Příběh filmu režiséra Františka Vláčila a libretisty Vladimíra Körnera se odehrává v druhé polovině 13. století. Český zemanský synek Ondřej z Vlkova přišel do řádu ještě jako dítě. Nestalo se tak dobrovolně. Snad si ani neuvědomoval, že byl vlastně obětován na usmíření otcova násilného činu, spáchaného na něm samotném, a že byl tedy dvojnásobnou obětí. Až po deseti letech odříkání poznává, že existuje ještě jiný svět, ještě jiný život než ten, který uzavírají pevné zdi řádového hradu. Podlehne volání domova, volání rodného Údolí včel, a pokusí se o návrat. Již se zdá, že bude mít více štěstí než bratr Rotgier, jehož pokus o únik skončil krutou smrtí. Ale i v jeho případě se ukazuje moc řádu silnější a náboženský fanatismus znovu triumfuje nad v té době beznadějným pokusem jedince o vzpouru proti síle dogmatu spojeného s mocí. (Bontonfilm)

dormouse

"Kdybychom každého trestali za sebemenší hřích, nezbyli by na zemi žádní lidé." "Ano, zůstali by jen andělé."-říká Armin von Heide, fanatický křižácký rytíř. Jednoduchý, drsný příběh temného středověku. Ondřej se stane na přání otce křižáckým rytířem, ale tento způsob života mu není vlastní ani blízký, přítel Armin je fanatik, který neumí ani číst, Ondřejova duše zůstavá vnitřně pohanská. Řád a Armin von Heide však nechtěji Ondřeje ze svého vlivu nechat vymanit. Skvělé herecké výkony a silný zážitek. ()

Ezekiel1

Zajímavosti: Režisér Vláčil požadoval po Janu Kačerovi, aby pro roli Armina Von Heide shodil 10 kilo. Denní strava herce, tak po dobu 14 dnů neobsahovala nic než rajče a sýrový trojúhelník. ----Na castingu, když režisér spatřil Petra Čepka zvolal"Proboha, co je to za Huna!"----Scéna, kdy oba hlavní hrdinové leží v moři se odehrávala v prostředí Baltského moře konkrétně v Polsku. Natačení probíhalo v listopadu a teplota vody byla na nule. ----Při scéně kdy Ondřej udeří Armina a vleze na koně můžeme vidět Petra Čepka jak postupně padá do strany. Scéna se natáčela celkem 4 a herec v ní pokaždé spadl z koně. Údajně se koní bál.----Jan Kačer během tří měsíců obdržel za natačení směšných 11 000,- Kč.----Geniální scénář a ještě geniálnější Petr Čepek. Scéna, kdy kouká v dešti na kříž mě fascinovala. Jistě se jedná o báječný snímek, ale k dokonalosti mu přeci jen něco chybí, protože má na můj vkus poněkud vleklých a v některých případech bohužel i dost nudných scén. Atmosféra středověku je však zachycena bez příkras, temně a pochmurně. Viděno 14.10. 2009 na promítání ve vědecké knihovně v Hradci Králové za přítomnosti a při vzpomínkách Jana Kačera. ()

derryl

Krásný film s typicky Vláčilovskou poetikou, který upoutá svojí obrazností a skvělými hereckými výkony. ()

Neotom

Na Údolí včel jsem se těšil, přestože český historický film nepatří mezi mé oblíbené žánry. Mé očekávání se však bohužel nenaplnilo. Největší potíž spatřuji již v samotné výstavbě děje. Závažná ústřední myšlenka je do příběhu zapracována zcela lineárně, bez zajímavějších odboček nebo invenčních prvků. Snímek tak tendenčně směřuje k „šokujícímu" konci a významný podíl obsahu mezi úvodem a rozuzlením se stává pouze nastavenou vatou. Za další výrazná negativa považuji nevhodné (spíše divadelní) pojetí jednotlivých hereckých rolí a nejprve stereotypní, posléze však dokonce stěží snesitelnou hudební složku. 25% ()

