Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

Nag0

Ešte stále krútim hlavou pri písaní tohto komentára zatiaľ čo mi v ušiach znie hudba záverečných titulkov. Kde začať, tak nehorázne nudný úvod tohto snímku s kulisami minimalistickými ako interiér smradľavého kartónu na rohu trafalagar square, s ešte smradľavejším poliakom vo vnútry, som už dlho nezažil. Vďaka budhu počiatočné potešenie s prihliadnutím na minutáž potápajúceho sa titanicu, napokon opadáva asi v strede stopáže, kde sa veci začínajú kryštalizovať na ten najčistejší materiál aký si jeden cynický nedôverčivý bastard ako ja, môže predstaviť. Druhá polovica doháňa všetko čo prvá načrtla a v konečnom dôsledku, nemám snímku čo vyčítať (prihliadam na to, že som siahol po director's cute-e). To celkové charakterové pretavenie a konečných 15 minút, ktoré som si vetu po vete vysníval v hlave. 15 minút ktoré ma nechalo v nepríčetnom smiechu, s krútiacou sa hlavou, a pocitom zadosťučinenia naplnili, priam predčili moje očakávania a ja smekám, ja skutočne smekám nad týmto temným klenotom, ktorý radšej skryjem pred známymi do posledného šuplíka a zabetónujem lebo ma ich stoické a kresťanské oči prebodnú ako ako jánošíkové rebro. 5* ()

Gmisiycs

Příliš dlouhé. Herci nehrají, jsou jen scénáristovým prostředníkem, takovými podvypravěči, kteří vyprávějí postavy, když hlavní vypravěč zavře hubu. Mimické svaly se tu nepoužívají, ty ostatní asi tak sporadicky, jako stěny domů. Celý film tvoří scénář a Vaše fantazie. Jak píše J*A*S*M: "Kdybych věděl, co je ten film zač, nepustil bych si jej. Ale já to udělal a teď jsem rád.". ()

Thoth

Film jakýmsi schizoidním způsobem ukazuje zlou/psychopatologickou stránku člověka. Do městečka přichází žena v nouzi a obyvatelné přemýšlí, zda jí vůbec pomoci. Nakonec tak učiní, ale ona si musí získat jejich náklonnost. "Nikdo nic nepotřebuje", ale později každý svolí, aby jim s něčím pomohla a tak je ve městě zaměstnaná jako pomocnice všech na pomoc, "kterou nikdo nepotřeboval". Jenže pak přijede policista a vyvěsí ve městě plakát této ženy s tím, že je pohřešovaná (později hledaná jako lupička). A nyní již začíná problém - lidé mají strach, zároveň jí i závidí (je pohledná, inteligentní, pracovitá, ...). A tak přichází již očividné citové vydírání - žena musí pracovat 2x tolik za 2x méně peněz (později už nedostává žádné peníze), aby vykompenzovala "oběť", kterou musí obyvatelné za své mlčení udělat. Aby jí nikdo neudal policii, tak se nechá i šikanovat - "výměnou" za mlčení je i více muži znásilněna, jiným (slepým) mužem ošahávána, je ponižována i slovně apod. Vzniká tu citové vydírání společností obecně, i jednotlivci, které je typické - "ty nám něco dlužíš, ty si musíš splácet dluh" - vzniká pocit viny - člověk je pak ovce, manipulovatelná, zneužitelná, pokud se nechá. U ženy v nouzi vzniká závislostní porucha osobnosti - stále není pro nikoho dost dobrá, i když dělá všechno dobře a je nejpracovitější ze všech - mlčí, neozve se proti bezpráví. Jediný muž "filozof" se syndromem "hodného hocha" jí pomáhá před městem asi tak, jako "pavouk na pavučině vláčený větrem" - je jediný, s kým se z města žena v nouzi nevyspí - on jí "nechce zneužít" - přitom jí zneužívá od samého začátku. Na konci rychlý spád - v kostele jim zneužitá žena řekne vše, co vidí svýma očima, co cítí, jak se k ní chovají - další den už po ní nikdo nechce tolik práce, říkají jí, ať si vezme trochu volna, ať odpočívá apod. Typické - zneužívaná osoba se prostě nesmí nechat zneužívat a musí nastavit hranice dnešní narcistické, výkonnostní kultuře! Pak přijíždí její mafiánská rodina (dominantní otec) a nechají vesnici vystřílet a vypálit. Za mě však jen 60 % - 3 hvězdičky. Film není špatný, ale 3 hodiny bylo celkem dost - chvílemi jsem chtěl film z nudy posunout trochu dopředu... ()

TylerD.

