 21. století. Tu dnešní na poslech rozjásanou jistotu uvidět cíl. A víte, co je Deux Ex Machina? ... ... Oldřich Kaiser je stále pan herec. Další nejsou o nic horší, jen nějak nevystupují z plátna. ... ... Co Hanče zabilo byla myšlenka, která potlačila rozum a pud sebezáchovy - předběhnout Němce. ()

rigby

Je vidět snaha natočit velký film. Ale je bohužel jen vidět. Všechno vypadá moc pěkně, je to barevné, záběry hor nádherně ostré. Zkrátka na první pohled líbivá dokonalost. Ale. Někam se vytratil duch doby, atmosféra, celistvost příběhu. A v konečné fázi i příběh sám. Možná bylo účelem upozadit známý příběh a nechat vyznít strasti života národnostních menšin. Divák sleduje postavy, o kterých nic neví, vlastně ani jejich jméno, které by aspoň trochu napovědělo. Většina filmu stále jen přeskakuje mezi dvěma časovými úrovněmi, což působí silně rušivě. Navíc ta novější je zcela zbytečná a nemá co říct. A pak se zase vrací na hřebeny Krkonoš, aby sledoval, jak závodníci jedou a stále jedou. Nebyla mi u toho zima jako u Synové hor, kde jsem cítil s každou postavou, která byla svým pojetím blízká. Tady se někde v dokonalé bouři mihnul Vrbata a vlastně jsem ho zaregistroval plně až zmrzlého. Silný příběh zcela zaniknul. A tak po shlédnutí je ve mně jen velké prázdno s otazníkem, co tím chtěl vlastně autor říct. ()

Grázl83

Teda, po samém chválo zpěvu, který je slyšet ze všech stran, jsem čekal více. Scénář slabý, nedopracovaný, kdy žádná postava nebyla vykreslena nějak detailně. Chudák Vrbata je úplně upozaděn. Režie spíše televizní, atmosféra dobrá jenom v tom 10minutovém sněhové pekle. Spousta režijní chyb, nechápu proč má někdo startovní číslo 31, když na startu bylo ukázáno jenom 6-7 závodníků. V úvodním závodě (50km) zase skoro všichni dojeli nastejno a to o Hančem říkali, že se mu nikdo nevyrovná :-) Ale koukatelné to bylo, avšak žádná sláva. Pokud by si nějaký zkušenější režisér a scénárista vzal do parády příběh Ratha, kterého skvěle hrál Kaiser, to by mohlo být skvělé a o dost zajímavější. ()

Pepi74

Tak zatímco v první verzi byl Rath zcela upozaděn, v této je to Vrbata. Rozumím tomu, že bylo nutno o tomto německém sportovci taky něco napsat a rozhodně si to zaslouží ale já měl takový pocit, že to vlastně bylo celé o něm (Kaiser jakože vypráví příběh, který i v té době na horách znal každý, užaslému chataři) a jen tak navíc se zmíní o Hančovi. Jo a taky tam umrzl Vrbata abychom nezapomněli. V prvním snímku bylo vykresleno úplně skvěle přátelství obou a jasně dán i důvod, proč se Vrbata vydal Hančovi na pomoc. Tady jen stojí jako kompars a pak najednou umrzne. Jinak atmosféra filmu, jak ji tady někteří vychvalují mě vůbec nezasáhla, ano naše hory jsou v zimě krásné ale dva tři záběry na zasněžené pláně, které mi značně připomínaly vyšisované obrázky na zdech horských chat, na navození nějaké romantiky fakt nestačí. Mohlo se to nebýt trocha strkanic z Němci a pár beranic odehrávat v roce 1947, 1975 nebo dnes... Takže jedna hvězda za Hanče a druhá za Vrbatu, tedy ty původní. Zbytek si hvězdu nezaslouží. PS Schválně jsem si znovu pustil Syny hor. A jednu hvězdu ubírám zde a dávám ji Bekovi. ()

