Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

Illioplius

Formálne veľmi inovatívne a úplne postačujúce. Dogville ukazuje, že vizuálna stránka filmu je do obrovskej miery zanedbateľná – kvalita filmu spočíva v jeho obsahu. Žiaľ, s Dogvillom som mal v tejto oblasti problém. Asi deväť desatín filmu sledujeme, ako postupne čoraz viac Dogvillčania Grace využívajú, zneužívajú až napokon prakticky zotročia, čo však ona ticho trpí, nenamieta a už vôbec nič proti tomu nekoná. Nezavolá svojmu otcovi, nezavolá na políciu, hoci jej v tom nik a nič nebráni. Avšak, keď jej otec – spolu s ozbrojenými kumpánmi – do Dogvillu príde, stačí jeden rozhovor, aby otočila o 180° a rozhodla sa všetkých obyvateľov vystrieľať, vrátane detí a batoľaťa, a dedinu spáliť. Aké posolstvo z toho plynie? Čo si z toho mám odniesť? Nechaj sa ponižovať, no v momente, keď získaš moc, zavraždi tých, čo ťa ponižovali a ešte sa pomsti aj ich nevinným potomkom? Nechcem prikladať prehnaný význam morálnej stránke filmu, ale zanedbať ju jednoducho nemôžem. Najmä preto, že Dogville nie je nejaký smiešny akčný filmík, ktorý netreba brať vážne, ale pomerne seriózna spoločenská dráma. A na taký film mám vyššie nároky. ()

dexter29

Začalo sa to celkom zaujímavo, a nevedel som čo si mám o tom filme na začiatku myslieť, keď som videl ,že to všetko bude na jednom mieste a v divadelnej forme(aj keď by som asi privítal ak by to bolo v reálnom prostredí)a naozaj som si nanešťastie na to prostredie v podstate celý film nezvykol(a to som sa naozaj snažil)ale zas na druhej strane treba uznať, že taký film sa tak často nevidí .Navyše som vo filme dosť pociťoval depresiu a aj keď netrvala dlho, bolo ju miestami dosť cítiť, čo som až tak na tento žáner nečakal. Film trval v podstate 3 hodiny čo už bolo na mňa tiež moc, niektoré časti filmu ma tak trošku nudili. K tomu bol film zložitejší ako som predpokladal, ale napriek tomu musím ešte raz povedať, že bol naozaj originálny, to musím priznať, a ten záver bol nakoniec tiež dosť zaujímavý(vôbec som ho taký nečakal). K plusom filmu by som ešte pridal herecké výkony. Nakoniec ,ale predsa, síce len tak tak, ale 3*. ()

JG7

(Ne)forma velmi zajímavá a prvních pár kapitol mě vážně bavilo, ale násilné vnucování myšlenek nekompromisního filmaře mi bylo vážně proti srsti. Alespoň konec byl uspokojující. Paradox je, že nejmenší zmetek je postava Toma Edisona. ()

galiyosha

Trier ešte sofistikovanejší a rafinovanejší. Radšej ani nechcem vedieť, kam to až dotiahne. Alebo chcem, pretože Dogville je snáď prvý Trierov film, ktorého koniec sa dá s istou dávkou nadnášky označiť za happy-end. A to som na začiatku vôbec, ale vôbec nečakal. ()