Rozjimatel

2,5 Medzi 2 a 3, asi skôr tie 2 hviezdičky, ale z úcty k Vláčilovi a k mojim obľúbeným používateľov dávam 3. Na rozdiel od väčšiny si myslím, že je vidieť, že to bol len vedľajší produkt, len aby sa využili kulisy. Taký slabší odvar Markéty. To, že film nemal úspech ani u divákov ani u kritikov, bolo podľa mňa zaslúžené. A porovnávať to s Bergmanom? To hádam nie! Bergmanova skvelá psychológia postáv sa tu skoro ani nemihla. Postavy boli ploché, figuríny bez emócií, namiesto Bergmanovej hĺbky bolo väčšinou cítiť len prázdnotu. Ani Čepek sa tu nepriblížil k svojim neskorším hereckým výkonom, ale zrejme to nebolo jeho chybou. Jediná postava s akou takou hĺbkou bol rytier Armin a chválim aj Kačera za jeho herecký výkon. Pozitíva filmu sú vizuál a tiež hudba, atmosféru stredoveku sa celkom darilo navodiť. Na druhej strane to, že križiaci boli bojovníci, by som sa z filmu asi moc nedovtípil. Skôr by som ich považoval len za nejakú náboženskú sektu. ()

Alf

mimo jiné velmi rafinované použití hudby: světské scény - ženské hlasy, scény z řádového života - mužské... ()

conery1

Výborný historický film bez veľkolepej výpravy a rinčania zbraní nedokáže natočiť len tak hoci kto. V tomto snímku je viobrazený boj dvoch spôsobov žitia. Užívať si toho čo pozemský život ponúka, versus asketizmus v tej naj. forme. Problém nieje v tom, kto si aký spôsob vyberie, ale v tom, že si ho ľudia vnucujú. Každý má právo prežiť svoj život podľa svojich predstáv a veriť čomu chce. Vláčil tu poukazuje na diktát niekoho- niekomu: v mene kríža, alebo červenej hviezdy v jeho dobe. A pretoto ho táto hviezda presunula na vedľajšiu koľaj. Vôbec im nechýbala jeho filmová genialita. Hlavne, že bránili svoju dogmu. ()

Charon11

Co k tomuto filmu napsat. Pro mě shlédnutí tohohle filmu je vždy velkým zážitkem díky reálně předložené atmosféře pochmurného středověku a náboženské tvrdosti křižáckého řádu. Jsem milovník Markéty Lazarové (ve svém okolí nepochopený :-) ) a tak není divu, že tenhle film patří mezi mých TOP 10. Nejsem fanouškem hereckého projevu Jana Kačera, ale tady společně s mladým Petrem Čepkem odvedli podle mého názoru životní výkony. Tenhle film ve mně vždy vyvolává ještě jednu otázku, pokud si odmyslím skvělé herecké výkony, výtečnou čb kameru a skvělou hudbu, jak dlouho by dnešní člověk (já) přežil v řádu na severu u Baltu. Asi by stačila jediná koupel ve studeném Baltu a jediná noc v kopce křižáckého hradu a následoval by těžký zápal plic a jistá smrt .... ()

ArthasKarfa

Krásný film z prostředí templářského řádu, který byl v roce 1120 založen, aby jeho rytíři chránili poutní cesty do svaté země...1312 ho papežskou bulou Kliment V. za přispění nepravdivých obvinění od krále Filipa IV. nechal zrušit a jeho členy z většiny upálit za čarodějnictví, jejich moc byla v celé střední Evropě obrovská, patřilo jim skoro 5000 hradů a usedlostí, jejich poklad se nikdy nenašel a je velkou historickou záhadou do dnešních dnů....film ukazuje jak se vliv řádu tlačil i na území Zemí Koruny České a jak vnímali "templáře" obyčejní lidé. Samotné poměry v řádu, přijímací obřady i tresty se přesně shodují s historickými poznatky, vřele doporučuji všem, kdo má rád rytíře a život ve jménu Krista. ()

Matt Raider

Jak kdybych hodnotil knihu, která je svým pojetím možná ještě o stupeň pochmurnější. Nicméně mě Vláčilovy filmy překvapují tím, že nenudí, ale nesou se v tónech filozofování a zajímavé atmosféry, podtrhnuté výbornou hudbou. (75%) ()