fafejt001

ČASTO  se  těším  na  nové  české  filmy . Ovšem  většinou  jsem  zklamán  budˇ  více  nebo  méně  .  Tohle  mohl  být  skvělý  film  už  jen  díky  Kaiserovi , Hádkovi  a  Judit Bárdos .  ALE  nějak  mám  pocit  , že  tento  film  mohl  být  o  něco  lepší . Závod  fakticky  drama , počasí   šílenééé ,  lyžovat   jen  v  košili  -  úplné  šíílenství . Jako  dramatické a napínavé   to  bylo  v  té  vánici  ,  to  zase  jo  .  Nějak  se však  nemohu  zbavit  dojmu  ,  že  tento  příběh  měl  navíc .   Ale  asi  je  to  těžké  zpracovat  takové  téma . Jen  mi  vadila  ta  reakce  lyžařů  a  vůbec  celé  party  ,  jak  táhli  na  saních  ty  dva  nebožtíky  a  nikdo  nic  neřekl  , když  potkali  ženu  jednoho  z  nich  ,  tedy  od  Hanče . A  ona  byla  také  , tak  nějak  bez  větší  reakce .  Tohle  jsem  nechápal  .  Takové  divnéé .  Pokud  to  tedy  shrnu ,   tak  solidní  film  se  sportovní  tématikou  a  tudíž  dám  * * *a půl * . Díky  druhému  shlédnutí  dám  plný  počet , nebotˇ   Hádek   i  Kaiser  dali  tomuto  filmu  něco  navíc . A  vlastně  i  Judit B.    ,  Hájek    i Javorský  .   A  tak  nějak  i  ostatní ,   kdo  běžel  na  skijích , tedy  lyžích  ,    v  tom  drsném  závodě . Vlastně  je  to  skvěěělý   film  . ()

Saxos

Soudruhy upravovaný příběh Hanče a Vrbaty je všeobecně známý. Nějak se mě vybavuje, že byl zařazen i v osnovách výuky na socialistické ZDŠ. Film zpracován, na naše současné poměry kinematografie, nadstandardně, s ústřední postavou Oldy Kaisera v roli Emericha Ratha, který se ve sportu nevěnoval snad jen plivání na dálku. Závěr: doporučuji. Přiklonil jsem se k vyššímu hodnocení za 4☆. ()

hony23

Hory a běžky miluju, ale filmů s touto tématikou je minimum. Poslední závod se mi tedy trefil do noty a ač jsou osudy Hanče a Vrbaty všeobecně známy, tvůrci z toho vyčarovali skvělé drama. Ano, pro mnoho lidí byl Hanč jen nezodpovědný kokot, když vyrazil na hřebeny jen v košili bez čepice a rukavic a po zhoršení počasí včas nevzdal. Na druhou stranu vím, jaké úsilí je potřeba ke zdolání 50km na běžkách a musím smeknout před borci, kteří to zvládali před 100 lety a neměli dnešní vymoženosti, jako jsou upravená stopa, moderní běžky s vázáním, vosky a funkční merino prádlo. ()

Ovecka_Saki

Tak se vracím z kina a musím říct, že jsme si to tam užili všichni. Možná proto, že jsme obyvatelé Krkonoš a nebo proto, že to byl dobře natočený film. Líbilo se mi i přiblížení tehdejších Česko - německých vztahů. Možná jsem jen čekala trochu víc prostoru pro linku Vrbaty ve finálním závodě. Ale zato víc oceňuji přiblížení života pana Emericha Ratha. Já osobně mám obrovský respekt ze zasněžených Krkonoš a tak pro mě tito závodící byli tak trochu blázni…ale každý se věnujeme tomu, co nás baví, no ne? ()

PenelopaW

S odstupem vlastně dost souhlasím s komentářem uživatel xxmartinxx. Na film jsem byla docela zvědavá, o Hančovi a Vrbatovi jsem samozřejmě slyšela už jako dítě, ale nikdy jsem se pořádně nezajímala o to, proč vůbec byli lyžovat a co přesně se na hřebenech odehrálo. Poslední závod je hodně o Hančovi, Vrbatu aby pohledal, ale ještě víc je o Rathovi, o kterém jsem do té doby neslyšela. Z dalších osudů jeho postavy mi bylo hodně smutno, závěrečný medailon v titulcích mě vyloženě roztesknil, což byl zřejmě záměr. I když jsem věděla, jak poslední Hančův závod dopadne, stejně jsem celou dobu doufala, že nedopadne a třeba takový okamžik, kdy na něj pořadatel volá, že ostatní vzdali, mě vyloženě frustroval. O tom, že doma nechal těhotnou ženu, nemluvě. Bohužel akcentace národní linky vyzněla trochu do ztracena, pro někoho, kdo není důkladně obeznámen s národním hnutím a vztahy mezi Čechy a Němci v 19. a 20. století, může vyznít vyloženě škodlivě. O existenci Synů hor jsem neměla povědomí, hned se jdu pro srovnání podívat. Mimochodem: Adamczyka mám ráda, i když je to trochu "otlema", ale můj milovaný Kryštof Hádek už je tu trochu za páprdu. EDIT: Po shlédnutí Synů hor musím konstatovat, že starší zpracování příběhu Hanče a Vrbaty je výrazně lepší. ()