levente

1/5 není možná mnoho, ale pro tento film je to dobré až moc. Těšil jsem se, že si zapřemýšlím něco o životě, ale pointa byla velmi, ale opravdu velmi slabá. Nevadily mi, a to ani trochu, novátorské způsoby a originální pojetí hraní na fleku, jako příběh, jeho vyznění a závěr. První polovinu filmu jsem prodřímal, protože se vše strašně vleče, dialogy jsou pomalé, nápadů ubylo na minimum. Originalitu nahradí samoúčelnost, druhá polovina se pak přeci jen, chtě nechtě, rozjede. Vše je velmi názorné, že by Trier nechal někoho přemýšlet, tak to ani omylem. Rozuzlení na konci mi přeci jen přivodilo alespoň široký úsměv, ba co víc, začal jsem se smát. Sem tam se dokonce objevil vtip, ale ti diváci (asi polovina z původního počtu docela nabitého sálu), kteří zůstali, byli spíš vystrašeni tím, co vidí, než aby se přidali. Mohli se alespoň zasmát vlastní hlouposti, že za něco takového vyhodili 180 korun. Jak jinak to pojmenovat, než nejhorší filmový počin minulého roku? Ona originalita není vše. Tohle je snaha být za každou cenu jiný. Taková snaha je pro mě snahou hloupou, domýšlivou :-), nabubřelou: "Jéje už jste viděli poslední Trierův film, no to byla bomba, je to jakoby v divadle (poslední pozitivní věc, která souvisí s tímto filmem) a vona ta hrdinka je celá taková ublížená a pak si to vynahradí. No fakt super, to musíš vidět vyprávět se to nedá (to je tedy pravda). Je fakt dost hustý a šílený, Prolomit vlny je proti tomu nic (druhá pravda z negace). Vůbec jsem pak nemohla spát (to je i můj případ, prodřímal jsem první polovinu). Proč se takových filmů netočí víc! (protože my diváci máme více štěstí, než rozumu)". ()

Redbee

Tak to je tedy nářez!!! Musím se přiznat, že tento film jsem si půjčil již podruhé. Poprvé mě naprosto odradila scéna, na které se děj odehrává a celé mi to přišlo tak nějak nudné a po 15 minutách jsem dvd stopnul a vrátil. Tentokrát jsem filmu věnoval více času a film se bohatě odměnil. Ani bych neřekl, že film trval téměř 3 hodiny, navíc děj filmu je poměrně jednoduchý a určitě by se stejně tak mohlo jednat o půlhodinovou studentskou etudu, jednotlivé situace a vývoj vztahu je však tak bravurně natočen, zachycen a zrežírován, že vás film skutečně chytí a nepustí - a ani vám nebude vadit, že ve filmu není jediný zděný dům, že keře a pes jsou pouze nakresleni. Zní to šíleně? Je to šílené, je to avantgarda ve světě filmu, ale nenechte si ji ujít, toto dílo vám to vynahradí jinak. ()

farfalino

Pochmurné, depresivní,člověk ví na někoho něco a má ho v hrsti. A teď dělej panáčku to co chceme my. I takovy jsme my lidi. Závidíme i svobodu toho druhého. A tak jsem celkem spokojenej , že Nicole na konci udělala to co udělala. ()

Merggie

Presne takto sa dá z minima vyťažiť maximum. Silný film po každej stránke. Všetky možné podoby ľudskej bezohľadnosti a pokrytectva zmixované s povrchnou ľudskou dobrotou a cynizmom. Život vie byť riadne krutý... ()

AngelG

Když jsem si tenhle film pustila, říkala jsem si co to sakra je..? Místo normálního prostředí, je celý film natočený na menším place, který má představovat městečko Dogville a místo domů, jsou jen na zemi nakreslené bílé čáry představující zdi. Ale pokud si zvyknete na to zvláštní prostředí, tak nakonec pochopíte, že tenhle film nemá chybu ve své originalitě, právě díky své odlišnosti je tak geniální. Skvělé obsazení se skvělími hereckými výkony..! ()

Yomega

Prvních deset minut jsem si říkal, že to nemůžu dokoukat do konce. Ale jak film plynul dál, začíná se člověk soustředit na děj samotný a hlavně na herecké výkony…najednou nevadí, že pes je jen štěkající obrys na podlaze, nebo že žádný dům nemá stěny a jediné co je ve filmu „opravdové“ jsou auta. Každý z nás si hluboko v sobě nosí kousek bestie, která čeká jen na to až okolnosti dovolí, aby mohla v plné parádě vyplout na povrch… Velmi zajímavé dílko, které si asi znovu nepustím, ale za podívání už jen kvůli originalitě a silnému konci opravdu stojí. Nedám plné hodnocení, dost mě vadila pasivita obou hlavních hrdinů vůči okolí a trošku nezáživná druhá polovina snímku, ale solidní čtyři hvězdičky si Dogville rozhodně zaslouží. ()