Pawlisman

Silný film svojí atmosférou podobný například Spalovači mrtvol. Zkreslené hlasové tóny, černobílý háv a historická doba radikálních katolických řádů - na vás dolehne tak, že nebudete sto odtrhnout zrak. 8/10 ()

RomanHyde

Určitě jeden ze zásadních snímků české kinematografie, který se tváří jako velkofilm, přitom je velmi komorní. Ano "komorní velkofilm" :). Výborně obsazení herci a nádherné černobílé obrazy. Taktéž jistá syrovost a minimalistický přístup. To v kombinaci s námětem tragédie o věrnosti a citu dělá z toho díla něco mimořádného. Pokud bylo podnětem pro natočení Údolí včel hlavně využití kostýmů a objektů vyrobených pro Markétu Lazarovou, je to úžasný "second hand". ()

hellequine

Viz Pejpr. Avšak, neoznačila bych tento film jako špatný, ani jako průměrný. Po vysvětlení se mi otvřely nové obzory a tak místo 3*, které jsem původně plánovala, dávám 4. ()

Raimok odpad!

Tady máte důkaz, že nerozumím filmu. Pro mě to bylo nejdelších 96 minut v životě. Nerad kazím krásné celkové hodnocení, ale když už jsem to musel vidět, tak jsem to prostě ohodnotil. 3 % ()

Bivoy

Konečně jsem zhlédla tento úžasný film a doplnila si tak velkou mezeru ve filmovém vzdělání... A byla jsem nadšená! Málokterý z českých filmů je tak plný vášně, citu, dramatičnosti a krásy! Příběh o sváru mezi věrností Bohu a řádu a láskou k ženě a touhou žít obyčejný a svobodný život, je na jedné straně lemován včelami a stromy v květu zalitými sluncem a na straně druhé obklopen studeným mořem. Ale co je nejdůležitější: v tomto filmu nic nepřebývá. Vše se vejde do úsporných gest, která společně vytváří velice ucelené dílo. Skvělé herecké výkony, z nichž vyniká především ten Čepkův nebo ve vedlejší roli Somrův, jako by ještě vynikaly tím zvláštním střihem, díky němuž vždy vidíme nejprve člověka, ke kterému někdo mluví, a až pak toho, kdo pronáší slova. Máme tak možnost rovnou pozorovat účinek, který slova mají na toho, komu jsou určena. Zkrátka, jeden z vrcholných filmů české kinematografie. ()

Filomena.I.

Drsná, krutá doba. Rytíři neznající pojem milosrdenství. Nevidomá dívka, která vidí více, než vidoucí řádový rytíř Armin (bravurně ztvárněný Janem Kačerem), umanutě jdoucí za svými bludnými vizemi. Jeho zraněné chladné uzavřené srdce není již schopné žádného vztahu. Neboť vztah je láska a láska je Bůh, kterého on dávno opustil. Jako posedlý pronásleduje svého „padlého“ bratra Ondřeje do jeho domova nevidouc a neslyšíc ničeho jiného. Musí jej za každou cenu navrátit zpět do řádu. Možná tak podvědomě hledá paprsek světla zahlédnuvšího v Ondřejově nitru. Však poslední naději - dotek čisté lásky (Ondřejova žena) - zabíjí a svým temným činem sám sebe zatracuje… *** Ondřej (vynikající Petr Čepek), zemanský syn, chce se vymanit ze sevření řádu a jeho chladných zdí a vrátit se zpět do Údolí včel na svoji tvrz. Tam touží znovu najít lásku a smysl života. Se zděšením však poznává, že se dopustil stejného hrůzného činu, kvůli němuž řád opustil… Své očištění hledá v moři milosrdenství a jasu úsvitu… *** Obraz hledání naděje, lásky a víry (neb spíše obraz ztráty Boha - či Lásky, chcete-li) umocňuje a dotváří nádherná hudba Zdeňka Lišky. (Podrobný rozbor filmu s duchovním vhledem v mém Deníčku.) ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

16.10.2022

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

Cyklus filmů českého génia stříbrného plátna

23.01.2008

Strašnické divadlo se již od svého počátku snaží návštěvníkům nabídnout i jinou než divadelní produkci. Každý měsíc má své místo v programu promítání filmu a koncert. Až do konce této sezony povládne… (více)