Scaevola

Sportovní snímky jakoby se poslední dobou českým tvůrcům dařily. Pohledná krajina Krkonoš dodává potřebné kouzlo i nutnou nemilosrdnost a potěšilo mne, že scénář poměrně funkčně nastiňuje dynamiku tehdejších žabomyších národnostních vztahů. Jako mnohem důležitější však vystupuje do popředí čistá láska ke sportu a nadšení, které může vést až k tomu nejhoršímu. Co bych naopak vytknul, je práce s motivy: Vztah s Hančovou ženou vyznívá zcela do ztracena tak zásadně, až s ní zbyvší postavy na konci ani neztratí slovo, a roubované odbočky do padesátých let slouží jen k natahování stopáže, ač se autoři v Rathově zastřešujícím příběhu zřejmě snažili o hodnotný politický přesah. Jenže ten pouze rozbíjí dějovou linii a odvádí pozornost jinam. V zásadě jsem tedy spokojen, ale v závěru bych očekával více napětí. ()

BoKo_CzT

Ako príbeh zo skutočného života pred a povojnového obdobia na česko nemeckej hranici ho bolo určite potrebné vyrozprávať a som rád, že o ňom viem. Avšak vhodnejšou formou by možno bol býval dokumentárny film? Scenáru chýbalo to "niečo", čo dáva filmu chytľavosť a emócie. Avšak bez vážnejších očakávaní... Mimochodom asi sa budem opakovať, ale Kaiser je s každým zárezom lepší a lepší, je pasia ho sledovať a počuť. ()

jjjerry

Pro mě zklamání. Hodan se neuměl rozhodnout zda točí nacionalistický film čechů a němců, antikomunistický film o udavačích a závisti, nebo sportovní film nebo dojemná drama o smrti. Bohužel tam dal vše a jako celek to vůbec nefunguje. Judit Bárdos hraje hrozně, teda spíše nehraje a ta její nečeština je hodně iritující. Záběry na zamrzlé hory jsou hezké. Ale Hanč ani Vrbatava k srdci jako hlavní hrdina nepřiroste. Kaiser exceluje a táhne to. Synové hor jsou stále o řád jinde... ()

Crust

Na sté výročí události zvěčněné ve filmu jsem si pouštěl Synové hor, takže když se loni nepodařila navštěva kina, dnes na stodesáté výročí byl Poslední závod jasnou volbou. Tvorbu film jsem sledoval od samých počátků od oznámení záměru točit a obsazení hlavní role, přes crowdfundingové financování po záběry a rozhovory z natáčení. Jsem rád, že se film nakonec povedl a mezi obvyklou českou nadprodukcí romantických komedií s Geislerovou, Vetchým, Macháčkem nebo Polívkou, dochází taky na kvalitní filmové zpracování historických událostí, zejména v neobvyklé a atraktivní kombinaci počátků lyžařských sportů za Rakousko-Uherska. ()

cinemafil

Remake   už točil  Čeněk Duba  s Josefem Bekem.  Jak inovovat  scénář -  reinkarnovaným  Rathem  do  totality.   Ne úplně špatný film.  Nacionalistický patos.  Akcent  na kamarádství.  Mimořádně dobře napsaná muzika - Jakub Kudláč. Už Ve stínu mě oslovil. Rušivě působily necitlivě vložené   flešbeky. Kaiser  pořád pan Herec.   3* ()

Květnové Kino na hranici se vrací

Květnové Kino na hranici se vrací