Jeden z filmů, díky kterým jsem začal ztrácet čas s filmy. Protože forma, jakou tvůrce zvolil, ač jsem si na počátku říkal wtf, mne každou další minutou strhávala víc a víc a kdekoliv až dodnes vidím Nicole Kidman, vidím ji v Dogville (no a v Těch Druhých filmech :) ). ()

3Libras

Najviac sa mi tu páčil komentár od J*A*S*M - šťastný ten, komu nebolo z vlastnej skúsenosti v tomto filme nič povedomé. Áno, tento film je vo svojej podstate dosť nudný a hlavne zdĺhavý, ale pri tom ako sa to vlečie trpíme s Grace o to viac. A o to viac si užijeme ten záver. Ten bol naozaj skvelý a nádherný a vynahradil mi všetky tie dlhé predošlé minúty. ()

milan.jaros

Zvláštní, opravdu zvláštní podívaná. Od svých kino-kamarádů jsem se dočkal dvou typů reakcí - jedni si jej zamilovali, jako já, a ti druzí jej naprosto smetli ze stolu: „A už mi nikdy nic nedoporučuj!“ Já ten film zbožňuju, protože jde úplně na dřeň. Oprostíte se od vnímání toho nedůležitého (co naplat, že tam hraje moje Nicolka) a začnete přemýšlet... Ale tolik, až to začne bolet. Přiznám se, že mi bylo opravdu špatně, skoro až fyzicky. Ne, není to film pro každého, ale když mu dáte šanci, zaručeně budete překvapeni. Hodnotím 92%. ()

Par.agon

Stačí málo a člověk, který má toto dílo na svědomí vás sevře do kleští, bolí to, je to nepříjemně zvrácené, nechutné, plíživé a uhrančivé. Tahle divadelní forma zcela obnažuje hnus, který postupně probublává ven z hlubin povrchního lidství a mění se ve škaredé zlo, které stačí popostrčit a ovládne většinu z nás. Dílo hodné obdivu. Znovu vidět nechci. Žena nekoukala a ani nechci, aby to viděla. ()

Thane

Co to jako melo byt? Ze je to delany jako divadelni hra mi nevadilo. Vlastne mi to prislo i docela zajimavy ale proc jsem na to proboha mel koukat tri hodiny? TRI HODINY!!! Uplne banalni a plochy dilo o tom ze se lidi chovaj jako svine kdyz k tomu dostanou moznost? Kriste pane. A to zaverecny jakoze dilema to melo byt jako co? Tesil jsem se az si najdu cas na jeho dalsi dila (videl jsem fajn nymfomanku a skvelou melancholii) ale po tomhle vlastne nemam chut se do dalsich jeho del vubec poustet. Vubec nechapu ty nadseny hodnoceni. Pro me spolu s kultem hakovyho krize nejprecenovanejsi film co jsem videl. Nikdo me nikdy neprinuti si tuhle banalitu pustit znova. ()

Maxtrix

Nečekaně výborný snímek opírající se o křehkost lidské povahy v kolektivu odříznutého od zbytku světa, která lze zobecnit na celé lidstvo. Scenérie je minimální, ale je to právě to, co podporuje naši fantasii a samotné analyzování prezentovaných problémů. I to je na Dogville geniální - každý odejde s názorem. Silný je také motiv viny a trestu - Erben zvedá palec nahoru. Zvrat, teda spíš obrat příběhu překvapí a těch 180 minut oběhne jak voda. Můj potlesk pro Kidmanovou a další herce se v aplausu sice ztratí, ale stejně tleskám. ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall