Dogville

• Dánsko Dogville (více)

Další z variací na téma lidské dobroty a zla od kontroverzního dánského režiséra Larse von Triera s Nicole Kidman v hlavní roli. Děj se odehrává v Dogville, bohem zapomenutém městečku někde v americkém Coloradu. Sem přichází Grace hledat úkryt před gangstery, kteří ji pronásledují a chtějí zabít. Místní intelektuál a spisovatel jí poskytne ochranu a přesvědčí obyvatele městečka, aby uprchlici přijali. Za jejich pomoc se jim má odvděčit domácími pracemi. Situace se však pro Grace komplikuje, když gangsteři zachytí její stopu až v Dogville. S rostoucím nebezpečím začínají obyvatelé městečka klást stále vyšší nároky na Gracein dík. To, co se zpočátku jevilo jako velkodušná pomoc, se postupně mění na využívání. Trier se při tvorbě filmu nechal inspirovat Trojgrošovou operou Bertolta Brechta, celý děj zasadil do ateliéru s minimem kulis, kde vytvořil stylizovaný fiktivní svět na psychologické přesvědčivosti charakterů a jejich hereckém ztvárnění. (oficiální text distributora)

Telchar

Tak tohle mi vyrazilo dech. Náhodou jsem na to kápnul u spolubydlícího a oba jsme jen zírali. Tohle je psychárna jak se patří... ()

gerdi14

Můj nejoblíbenější Lars. Skutečné,opravdové,dechberoucí,depresivní,smutné... jako život sám. Dávám všechny palce nahoru. ()

SuperKarel

Komentář obsahuje SPOILERY! Film jsem chtěl po půl hodině vypnout a ohodnotit odpadem kvůli nesnesitelné nudě a zvláštnímu stylu zpracování, který mi moc nesedl. Kvůli tomu, abych mohl film objektivně posoudit a porovnat s hodnocením jiných lidí jsem si nemohl dovolit ho odstřelit a vydržel jsem až do konce. Po nějakém čase nudy ubylo a s přibývající lidskou krutostní, slaboduchostí a bezohledností se stal film zajímavějším i když na zpracování jsem si úplně nezvykl až do konce. Hodně jsem soucítil s hlavní hrdinkou (andělská tvář a prakticky i chování) a bylo mi jí upřímně líto, i když musím říct, že být v její kůži tak bych se tak využívat a hlavně znásilňovat nenechal, to bych se radějí udal policii, zvláště hned při prvním znásilnění, kdy byla možnost největší. V tomto směru byla pro mě pasivita hlavní hrdinky a neschopnost jakéhokoli vzdoru absolutně nepochopitelná, kor když nakonec vyjde najevo kdo ji pronásledoval a proč. Je jasné, že pasivita hrdinky, úplná bezbrannost a odkázanost na ostatní byla režisérovým záměrem. Jinak by nemohl vzniknou ten kontrast vyobrazení postupného zneužívání její dobroty a bezvýchodné situace, kdy začalo to městečko rádoby slušných a hodných lidí využívat či spíše zneužívat později až vpodstatě formou otroctví i sexuálního bylo právě přes absenci brutálnějších momentů dosti nechutné a vyvolávalo to ve mě vztek a pocity odporu. Obyvatelé města rádoby slušní a bezúhonní, i když všichni sami slabosští a zranitelní, někteří dokonce dementní, kriplové, černí, čili sami ohrožená skupina lidí se schovávali jeden za druhým, každý z ní chtěl mít prospěch a tvářili se jako by vlastně nic špatného nedělali, o to smutnější bylo, že se nikdo nevzepřel a nenašel v sobě kousek lidskosti, krom toho slabocha, který ji rádoby miloval, to byl právě ten paradox, že ti lidi byli absolutní slaboši, ale postupně si troufali více a více, když si to "mohli" dovolit. Režisérovi se tak povedlo nastínit špatné lidské vlastnosti v plné síle a tak jak to bohužel ve světě často funguje:( Konec byl pro mě zadostiučiněním a vystřílení toho zapadákova bylo jako pohlazení po duši i když s těmi co ji znásilnili bych si být jí pohrál trochu více, takže mi konec nepřišel nějak přehnaně brutální. Naopak s těmi co ji znásilnili jsem si přál, aby si "pohrála" více. Každopádně nad tím filmem uvažuji a zneklidňuje mě i nějaký čas po jeho shlédnutí, což není jen tak a to mám na filmech rád, takže od původního odpadu musím dát za 4* ()

Lonelybiker

Těžko zařaditelný film, ve kterém se "všeobecná pohoda" městečka postupem času mění a postavy jednají jako zvěř, na kterou také však jednou dojde. Natočit 3 hodiny na prostoru 50x100 metrů už chce opravdu velkou kuráž. Už chápu, proč je Lars von Trier jedněmi opěvován a druhými zatracován. ()

