Mladá alchymistka Amélie (Eliška Křenková) získává zakázanou kouzelnou moc: dokáže částečně ovlivňovat tok času. Zneužívání nových schopností ji však rozštěpí v čase a Amélie ze současnosti se tak setkává s Amélií z minulosti, která ji od té chvíle provází na každém kroku. Z dávno zapomenutých temnot času navíc povstává nová hrozba, alchymista nazývaný Pán run (Ján Jackuliak), jenž touží získat vládu nad veškerou magií v Oberonu. Aby se mu to podařilo, musí Amélii připravit o vládu nad časem. Amélie se spolu se svými nerozlučnými přáteli princeznou Ellenou (Natalia Germani) a princem Janem z Calderonu (Marek Lambora) vydává do kouzelného města jménem Ayra, kde sídlí Společenstvo alchymistů, které se zapřísáhlo magii ochránit. Po jeho boku se Amélie musí postavit nejen dosud nejmocnějšímu protivníkovi, ale také svojí vlastní touze po zakázané moci. (Bohemia MP)

Trailer

Malarkey

Od druhého dílu jsem měl velká očekávání. Zatímco první díl čerpal z tradičního námětu časové smyčky, druhý šel naplno do toho rizika ukázat originální fantasy svět run Lukáše Daniela Paříka a, pokud možno, zaujmout a nezklamat. No a to se mu, podle mě, výsostně podařilo. Fantasy mám rád a proto si tady toho tak cením. Tvůrci tu totiž dokázali posunout pomyslný český most mezi pohádkou a fantasy a stočit ho právě více k těm fantasy motivům, na které tu ještě do nedávna málo kdo slyšel. V knihách budiž, tam je to tradice, ale v kinematografii (a ještě v té české) se fantasy námět zasekl někde hluboko v éře komunismu. Nicméně tento film to dokázal a oživil zapomenuté. Nabídl originální prostředí, které má na to, aby se stalo kultem. Svět alchymistů a run tu působí velice zajímavě, herci jsou výborní (Simona Zmrzlá opět ďábelsky úchvatná), hudba opět fantasticky epická a celé to má takový nádech něčeho natolik jedinečného na naše poměry, že se k tomu, ostatně jako k prvnímu dílu, budu velice rád opakovaně vracet. Plus dávám palec nahoru za ten nápad s hospodou, pivem a Divokým Billem! :-) ()

Ampi

Dobré pokračovaní hezké fantasy pohádky.  Ano pokud se u prvního dílu se mohla jevit inspirace třeba filmem Na hromnice o den více.  Tak u tohoto dílu se muže zdát podobnost s Kam doskáče ranní ptáče (dospělá americká verze se jmenuje Jako vejce vejci) a poté Avengers: Infinity War. Když tedy místo kamenů nekonečna dosadíte prvoruny.  Ale opět je v pěkném českém hávu fantasy pohádky. Run je více než na shromáždění neonacistů, ale tady to nevadí. Vyrovnám to 4 velkými rudými pěticípými hvězdami. Pokud vznikne další díl a bude mít přijatelnou kvalitu zlobit se nebudu. ()

Bebacek

Další příklad scenáristicky i vypravěčsky tuze neoriginální české pohádky, která se snaží zalíbit mladému publiku marvelovským stylem vykrádajícím Doktora Strange. Přítomnost Vojty Kotka, který je v jedné sekvenci naklíčovaný před zeleným plátnem, příšerně bolí. Postavy se honí za runou času a nás to stojí tunu času. V čase je tak zakletý leda divák. Ale tak hlavně, že efektáři mají co žrát. ()

Gilmour93

Doktor Kubík v mnohovesmíru plagiátorství. Slovenský Thanos, jeho skuruti s červeným příčeskem, runy nekonečna, Gandalf Zach, máchaní rukama, při kterém se kreslí znaky Hippies a Bluetooth…není minuta, co by vám nepřipomněla něco, co už jste někde viděli. Ano, na naše poměry to nadstandardně vypadá i zní, ale to nemůže stačit. Chaos vyprávění jdoucí ruku v ruce s rohypnolovou mytologií a úmornou snahou postav ji neustále popisovat to neskutečně brzdí, stejně jako přepínání mezi módy Téměř antické drama a Směšná chvilka (někdy i nechtěná). Při nich vládne Lamborův drobet pomalejší Jenda z Calderónu, který oslepen vlastní gigantickou patkou jen zázrakem neublížil mečem sám sobě.. ()

Goldbeater

První díl sice jen sprostě kopíroval schéma Na Hromnice o den více a vkládal ho do prostředí typicky vyumělkované české pohádky, v níž postavy kouzlí podobné kruhy s runami jako Doctor Strange, přesto tou kopírkou schémat tak nějak aspoň fungoval jako film. Zde už schéma chybí, vše je nahodilé, a tak tu máme jen nekonečnou honbu za macguffinem v totálním průjmu druhořadých speciálních efektů, které asi mají evokovat digibordel současných marvelovek. Jak kdyby si u prvního dílu tvůrci brali za příklad to lepší z Hollywoodu a zde to nejhorší z Hollywoodu, přičemž ani nechápali, proč to vlastně dělají. Skupinové scény, kde Vojta Kotek je naklíčován před zelené plátno, protože zřejmě nebyl v ten den přítomen na natáčení, byly fakt top! Dlouho jsem se takhle nezasmál. Navíc to celé zavání klamavou reklamou, protože žádná princezna zakletá v čase ve filmu tentokrát není. Zakletý v čase jsem byl leda tak já, protože jsem tuhle hrůzu sledoval dvě a čtvrt hodiny! ()

• Snímek podpořil Státní fond kinematografie částkou 4 miliony českých korun. (Azurose)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších…

Festival Malé oči představí překvapivé kamarády

Festival Malé oči představí překvapivé kamarády

08.11.2022

9. ročník festivalu Malé oči je tu! Během listopadu a prosince se filmový festival pro děti objeví v několika městech po celé republice. Dramaturgové festivalu připravili pro malé diváky (i jejich…