Muž bez stínu

• USA Hollow Man (více)

Geniální vědec Caine pracuje pro Pentagon a v tajném laboratorním komplexu vede tým, který pracuje na projektu látky, způsobující neviditelnost. Týmu se podaří vytvořit i sérum, které neviditelné organismy opět zviditelní. Přes úspěšný pokus s gorilou Caine neprozradí armádnímu výboru, že práce na projektu se blíží ke konci. Místo toho se rozhodne vyzkoušet látku na sobě. Málem zkolabuje, ale stane se neviditelným. Tým si zvyká na neobvyklou situaci, kdy se mezi nimi pohybuje neviditelný Caine. Jeho zpočátku úsměvné legrácky jsou ale stále znepokojivější. Když se pokusí osahávat Sarah, která usnula v laboratoři, a zděšená Linda se s ním odmítne pomilovat, začnou si členové týmu uvědomovat změnu v jeho chování. Situace se ještě zhorší, když se plánovaná reverze nezdaří a Caine zůstane neviditelný. Jedné noci uprchne z podzemního komplexu a vydá se do města, kde znásilní krásnou sousedku. Šokovaná Linda se netají tím, že vše prozradí. Podaří se ho zbývajícím členům týmu najít a zastavit dřív, než unikne z laboratoře a ztratí se v ulicích Washingtonu? (TV Nova)

uiu

Nevím, jak vy, ale já tento sci-fi horor ve své době žrala. Splňuje všechny předpoklady svého žánru, nenudí, děsí, ale i pobaví. A co byste dělali vy, kdybyste byli neviditelní? :) ()

shantim

Zajímavé zpracování "neviditelnosti". Je otázkou, jestli by s neviditelností opravdu člověk ztratil i veškeré zábrany. Tedy v případě, že by tuto bestialitu nevyvolaly látky způsobující neviditelnost. 75% hvězdiček ()

sskrblik

Až na ten přehnaný konec je to zajímavý scifi-horor, thriller chcete-li. Nutí mě k úvaze co bychom dělal, kdybych byl neviditelný? No myslím, že by to byla sranda, ale chtělo by to zase být pak normální ()

Brain-D

Jedná se určitě o jedno z lepších sci-fi na téme o neviditelném muži. Někdy jsem opravdu nad nápady žasl, někdy to zas vypadalo na klasické béčko. Ale já se bavil a to je hlavní. ()

fefee

Prvá polka filmu bola zvládnutá celkom solídne a efekty boli skutočne pozoruhodné ale druhej polovici už nemožno zaprieť neustáli sexuálny podtón a naivitu scénara, ako keby tvorcom došli nápady. Zaklincovanie veľkolepého výbušného záveru ako z B-čka bolo výstižnou bodkou na záver. Celkovo zábavné ale len do určitej miery. 3* ()

JohnSmith

Slušný thriller s výbornými triky a výborným Baconem. Nesmím zapomenout na prsa Rhony Mitry:-) Jen ten závěr byl trošku moc divokej. ()

J.Lajner

U svého závěrečného filmu zhotoveném za velkou louží, se chtěl Paul Verhoeven především bavit a vzdát hold klasikám typu The Invisible Man (1933) nebo Neviditelný (1984). Ve středu dění se nachází egocentrický, manipulativní a zároveň velmi inteligentní vědec - Sebastian Caine (výborný Kevin Bacon). Caine a jeho tým pracují na poslední vývojové fázi séra, které vybraný subjekt činí neviditelným. Ambiciózní vědec však nechce čekat a zdržovat se nekonečnými pokusy na zvířatech. Sérum tedy aplikuje do svého těla a během extrémně bolestivého procesu opravdu dosáhne úspěchu. Stane se neviditelným. Vědec a jeho už tak narušená mysl, ztrácí s nově získanou schopností poslední morální zábrany. Psychopat ukrytý uvnitř se probouzí! Verhoeven si pohrává s ožehavou myšlenkou, že uvnitř každého z nás se ukrývá monstrum, jež se za určitých okolností může utrhnout ze řetězu. Caine, který se pasuje do role poloboha, či řekněme superhrdiny obráceného naruby, je ve své podstatě padouchem vzešlým z hororového podžánru slasher. Namísto mačety a hokejové masky, však sází na inteligenci a prohnanost. Závěrečná, za vlasy přitažená třetina filmu, se mění v otevřený boj o přežití, kde Caine několikrát přežije svou smrt. Právě tato pasáž sráží vysoce nastavenou kvalitu snímku. Alespoň tedy u některých diváků. Osobně s tím nemám problém, neboť režisér cíleně převlékl béčkový koncept do moderního kabátu, ale zároveň se držel zaběhnutých klišé. Zdánlivě mrtvý vrah zkrátka musí ožít a naposledy šokovat diváka. Verhoevena nemusíte mít v oblibě, ale nikdo nemůže popřít vysokou vizuální kvalitu jeho snímků. To platí i pro Muže bez stínu. Působivá transformace do neviditelného stavu nesází primárně na explicitnost, ale připomíná spíše listování v anatomickém atlasu. Prostředí podzemní laboratoře je krásně klaustrofobické, čehož využívá režisérův dvorní kameraman Jost Vacano. Jeho plíživá kamera a táhlé záběry, nás často staví do role Caina. Divák se tak sám stává chlípným slídilem, což je nepříjemné a vzrušující zároveň. Muž bez stínu, to jest barvitá a vizuálně přitažlivá variace na béčkové horory. Vědecké sci-fi, které se postupně propadá do spárů krve a nespoutaného násilí. Berte nebo nechte být. ()

cross

Dobrý thriller s výbornými triky, u kterého se urcite 2 hodinky nudit nebudete.Ale jinak...Nic nového, nechutná žánrová klišé a celkem pouze průměr, který stojí za shlédnutí. ()

ganz

Poměrně dobře se to rozjíždí, chvílemi si začíná člověk myslet že půjde o dobrý film a toto vše je ušlapáno ve "velkolepém" závěru, který jakékoli ambice tohoto filmu ušlapal hluboko do země. ()

Kosmik 1

Dobrý nápad na skvělý sci-fi thriller, který zazdil jen směšný konec. Jinak by to nemělo absolutní chybu. Vyzdvihnout musím vnady Elisabeth Shue, na ni byl opravdu velmi pěkný pohled. 65% ()

zigíš

Rewatch 2024: Hořkosladké vzpomínání. Na jedné straně škoda Paulova brzkého konce v Hollywoodu. Na straně druhé odešel stylově. Aspoň v mých očích. Muž bez stínu má všechny jeho tradiční specialitky a občas přihodí i drobnůstku navíc. Máme tu křesťanskou symboliku, lascivní erotično, ultra násilí nezřídka topící se v tratolištích krve, nebo silnou ženskou hrdinku. Pravda, scénář je z těch jednodušších a ke konci až imbecilnějších (Ježíšovské zmrtvýchvstání Joshe Brolina!). Ale triky obstojí i po dvaceti letech (!) tempo je správně překotné a hravě poťouchlá zvuková stopa Jerryho Goldsmitha se dá poslouchat i samostatně. Ach ano, zamáčknul jsem slzu ;) ()

pfa

Skupina vědců je po objevení metody pro neviditelnost před "posledním" stupínkem - zkouškou na člověku. Šéf týmu se rozhodne tento krok podstoupit. Ovšem být neviditelný, znamená mít velkou moc. A také ztrátu zábran a zdravé mysli. Poutavý thriller, který ovšem úplně nedočerpal možnosti dobrého scénáře. [7/1O] ()

Pit

Niektoré efekty boli vydarené. Žánrovo ľahký film a s Kevinom Baconom ktorý podal dosť schopný výkon v hlavnej úlohe sa na to dá pozrieť. Ale je to zasa jeden s tých filmov, čo raz vidím a už zase 10-15 rokov ho nemusím. ()

jatamansi

„Měl bys pracovat“ – nalepené na stropě. To by potřeboval při zevlování a lelkování leckdo z nás. Nejen génius Sebastian, Kevin Bacon. Už neviditelná gorila dost dobrá, do toho pochopitelně citová zápletka. „Nebyli jsem spolu skvělej pár?“ „Nebyli, já stála vždycky opodál.“ Ze začátku fakt slibné. K tomu spousta vědeckých výrazů, řevnivost v týmu. „Člověk by se neměl považovat za Boha, Sebastiane.“ Dobré triky, sérum procházející žilním systémem a postupná stavba těla. Skoro jako pro děti v hodině tělovědy, chtělo by se říci. Když je vědec příliš ambiciózní, dělá i neschválené a neuvážené skutky, zde jdeme z opice na člověka, pochopitelně Kevina. Fakt dobrý, jaký je obrys těla vmáčknutého do podložky. A jak se asi obráncům zvířat líbily ty plechové klece? Při rozepínání knoflíčků se neviditelnost fakt hodí. Jenže se něco zvrtlo, Sebastian zůstává neviděn a stává se agresivním. A pak ještě hůř, začne se mu líbit být neviditelný. Opět se potvrzuje mé oblíbené (ne životní, ale ve filmu) že poslouchat za oknem či dveřmi se fakt vyplatí. Sebastian se vymknul kontrole a v závěru už jde jen o to, kdo bude chytřejší a rychlejší. Ale je to pak zdlouhavé, nastavované. Každému je jasné, jak to dopadne, ale přichází další a další kolo lstí a nástrah a člověk si vydechne, až to skončí. ()

Sequely od Sony

Sequely od Sony