Petrushka5

Ze začátku příliš pomalé tempo. Přemýšlela jsem i nad tím, že televizi vypnu a půjdu spát. Jsem ráda, že jsem to neudělala. Přiostřovalo se to, vztahy vyhrocovaly a já pozorovala dění, nemohla jsem se odtrhnout od těch pár postaviček a divadelní scény. Hlas vypravěče se nad tím cynicky vznášel. Fascinovaně jsem zírala na Grace. Konec překvapil jen do určité míry. Celým filem plula krutost, nemohlo to tedy skončit domýšlivou velkomyslností. Vlastně všechny mé hvězdičky jsou za atmosféru, zachycení hyenismu lidí a dokonalé herce. Ale na plných 100% je to přece jen málo. ()

Barak

(DC) Lars von Trier pokaždé dokáže překvapit - většinou mile, ale pocity z filmu jsou pak velmi rozporuplné. Prvních pět minut jsem na to nechápavě zíral a pak zjistil, jak je to geniálně jednoduché. Jen to, co je potřeba - postele, lavičky.. - a zbytek se namaluje na zem - včetně psa :) Skvělou práci odvedli zvukaři, kteří dali té "prázdnotě" to správné ozvučení. Připomína to divné divadelní představení, ale stejně je to film - zvláštní film. Na té placce o rozměrech několika desítek metrů čtverečních (a pak, že Země není placka :) ) jezdí auta, chodí herci, kteří opravdu umí hrát - až na Paula Bettanyho, který mě nijak nepřesvědčil. Celý příběh vypraví vypravěč, který je nezúčastněn (prolog + devět kapitol), a kterému jsou ostatní lidi lhostejní, neboť všechno říká s klidem, bez známky nějakého pocitu, bez sympatie k někomu. Jediná věc, která tomu vadí, je délka. Ten malý prostor, pár herců a chabá zápletka nemůže pokrýt tří hodinovou stopáž, která je totálně přehnaná. Mezitím sice poznáme každého obyvatele Dogville (všichni to jsou stejně parchanti a konec je udělán skvěle ;) ), ale strašně se to táhne a jaksi mi nestačí se koukat na znásilňovanou Nicole Kidman, která je navíc oblečená. Takže dobrý Larsi, ale ještě by na tom chtělo zapracovat.... 7/10 ()

fog

Reknu vam, ze jsem se zprvu bal, co mi Dogville nabidne. S takovouto zvlastni formou preci jen nemam moc zkusenosti. Ale uz po par minutach mi bylo jasne, ze moje obavy byly liche. Jak tohle nekdo dokazal natocit? Vzdyt v tom filmu na prvni pohled nic neni - ale zdani klame. Chybi mu prave jen to hmatatelne, ale o co obral oci, to vynahrazuje mysli. Misty krasne mraziva atmosfera, detailne "rozpitvane" charaktery hlavnich postav. Proste wow! Tenhle filmek ma sve mistecko mezi klenoty kinematografie, alespon pro me tomu tak je. ()

pravo

Film sledujúci ľudské charaktery. Príbeh nie je bohvieako originálny, ale zosilňuje ho forma v akej je nám naservírovaný. Divák už od počiatku musí pracovať hlavne s predstavivosťou keď veci(domy,pes...) nie sú reálne a teda viac precíti príbeh a jeho pozornosť venovaná konaniu účastníkom dogvillského dramatu nerozptyľujú maličkosti. Toď aká také pozitívum netradičnej formy, ale film je dlhý...tri hoďky.. a to je hodne...a hlavne ak ho vysielajú v neskorých nočných hodinách. Už od začiatku mi liezla na nervy postava Toma...mám pocit, že mi mala byť aspoň trocha sympatická, ale ani ťuk. Všetko mi vynahradila hlavne Nicole Kidman a trocha ma prekvapilo jej váhanie v aute, ale nakoniec sa situácia skončila jedným mnou očakávaným spôsobom (želaným). A prečo sú autá ozajstné (ha-ha)? Celkovo by som zhodnotil, že film nepovažujem za niečo výnimočné čo som dosiať videl a keďže trpím paranojou, že tu mnou prezentované hodnotenie zaujíma aj tvorcov filmu, tak nemôžem vysoko hodnotiť. Čo ak by si všimli vysoké hodnotenie a v budúcnosti by aj v rámci šetriacich opatrení točili podobné filmy(divadelné filmy- trend 22. storočia)? ()