Jarisko2

Uvítal bych šestou hvězdu k dispozici. Jako obyčejně, nebudu hodnotit filmařinu, i když tahle forma se mi velmi, velmi líbila. A to jsem divák, co dokáže ocenit filmy s dlouhými záběry hor, lesů, jezer, nebo moře... Ale tohle je něco jiného, přece. Připadal jsem si, že jsem v tom "městečku", uprostřed těch lidí a cítim všechno, co oni. A navíc nádherné podkreslení klasickou hudbou. Nádhera, pane režisére ()

zdend

Můj nejoblívenější Trierův film. Minimalistická (až divadelní) forma dává vyniknout obsahu až na dřeň. Město bez zdí působí syrově, např. v při scéně, kdy je Grace znásilněna - samotný akt v domě a vedle na ulici se prochází lidé jakoby nic. Klasický Trierův pomalý začátek a poslední půlhodina neskutečná pumelice. Rozhovor Grace s otcem v autě jsem si musel pustit několikrát. Kdo je vlastně arogantnější? Jaké způsoby vedou k dosažení ušlechtilejších cílů? Doporučuji ještě pokračování Manderlay, které je co do formy stejné, obsahově se zabývá šíření demokracie na společnost, která je historicky založena na úplně jiných principech a proto nemůže dopadnout dobře. ()

xaloha

Pro hodnocení dosti rozporuplné dílo, pořád se nemůžu rozhodnout, zda to byly dvě a půl hodiny zoufalého čekání na stále nepřicházející konec, anebo ve výsledku nové obohacení o tuhle podivně prázdnou podívanou, kterou si ale během chvíle začnete sami doplňovat víc, než byste možná chtěli ... každopádně, bez emocí z toho určitě nevyjdete. 2 hvězdy ze 4 patří posledním cca pěti minutám, kvůli kterým to za to rozhodně stojí a kvůli kterým se budete skoro modlit - co kdyby náhodou si to Nicole ještě rozmyslela! Bohudík nerozmyslela (ještěže tak) a dlouho očekávané finále to naštěstí krásně po "tarantinovsku" rozsekne... ()

Va33ek

Trier opět přišel s velice originální formu filmu. Při sledován této (divadelní) hry se ve mě střídaly rozporuplné pocity. Byla místa, kdy jsem chtěl filmu napařit 2 hvězdy a konec, všechny postavy mě po určité chvíli začaly štvát a koučovala tomu Kidman (tou skloněnou hlavičkou a výrazem dělejte si co chcete) a Bettany jako největší zmetek, kterého jsem fakt nemohl vystát. No a pak přišel grandiózní konec, který vyslyšel mé bezbožné přání. Myslím, že je to jasné ,,Zlo rodí jen zlo´´ = ten konec jsem si více než vychutnal, byl to vyloženě orgáč :D. ()

secko

Divadelní představení točeno jak film vůbec není překážkou ba naopak. Přidejte k tomu výborné herecké výkony, příběh a asi tucet různých lidských povah a mámte recept na dogville. ()

Helljoen93

Trier umí šokovat a v tomhle filmu si tu svoji fantazii popustil v tý "idealní" míře. Skvělá minimalistická forma pak geniálně nechává v popředí lidské vztahy a jejich degeneraci.. ()

lineker

Nemohu začít jinak než neobyčejným půvabem Nicole Kidman, který na stísněném prostoru jako by dostával ještě větší lesk. Jinak sledujeme další z Trierových filmů, kde lidstvo jako takové dostává pěkně na prdel. Odhaluje nejnižší lidské pudy a nejodpornější vlastnosti. A jak jsem na sobě vypozoroval, nedělo se to jen ve filmu samotném, ale i v hlavě diváka. Jak já si na závěr přál, aby Grace udělala přesně co udělala a nechala srovnat to místo morálního hnusu se zemí. Skvělá režijní práce, kdy na malém prostoru je zvládnut velký příběh. ()

Dann99

Priznám sa,že na začiatku som mal vcelku problém preniesť sa cez formu akou je tento Trierov film nakrútený a chcel ho vypnúť.Čo to má byť?Divadlo?Veď som si pustil film.Trvalo to asi desať minút.No vďaka hercom a predovšetkým príchodu éterickej Nocole Kidmanovej na scénu som vydržal a neľutoval som.Jej postava rovnako ako ostatné vás udivuje a rozčuľuje zároveň a vy sa pýtate ktorá stránka prebíja tu druhú u nás,kladná alebo tá temnejšia.Mimochodom optimista nie som.Lars von Trier má aj horšie filmy,ale aj oveľa lepšie.Videl rozvláčnenú režisersku verziu.75% ()

Sadova302b50

Teda, chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla, ale pak to stálo za to. Byl to velmi vtahující a zároveň velmi krutý příběh o tom, že lidé (v množství větším, než lze vůbec doufat) se zachovají jako prasata, naskytne-li se příležitost. Závěr snad nemohl být jiný. Jinak chválím výtečnou kameru, herecké výkony a naprosto skvělý scénář. 83% ()

asmodias33 odpad!

Tohle není film ale průměrné divadlo z horni dolní. Opakuji není to film je to mizerná divadelní hra. Kdyby to mnělo aspon nějakou originální myšlenku možná bych překousnul tu nudu a nizkorozpočtovost. Jako film o zle lidské povaze? a ještě v takové formě?. 5% za krasavici Nicole Kidman. ()

sebii53

Von Trier mi vyvrtal díru do halvy, nalil do ní cosi, co mě utvrzuje v tom, že lidé ještě nějakou dobu nebudou schopní žít jako lidé (morálně čistí). Pro lepší zítřky jsou potřeba oběti. Klub rváčů, který necílí na společnost, ale na člověka jako takového. ()

AnnaSophia

Správně holka, vypálit hezky do základu. Chvilku jsem měla strach, že se snad slituje, ale vše dobře dopadlo, takže plný počet! ()

Zemřel herec Philip Baker Hall

Zemřel herec Philip Baker Hall