Shona

Vrcholné dílo Triera, které by se klidně mohlo jmenovat Vykoupení z věznice Dogville. Pozoruhodné drama u kterého mi chvíli trvalo, než jsem si zvykl na režisérův styl ,,chudého kulisáka". Přesto se mi to podařilo a nevadilo mi to ani v nejmenším. Těžko říct, jak by to dopadlo, kdyby byl dogville natočen ,,bězným způsobem" třeba lépe, třeba ne. Velice slušně zahráno od prvního po posledního herce. Ovšem pro výkon Nicole Kidman nemám slov excelentní, snad životní výkon. První polovina rozvláčnější, ovšem druhá nabrala na obrátkách a celý film utekl jako voda. Perfektní a snad jediný možný konec. ()

foundation

urcite zaujimavy experiment a uplne nova skusenost aspon pre mna...film nestoji na nicom inom iba na vykonoch Nicole Kidman a vlastne celeho osadenstva dedinky Dogville ktore su ale naozaj vysperkovane k dokonalosti. Malo to 3 hodiny..pri vacsine trojhodinovych filmoch by som mozno tak 3 krat klikol a pozrel sa kolko este ostava do konca, tu som to urobil raz a aj to len preto lebo som musel na chvilu film zastavit. 3 hodiny ubehli rychlo a boli fakt super. Za cely film davam 4 ale ten koniec bol doooost husty takze to vytiahol nakoniec na plny pocet. videny DC ()

Utero

Teda to bylo něco....Začnu, ale tím, že předem než jsem se na film koukl jsem ho chtěl původně vymazat. Nic jsem o něm totiž předem nevěděl a tak jsem myslel, že sleduju záběry z natačení :D všude kulisy atd...zmátlo mě to :D..ale ještě předtím než jsem film vymazal mi to ale došlo (to je dobré vědět) a pustil jsem se do sledování. Nevím jestli jsem Dogville vzal moc vážně, ale já prožíval opravdová muka, div jsem si nezačal trhat vlasy hh...nevím jestli je to pro mě jen další film, který mě prostě citově rosekal (takových asi ještě bude) a ani nevím jestli ho ještě někdy uvidím (ikdyž Director´s Cut mě docela láka), ale ten dojem co na mě film udělal byl opravdu silný. ()

frbulka

Mrzí mě, že neumím nalézt vhodná slova, která by popsala co jsem viděla a co cítila. Velmi netradičně pojaté exteriéry a interiéry posazené do velké haly, místo obrazů často jen zvuky, pohledy beze slov a vážné diskuze, vše se mi nějakým zvláštním způsobem líbílo a Dogville mi nedovolilo ani minutku nudy. Středobod filmu je morálka, v rámci které se obyvatelé městečka ujmou pronásledované Grace, balancují na její ostré hraně a ta se posouvá stále dál. Z hlediska morálky a životních hodnot analyzuje své nitro především Tom, který je jakýmsi můstkem mezi Grace a ostatními obyvateli městečka. Snímek je plný emocí a citů, syrový a realistický. Tom i Grace nakonec řeší svá morální dilemata po svém, což se nutně dotýká celého města. Opět zde musím vyzdvihnout velký herecký talent a půvab Nicole Kidman. ()

Mukunda

Zprvu pomalé, postupně gradující příběh skoro až kafkovské bezmoci, vynikající kontrast formy a obsahu, kamera ulítlá stejně jako jednotlivé charaktery, fenomenální konec a vším se prolíná nádherná Pergolesiho, Vivaldiho a Handelova hudba. Dlouhé, ale stojí to za to! ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall